Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 52
  1. 30-01-14 20:19 #1
    Το avatar του χρήστη NikosSav

    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    129
    Προεπιλογή "Γυμναστες" στα γυμναστήρια της περιοχής.
    Μετά από την εισαγωγή μου στο πανεπιστήμιο γράφτηκα σε ένα γυμναστήριο της πόλης.
    Στην αρχή ήμουν μια χαρά , καθώς οι γυμναστές που έβρισκα εκείνη την ώρα ήταν ναι μεν εκεί για βοήθεια αλλά δεν ήταν ενοχλητικοί.
    Τους είχα πει από την πρώτη στιγμή πως δεν χρειάζομαι ούτε να μου βγάλουν πρόγραμμα ούτε κάποια ιδιαίτερη βοήθεια παρά μόνο τα μηχανιματά τους καθώς γυμνάζομαι από πολύ μικρή ηλικία και τα τελευταία 2 χρόνια με περισσότερη ενημέρωση, γνώση , συνέπεια κτλπ όπως όλοι μας εδώ.
    Από την Δευτέρα λοιπόν ήρθε ένας νέος γυμναστής. Από την πρώτη στιγμή που με είδε ήταν στην κυριολεξία από πίσω μου(έκανα ζέσταμα στον πάγκο και ήρθε για spot)
    Με ρώτησε για τη διατροφή , αν κάνω όγκο ή γράμμωση, για τη προπόνηση μου , για τα συμπληρώματα , ηλικία , τα πάντα.
    Ενώ τον έχω πει πως δεν χρειάζομαι την βοήθειά του είναι όλη την ώρα δίπλα μου και προσπαθεί να μου αλλάξει γνώμη για τα πάντα.
    Το push-pull-legs δεν του αρέσει , ο τρόπος που κάνω τις ασκήσεις μετά από διάφορα τεστ για να πιάνουν πάνω μου και να μην πονάνε άλλα σημεία του σώματος δεν του αρέσει , τα κιλά που βάζω. Τα πάντα.
    Ο τύπος είναι περίπτωση Doesn't Even Lift. Προχθές στα deadlifts με ρώτησε για πού είναι.
    Χθες λοιπόν καθώς έκανα squat , έρχεται με λέει βάλε 2 πλάκες κάτω θα είναι καλύτερα. ΔΕΝ θέλω χριστιανέ μου το δοκίμασα. Μετά έρχεται από πίσω μου και με βοηθούσε, τον λέω μια φορά ευγενικά "μην βοηθας" , το είπα 2η αυτός τίποτα.. Στο τέλος αφήνω την μπάρα και τον κοιτάω μες τα μάτια και του το είπα πιο αργά. Μετά από αυτό ήλπιζα να με παρατήσει , αλλά δεν.

    Δεν λέω φυσικά πως ξέρω τα πάντα αλλά ξέρω πολύ περισσότερα για τον εαυτό μου από κείνον για να έρθει να μου αλλάξει το split μου και τις ασκήσεις.

    Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι: Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο (περίεργος, τρομακτικός(?) , σπαστικός γυμναστής ) και πως το αντιμετωπίσατε ευγενικά....


    Sorry για το μεγάλο ποστ αλλά μάλλον είχα πολλά για αυτόν .
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 31-01-14 10:45 #2
    Το avatar του χρήστη morgoth

    Εγγραφή
    31-01-2012
    Περ.
    athens
    Μηνύματα
    510
    Προεπιλογή
    μηπως σε γουσταρει?

    περα απο τη πλακα αν νιωθεις οτι σε ενοχλει και δε σταματαει, πεστο στον υπευθυνο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 31-01-14 11:15 #3
    Προεπιλογή
    Μου φαίνεται οτι είσαι κλασσική περίπτωση τύπου <παντογνώστη>, που μετά από χρόνια θα παραδέχεται ότι γυμνάζονταν και έτρωγε λάθος...Όσα πράγματα και να διάβασες, όσα χρόνια κι αν πειραματίστηκες, ένας γυμναστής πάντα θα ξέρει τι είναι σωστό και τι οχι, γιατί αυτό το πράγμα το έχει σπουδάσει και πληρώνεται να κάνει αυτή τη δουλειά...
    Από την πείρα μου θα σου πω ότι εγώ που παραδέχτηκα εξ αρχής ότι δεν είμαι ειδικός και που πάντα ρωτάω και συμβουλεύομαι τη γυμνάστρια μου, έχω δει τρομερά αποτελέσματα, ενώ κάτι παλικάρια που κάνουν ό τι τους γουστάρει πολεμάνε χρόνια και είναι στάσιμοι στο ίδιο σημείο...
    Μακάρι όλα τα γυμναστήρια να είχαν γυμναστές που ενδιαφέρονται και δίνουν ολοκληρωμένες συμβουλές fitness
    Ένας στόχος που τίθεται σωστά, είναι ήδη ολοκληρωμένος κατά το ήμισυ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 31-01-14 12:16 #4
    Προεπιλογή
    Εγω θα ελεγα να δεις πως συμπεριφέρεται αυτός ο γυμναστής και στα υπόλοιπα μελη και να συγκρινεις. Αν τους αλλους τους "γραφει"και ασχολειται μονο με εσενα τοτε κατι τρεχει και θα χει δικιο ο morgoth
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 31-01-14 14:13 #5
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Συνήθως συμβαίνει το αντίθετο από αυτό που λες, δηλαδή να σε γράφουν αντί να ασχολούνται μαζί σου. Αφού έχει διάθεση ο άνθρωπος μην τον αντιμετωπίζεις αρνητικά, πες τους στόχους σου και δες τις συμβουλές που σου δίνει με κριτική σκέψη πριν τις απορρίψεις γιατί σου φαίνεται τύπος που "doesn't even lift". Τώρα αν πχ πάει να σε βοηθήσει και σου κόβει τις επαναλήψεις ε τότε εξήγησέ το του να σταματήσει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stef25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου φαίνεται οτι είσαι κλασσική περίπτωση τύπου <παντογνώστη>, που μετά από χρόνια θα παραδέχεται ότι γυμνάζονταν και έτρωγε λάθος...Όσα πράγματα και να διάβασες, όσα χρόνια κι αν πειραματίστηκες, ένας γυμναστής πάντα θα ξέρει τι είναι σωστό και τι οχι, γιατί αυτό το πράγμα το έχει σπουδάσει και πληρώνεται να κάνει αυτή τη δουλειά...
    Από την πείρα μου θα σου πω ότι εγώ που παραδέχτηκα εξ αρχής ότι δεν είμαι ειδικός και που πάντα ρωτάω και συμβουλεύομαι τη γυμνάστρια μου, έχω δει τρομερά αποτελέσματα, ενώ κάτι παλικάρια που κάνουν ό τι τους γουστάρει πολεμάνε χρόνια και είναι στάσιμοι στο ίδιο σημείο...
    Μακάρι όλα τα γυμναστήρια να είχαν γυμναστές που ενδιαφέρονται και δίνουν ολοκληρωμένες συμβουλές fitness
    Στεφ μην το λες. Τα χρόνια περνάνε, οι εξελίξεις στην τεχνολογία και την επιστήμη τρέχουν και οι περισσότεροι γυμναστές μένουν στάσιμοι. Ειδικά αν δεν ασχολούνται οι ίδιοι με το bb εξειδικευμένα απλά είναι γενικά fitness τύποι. Κατ' εμέ ΄όποιος έχει διάθεση να αφιερώσει χρόνο και να διαβάσει συστηματικά ασκησεολογία και διατροφολογία - και μετά τα εφαρμόσει πάνω του στην προπόνηση, θα μάθει πολλά περισσότερα από τις εμπειρικές συμβουλές που θα του δώσει ο γυμναστής του. Και οι γυμναστές οι οποίοι είναι μέσα στα πράγματα και πληροφορούνται τις εξελίξεις είναι η εξαίρεση.

    Μπορεί λοιπόν να μη φτάσεις σε επίπεδο που να μπορείς να αναλάβεις κάποιον ως πέρσοναλ αλλά τουλάχιστον τον εαυτό σου θα τον μάθεις καλά και τον τρόπο που εσύ ανταποκρίνεσαι στα ερεθίσματα.

    Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, οι δικοί μου γυμναστές είναι κολλημένοι στα προγράμματα τύπου Arnold με 30 σετ την κάθε μυική ομάδα. Θα ήταν παράλογο να ακολουθήσω επί λέξει τις συμβουλές τους μόνο και μόνο επειδή έχουν πτυχίο ενώ εγώ όχι.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 31-01-14 14:43 #6
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stef25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσα πράγματα και να διάβασες, όσα χρόνια κι αν πειραματίστηκες, ένας γυμναστής πάντα θα ξέρει τι είναι σωστό και τι οχι, γιατί αυτό το πράγμα το έχει σπουδάσει και πληρώνεται να κάνει αυτή τη δουλειά...
    Άστο φίλε.... χθες ήρθα αντιμέτωπη με έναν γυμναστή ο οποίος με κοίταγε σα να του πα καλημέρα στα κινέζικα όταν τον ρώτησα αν "υπάρχει rack"
    "τι είν αυτό? για βυθίσεις και καθίσματα έχουμε το σμιθ"
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 31-01-14 15:20 #7
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    Οι γυμναστες που βγαινουνε απο τεεφα ειναι πολυ εμπειροι.. στο να κρατανε δισκο και να σερβιρουν καφε........ σε ποσοστο 90%+......

    Οσο για τις γυμναστριες .. που οχι μονο δεν ξερουν τις ασκησεις αλλα μπερδευουν και τον δικεφαλο με τον τρικεφαλο και πανε κοιτανε στον υπολογιστη πως γινεται μια ασκηση..
    Σε κατι τετοιους πλεον το παιζω ανηξερος και τους ζηταω συμβουλες

    Για γιογκα και πιλατες καλοι ειναι.. ως εκει.. να τους απομακρυνουνε απο τις αιθουσες με μηχανηματα αλτηρες και ελευθερα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 31-01-14 15:58 #8
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Μάλιστα.. ως τώρα έχουμε βγάλει άχρηστους τους ορθοπεδικούς,τους γιατρούς γενικά,τους γυμναστές.. αναρωτιέμαι ποιος άλλος κλάδος έχει σειρά..
    Ξεχνάμε σαν λαός πως όταν δείχνουμε κάποιον (με τον δείκτη),πως 3 δάχτυλα από κάτω δείχνουν εμάς.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 31-01-14 16:04 #9
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    εγω παντως εχω 2 φιλους απο τεφαα, οι οποιοι παραδεχονται ευθεως οτι δεν εχουν ιδεα απο γυμναστικη με βαρη κ διατροφη γιατι κανεις δεν τους διδαξε ποτε στην σχολη τους..χωρια τις δικες μου προσωπικες εμπειριες που βγαζουν ματια..
    υπαρχει αναλογο θεμα εδω..
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 31-01-14 16:09 #10
    Kris Dim follower
    Το avatar του χρήστη thegravijia

    Εγγραφή
    31-07-2008
    Μηνύματα
    6.708
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω παντως εχω 2 φιλους απο τεφαα, οι οποιοι παραδεχονται ευθεως οτι δεν εχουν ιδεα απο γυμναστικη με βαρη κ διατροφη γιατι κανεις δεν τους διδαξε ποτε στην σχολη τους..χωρια τις δικες μου προσωπικες εμπειριες που βγαζουν ματια..
    υπαρχει αναλογο θεμα εδω..
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ArgoSixna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι γυμναστες που βγαινουνε απο τεεφα ειναι πολυ εμπειροι.. στο να κρατανε δισκο και να σερβιρουν καφε........ σε ποσοστο 90%+......

    Οσο για τις γυμναστριες .. που οχι μονο δεν ξερουν τις ασκησεις αλλα μπερδευουν και τον δικεφαλο με τον τρικεφαλο και πανε κοιτανε στον υπολογιστη πως γινεται μια ασκηση..
    Σε κατι τετοιους πλεον το παιζω ανηξερος και τους ζηταω συμβουλες

    Για γιογκα και πιλατες καλοι ειναι.. ως εκει.. να τους απομακρυνουνε απο τις αιθουσες με μηχανηματα αλτηρες και ελευθερα..
    ακριβως και οσα παιδια γνωριζουν 5 πραγματα ειναι επειδη εχουν ασχοληθει μονοι τους κ οχι επειδη μαθανε κατι μεσα στη σχολη
    bigger weights mean more mass.
    http://mdtv.musculardevelopment.com/...view/1935/218/
    Watch as Kai Greene lets his emotions do the talking about how feels homesick
    http://www.youtube.com/watch?v=Y7CqVPKbQ3cRonnie
    Ronnie Coleman 8X Mr Olympia
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 31-01-14 17:43 #11
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Νομίζω το θέμα είναι για όσους εργάζονται ως γυμναστές και όχι κατ'ανάγκη για τεφατζήδες. Για παράδειγμα ένας από τους γυμναστές που δούλευαν μέχρι πρόσφατα στο δικό μου γυμναστήριο,κατέβαινε σε αγώνες και ήταν απίστευτος ο τύπος. Αυτός δεν γνώριζε τα επιστημονικοφανή των άλλων(ΑΝ τα γνώριζαν κι αυτοί),αλλά ο τύπος είχε πείρα,όχι βλακείες. Γι'αυτό καλό είναι να μην τους παίρνει όλους η μπάλα. Τώρα το πως προσλαμβάνουν γυμναστές και με τι χαρτιά,αυτό δεν θα το λύσω εγώ. Αλλά όταν τον άλλον τον βλέπεις με μάζες.σκληρές και ποιοτικές και με δύναμη,όχι αστεία-ότι κι αν έχει πάρει από μαγικούς ζωμούς-όταν έχει πάρει καλές θέσεις πανελλαδικά-αυτόν δεν τον λες άσχετο,γιατί έχει μια πείρα,κι ας μη ξέρει να σου αναλύσει βιοχημικά το "τι" και το "πως". Δεν βράζουν όλοι οι γυμναστές στο ίδιο καζάνι. Υπάρχουν πάρα πολλοί καλοί γυμναστές.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 31-01-14 17:58 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stef25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου φαίνεται οτι είσαι κλασσική περίπτωση τύπου <παντογνώστη>, που μετά από χρόνια θα παραδέχεται ότι γυμνάζονταν και έτρωγε λάθος...Όσα πράγματα και να διάβασες, όσα χρόνια κι αν πειραματίστηκες, ένας γυμναστής πάντα θα ξέρει τι είναι σωστό και τι οχι, γιατί αυτό το πράγμα το έχει σπουδάσει και πληρώνεται να κάνει αυτή τη δουλειά...
    Από την πείρα μου θα σου πω ότι εγώ που παραδέχτηκα εξ αρχής ότι δεν είμαι ειδικός και που πάντα ρωτάω και συμβουλεύομαι τη γυμνάστρια μου, έχω δει τρομερά αποτελέσματα, ενώ κάτι παλικάρια που κάνουν ό τι τους γουστάρει πολεμάνε χρόνια και είναι στάσιμοι στο ίδιο σημείο...
    1. Είναι αλήθεια ότι η "ξερολίαση" είναι πάρα πολύ διαδεδομένη στην χώρα μας. Είναι επίσης πάρα πολύ πιθανό ότι ένα παιδί 18 χρονών που εμφανίζεται απολύτως βέβαιο ότι "ξέρει 100% τί κάνει" μπορεί να πάσχει από "ξερολίαση". Δεν το λέω με κακία αυτό, στα 18 μου και εγώ νόμιζα ότι τα ήξερα όλα για την γυμναστική και πολύ αργότερα κατάλαβα ότι ούτε την τύφλα μου δεν ήξερα.

    2. Έχω τελειώσει το ΤΕΦΑΑ Αθήνας. Από τα άτομα που παίρνουν κάθε χρόνο πτυχίο, τουλάχιστον ένα 80% δεν έχει ούτε τις στοιχειώδεις γνώσεις για να γυμνάσει σωστά κάποιον, και ένα 10-20% έχει κάποιες γνώσεις, αλλά και από αυτούς οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα από προπόνηση δύναμης (παρεμπιπτόντως, τα ίδια και χειρότερα ισχύουν και για απόφοιτους "ιδιωτικών σχολών fitness"). Η συντριπτική πλειοφηφία των γυμναστών στα διάφορα γυμναστήρια που πληρώνονται 3 και 4 ευρώ την ώρα μάντεψε σε ποιό ποσοστό ανοίκουν.

    3. Γενικά, σε όλα τα επαγγέλματα, υπάρχει πάρα πολύ ασχετοσύνη. Από την μια είναι απαραίτητο να αντιλαμβάνεσαι τους περιορισμούς σου (δεν γίνεται να τα ξέρεις "όλα"!), αλλά από την άλλη δεν πρέπει να βλέπεις έναν επαγγελματία ως "απόλυτη αυθεντία" μόνο και μόνο επειδή έχει ένα πτυχίο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 31-01-14 18:04 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ίων Δραγούμης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά όταν τον άλλον τον βλέπεις με μάζες.σκληρές και ποιοτικές και με δύναμη,όχι αστεία-ότι κι αν έχει πάρει από μαγικούς ζωμούς-όταν έχει πάρει καλές θέσεις πανελλαδικά-αυτόν δεν τον λες άσχετο,γιατί έχει μια πείρα,κι ας μη ξέρει να σου αναλύσει βιοχημικά το "τι" και το "πως".
    Αν κάποιος έχει "μάζα και δύναμη" μετά από συστηματική χρήση φαρμάκων, η εμπειρία του δεν έχει εφαρμογή σε ασκούμενους που δεν χρησιμοποιούν φάρμακα.


    Εγώ αυτό που λέω πάντα είναι το εξής:

    Αν ένας γυμναστής είναι καλογυμνασμένος/τούμπανο/κομμάτια, αυτό δεν σημαίνει ότι ξέρει. Μπορεί να είναι έτσι επειδή έχει εξαιρετικά genetics, ή επειδή έκανε αθλητισμό από μικρός, ή επειδή φαρμακώνεται.

    Αλλά αν δεις έναν γυμναστή με άσχημο σώμα (πλαδαρό, αδύναμο, ατροφικό, με κακή στάση, κτλ), τότε είσαι σίγουρος ότι δεν παίζει να ξέρει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 31-01-14 18:24 #14
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ίων Δραγούμης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα.. ως τώρα έχουμε βγάλει άχρηστους τους ορθοπεδικούς,τους γιατρούς γενικά,τους γυμναστές.. αναρωτιέμαι ποιος άλλος κλάδος έχει σειρά..
    Ξεχνάμε σαν λαός πως όταν δείχνουμε κάποιον (με τον δείκτη),πως 3 δάχτυλα από κάτω δείχνουν εμάς.
    καλα εσυ τωρα καταλαβες οτι ολοι ειμαστε μικροι θεοι εδω περα?

    παρολαυτα οντως το επιπεδο των γυμναστων στα περισσοτερα γυμναστηρια ειναι κατω του μετριου..
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 31-01-14 18:49 #15
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MindOverMatter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάποιος έχει "μάζα και δύναμη" μετά από συστηματική χρήση φαρμάκων, η εμπειρία του δεν έχει εφαρμογή σε ασκούμενους που δεν χρησιμοποιούν φάρμακα.


    Εγώ αυτό που λέω πάντα είναι το εξής:

    Αν ένας γυμναστής είναι καλογυμνασμένος/τούμπανο/κομμάτια, αυτό δεν σημαίνει ότι ξέρει. Μπορεί να είναι έτσι επειδή έχει εξαιρετικά genetics, ή επειδή έκανε αθλητισμό από μικρός, ή επειδή φαρμακώνεται.
    Μόνο που σε αυτή τη περίπτωση γυμναστή,το ένα που αναφέρεις δεν αποκλείει το άλλο. Ότι μπορεί να γυμνάζεται από μικρός,ότι μπορεί επί πολλά χρόνια να ήταν φυσικός και τελευταία να πήρε φάρμακα,άρα ναι να είναι τούμπανο-κομμάτια κτλ και να είναι χρήσιμος και για τους αρχάριους ή προχωρημένους/φυσικούς.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο liveris Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλα εσυ τωρα καταλαβες οτι ολοι ειμαστε μικροι θεοι εδω περα?
    Έχω καταλάβει πολύ καλά τι είστε.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία