Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 112
  1. 03-11-08 18:34 #1
    Προεπιλογή Αυτο άμυνα
    --------------------------------------------------------------------------------

    ιασας παιδια ψαχνω ια καμια αποτελεσματικη πολεμικη τεχνη ια αυτοαμυνα δρομου,τελευτεα λογο το οτι δουλευω και βραδυ αλλα μου ετυχε και 1 ασχημο περιστατικο νιωθω ανασφαλεις.
    Εκανα παλια πιγμαχια και παγκρατιο παιδια να σας πω αληθεια δεν εχω ιδεα απο πολεμηκες τεχνες δεν ξερω τη σκοπο εχει το καθενα,και δεν εχω σκοπο να ασχοληθω με φιλοσοφιες η χορευτικα κομματια ειμε 25 χρονων δεν εχω χρονο ια τετοια αυτο που με ενδειαφερει εινε να μαθω αυτοαμυνα αμεσα, την αυτοαμυνα θελω να την μαθω ια παρτη μου και οχι ια τσαμπουκα,ψαχνω μια πολεμηκη τεχνη ευκολη στην πρακτικη χρηση και να μιν εινε πολι χρονοβορα στη μαθηση, ακουασα ια kravga manga,hapkido,hung fou,das streetfighting kai αλλες εσεις τι μου προτεινετε και, πειτε μου και καμια διυθηνση αθηνα
    ασχολοyμε με το bodybuilding kai me ton sthbo ta 400m kai 100m
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 03-11-08 18:55 #2
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    μεγαλο πιστολι
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 03-11-08 19:12 #3
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    ωραίο θεματάκι....

    ασχολούμαι πολύ με αυτά τα θέματα αλλά δυστυχώς είμαι με λαπ τοπ και η μπαταρία πεθαίνει όπου να'ναι. το βράδυ θα στείλω εκτενή απάντηση.

    με λίγα λόγια όμως για να μάθεις κάτι γρήγορα και αποτελεσματικα πρέπει να βρεις ένα δάσκαλο που ξέρει και επίσης έχει κέφι και τρόπο να σε μάθει άσχετα με το στυλ που κάνει.

    από κει και πέρα θέλεις κάτι που να έχει κυρίως χτυπήματα, απλά και δυνατά όπως το μποξ πχ αν και λόγω γαντιών υπάρχουν άλλα προβλήματα εκει. κυρίως χέρια λοιπόν αλλά και μερικά βασικά χτυπήματα με πόδια και όχι σύνθετα αεροπλανικά.

    επίσης λίγες απλές και "χοντροκομμένες" λαβές και θεωρία-εφαρμογή για μάχη με πολλούς αντιπάλους και 1-2 βασικά πράγματα όταν πέσεις στο έδαφος..

    αυτά ως προς το τεχνικό κομμάτι. να ξέρεις ότι αν δε ζοριστείς, στην προκειμένη περίπτωση αυτό μεταφράζεται και σε ξύλο στην προπόνηση, δε θα κάνεις τίποτα.

    όλα αυτά που είπα με βάση αυτά που θέλεις οδηγούν στις εξής επιλογές:
    μποξ
    κικ μποξ
    κιόκουσιν κάι καράτε
    μουάι τάι
    και ίσως μερικά παλαιστινιακά συστήματα τα οποία στηρίζονται σε άλλες αρχές από τις συνηθισμένες τέχνες-αθλήματα.

    φυσικά τα καλύτερα είναι τα παραδοσιακά συστήματα αλλά είναι πολύ πιο αργά γι'αυτο αν και διδάσκω ένα από αυτά (aikido) δε στα συνιστώ.

    η συνέχεια το βράδυ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 03-11-08 19:30 #4
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Ελα ρε Σλειν διδασκεις αικιντο????Που????Ασχολουμαι πολλα χρονια με πολ τεχνες και χαιρομαι που αλλος ενας απο το φορουμ ασχολειται.
    Αυτα που ειπε ο σλειν ειναι σωστα και ισως θα προσθετα brazilian jiu jitsu και judo.Αλλα ολα θελουν υπομονη και σκληρη προπονηση μην περιμενεις απο την πρωτη εβδομαδα να ξερεις πραγματα φιλε μου.Να ξερεις ομως οτι το ξυλο στο δρομο ειναι οτι χειροτερο οτι και να ξερεις ποτε μα ποτε δεν ξερεις τι ειναι ο αλλος και πολλα αλλα πραγματα που θα τα συζητησουμε μεσω του φορουμ διοτι τωρα και εγω πρεπει να την κανω.

    Καλως ηρθες!!!!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 03-11-08 20:34 #5
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο RUHL
    μεγαλο πιστολι
    Σλαινε και ολα αυτα μαζι να τα ξερεις και αλλα τοσα εγω με το πανω ^^ σε εχω χαλαρα κιολας
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 03-11-08 21:01 #6
    Προεπιλογή
    thanks παιδια που με βοηθατε θελω να αρχιζω καποια τεχνη αμεσα , η αληθεια εινε ομος οτι στο δρομο ειναι διαφορετικα οσο καλος πιγμαχος αν εισε , στο δρομο δεν υπαρχουν κανονες , επισης το brazilian jiu jitsu και καποια αλλα αθληματα ια να δεις προοδο θελει πολι καιρο ασε που στην ελλαδα δεν υπαρχει η μορφη που διδασκουν στην βραζιλια μονο κανα 2 λαβες σου μαθαινουνε κα τιπτ αλλο εγω ψαχνω κατι που σε μικρο χρονικο διαστημα θα μου δοσει αποτελεσματα δεν προκειτε να κατεβω σε αγωνες η να το κανω φιλοσοφια της ζωης μου απλα θελω να μαθω να αμυνομε
    ασχολοyμε με το bodybuilding kai me ton sthbo ta 400m kai 100m
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 03-11-08 21:11 #7
    Το avatar του χρήστη tezaman

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    1.638
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο RUHL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο RUHL
    μεγαλο πιστολι
    Σλαινε και ολα αυτα μαζι να τα ξερεις και αλλα τοσα εγω με το πανω ^^ σε εχω χαλαρα κιολας
    χαχαχαχ
    χαχαχαχ
    αχαχαχα
    χαχαχαχα
    χαχαχαχαχ
    αχαχαχ
    αχαχαχαχ

    μου θύμησες μια ταινία του ιντιάνα τζόουνς! σε μια φάση του βγαίνει ενας καρατέγκας και αρχίζει τις καρατιες στον αέρα!! κάνει έναν μορφασμό ο ιντιάνα.. τραβάει το κουμπούρι έξω μια μπουμ και τάβλα ο μάγκας αχαχαχα
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 03-11-08 22:18 #8
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    όλες οι πολεμικές τέχνες αν τις ξέρεις είναι αποτελεσματικές αλλά για πολεμικές τέχνες μιλάμε όχι για αθλήματα όπως έγινε το ταεκβοντο.

    απο τις πιό αποτελεσματικές γρήγορες και χωρίς σωματικά προσοντα είναι το γουιν τσανκ κουνκ φου διάβασε την ιστορία και θα καταλάβεις βγήκε για γυναίκα πού δεν έχει ιδιαίτερη μυική δύναμη γιατί εκμεταλεύεσαι την δύναμη του αντιπάλου είναι πολύ αποτελεσματικό και κάνει και για κάποιον που συγχρόνως κάνει ββ γιατί δεν σε κουράζει ιδιαίτερα .
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 04-11-08 00:37 #9
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    είμαι κομμάτια από την προπόνηση και το ταξίδι από αθήνα οπότε οι λεπτομέρειες αύριο.

    έτσι στα γρήγορα όμως:

    άν έχει όπλο ο άλλος (πυροβόλο ή μη) οι πιθανότητες αυξάνονται δρματικά υπέρ του αντιπάλου. ωστόσο ρουλ πιο πολύ φοβάμαι ένα μαχαίρι σε κοντινή απόσταση από ένα πιστόλι σε απόσταση που να μπορώ να το πιάσω(από μακριά μάματα με κεφαλαία γράμματα)

    judo και brazilian δεν είναι καλές τέχνες για αυτοάμυνα επειδή η πρώτη έχει γίνει άθλημα πια και δεν έχει καθόλου χτυπήματα και οι λαβές γίνονται μόνο στα ρούχα και όχι στο σώμα ή πόδια και η δεύτερη δε χειρίζεται καλά το χώρο και είναι πιο αποτελεσματική σε κλουβί.

    τέλος γενικά οι πολεμικές τέχνες δυστυχώς δεν είναι σε καλό επίπεδο στην ελλάδα
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 04-11-08 00:49 #10
    Προεπιλογή
    Εγω εχω κανει das και krav maga ομορφα και τα δυο με το δευτερο το πιο φονικο απ τα δυο.Προσοπικα μου αρεσαν γιατι εκανα grappling δηλαδη γουσταρω λαβες ψαξου λιγο υπαρχουν καποιες σχολες που θα μαθεις σταδιακα καλα πραγματα.Υπαρχουν και 3 σχολες στην αττικη η μια ηξερα που βρισκεται που κανουνε "μαθημα" μετα τις 11 το βραδυ σ ενα υπογειο εκει να δεις φιλε απλα αν χωθεις σ ενα σημειο κ επειτα και δε ξερεις τελεια τον εαυτο σου παιζει να γινεις επιθετικος προσεχε δε μαθαινεις για να σκοτονεις κοσμο. βεβαια οπως ειπωθηκε δε πα να σαι 2 μετρα 140 κιλα να τρεμει το εδαφος πυγμαχος και δε ξερω τι,μια πιστολια εισαι χαχαχαχ
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 04-11-08 14:06 #11
    Προεπιλογή
    niiick που βρησκετε η συγκεριμενη σχολη? που λες. σημερα θα παω σε μια σχολη krava manga να δω τι παιζει μιλησα με τον προπονητη και μου ειπε να παω να παρακουλουθησω ρωτησα ια το προγραμμα και μου ειπε οτι εινε 3 φορες την εβδομαδα και 60 ευρο το μηνα και 40 εγραφη, ρε παιδεια αξιζει λετε επιδη βλεπω 3 φορες την εβδομαδα θα μαθω κατι ι θα με κλεψουνε κανονικα, μενω ζωγραφου και θα πρεπει να πεταγομε και περιστερη καθε φορα που θα εχω
    ασχολοyμε με το bodybuilding kai me ton sthbo ta 400m kai 100m
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 04-11-08 20:11 #12
    Προεπιλογή
    ητανε μπουρναζι-πετρουπολη αλλα εχω καιρο να πατησω μαλλον τη κλεισανε εξ αλλου δε θα σε εστελνα εκει με τη καμια.Για krav ειναι πολλα τα λεφτα ναι αλλα πηγαινε δες ενα μηνα και αμα δεν σ ικανοποιησει παρατα το αλλα θα σαι 100 ευρο πλην.Αρκετα λεφτα και μονο 3 φορες τη βδομαδα αλλα ειναι περισοτερο τεχνικη παρα προπονηση και θα μαθεις πραγματα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 04-11-08 21:45 #13
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    Στην καβαλα ολο φασαριες γηνοντε σε νυχτερικα κεντρα προς το divas μερια για κατι σπασμενα ποτηρια

    πολυ οξυθημοι ειναι εκει περα στην καβαλα

    μηπως να παω να μαθω και εγω τιποτα
    αλλα ακομα μια πολυ καλη πολεμικη τεχνη εκτος απο την σκοποβολη ειναι και το τρεξιμο στα 200 μετρα
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 04-11-08 21:55 #14
    Το avatar του χρήστη tezaman

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    1.638
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο RUHL
    ειναι και το τρεξιμο στα 200 μετρα
    του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ 8)
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 04-11-08 22:00 #15
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή
    ακριβως αλλα ολη η καβαλα ενα βουνο ειναι που να τρεξεις εκει μαλον κατι σε σκαρφαλωμα να μαθουμε εχει κατι ανηφορες
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία