Θέμα: Μονόζυγο

Σελίδα 21 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 111920212223 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 301 έως 315 από 343
  1. 30-08-12 10:56 #301
    Banned
    Εγγραφή
    27-08-2012
    Περ.
    ATHENS
    Μηνύματα
    1.637
    Προεπιλογή
    αστειοτητες...τα βαρη ενισχυουν το ορμονικο συστημα του εφηβου με την παραγωγη αυξητικης ορμονης και τεστοστερονης.απεναντιας,τα ΑΑΣ σε εφηβους δημιουργουν πρωιμη συγκλιση των επιφυσεων και κατα συνεπεια ο εφηβος σταματα να αναπτυσεται πριν το περας των 18 ετων.η αρση βαρων ομως,ενδεχεται να δημιουργησει συμπιεστικα φαινομενα καθιζησης σπονδυλων,η μεσοσπονδυλιων δισκων.ομως η προπονηση της διαφερει καθετα απο το αθλημα μας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 27-04-13 19:50 #302
    Προεπιλογή Απορια για μονοζυγο
    θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζεται κανενα μονοζυγο που να κανει για αλουμινενια κασα πορτας γιατι τα μονοζυγα αυτου του τυπου (http://www.fit-health.gr/components/...ιστρανε και κανουν ζημια στην πορτα.
    Επισης θα ηθελα να μου προτεινετε καποιο ασκησιολογιο για μονόζυγο,κοιλιακους στο σπιτι,και καυση λιπους

    Σας ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 27-04-13 19:58 #303
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη aris1994

    Εγγραφή
    17-09-2012
    Περ.
    ηλιούπολη
    Μηνύματα
    1.759
    Προεπιλογή
    θα αναφερθω στο δευτερο ερρωτημα σου αφου για αγορα μονοζυγου δεν το εχω ψαξει τοσο...

    με το μονοζυγο μπορεις να κανεις πολλες ασκησεις κυριως για πλατη.ελξεις ανοιχτη και κλειστη λαβη ειναι παρα πολλυ καλες.3-4 σετακια με ανοιχτη και αλλα τοσα με κλειστη και ειναι οκ.ακομα θα σε βοηθησει και στα δικεφαλα.αμα βλεπεις οτι στην αρχη δε μπορεις να κανεις πολλες ελξεις μην φοβασαι ειναι φυσιολογικο με το καιρο θα δυναμωσεις.
    κιλιακοι υπαρχουν μερικες ασκησεις που μπορεις να τις κανεις και σπιτι σου
    ροκανισματα και αρσεις ποδιων ειναι αρκετα καλες.2-4 σετακια απο 15-25 επαναληψεις νομιζω οτι ειναι καλα.ακομα μπορεις αμα παρεις μονοζγυο να κανεις και εκει αρσεις ποδιων
    I do it because i can
    I can because i want to
    I want to because you said i couldn't
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-06-13 19:34 #304
    Προεπιλογή Μονοζυγο
    θελω να μου πειτε τι ασκησεις μπορω να κανω στο μονοζυγο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-06-13 21:43 #305
    Το avatar του χρήστη jam

    Εγγραφή
    14-05-2013
    Περ.
    Λευκωσια
    Μηνύματα
    499
    Προεπιλογή
    δικεφαλο , τρικεφαλο , πλατυ , κοιλιακους
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 06-06-13 21:54 #306
    Προεπιλογή
    Ελξεις, ελξεις με ανοιχτη λαβη, ελξεις με κληστη λαβη, chin-ups,muscle ups και διαφορα αλλα.
    Ψαξε κανενα βιντεο στο youtube
    Even if nobody believes in me, supports me or recognizes my effort, I'll keep going...
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 08-06-13 22:12 #307
    Προεπιλογή Ερώτηση
    Των τελευταίο χρόνο έχω παραμελήση το μονόζυγο πόρτας με αποτέλεσμα να βγάζω ξεκούραστος με ζόρι 6 καλές έλξης (απο τεντομένα χέρια μέχρι να ακουμπήσει το
    μονόζυγο στο στήθος. στο δέυτερο σετ με ζόρι 4ς και στο τρίτο 2. για να βελτιωθώ τι πρέπει να κάνω? θα ήταν καλύτερα να κάνω μικρότερη έλξη ? (να περνάει το κεφάλι μου πάνω απο το μονόζυγο και να μην τεντόνει το χέρι μου στην συνέχεια)
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 09-06-13 00:17 #308
    Το avatar του χρήστη Gun&Roses

    Εγγραφή
    25-03-2013
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    93
    Προεπιλογή
    Αφού την απάντηση την δίνεις μόνος σου.. επειδή το παραμέλησες έχεις πέσει... Ο σωστός τρόπος ξέρεις ποιος είναι; Γιατί εσύ βλέπω εστιάζεις στο πως θα κάνεις περισσότερες επαναλήψεις και όχι ποιος είναι ο σωστός τρόπος.. Επίσης με τη λαβή κάνεις έχει σημασία.. (κλειστή, ανοικτή) Το βάρος και το ύψος παίζει ρόλο και αυτό.. οι ψηλοί μπορεί να δυσκολεύονται παραπάνω και τα βαρύτερα άτομα να μην βγάζουν ούτε μία.. ξέρω και άτομα που δεν τους λες παχουλούς και στο γυμναστήριο κάνουν πολλά κιλά αλλά δεν μπορούν να τραβήξουν ούτε μια έλξη σωστή.. γιατί το μονόζυγο είναι και "συνήθεια" και για να βελτιωθείς στις επαναλήψεις θέλει εξάσκηση..
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 09-06-13 16:54 #309
    Smile κατορθώμτα
    Γεια σας,
    Είμαι 17 χρονών, ύψος 1.82 και βαρος 72 κιλά.
    Είμαι γυμνασμενος μιας και εχω 10-11% λιπος στο σωμα μου.

    Κάνω 10 και ισως καμια φορα 1-2 παραπανω αλλα 10 ολοκληρωμένα πουλ απς στο ανοιγμα των ώμων και λίγο περισσότερο.
    παλι 10 με 12 τσιν απς με λαβη λιγο πιο μικρη από το άνοιγμα των ώμων.
    5 τσιν απς με πόδια σε ορθή γωνια με το σώμα μου και ποδια παραλληλα με το δαπεδο.

    πιστευετε είμαι σε καλό επίπεδο..?
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 09-06-13 17:15 #310
    Προεπιλογή
    Αν θες τη γνωμη μου, για τα κιλα σου σε σχεση με το υψος σου ειμαι καλουτσικος αλλα σιγουρα μπορεις και καλυτερα μιας και εισαι και αδυνατος
    Αυτο που λες με τα ποδια παραλληλα με το πατωμα παντως ειναι πολυ δυσκολο.
    Ας ΠΩ ΚΙ ΕΓΩ.
    Υψος 1.80, 73 κιλα κανω 12 pull ups, 12 chin ups(good form ως κατω)
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 09-06-13 17:33 #311
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χριστοφορος123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θες τη γνωμη μου, για τα κιλα σου σε σχεση με το υψος σου ειμαι καλουτσικος αλλα σιγουρα μπορεις και καλυτερα μιας και εισαι και αδυνατος
    Αυτο που λες με τα ποδια παραλληλα με το πατωμα παντως ειναι πολυ δυσκολο.
    Ας ΠΩ ΚΙ ΕΓΩ.
    Υψος 1.80, 73 κιλα κανω 12 pull ups, 12 chin ups(good form ως κατω)
    σε ευχαριστώ για τα λόγια σου..σίγουρα μπορώ παραπάνω και γι αυτό θα προσπαθήσω ακόμη περισσότερο..εσύ είσαι στην ηλικία μου..?
    Να σε ρωτήσω, υπάρχουν κάποιες ασκήσεις με βάρη οι οποίες αντικαθιστούν το μονόζυγο (όχι εντελως απλά να γυμνάζουν τις ίδιες μυικές περιόχες)??
    Και ακόμα έχω ακούσει από αθλητές που ασχολούνται με βάρη πως εάν παράλληλα με το μονοζυγο κάνεις και γυμναστικη με βάρη θα σε βοηθήσει περισσότερο σε αντίθεση με κάποιον ο οποίος κάνει μόνο μονόζυγο και όχι βαρη..
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 09-06-13 17:45 #312
    Προεπιλογή
    15 ειμαι.
    Κωπηλατικες επισης ειναι πολυ καλες ολες οι παραλλαγες (ειδικα μπαρα η καθιστη κωπηλατικη) αλλα σαν το μονοζυγο δεν εχει..ειδικα αν κανεις weighted 6-10 reps
    Καλα εννοειται πως θα σε βοηθησει περισσοτερο το να κανεις βαρη μαζι με bw exercises αλλα αμα τις κανεις weighted ειναι πολυ καλυτερο πχ να βαλεις στα ποδια σου ενα 8κιλο αλτηρα και να κανεις 6-8 επαναληψεις.
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 27-08-13 17:26 #313
    Προεπιλογή a
    καλησπερα σε ολους ειμαι 18 χρονων 193cm υψος και 95kg σε αρκετη καλη κατασταση,το λιπος δεν πρεπει να περνα τα 5-8κιλα[μονο μπακα στην ουσια].πηγαινω γυμναστηριο 3 χρονια τα 2 ομως αρχισα να ασχολουμαι σοβαρα,πιστευω ειμαι σε καλο επιπεδο πχ[στο lat machine κανω 8-10σετ 20-6επαναληψεις 40kg μεχρι 75kg ανεβαινοντας 5kg σε καθε σετ και κατεβαζοντας με αναλογο τροπο τις επαναληψεις].Αυτο γινεται σχεδον σε καθε ασκηση που κανω...Το θεμα μου ειναι οτι δυσκολευομαι στις ασκησεις με το δικο μου βαρος[bodyweigh] πχ στο μονοζυγο το πολυ να βγαλω 7 επαναληψεις και στις καμψεις 25 το πολυ 30...Μιας και μιλαμε για μονοζυγο ομως να μεινω σε αυτο και να σας ζυτησω τη γνωμη σας για το τι μπορω να κανω για να φτασω εστω και 10 επαναληψεις.Σας ευχαριστω πολυ και με συνχωρειτε για το μεγαλο post...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 01-09-13 11:54 #314
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Kαλώς ήρθες.

    Δες λίγο εδώ:

    https://www.youtube.com/watch?v=mRznU6pzez0
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 01-09-13 12:19 #315
    Το avatar του χρήστη Co0022

    Εγγραφή
    01-04-2012
    Περ.
    Λεμεσος
    Μηνύματα
    421
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggos.a Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα σε ολους ειμαι 18 χρονων 193cm υψος και 95kg σε αρκετη καλη κατασταση,το λιπος δεν πρεπει να περνα τα 5-8κιλα[μονο μπακα στην ουσια].πηγαινω γυμναστηριο 3 χρονια τα 2 ομως αρχισα να ασχολουμαι σοβαρα,πιστευω ειμαι σε καλο επιπεδο πχ[στο lat machine κανω 8-10σετ 20-6επαναληψεις 40kg μεχρι 75kg ανεβαινοντας 5kg σε καθε σετ και κατεβαζοντας με αναλογο τροπο τις επαναληψεις].Αυτο γινεται σχεδον σε καθε ασκηση που κανω...Το θεμα μου ειναι οτι δυσκολευομαι στις ασκησεις με το δικο μου βαρος[bodyweigh] πχ στο μονοζυγο το πολυ να βγαλω 7 επαναληψεις και στις καμψεις 25 το πολυ 30...Μιας και μιλαμε για μονοζυγο ομως να μεινω σε αυτο και να σας ζυτησω τη γνωμη σας για το τι μπορω να κανω για να φτασω εστω και 10 επαναληψεις.Σας ευχαριστω πολυ και με συνχωρειτε για το μεγαλο post...
    Αν θες να ανέβεις σε επαναλήψεις στο μονόζυγο πρέπει να εξασκηθείς περισσότερο σε αυτό και όχι περισσότερο στην τροχαλία. Αν μπορείς βγάλε την τροχαλία και κάνε μόνο μονόζυγο. Μπορεί να δεις και καλύτερα αποτελέσματα οπτικα από το μονόζυγο παρά από την τροχαλία.
    I may not be there yet, but I am closer than I was yesterday...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 21 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 111920212223 ΤελευταίαΤελευταία