Θέμα: Απορία!!!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 28 από 28
  1. 02-12-13 11:07 #16
    Προεπιλογή
    Ελα βρε , αφου ξερεις οτι ειναι απλα κατακρατηση και σε λιγες μερες θα εισαι και παλι στα κιλα σου!!!! Πιές πολυ νερακι, πηγαινε και για λιγο τρεξιμο-περπατημα και συνεχισε κανονικα.
    Εveryone works hard when they feel like it.
    Only the best work hard
    when they don't feel like it.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 02-12-13 11:11 #17

    Εγγραφή
    28-11-2013
    Περ.
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    14
    Προεπιλογή
    Ένα ακτινίδιο κατάφερα να φάω και τώρα έχει πολύυυυ περπάτημα!!Να σε ρωτήσω κάτι οσον αφορά τις ημερήσιες θερμίδες..Πιστευείς και συ οτι είναι λίγες?Επειδή εδώ και καιρό λαμβάνω τόσες,το πιο πιθανό ειναι γι αυτό να έχω σταματήσει να χάνω?Σας ευχαριστώ όλους για τις απντήσεις,παιδιά
    ~Never let the fear of striking out keep you from playing the game~
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 02-12-13 18:41 #18
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ελένη21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασίκα κάπου έκανα έναν υπολογισμό για τις θερμίδες συντήρησης με βάση ύψος,κιλά και άσκηση και μου έβγαλε 2.000 κάτι!!!Μου φάνηκαν πάρα πολλές βέβαια..Πιστεύω ο λόγος που λαμβάνω τόσο λίγες θερμίδες είναι επειδή μου έχει γίνει μάλλον εμμονή!!
    μήπως αυτό με τις θερμίδες να το ξανακοιτάξεις λίγο πιο σοβαρά?
    όπως έχεις προαναφερει έχεις η και θα ξεκινησεις μία πιο έντονη δραστηριοτητα σημαίνει, θεωρητικά βέβαια,ότι οι θερμίδες πάνω κάτω είναι καλές (2000) όμως θα πρέπει να βελτιωθεί η ποιοτητα αυτών των θερμίδων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 02-12-13 18:42 #19
    War Veteran
    Το avatar του χρήστη RAMBO

    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περ.
    Hardcore Earth
    Μηνύματα
    5.969
    Προεπιλογή
    Y.o.l.o
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 02-12-13 23:22 #20

    Εγγραφή
    28-11-2013
    Περ.
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    14
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ πολύ,παιδιά!!Αυτό με τις θερμίδες,θα το κοιτάξω και θα προσπάθησω να δώσω στον εαυτό μου κ ένα ελεύθερο γεύμα ωστε να μην καταλήγω σε υπερβολές...Θέλω να κάνω και μία τελευταία ερώτηση και δεν ενοχλώ πάλι Πειράζει το μεγαλύτερο μου γεύμα μέσα στην μερα να είναι το πρωίνο(ισάξιο δηλάδη σε θερμίδες με ενα τυπικό μεσημεριανό)??Σαν άνθρωπος γενίκα θέλω το πρώι να τρώω πιο πολυ απο τις αλλες ώρες...Υπαρχει πρόβλημα αμα το κάνω αυτό?
    ~Never let the fear of striking out keep you from playing the game~
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 02-12-13 23:24 #21
    War Veteran
    Το avatar του χρήστη RAMBO

    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περ.
    Hardcore Earth
    Μηνύματα
    5.969
    Προεπιλογή
    Αυτο που λες απο τα πιο σωστα ειναι,τι καλυτερο απο ενα γεματο πρωινο
    Y.o.l.o
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 02-12-13 23:30 #22

    Εγγραφή
    28-11-2013
    Περ.
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    14
    Προεπιλογή
    Πάλι καλά!!Τις περισσότερες θερμίδες τις λαμβάνω το πρωί και νόμιζα ότι είναι λάθος..
    ~Never let the fear of striking out keep you from playing the game~
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 02-12-13 23:53 #23
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ελένη21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα ακτινίδιο κατάφερα να φάω και τώρα έχει πολύυυυ περπάτημα!!Να σε ρωτήσω κάτι οσον αφορά τις ημερήσιες θερμίδες..Πιστευείς και συ οτι είναι λίγες?Επειδή εδώ και καιρό λαμβάνω τόσες,το πιο πιθανό ειναι γι αυτό να έχω σταματήσει να χάνω?Σας ευχαριστώ όλους για τις απντήσεις,παιδιά
    Ε καλα σιγουρα ειναι λιγες! Ειδικα για σενα και τα στατς που δινεις. Τωρα αν παρ ολα αυτα θελεις να συνεχισεις να χανεις και δεν γινεται, τοτε ισως να οφειλεται στο οτι την μια μερα ισως τρως 1200 θερμιδες, αλλα την επομενη ξαφνικα 2500 (απο γλυκα και αλμυρα οπως γραφεις) και γι αυτο δεν συνεχιζεις να χανεις.
    Οπως και να εχει θα σου προτεινα να βαλεις την διατροφη σου σε μια σειρα (σωστη κατανομη γευματων μεσα στη μερα & και πληρης γευματα) , να μην περιμενεις ποτε να πεινασεις για να φας γιατι αλλιως θα πεσεις με τα μουτρα και να βαλεις ενα cheat meal -day αφου σου αρεσει τοσο πολυ για να ερχεσαι στα ισια σου.
    Εveryone works hard when they feel like it.
    Only the best work hard
    when they don't feel like it.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 03-12-13 00:19 #24

    Εγγραφή
    28-11-2013
    Περ.
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    14
    Προεπιλογή
    Εδώ και ένα μήνα λαμβάνω 1.200 καθημερινά(μπορεί και λιγότερες καμιά φορά),περπατάω καθημερινά όπως λέω και κάνω και αερόβια 3 φορές την εβδομάδα και διαφορά δεν έχω δει(σταθερά 64 κιλά)..Παραστρατήματα δεν είχα κάνει...Χθες(και σήμερα λίγο)έσπασα και δεν άντεξα άλλο και έφαγα πολυ μπόρω Άπο αύριο ξεκινάω γυμναστήριο και θα προσπάθησω να αυξήσω και λίγο τις θερμίδες σταδιακά και ελπίζω να έχω αποτελέσματα..Οχι τόσο στην ζυγαριά αλλά πάνω μου διότι έχω πολύ δυσανάλογο σώμα και αυτο είναι που με ενοχλεί πιο πολύ!!!
    ~Never let the fear of striking out keep you from playing the game~
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 03-12-13 02:58 #25
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Ελένη,ένα λάθος που κάνουν πολλές γυναίκες είναι ότι φοβούνται τη γυμναστική με αντιστάσεις (βάρη). Είναι πολύ θεμιτή η αεροβική και καλώς υπάρχει,αλλά νομίζω πρέπει να υπάρχει και σύσφιξη-ενδυνάμωση και αυτό επιτυγχάνεται και με βάρη. Επίσης στη θέση σου θα έκανα υγιεινά και πολύ στεγνά φαγητά και γεμάτα χωρίς να με νοιάζουν τόσο οι θερμίδες,όσο η ποιότητα αυτών.
    Μιας και είσαι φοιτήτρια,θα σε βοηθούσε το να οργανώνεις καλύτερα τη μαγειρική σου και να φροντίζεις να μαγειρεύεις σε μεγάλες ποσότητες. Βλέπω ότι από τα γεύματα που παρέθεσες σου λείπει η πρωτεΐνη. Στη θέση σου θα αγόραζα (με το που ξεκινούσα τα βάρη) ένα συμπλήρωμα διατροφής με υψηλή περιεκτικότητα σε πρωτεΐνη και θα έτρωγα 4 φορές τη μέρα στερεό φαγητό και άλλες δυο θα έπινα πρωτεΐνη. Ο λόγος που στην προτείνω είναι ότι αν ψάξεις μια καλή γεύση,τότε μπορεί να γίνει ο αντικαταστάτης του γλυκού που τόσο επιθυμείς. Εγώ πίνω 3 φορές τη μέρα πρωτεΐνη και είναι τόσο νόστιμες (έχω με γεύση πεπόνι-μπανάνα-φράουλα με κρέμα- και φράουλα-τώρα πήρα και ένα προεξασκητικό με γεύση καρπούζι). Μετά από όλα αυτά,εγώ ο μεγαλύτερος γλυκατζής της Κρήτης έχω γίνει αρνάκι.. φέρνουν τα γαλακτομπούρεκα δίπλα μου και παραμένω ατάραχος ενώ οι υπόλοιποι κάνουν πόλεμο ποιος θα αρπάξει παραπάνω κομμάτι (ξέρεις πως είναι τα τραπέζια εδώ... ).
    Η κοπέλα μου έχει ελαττώσει δραματικά τα γλυκά και πίνει πρωτεΐνη (ένα βασικότατο συστατικό) δυο φορές τη μέρα. Δε χρειάζεσαι πολύ. 17-18 γρ ανά δόση σου είναι αρκετά. Πχ φάε το πρωί βρώμη με άλιπο γάλα (μακρυά από κορν φλέικς κτλ γιατί έχουν πολύ ζάχαρη) μαζί με πρωτείνη (πχ γεύση σοκολάτα-βατόμουρο).. μετά από 3 ώρες ετοίμαζε γεύμα πχ με άπαχο κιμά κάνε στον ατμό ή κάπου στεγνά (όχι τηγανιτά-πολύ λαδερά) κεφτεδάκια,αλλά ετοίμασε τόσα ώστε να βγάζει 3 γεύματα από 4-5 κεφτεδάκια το ένα γεύμα. Μαζί με αυτό το γεύμα μπορείς να φας πατάτα (φούρνο ή οφτή ή βραστή) Μετά από 3 ώρες τρως πάλι το ίδιο... χώσε μπόλικο λεμόνι κτλ να γίνει μπόμπα.. μετά από 3 ώρες χτύπα μια πρωτείνη,μετά από 3 ώρες πάλι 4-5 κεφτεδάκια. Μετά από 3 ώρες 2 σφιχτά αυγουλάκια ή ένα τόνο. Την άλλη μέρα αντικατέστησε τα κεφτεδάκια με κοτοκεφτεδάκια ή κοτόπουλο ή ψάρι ή όσπρια 1-2 φορές τη βδομάδα (αλλά με μέτρο γιατί έχουν πολύ υδατάνθρακα). Τη πατάτα την εναλάσεις με ρύζι.. Απαραίτητα σε ένα από αυτά τα γεύματα συνοδεύεις σαλάτα(λάχανο/καρότο,μαρούλι ή χωριάτικη). πΧ με τα αυγά ή τον τόνο τρως 1 φρούτο. Γενικά μη το παρακάνεις στα φρούτα γιατί έχουν πολύ φρουκτόζη,η οποία δρα σαν κανονική γλυκόζη (ζάχαρη) λόγω του υψηλού γλυκαιμικού δείκτη και έτσι κάνει απότομο πικ στο αίμα,εκρίνεις πολύ ινσουλίνη,η οποία σου ρίχνει απότομα το ζάκχαρο,με συνέπεια να θες πάλι κάτι με γλυκόζη (φρουκτόζη,ζάχαρη-γλυκό κτλ). Φαύλος κύκλος γενικά. Τα φρούτα εν τέλη με πολύ μέτρο. Αν το κάνεις όλο αυτό θα σταθεροποιήσεις το σάκχαρο στο αίμα σου και δεν θα αναζητάς γλυκό. Όλα αυτά στα λέει ένα άτομο που μέχρι τα 20φεύγα του τρεφόταν σχεδόν αποκλειστικά με γλυκά,τοστ με ότι μπορείς να φανταστείς μέσα,με κρουασάν,γλυκά,καραμέλες,πατατάκια,χάμπουρκερ και σάλτσες και πικάντικα,ότι υπάρχει σε ανθυγιεινό. Τώρα όχι μόνο δε μου λείπουν,αλλά ανυπομονώ να φάω στεγνά. Αν φάω βαριά είναι πρισμένη η κοιλιά μου 1-2 μέρες και έτσι απλά δε το κάνω γιατί θέλω να έχω άριστες σχέσεις με τον καθρεύτη μου και το σώμα μου..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ίων Δραγούμης : 03-12-13 στις 03:06
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 05-12-13 11:28 #26

    Εγγραφή
    28-11-2013
    Περ.
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    14
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα Ίων!!Ευχαριστω πολυ για την απαντηση,αρχικα...Δεν φοβαμαι τα βαρη καθολου...Ισα ισα που μου αρεσουν απλα δεν μπορω να κανω στα ποδια γιατι εχω χονδροπαθεια και κυστες και στα 2..Απο τραυματισμο που ειχα στο βολευ και απο αποτομο υψος...Βαρη μου επιτρεπονται μονο με ελαχιστα κιλα και ασκησεις τυπου ισομετρικες,που το εχω δοκιμασει και οσες επαναληψεις και αν κανω δεν νιωθω καποια διαφορα,ουτε καν πιασιμο...Αμα δεν ζοριστεις λιγο με τα κιλα πως να κανεις δουλεια??Οσον αφορα την πρωτεινη να σου πω την αληθεια δεν με ψηνει να παρω Προτιμω να αυξησω την πρωτεινη που λαμβανω μεσω των γευματων...Γενικα δεν ειμαι φαν του κρεατος..Μπορει να περασει καιρος και να μην εχω την αναγκη να φαω...Αυτο προσπαθω να διορθωσω τωρα..Να το ενταξω στην διατροφη μου σε πιο λογικα πλαισια...Οσο για το αυγο ουτε να το βλεπω Παντως εφτιαξα ενα καλυτερο προγραμμα..Ανεβασα λιγο τις θερμιδες(θα τις ανεβασω κι αλλο απλα δεν θελω να το κανω αποτομα) και εφτιαξα και τα ενδιαμεσα μου...Εκανα ενα σωστο προγραμμα το οποιο μου επιτρεπει και να τρωω ενα γλυκο την εβδομαδα που δεν μου φαινεται και τοσο μαρτυριο..Εγραψα κιολας αναλυτικα τι θα τρωω και ποτε και αυτο με βοηθησε πολυ...Βεβαιa συνεχιζει το πρωινο να ειναι το μεγαλυτερο γευμα της ημερας αλλα αυτο δεν μπορω να το αλλαξω Σας ευχαριστω ολους παντως για τις απαντησεις,να στε καλα
    ~Never let the fear of striking out keep you from playing the game~
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 05-12-13 15:06 #27
    Προεπιλογή
    βαλε μια μερα στο προγραμμα που θα μπορεις να τρως οτι θες εσυ , σε συγκεκριμενη ποσοτητα ετσι. εγω προσωπικα καθε κυριακη τρωω fast food + 1 γλυκο της επιλογης μου , το να τρως γλυκα και μετα να γυμναζεσαι με τη προυποθεση οτι γυμναζομαι για να τρωω δε βγαζει καπου και καποια στιγμη θα καταλαβεις και εσυ η ιδια οτι κοροιδευεις τον εαυτο σου.
    η διατροφη ειναι ενα πολυ δυσκολο θεμα για ολους μας για να σου δωσω να καταλαβεις πιο παλια σηκωνομουνα το βραδυ και ετρωγα αθελα μου , ημουνα σα ρομποτ ουσιαστικα και το πρωι αναρωτιομουν αν ειχα φαει το βραδυ που περασε.(καποιες φορες δε θυμομουν τιποτα) καλη συνεχεια και καλη υπομονη σου ευχομαι
    Not many people understand what a pump is. It must be experienced to be understood. It is the greatest feeling that I get.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 05-12-13 15:35 #28

    Εγγραφή
    28-11-2013
    Περ.
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stone garden Εμφάνιση μηνυμάτων
    βαλε μια μερα στο προγραμμα που θα μπορεις να τρως οτι θες εσυ , σε συγκεκριμενη ποσοτητα ετσι. εγω προσωπικα καθε κυριακη τρωω fast food + 1 γλυκο της επιλογης μου , το να τρως γλυκα και μετα να γυμναζεσαι με τη προυποθεση οτι γυμναζομαι για να τρωω δε βγαζει καπου και καποια στιγμη θα καταλαβεις και εσυ η ιδια οτι κοροιδευεις τον εαυτο σου.
    η διατροφη ειναι ενα πολυ δυσκολο θεμα για ολους μας για να σου δωσω να καταλαβεις πιο παλια σηκωνομουνα το βραδυ και ετρωγα αθελα μου , ημουνα σα ρομποτ ουσιαστικα και το πρωι αναρωτιομουν αν ειχα φαει το βραδυ που περασε.(καποιες φορες δε θυμομουν τιποτα) καλη συνεχεια και καλη υπομονη σου ευχομαι

    Εχεις δικιο..Καπως ετσι το διαμορφωσα πλεον και γω..1 μερα θα τρωω το γλυκο που θελω για πρωινο(με γεμιζει λιγοτερες τυψεις να το βαζω το πρωι)..Παλι καλα με τα fast food δεν εχω τοσο θεμα Ευχαριστω για την απαντηση
    ~Never let the fear of striking out keep you from playing the game~
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12