Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 52
  1. 01-02-14 00:53 #31
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ArgoSixna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γρηγορη και Ιων , εχετε μιλησει ποτε με τεφατζη?

    ΜΟΝΟΙ τους το παραδεχονται , γιατι επιμενετε να το αλλαξετε αυτο?

    Και αφου το πατε και αλλου το θεμα, ποσους αξιολογους φυσικοθεραπευτες γνωριζετε με γνωσεις? Ολα αυτοματοποιημενα ειναι πλεον. Πληρωμενο πτυχιο παιρνουνε , επειδη τα βλεπω απο το τει της αθηνας και γνωριζω και για τει και πανεπιστημια γιατι 24 χρονων φοιτητης ειμαι και μιλαω με φοιτητες απ ολη την ελλαδα και εχω εμπειριες απο εξωτερικο γιατι ο αδερφος μου εχει γυρισει ολη την ευρωπη για μεταπτυχιακα , εκει θες δεν θες θα διαβασεις. Στην ελλαδα και χωρις διαβασμα παιρνεις πτυχιο.

    Σε πια σχολη ειτε φυσικοθεραπευτες , ειτε γυμναστες ειτε διοικηση επιχειρησεων βλεπετε ΑΤΟΜΑ να παρακολουθουνε τα μαθηματα? Σε ελαχιστες σχολες και με εξαιρεσεις παρακολουθουνε τα θεωρητικα μαθηματα.. Μονο σε εργαστηρια και μαθηματα υποχρεωτικα πατανε για να μην κοπουνε απο απουσιες ΟΧΙ για να μαθουνε.

    Αυτοι ειναι οι ελληνες φοιτητες μας.. τωρα γιατι δεν το παραδεχεστε και θελετε να βγαλετε ολους εμας τρελους ΔΕΝ το καταλαβαινω..

    Φυσικα , υπαρχουνε εξαιρεσεις παιδια με μυαλο που ηθελαν και πηγανε πολυ μπροστα με το διαβασμα για να τα λεμε ολα σωστα! τονιζω , εξαιρεσεις..
    Ποιος παιρνει πτυχιο χωρις να διαβασει;;; Πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο.. αμα ειναι να το κανω κι εγω αυτο τοτε..
    When life get's complicated, I LIFT!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 01-02-14 00:54 #32
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MindOverMatter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξαναδιάβασε το ποστ μου, και απάντα στην ερώτηση: γίνεται να αποκτήσεις επαρκείς γνώσεις για πρακτικές δραστηριότητες (πχ εκτέλεση χειρουργίων) χωρίς σημαντική πρακτική ενασχόληση?
    Μια χαρά το διάβασα το ποστ σου. Υπαινίχθηκες πως η ιατρική σε αντίθεση με τη προπονητική δεν είναι ένα εφαρμοσμένο/πρακτικό επάγγελμα;
    Εγώ σου λέω πως είναι και τα δυο πρακτικά επαγγέλματα,όπου η πρακτική γίνεται (και) σε 3ους,όχι (απαραίτητα) στον εαυτό σου.
    Ο ξυλουργός που ανέφερες πριν,δεν εφαρμόζει τη ξυλοκοπτική στον εαυτό του,αλλά στα ξύλα. Έτσι κι ο προπονητής/γυμναστής είναι για να εφαρμόζει τις γνώσεις του (αν και εφόσον τις διαθέτει) στους τρίτους. Δεν πληρώνεται για να παρέχει υπηρεσίες στον εαυτό του. Και εγώ υποστηρίζω πως υπάρχουν γυμναστές που ξέρουν να εκτελούν ασκήσεις πολύ σωστά κτλ,αλλά από τη στιγμή που τα έμαθαν,δεν τα εξάσκησαν στον εαυτό τους στο σημείο του να είναι ή/και να φαίνονται γυμνασμένοι. Και εχώ απτά παραδείγματα για αυτό στη πόλη μου. Εσύ αποκλείεις το γεγονός ένας αγύμναστος (στα βάρη) γυμναστής να γνωρίζει το επάγγελμα αυτό. Εγώ όμως δεν το αποκλείω. Υπάρχουν και εξαιρέσεις. Διαφωνείς;;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ίων Δραγούμης : 01-02-14 στις 01:00
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 01-02-14 00:57 #33
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Grigoris Tsiaousis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος παιρνει πτυχιο χωρις να διαβασει;;; Πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο.. αμα ειναι να το κανω κι εγω αυτο τοτε..
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 01-02-14 01:04 #34
    Το avatar του χρήστη NikosSav

    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    129
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΧΡΗΣΤΟΣ1961 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδω φιλε φαινεται πως εισαι ''κλειστος'' για οποιαδηποτε συμβουλη-γνωμη ωστε να κρατησεις η οχι μετα κατι απο αυτα που θα σου πουν. Εσυ θα το κρινεις αυτο κ μονο εσυ ,αλλα πρωτα πρεπει να ακους. Μπορει να μαθεις πραγματα που να σου βγουν πολυ χρησιμα ,μπορει να ακουσεις κ ενα καρο παπαρολογιες απο γυμναστες (εδω γελαω που ειπε πριν ο stef οτι ολοι οι γυμναστες ξερουν παντα το σωστο κ το λαθος) ,αυτες εαν εχεις την πειρα κ την γνωση τις πετας στα σκουπιδια.
    Εδώ έχετε απόλυτο δίκιο. Όταν είχα πάει είχα άλλο αέρα , βλέπετε μικρότερο γυμναστήριο,μικρότερη πόλη, άλλου είδους κόσμου και πήγα με τον αέρα πως δεν έχουν κάτι περισσότερο να μου πουν. Το έχω καταλάβει το λάθος αυτό και εδώ και πόσο καιρό ρωτάω τουλάχιστον μια φορά τη βδομάδα για κάτι πιο ειδικό.
    Τη "σχέση" αυτή την έχω μόνο με τον συγκεκριμένο και όχι γιατί δεν ξέρει ασκήσεις ή τον τρόπο. Απλά πιστεύει μάλλον πως η γνώμη του πρέπει να υπερησχίσει τη δική μου για τον τρόπο προπόνησής μου. Πράγμα που δεν καταλαβαίνω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 01-02-14 01:30 #35
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Γυμναστής που δεν έχει ασχοληθεί ο ίδιος ποτέ με τη σωματοδόμηση δε μπορεί να δίνει συμβουλές για σωματοδόμηση ας ξέρει και μια εγκυκλοπαίδεια απέξω.

    Από την άλλη γυμναστής ο οποίος είναι κομμάτια και αγωνιστικός δε σημαίνει ότι είναι αυθεντία. Το φάρμακο σου επιτρέπει να τρως και να γυμνάζεσαι διαφορετικά από έναν φυσικό.

    Από κει και πέρα δεν είναι όλοι οι γυμναστές άσχετοι αλλά ένα μεγάλο ποσοστό είναι. Μόνο τις εμπειρίες μελών του φόρουμ να μαζέψει κανένας καταλαβαίνει αμέσως.

    Γενικά ένα τέταρτο να συζητήσεις με τον άλλο καταλαβαίνεις με τι έχεις να κάνεις.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 01-02-14 01:38 #36
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ίων Δραγούμης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα,μόλις μάθαμε πως η κλινική ιατρική δεν είναι ένα πρακτικό επάγγελμα. Η επισκόπηση,η ακρόαση,η επίκρουση,η ψηλάφιση,οι ιατρικοί χειρισμοί,όπως και χιλιάδες κλινικές εξετάσεις ή εφαρμογές/θεραπείες/χειρουργεία κτλ,δεν απαιτούν πρακτική.
    Φίλε μου κολλάς σε λέξεις και χάνεις το νόημα. "Η επισκόπηση,η ακρόαση,η επίκρουση,η ψηλάφιση,οι ιατρικοί χειρισμοί,όπως και χιλιάδες κλινικές εξετάσεις ή εφαρμογές/θεραπείες/χειρουργεία ", όσες φορές και να τα κάνεις είναι εντελώς άσχετα με το αν μετά θα πας να φουντωσεις δυο πακετα. Αντίθετα, αν κάνεις τη γυμναστική πράξη, τότε αυτό ναι, παίζει ρόλο στο αν το κορμι σου θα δεσει. Αυτο προσπαθεί να σου πει ο Mind over.
    Πάντα φιλικά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 01-02-14 01:41 #37
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γυμναστής που δεν έχει ασχοληθεί ο ίδιος ποτέ με τη σωματοδόμηση δε μπορεί να δίνει συμβουλές για σωματοδόμηση ας ξέρει και μια εγκυκλοπαίδεια απέξω
    Σε γενικές γραμμές ισχύει,αλλά όχι πάντα.
    Αν ένας χειρουργός δεν έχει χειρουργήσει τον εαυτό του,δεν μπορεί να χειρουργήσει τρίτους;; Το πεδίο εργασίας του γυμναστή,δεν είναι ο εαυτός του,αλλά οι τρίτοι.
    Ο γυμναστής μπορεί να έχει γυμνάσει εκατοντάδες άτομα με καλά αποτελέσματα,κι ας μην τα εφαρμόζει πάνω του (είτε στη παρούσα φάση,άρα να φαίνεται αγύμναστος,είτε από τη στιγμή που τα έμαθε). Αν όμως κάποια στιγμή τα έμαθε και τα θυμάται και ψάχνεται και βελτιώνεται,μπορεί να γυμνάζει άλλους και όχι τον εαυτό του (είτε από έλλειψη χρόνου,είτε από τραυματισμό κτλ).
    Απλή λογική και το έχω δει κιολας.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ίων Δραγούμης : 01-02-14 στις 01:53
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 01-02-14 01:52 #38
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Efthimis__ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....είναι εντελώς άσχετα με το αν μετά θα πας να φουντωσεις δυο πακετα.
    Μπορείς να το πεις λίγο πιο "λαϊκά" γιατί δε σε κατάλαβα;;


    Αντίθετα, αν κάνεις τη γυμναστική πράξη, τότε αυτό ναι, παίζει ρόλο στο αν το κορμι σου θα δεσει.
    Ε,δένει το κορμί με τη γυμναστική. Μπορεί να κάνει κι αλλιώς;;
    Δεν αμφισβήτησα κάτι τέτοιο.

    Έχω την εντύπωση πως ξεφύγαμε αρκετά. Κι εγώ κατάλαβα τι εννοείτε κι εσείς τι εννοώ εγώ. Εγώ απλώς δεν αποκλείω ένας αγύμναστος γυμναστής,να είναι καλός στη δουλειά του. Συνήθως ισχύει το να'ναι "ότι νά'ναι". Δεν έφερα αντίρρηση σε αυτό εξαρχής. Απλά είναι κρίμα να τα ισοπεδώνεις όλα,καθώς θα έρθει κι η σειρά του δικού σας επαγγέλματος αν εμένα μου τύχουν κάνα-δυο παράωροι και χαλάσουν τη πιάτσα σας και εγώ μπω στο εσφαλμένο τρυπάκι να τα ισοπεδώσω όλα και να σας βγάλω όλους άχρηστους...
    Μακάκες υπάρχουν παντού-δε χρειάζεται να πας πολύ μακριά.
    Λέω να μη ξαναπαντήσω. Ελπίζω να αντέξω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ίων Δραγούμης : 01-02-14 στις 02:00
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 01-02-14 10:58 #39
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γυμναστής που δεν έχει ασχοληθεί ο ίδιος ποτέ με τη σωματοδόμηση δε μπορεί να δίνει συμβουλές για σωματοδόμηση ας ξέρει και μια εγκυκλοπαίδεια απέξω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ίων Δραγούμης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε γενικές γραμμές ισχύει,αλλά όχι πάντα.
    Αν ένας χειρουργός δεν έχει χειρουργήσει τον εαυτό του,δεν μπορεί να χειρουργήσει τρίτους;; Το πεδίο εργασίας του γυμναστή,δεν είναι ο εαυτός του,αλλά οι τρίτοι.
    Ατυχες παραδειγμα

    Γιατι δεν αναφερεις οτι ο γιατρος πριν χειρουργησει τριτους, εχει ηδη χειρουργησει ενα σωρο βαταρχια, ποντικια, πτωματα κτλ κτλ?
    Οποτε, πριν κανει κατι, το εχει ηδη δοκιμασει και ξερει πως θα το κανει κτλ κτλ.

    Αντιθετως ο γυμναστης, γινεται να δειξει πχ πως πιανει καλυτερα ο τρικεφαλος αν δε τον εχει ζορισει ο ιδιος το δικο του?
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 01-02-14 11:45 #40
    Προεπιλογή
    Δουλευα 4 χρονια σε κεντρικο γυμναστηριο της πολης μου (οχι σαν γυμναστρια). Σ αυτα τα χρονια περασανε και δουλεψανε παρα πολυ γυμναστες-γυμναστριες, οπου κανενας ποτε δεν εβδιαφερθηκε σοβαρα στο να βοηθησει και να συμβουλεψει. Οι περισσοτεροι οντως δεν ειχαν ιδεα,οι υπολοιποι ηταν τις λογικης "κι αν το δειξω 1-2-3 φορες παλι το δικο του θα κανει...." , επισης καποιοι σνομπαρανε το ββ ... Ενα παιδι που πραγματικα αποτελουσε εξεραιση ηταν ο ιδιος ββντερ και συμμετειχε σε αγωνες. Ειχε πολλες γνωσεις, προφανως του αρεσε αυτο που εκανε σαν επαγγελμα και εννοειται πως ολοι οι ασκουμενοι ρωτουσανε ποτε θα εχει βαρδια εκεινος για να ερθουν.
    Εveryone works hard when they feel like it.
    Only the best work hard
    when they don't feel like it.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 01-02-14 11:54 #41
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Fataoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ατυχες παραδειγμα

    Γιατι δεν αναφερεις οτι ο γιατρος πριν χειρουργησει τριτους, εχει ηδη χειρουργησει ενα σωρο βαταρχια, ποντικια, πτωματα κτλ κτλ?
    χαχαχαχα... Από ταινίες το έχεις δει αυτό; Ή μπέρδεψες τους κτηνιάτρους με τους χειρουργούς; Δεν ισχύει αυτό που είπες φίλε μου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 01-02-14 12:02 #42
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ίων Δραγούμης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε γενικές γραμμές ισχύει,αλλά όχι πάντα.
    Αν ένας χειρουργός δεν έχει χειρουργήσει τον εαυτό του,δεν μπορεί να χειρουργήσει τρίτους;; Το πεδίο εργασίας του γυμναστή,δεν είναι ο εαυτός του,αλλά οι τρίτοι.
    Ο γυμναστής μπορεί να έχει γυμνάσει εκατοντάδες άτομα με καλά αποτελέσματα,κι ας μην τα εφαρμόζει πάνω του (είτε στη παρούσα φάση,άρα να φαίνεται αγύμναστος,είτε από τη στιγμή που τα έμαθε). Αν όμως κάποια στιγμή τα έμαθε και τα θυμάται και ψάχνεται και βελτιώνεται,μπορεί να γυμνάζει άλλους και όχι τον εαυτό του (είτε από έλλειψη χρόνου,είτε από τραυματισμό κτλ).
    Απλή λογική και το έχω δει κιολας.
    ιων αν κ σε γενικες γραμμες συμφωνω μαζι σου σε πολλα απο αυτα που λες εδω θα διαφωνισω..το παραδειγμα που αναφερεις ειναι ακυρο ειναι διαφορετικα πραγματα...
    επισης το να εχεις θεωρητικες γνωσεις ειναι πολυ καλο αλλα στην πραξη παντα ειναι διαφορετικα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 01-02-14 12:29 #43
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο liveris Εμφάνιση μηνυμάτων
    ιων αν κ σε γενικες γραμμες συμφωνω μαζι σου σε πολλα απο αυτα που λες εδω θα διαφωνισω..το παραδειγμα που αναφερεις ειναι ακυρο ειναι διαφορετικα πραγματα...
    επισης το να εχεις θεωρητικες γνωσεις ειναι πολυ καλο αλλα στην πραξη παντα ειναι διαφορετικα..
    Κι εσύ τέκνον βρούτε;;

    Δεν έχω ειλικρινά κανένα πρόβλημα και δεν είναι καν επιθυμητό εκ μέρους μου να συμφωνήσει μαζί μου ούτε ένας. Ο καθένας έχει τα βιώματά/απόψεις του. Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν. Λέω απλώς πως μου έχει τύχει να συναντήσω αγύμναστο γυμναστή που έχει πάψει να ασχολείται με τον εαυτό του για πολλά χρόνια. Μικρότερος είχε ασχοληθεί για λίγο,αλλά τα παραίτησε υπερβολικά πολύ πρόωρα. Είναι από τους καλύτερους γυμναστές που έχω δει και υπερβολικά πάρα πάρα πολύ εργατικός. Επίσης όπου έχει δουλέψει κάνεις ουρά να του μιλήσεις σε ώρα αιχμής και είναι ο άνθρωπος που από 42 κιλά ζόμπι που ήμουν,με τη καθοδήγησή του με πήγε σχεδόν στα 60 περίπου και απέκτησα μια γ@μ@τη εφηβική ζωή. Είχε κοιλιά και δεν γυμναζόταν για ένα τεράστιο διάστημα (όσο τον γνώριζα) από τότε που έγινε γυμναστής,κυρίως λόγω παιδιών και οικογένειας. Πάντα μου έλεγε πως δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ για μένα και δε θα ξεχάσω τη φράση που μου είχε πει "εκεί που είσαι ήμουνα και εδώ που είμαι θα'ρθεις". Προς το παρόν τον έχω διαψεύσει πάνω σε αυτό. Έπρεπε έστω και για τη τιμή των όπλων να στηρίξω τη περίπτωση του γυμναστή αυτού,ο οποίος είναι ακόμη ενεργός,ακόμη ένας από τους καλύτερους και πιο "θρυλικούς" στη πόλη μου. Κυριολεκτικά κάνεις ουρά για να μιλήσεις μαζί του. Φαντάζομαι θα υπάρχουν κι άλλες παρόμοιες περιπτώσεις ανά τον πλανήτη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ίων Δραγούμης : 01-02-14 στις 12:32
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 01-02-14 12:38 #44
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ίων Δραγούμης Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαχαχαχα... Από ταινίες το έχεις δει αυτό;


    Grey's anatomy και Dr House
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 01-02-14 12:44 #45
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Fataoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Grey's anatomy και Dr House
    χαχαχαχα. Είδες που το'ξερα; Δε ξέρω για έξω,αλλά στην Ελλάδα δεν ισχύει να χειρουργείς βατράχια (εκτός κι αν είσαι κτηνίατρος φαντάζομαι..).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ίων Δραγούμης : 01-02-14 στις 12:49
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία