Θέμα: Μονόζυγο

Σελίδα 2 από 23 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 343
  1. 31-10-08 19:36 #16
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billys15
    Και το μονοζυγο και το διζυγο ειναι πολυ καλες ασκησεις.Καντες και μην φοβασαι.Απλα προσεχε στο μονοζυγο να μην ανοιγεις πολυ τα χερια γιατι υπαρχει περιπτωση να τραυματιστουν οι ωμοι,και στο διζυγο να μην πηγαινεις πολυ κατω γιατι μπορει παλι να παθουν ζημια οι ωμοι.Κατεβαινε περιπου σε ορθη γωνια και λιγο πιο πανω.
    το μονο που με ανυσυχει ειναι να μην αναπτυχθουν υπερβολικα τα χερια........και εγω πορομενοσ ειμαι με τον μονοζυγο,και δεν σταματαω ευκολα,σε λιγο καιρο θα αρχισω παλι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 31-10-08 19:37 #17
    Το avatar του χρήστη tezaman

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    1.638
    Προεπιλογή
    δεν έχω διαβάσει ποτέ κάποια σοβαρή έρευνα που να λέει πως τα βάρη σε μικρές ηλικίες μπορούν να επηρεάσουν την ανάπτυξη του σώματος

    βέβαια επειδή το σώμα στης ηλικία των 14 χρονών είναι ακόμα σαν πηλός καλό θα ήταν να μην φορτώνεις πολλά κιλά και να αποσκοπείς στην ανάπτυξη ποιο πολύ της δύναμης κ φυσικής κατάστασης του μυικού σου ιστού, γύμνασε καλά το καρδιαγγειακό σου σύστημα μίας και θα το βρεις μπροστά σου στην συνέχεια.
    συνέχισε το μονόζυγο και μην σε νοιάζει τίποτα 8)
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 31-10-08 19:41 #18
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Steve KinG STyLe
    +100 με το τελευταιο που ειπες!!!!

    Αλλα οσο για το σκουοτ και τις αρσεις θανατου εχει συζητηθει αρκετες φορες οτι δεν εμποδιζει την αναπτυξη ουτε θα παθεις ζημια στην μεση,Φυσικα πρπ να τις κανεις σωστα αλλιως ολοι και ο 25χρονως μπορει αν παθει ζημεια!!!Ειδικα οι αρσεις γυμναζει ολη την ραχη και αναπτυσει μυικη μαζα στην μεση οποτε μετα δεν παιζει να παθεις κατι στην μεση(by RUHL xD)και στο σκουοτ αν θες κανε μπροστινο σκουοτ που δεν πιανει τοσο την ραχη!!!!!
    ναι και εγω το εχω ακουσει αλλα σιγουρα ασκεις καποια πιεση στην σπονδυλικη στηλη..........αν ημουν 16-17 θα εκανα,αλλα τωρα θέλω να παρω ακομα 5-6 ποντους υψος,οποτε δεν θέλω να ρισκαρω.


    edit:οπως ειπε ο tesaman πιο πανω.........σε τεοια ηλικια το σωμα ειναι σαν πηλος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 31-10-08 20:26 #19
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο greekhaker
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billys15
    Και το μονοζυγο και το διζυγο ειναι πολυ καλες ασκησεις.Καντες και μην φοβασαι.Απλα προσεχε στο μονοζυγο να μην ανοιγεις πολυ τα χερια γιατι υπαρχει περιπτωση να τραυματιστουν οι ωμοι,και στο διζυγο να μην πηγαινεις πολυ κατω γιατι μπορει παλι να παθουν ζημια οι ωμοι.Κατεβαινε περιπου σε ορθη γωνια και λιγο πιο πανω.
    το μονο που με ανυσυχει ειναι να μην αναπτυχθουν υπερβολικα τα χερια........και εγω πορομενοσ ειμαι με τον μονοζυγο,και δεν σταματαω ευκολα,σε λιγο καιρο θα αρχισω παλι.
    Ασε σαν γοριλας θα γηνεις μετα τοσο μακρια χερια μηλαμε μπορει να το εχω δει σε 50 ατομα που εκαναν μονοζυγο ιδια χερια με γοριλα εχουν σε μηκος

    τα βαρη κοντενουν το μονοζυγο σε κανει γοριλα σε μηκος χεριων τι αλλο θα ακουσουμε

    Εγω που κανω βαρη απο τα 13 γιατι βγηκα κανονικος παντα ειχα αυτη την περιεργεια

    Α ναι και το σωμα το δικο μου απο την πρωτη μερα απο ατσαλι ηταν ποτε δεν καθησα να ασχοληθω με πηλους ζωγραφικη γλυπτικη χειροτεχνιες καλιτεχνικη αυτο το αφηνα στους καλιτεχνες
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 31-10-08 21:06 #20
    Το avatar του χρήστη tezaman

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    1.638
    Προεπιλογή
    χαχαχαχαχα γειάσου Άλεξ Ironman
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 31-10-08 21:15 #21
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    ο ισπανος ειναι ο silvio samouel





    τεζα εσυ εκανες καλιτεχνικη μικρος
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 31-10-08 21:23 #22
    Το avatar του χρήστη tezaman

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    1.638
    Προεπιλογή
    δεν τον ξέρω τον κύριο αλλά που θα μου πάει.. νάνε καλά η μάσκλτεκ και θα τον φτάσω σύντομα 8)

    όσο για το τι έκανα μικρός ουδέν σχόλιο
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 31-10-08 22:42 #23
    Προεπιλογή
    δεν ξερω ...μπορει να εχεις δικιο.........
    Αυριο θα παω να δω για μπαρα και διζυγο...το προβλημα ειναι οτι εδω στην επαρχια δεν εχουμε και παρα πολλα μαγαζια.

    ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας παντος
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 31-10-08 23:10 #24
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    το μονόζυγο είναι μια πολύ καλή άσκηση και ούτε υπάρχει περίπτωση να μακραίνουν τα χέρια η να σταματήσει η ανάπτυξη .
    είχα αναφέρει λεπτομέρειες για το μονόζυγο και σε άλλο τόπικ αλλά δεν θυμάμε που ήταν .

    το μειονέκτημα όπως είχα ξανα αναφέρει είναι ότι κατευθείαν χρησιμοποιείς το βάρος του σώματος και υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού γιατί είναι σαν να πάς στην τροχαλία και να βάζεις κατευθείαν τα κιλά που έχει το βάρος σου , ειδικά αν κάποιος είναι σε μικρή ηλικία και όχι μόνο.

    γι αυτό αν είναι να κάνουμε μονόζυγο πρώτα χρειάζετε καλό ζέσταμα πλάτη ,όμους, δικέφαλους και στά πρώτα σέτ δεν χρειάζετε να πηγαίνουμε στα όρια μας , με την βαρύτητα έχουμε πολύ καλή ευθυγράμιση στην σπονδυλική στήλη και στο σκελετό γενικότερα .

    το ίδιο ακριβώς ισχύει και στο διζυγο καλό ζέσταμα και δεν πρέπει στα πρώτα σέτ να κατεβαίνουμε τέρμα κάτω γιατί ενώ είναι καλές ασκήσεις αν γίνονται σωστά στο λάθος μπορεί να έχουμε αντίθετα αποτελέσματα αλλά το σίγουρο δεν σταματάει η ανάπτυξη και ούτε μακραίνουν τα χέρια αυτό μόνο αν θυμάμαι καλά το έκανε ο προκρούστης στην αρχαια ελληνική μυθολογία.
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 01-11-08 01:05 #25
    Το avatar του χρήστη peris

    Εγγραφή
    27-08-2008
    Περ.
    patra
    Μηνύματα
    1.862
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU
    το μονόζυγο είναι μια πολύ καλή άσκηση και ούτε υπάρχει περίπτωση να μακραίνουν τα χέρια η να σταματήσει η ανάπτυξη .
    είχα αναφέρει λεπτομέρειες για το μονόζυγο και σε άλλο τόπικ αλλά δεν θυμάμε που ήταν .

    το μειονέκτημα όπως είχα ξανα αναφέρει είναι ότι κατευθείαν χρησιμοποιείς το βάρος του σώματος και υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού γιατί είναι σαν να πάς στην τροχαλία και να βάζεις κατευθείαν τα κιλά που έχει το βάρος σου , ειδικά αν κάποιος είναι σε μικρή ηλικία και όχι μόνο.

    γι αυτό αν είναι να κάνουμε μονόζυγο πρώτα χρειάζετε καλό ζέσταμα πλάτη ,όμους, δικέφαλους και στά πρώτα σέτ δεν χρειάζετε να πηγαίνουμε στα όρια μας , με την βαρύτητα έχουμε πολύ καλή ευθυγράμιση στην σπονδυλική στήλη και στο σκελετό γενικότερα .

    το ίδιο ακριβώς ισχύει και στο διζυγο καλό ζέσταμα και δεν πρέπει στα πρώτα σέτ να κατεβαίνουμε τέρμα κάτω γιατί ενώ είναι καλές ασκήσεις αν γίνονται σωστά στο λάθος μπορεί να έχουμε αντίθετα αποτελέσματα αλλά το σίγουρο δεν σταματάει η ανάπτυξη και ούτε μακραίνουν τα χέρια αυτό μόνο αν θυμάμαι καλά το έκανε ο προκρούστης στην αρχαια ελληνική μυθολογία.
    συμφωνω με τον κ Τριανταφυλου και εγω προχτες πηγα να κανω μονοζυγο με ενα μονο ζεσταμα 20 επαναληψεων στη τροχαλια και εκανα και 5 σετ βαρια και νοιωθω ηδη τους ομους βαριους δε με πονανε αλλα τους νοιωθω με ενα βαρος αν καταλαβαινεται τη εννοω

    μια ερωτηση για να μην ανοιξω αλλο τοπικ αυριο εχω ομους τι κανω παιζω κανονικα επειδη τους νοιωθω καπως τους ομους στο σημειο που ειναι πιο πανω απο τον εμπροσθιο δελτοειδη υπαρχει περιπτωση τραυματισμου?

    και 2 ερωτηση ζεσταμα πριν το μονοζυγο κανουμε πχ ενα σετ για πλατη ενα για ομουε ενα για χαρια με αλτηρες ειναι καλο ζεσταμα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 01-11-08 01:21 #26
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU
    το μονόζυγο είναι μια πολύ καλή άσκηση και ούτε υπάρχει περίπτωση να μακραίνουν τα χέρια η να σταματήσει η ανάπτυξη .
    είχα αναφέρει λεπτομέρειες για το μονόζυγο και σε άλλο τόπικ αλλά δεν θυμάμε που ήταν .

    το μειονέκτημα όπως είχα ξανα αναφέρει είναι ότι κατευθείαν χρησιμοποιείς το βάρος του σώματος και υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού γιατί είναι σαν να πάς στην τροχαλία και να βάζεις κατευθείαν τα κιλά που έχει το βάρος σου , ειδικά αν κάποιος είναι σε μικρή ηλικία και όχι μόνο.

    γι αυτό αν είναι να κάνουμε μονόζυγο πρώτα χρειάζετε καλό ζέσταμα πλάτη ,όμους, δικέφαλους και στά πρώτα σέτ δεν χρειάζετε να πηγαίνουμε στα όρια μας , με την βαρύτητα έχουμε πολύ καλή ευθυγράμιση στην σπονδυλική στήλη και στο σκελετό γενικότερα .

    το ίδιο ακριβώς ισχύει και στο διζυγο καλό ζέσταμα και δεν πρέπει στα πρώτα σέτ να κατεβαίνουμε τέρμα κάτω γιατί ενώ είναι καλές ασκήσεις αν γίνονται σωστά στο λάθος μπορεί να έχουμε αντίθετα αποτελέσματα αλλά το σίγουρο δεν σταματάει η ανάπτυξη και ούτε μακραίνουν τα χέρια αυτό μόνο αν θυμάμαι καλά το έκανε ο προκρούστης στην αρχαια ελληνική μυθολογία.
    καλα....ισως ειναι αυτο που λενε....οτι το σωμα αναπτυσετε ανωμαλα σε τετοιες ηλικιες......χερια-ποδια και μετα σωμα.......αλλα δεν ξερω αν ισχυει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 01-11-08 01:23 #27
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς. πάντως καλύτερα κάνε συντηρητικά και αν βλέπεις κάποια ενόχληση άσε την συγκεκριμένη άσκηση. δε χάθηκε και ο κόσμος για μία προπόνηση... άσε το σώμα σου να σε οδηγήσει.

    όσον αφορά το ζέσταμα πάλι είναι σχετικό.
    εγώ πχ κάνω εκτός από αεροβική-κοιλιακούς-ρακχιαίους για ζέσταμα και 2 σετ πιεσεων για ώμους, 2 σετ κάμψεις δικεφάλων, πολλές περιφορές ώμων αργά και σιγα σιγά πιο γρήγορα + 2 σετ ανάλογα με το τι θα γυμνάσω στηθος-πιέσεις στήθους, πλάτη-τροχαλία μπροστά/πίσω ώμους πιέσεις+περιστροφικούς ζέσταμα +ήπιες διατάσεις.

    επίσης μερικές φορές κάνω όταν έχω πλάτη 1 σετ στήθος με τη μπάρα σκέτη και όταν έχω στήθος 1 σετ τροχαλία πλάτης.

    όταν δεν έχω χρονο κάνω άλλες σύνθετες ασκήσεις με έμφαση στην αναπνοή από τις πολεμικές τέχνες τις οποίες είναι πολύ δύσκολο να τις περιγράψω μόνο να τις δείξω μπορώ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 01-11-08 07:29 #28

    Εγγραφή
    02-02-2008
    Περ.
    xrysoupoli
    Μηνύματα
    190
    Προεπιλογή
    αυτο νομιζω θα σε βοηθησει φιλε μου
    http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=2463
    THEN WE WILL FIGHT IN SHADE
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 16-11-08 17:40 #29
    Προεπιλογή
    χθες πηγα σε ενα μαγαζι και πηρα 2 αλτηρακια,μπαρα δεν πηρα γιατι ημουν με τα ποδια
    αλλα δεν εχω δει πουθενα αυτα τα 'καθισματα'....αυτα που εχουν στα και γυμναστηρια....ξαπλωνεις και συκωνεις μπαρα,βαρακια κ.α.
    μπορω να βρω πουθενα τετοιο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 16-11-08 18:41 #30
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο greekhaker
    χθες πηγα σε ενα μαγαζι και πηρα 2 αλτηρακια,μπαρα δεν πηρα γιατι ημουν με τα ποδια
    αλλα δεν εχω δει πουθενα αυτα τα 'καθισματα'....αυτα που εχουν στα και γυμναστηρια....ξαπλωνεις και συκωνεις μπαρα,βαρακια κ.α.
    μπορω να βρω πουθενα τετοιο?
    Αμα ψαξεις θα βρεις! Παλι σε μαγαζια μεοργανα και συμπληρωματα !
    Κοιτα στους χορηγους του ολοι τους εχουν οτι αναζητας.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 23 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία