Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 52
  1. 31-01-14 19:09 #16
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ίων Δραγούμης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο που σε αυτή τη περίπτωση γυμναστή,το ένα που αναφέρεις δεν αποκλείει το άλλο. Ότι μπορεί να γυμνάζεται από μικρός,ότι μπορεί επί πολλά χρόνια να ήταν φυσικός και τελευταία να πήρε φάρμακα,άρα ναι να είναι τούμπανο-κομμάτια κτλ και να είναι χρήσιμος και για τους αρχάριους ή προχωρημένους/φυσικούς.
    Τσκ, Ίων! Γιατί με κουράζεις?

    Δεν είπα: "αν είναι γυμνασμένος αποκλείεται να ξέρει".

    Είπα: "αν είναι γυμνασμένος δεν είναι σίγουρο ότι ξέρει - αν είναι εντελώς αγύμναστος/με κακή στάση/κτλ είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν ξέρει (από προπόνηση δύναμης/υπερτροφίας)".
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 31-01-14 19:28 #17
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MindOverMatter Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν είναι εντελώς αγύμναστος/με κακή στάση/κτλ είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν ξέρει (από προπόνηση δύναμης/υπερτροφίας)".
    Εδώ γράφεις ολόκληρες εκθέσεις,με αυτό κουράστηκες;;
    Πάντως κι εδώ διαφωνώ. Το ότι ενδεχομένως κάποιος δεν έχει εφαρμόσει στον ίδιο &σε τακτική βάση τίποτα απ'όσα γνωρίζει,δεν σημαίνει ότι δεν τα γνωρίζει. Κάτι αντίστοιχο στη περίπτωση ενός πνευμονολόγου που λειτουργεί ιατρείο διακοπής καπνίσματος και ο ίδιος καπνίζει σαν φουγάρο. Ή ενός ψυχιάτρου που είναι ολότρελος. Τα έχω δει αυτά,όπως και τη περίπτωση αγύμναστου γυμναστή με γνώσεις.
    Γεια τώρα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 31-01-14 19:34 #18
    Το avatar του χρήστη rey1989

    Εγγραφή
    14-04-2011
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    2.023
    Προεπιλογή
    Προς OP

    Αστο φίλε μου , μόνο έναν ιδιοκτήτη γυμναστηρίου βρήκα απο τα 4 που έχω αλλάξει που ήξερε πραγματικά και τον παραδέχομαι. Δεν ειναι γυμναστής τεφα κλπ αλλα ξέρει πραγματικά και ποτέ δεν μου έριξε άκυρο όταν ζήτησα βοήθεια ή συμβουλή. Ονόματα κλπ δεν θα γράψω , δεν έχει σημασία. (κάνω υπομονή 2 μήνες και θα επιστρέψω στο gym του)

    το σπαστικό για εμένα ειναι να αδιαφορούν καθισμένοι σε ενα pc χαζεύοντας στο fb. Θεωρώ βλακεία να πρέπει να τον ψάχνεις η να τον κυνηγάς για να έρθει spot
    Επίσης οι περισσότεροι που έχω συναντήσει βαριούνται τη ζωή τους (μερικοί δεν έχουν και καμία σχέση με το θέμα και απλά πάνε να κάτσουν μερικές ώρες και το λένε κιόλας) και αν τους ρωτήσεις κάτι είναι λες και τους σκοτώνεις.

    στην περίπτωση σου θεωρώ βλακεία του που στα πρήζει ,δεν ξέρω πως εκτελείς τι ασκήσεις σου αλλά ακόμα και αν είσαι λάθος σε αυτά που κάνεις ειναι προσωπικό σου θέμα απο την στιγμή που του ξεκαθαρίζεις οτι δεν θέλεις βοήθεια.
    Though I walk through the Valley of the Shadow of Death, I fear no Evil, for I am the baddest Motherfucker in the Valley.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 31-01-14 19:44 #19
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ίων Δραγούμης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι ενδεχομένως κάποιος δεν έχει εφαρμόσει στον ίδιο &σε τακτική βάση τίποτα απ'όσα γνωρίζει,δεν σημαίνει ότι δεν τα γνωρίζει. Κάτι αντίστοιχο στη περίπτωση ενός πνευμονολόγου που λειτουργεί ιατρείο διακοπής καπνίσματος και ο ίδιος καπνίζει σαν φουγάρο. Ή ενός ψυχιάτρου που είναι ολότρελος. Τα έχω δει αυτά,όπως και τη περίπτωση αγύμναστου γυμναστή με γνώσεις.
    http://en.wikipedia.org/wiki/False_analogy

    Η περίπτωση ενός πνευμονολόγου που είναι καλός γιατρός αλλά καπνίζει ουδεμία αντιστοιχία δεν έχει με το επάγγελμα του γυμναστή/προπονητή.

    H προπονητική είναι εφαρμοσμένο/πρακτικό επάγγελμα. Όπως και σε κάθε άλλο εφαρμοσμένο/πρακτικό επάγγελμα, είναι αδύνατο να είσαι καλός προπονητής χωρίς επαρκή προσωπική εμπειρία. Είναι σαν να λες "αυτός ο μαραγκός δεν έχει πιάσει ποτέ στη ζωή του ξύλα αλλά έχει γνώσεις ξυλουργικής"!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 31-01-14 20:29 #20
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    Ενας "αγυμναστος" γυμναστης/προπονητης απο ποτε παυει να ειναι εμπειρος?

    Αν ειναι να στειλουμε ενα μηνυμα στον ριποτοε με την κοιλαρα του , οτι δεν εχει γνωσεις..

    Αυτο με τους τεφατζηδες δεν τα λεμε μονο εμεις στο φορουμ , το παραδεχοντε ευθεως απο μονοι τους. Εγω προσωπικα οσους εχω γνωρισει σε ποσοστο 100% παραδεχονται οτι δεν τους μαθαινουνε τιποτα. Ειτε θα δουλεψουνε σε μπαρ/καφετερια ειτε θα ασχοληθουνε με τον πρωταθλητισμο γιατι ετσι μπηκανε στην σχολη αρκετοι.

    Οσο για τις ιδιωτικες. Οποιος κατσει να παρει τα αντιστοιχα πτυχια και οχι μονο το βασικο για να δουλεψεις , ναι αυτος εχει γνωσεις. ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ.


    Εγω μονο σε φιλους πλεον δινω συμβουλες , αποφευγω να διορθωνω αγνωστους και να δειχνω τεχνικη γιατι μονο ευχαριστω δεν θα ακουσω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 31-01-14 21:30 #21
    Το avatar του χρήστη NikosSav

    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    129
    Προεπιλογή
    Φίλε μου κάνεις λάθος , δεν είπα ότι ξέρω τα πάντα αλλά πως ξέρω περισσότερα από τον εαυτό μου από εκείνον. Το συμπέρασμα αυτό δε το έβγαλα επειδή ήρθε και μου είπε κάποια πράγματα που δεν τα έχω ακούσει ποτέ αλλά πράγματα που είχα δοκιμάσει και στα προηγούμενα γυμναστήρια που πήγαινα στην πόλη μου. Εξάλλου και εγώ από συμβουλές γυμναστή ξεκίνησα μη ξέροντας φόρουμ και τέτοια και μη έχοντας όρεξη να μάθω κάποια πράγματα για μένα.
    Σε αυτό το γυμναστήριο ρωτάω τον ιδιοκτήτη , ο οποίος και ξέρει και σου λέει οτιδήποτε ρωτήσεις χωρίς να είναι "creepy".
    Το παιδί το άλλο δεν το έχω δει ποτέ να μιλάει τόσο πολύ εκτός από μια φορά .
    Δεν νομίζω να το βγάζω όλο αυτό από το μυαλό μου , και αν το έκανα δεν θα το έγραφα γιατί είναι για γέλια.
    Τώρα αν εσύ βρεις κάποιον γυμναστή να σου λέει αυτά που μου λέει αυτός , είναι πολλά δεν θέλω να κάνω τον κόπο, και όταν τον εξηγείς πως θες βοήθεια αν ζοριστείς μετά τις 8 επ π.χ και αυτός τα σηκώνει μόνος του από την αρχή και να σου λέει από πριν θα βοηθήσει όποτε κρίνει αυτός για να μην λυποθιμήσεις και εσύ θα αρχίσεις να
    σκέφτεσαι πως το θέμα το έχεις εσύ , δεν ξέρω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 31-01-14 22:20 #22
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ίων Δραγούμης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα.. ως τώρα έχουμε βγάλει άχρηστους τους ορθοπεδικούς,τους γιατρούς γενικά,τους γυμναστές.. αναρωτιέμαι ποιος άλλος κλάδος έχει σειρά..
    Ξεχνάμε σαν λαός πως όταν δείχνουμε κάποιον (με τον δείκτη),πως 3 δάχτυλα από κάτω δείχνουν εμάς.
    φοβερο το σχολιο!!!
    When life get's complicated, I LIFT!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 31-01-14 22:40 #23
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    Γρηγορη και Ιων , εχετε μιλησει ποτε με τεφατζη?

    ΜΟΝΟΙ τους το παραδεχονται , γιατι επιμενετε να το αλλαξετε αυτο?

    Και αφου το πατε και αλλου το θεμα, ποσους αξιολογους φυσικοθεραπευτες γνωριζετε με γνωσεις? Ολα αυτοματοποιημενα ειναι πλεον. Πληρωμενο πτυχιο παιρνουνε , επειδη τα βλεπω απο το τει της αθηνας και γνωριζω και για τει και πανεπιστημια γιατι 24 χρονων φοιτητης ειμαι και μιλαω με φοιτητες απ ολη την ελλαδα και εχω εμπειριες απο εξωτερικο γιατι ο αδερφος μου εχει γυρισει ολη την ευρωπη για μεταπτυχιακα , εκει θες δεν θες θα διαβασεις. Στην ελλαδα και χωρις διαβασμα παιρνεις πτυχιο.

    Σε πια σχολη ειτε φυσικοθεραπευτες , ειτε γυμναστες ειτε διοικηση επιχειρησεων βλεπετε ΑΤΟΜΑ να παρακολουθουνε τα μαθηματα? Σε ελαχιστες σχολες και με εξαιρεσεις παρακολουθουνε τα θεωρητικα μαθηματα.. Μονο σε εργαστηρια και μαθηματα υποχρεωτικα πατανε για να μην κοπουνε απο απουσιες ΟΧΙ για να μαθουνε.

    Αυτοι ειναι οι ελληνες φοιτητες μας.. τωρα γιατι δεν το παραδεχεστε και θελετε να βγαλετε ολους εμας τρελους ΔΕΝ το καταλαβαινω..

    Φυσικα , υπαρχουνε εξαιρεσεις παιδια με μυαλο που ηθελαν και πηγανε πολυ μπροστα με το διαβασμα για να τα λεμε ολα σωστα! τονιζω , εξαιρεσεις..
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 31-01-14 23:00 #24
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ίων Δραγούμης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα.. ως τώρα έχουμε βγάλει άχρηστους τους ορθοπεδικούς,τους γιατρούς γενικά,τους γυμναστές.. αναρωτιέμαι ποιος άλλος κλάδος έχει σειρά..
    Ξεχνάμε σαν λαός πως όταν δείχνουμε κάποιον (με τον δείκτη),πως 3 δάχτυλα από κάτω δείχνουν εμάς.
    Φοβερό το σχόλιο... ξεχνάς τους διαιτολόγους (εντάξει, όχι όλους, υπάρχουν κι εξαιρέσεις). Όταν πληρώνεις και πέφτεις στους άσχετους επειδή υπάρχουν για να σου πουν την τύφλα τους μπορείς να έχεις άποψη και να τους δείχνεις με όσα δάχτυλα θες. Δεν έχει να κάνει με το τί δείχνουν τα 3 δάχτυλα και καλά κάνουν και το δείχνουν. Όταν απευθύνεσαι σε κάποιον γιατί η κοινωνία τον αναγνωρίζει ώς τέτοιον, γιατρό, γυμναστή κτλ. και δεν παίρνεις αυτό που περιμένεις να πάρεις τότε ναι μπορείς να πεις τη γνώμη σου και να τον δείξεις για να μην την πατήσουν κι άλλοι. Δεν σημαινει πως το ότι δεν έχουμε όλοι την αντίστοιχη θέση μέσα στην κοινωνία και το αντίστοιχο χαρτί οτι δεν μπορούμε να μιλήσουμε και να αναγνωρίσουμε τον έναν καλό και τον άλλο όχι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη margarita02 : 31-01-14 στις 23:03
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 31-01-14 23:12 #25
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MindOverMatter Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://en.wikipedia.org/wiki/False_analogy

    Η περίπτωση ενός πνευμονολόγου που είναι καλός γιατρός αλλά καπνίζει ουδεμία αντιστοιχία δεν έχει με το επάγγελμα του γυμναστή/προπονητή.

    H προπονητική είναι εφαρμοσμένο/πρακτικό επάγγελμα.
    Μάλιστα,μόλις μάθαμε πως η κλινική ιατρική δεν είναι ένα πρακτικό επάγγελμα. Η επισκόπηση,η ακρόαση,η επίκρουση,η ψηλάφιση,οι ιατρικοί χειρισμοί,όπως και χιλιάδες κλινικές εξετάσεις ή εφαρμογές/θεραπείες/χειρουργεία κτλ,δεν απαιτούν πρακτική.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 31-01-14 23:15 #26
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο margarita02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φοβερό το σχόλιο... ξεχνάς τους διαιτολόγους (εντάξει, όχι όλους, υπάρχουν κι εξαιρέσεις). Όταν πληρώνεις και πέφτεις στους άσχετους επειδή υπάρχουν για να σου πουν την τύφλα τους μπορείς να έχεις άποψη και να τους δείχνεις με όσα δάχτυλα θες. Δεν έχει να κάνει με το τί δείχνουν τα 3 δάχτυλα και καλά κάνουν και το δείχνουν. Όταν απευθύνεσαι σε κάποιον γιατί η κοινωνία τον αναγνωρίζει ώς τέτοιον, γιατρό, γυμναστή κτλ. και δεν παίρνεις αυτό που περιμένεις να πάρεις τότε ναι μπορείς να πεις τη γνώμη σου και να τον δείξεις για να μην την πατήσουν κι άλλοι. Δεν σημαινει πως το ότι δεν έχουμε όλοι την αντίστοιχη θέση μέσα στην κοινωνία και το αντίστοιχο χαρτί οτι δεν μπορούμε να μιλήσουμε και να αναγνωρίσουμε τον έναν καλό και τον άλλο όχι.
    Αυτό ακριβώς είπα. Ότι υπάρχουν καλοί γυμναστές και δεν είναι όλοι άσχετοι. ΄
    ArgoSixna έχω κάνει σχόλιο παραπάνω για τους τεφατζήδες. Δες το.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 31-01-14 23:50 #27
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NikosSav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην αρχή ήμουν μια χαρά , καθώς οι γυμναστές που έβρισκα εκείνη την ώρα ήταν ναι μεν εκεί για βοήθεια αλλά δεν ήταν ενοχλητικοί.
    Τους είχα πει από την πρώτη στιγμή πως δεν χρειάζομαι ούτε να μου βγάλουν πρόγραμμα ούτε κάποια ιδιαίτερη βοήθεια παρά μόνο τα μηχανιματά τους καθώς γυμνάζομαι από πολύ μικρή ηλικία και τα τελευταία 2 χρόνια με περισσότερη ενημέρωση, γνώση , συνέπεια κτλπ όπως όλοι μας εδώ.
    .
    Εδω φιλε φαινεται πως εισαι ''κλειστος'' για οποιαδηποτε συμβουλη-γνωμη ωστε να κρατησεις η οχι μετα κατι απο αυτα που θα σου πουν. Εσυ θα το κρινεις αυτο κ μονο εσυ ,αλλα πρωτα πρεπει να ακους. Μπορει να μαθεις πραγματα που να σου βγουν πολυ χρησιμα ,μπορει να ακουσεις κ ενα καρο παπαρολογιες απο γυμναστες (εδω γελαω που ειπε πριν ο stef οτι ολοι οι γυμναστες ξερουν παντα το σωστο κ το λαθος) ,αυτες εαν εχεις την πειρα κ την γνωση τις πετας στα σκουπιδια.

    Τωρα οσον αφορα τον γυμναστη ενοχλητικο κ κολιτσιδα εχεις δικιο ,κ ο τυπος του να ειναι να θελει για καποιους λογους να δειχτει η να φανει χρησιμος ,επρεπε απο μονος του να ειχε καταλαβει οτι ειναι ενοχλητικος απεναντι σου .
    Πρεπει να καταλαβει οτι τελικα εχει η δεν εχει γνωσεις ,δεν ειναι καλος στην δουλεια του αμα ειναι οπως λες τοσο επιμονος κ ενοχλητικος.

    Οταν πριν 3 χρονια γραφτηκα για 2 μηνες σε ενα γυμναστηριο ,ο γυμναστης θελοντας να με προσεξει στην αρχη μου εδειχνε η με συμβουλευε σε καποιες ασκησεις.
    Εγω χωρις ποτε να του πω την προιστορια μου στο ΒΒ ,τον ακουγα κ μπορω να πω σε καποια πραγματα ειχε γνωσεις κ ειχε ενδιαφερον. Οταν ομως μου ειπε κατι κουφα συγκεκριμενα σε 2 ασκησεις ,προσπαθησα τεκμηριωμενα να του πω οτι εχει λαθος. Αφου ομως αυτος επεμενε(γυμναστης γαρ),του ειπα <<ξερεις κατι; ειμαι αρκετα μεγαλος για να αλλαξω τωρα.>> Μου ειπε οκ ,κ μετα κανενα προβλημα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 01-02-14 00:23 #28
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ίων Δραγούμης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα,μόλις μάθαμε πως η κλινική ιατρική δεν είναι ένα πρακτικό επάγγελμα. Η επισκόπηση,η ακρόαση,η επίκρουση,η ψηλάφιση,οι ιατρικοί χειρισμοί,όπως και χιλιάδες κλινικές εξετάσεις ή εφαρμογές/θεραπείες/χειρουργεία κτλ,δεν απαιτούν πρακτική.
    Είναι δυνατόν ένας γιατρός να είναι καλός στην επισκόπηση, ακρόαση, επίκρουση, ψηλάφιση, ιατρικούς χειρισμούς και χειρουργεία μόνο από θεωρητική γνώση χωρίς επαρκή προηγούμενη εμπειρία/εξάσκηση?
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 01-02-14 00:25 #29
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MindOverMatter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι δυνατόν ένας γιατρός να είναι καλός στην επισκόπηση, ακρόαση, επίκρουση, ψηλάφιση, ιατρικούς χειρισμούς και χειρουργεία μόνο από θεωρητική γνώση χωρίς επαρκή προηγούμενη εμπειρία/εξάσκηση?
    Εσύ καλείσαι να απαντήσεις. Πριν είπες πως η προπονητική είναι εφαρμοσμένο/πρακτικό επάγγελμα,ενώ υπαινίχθηκες πως η ιατρική δεν είναι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ίων Δραγούμης : 01-02-14 στις 00:32
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 01-02-14 00:40 #30
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ίων Δραγούμης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ καλείσαι να απαντήσεις. Πριν είπες πως η προπονητική είναι εφαρμοσμένο/πρακτικό επάγγελμα,ενώ υπαινίχθηκες πως η ιατρική δεν είναι.
    Ξαναδιάβασε το ποστ μου, και απάντα στην ερώτηση: γίνεται να αποκτήσεις επαρκείς γνώσεις για πρακτικές δραστηριότητες (πχ εκτέλεση χειρουργίων) χωρίς σημαντική πρακτική ενασχόληση?
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία