Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 19
  1. 06-02-14 17:58 #1
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή Μηχανήματα υδραυλικής αντίστασης
    Χθές δοκίμασα κάποια μηχανήματα υδραυλικής αντίστασης στο γυμναστήριο μου,τα οποία μέχρι πρότινος σνόμπαρα. Πρόκειται για αυτά.

    Όνομα: mixanimata-idravlikis.jpg Εμφανίσεις: 2187 Μέγεθος: 32,1 KB

    Δύο λόγια για το πως δουλεύουν:

    "H πιο ασφαλής μέθοδος εκγύμνασης που ταιριάζει σε όλες τις ηλικίες, σε όλα τα επίπεδα φυσικής κατάστασης είναι η χρήση μηχανημάτων υδραυλικής αντίστασης. Η άσκηση γίνεται μιμούμενη την αντίσταση που έχει το νερό όταν κολυμπάμε. Έτσι απουσιάζει ο κίνδυνος τραυματισμού ή καταπόνησης των μυών και επιτρέπεται η καρδιοαναπνευστική άσκηση κατά τη μυϊκή ενδυνάμωση.

    Επίσης λόγω της διπλής αντίστασης καταφέρνουν οι ασκούμενοι ταυτόχρονα να γυμνάζουν δυο μυϊκές ομάδες αντίθετες. Η αντίσταση καθορίζεται από την ταχύτητα, απλά προσαρμόστε το ρυθμό της άσκησής σας σε πιο γρήγορο ή πιο αργό ρυθμό, ανάλογα με τη φυσική σας κατάσταση. Στα μηχανήματα με υδραυλική αντίσταση απουσιάζουν τα βάρη κι οι κραδασμοί. Τα μηχανήματα είναι απλά στη χρήση και είναι κατάλληλα ακόμα και για άτομα που αντιμετωπίζουν προβλήματα μέσης ή αυχενικού."

    Λοιπόν όπως λέει το παραπάνω κείμενο,η αντίσταση είναι διπλή κατά τη κίνηση και γυμνάζει δυο (ή περισσότερες) διαφορετικές μυικές ομάδες.
    Η αντίσταση (των μηχανημάτων που έκανα) ρυθμίζεται από το επίπεδο 1 ως 6,όπου στο 6 με τα βίας έκανα 15 επαναλήψεις. Γενικά όσο πιο εκρηκτικά εκτελείς τη κίνηση,τόσο πιο δύσκολα βγαίνει η επανάληψη.
    Βασικά το κοροϊδευα,αλλά μόλις το δοκίμασα εντυπωσιάστηκα.
    Για παράδειγμα μπορείς να κάνεις εκτάσεις για στήθος και στην αρνητική του,να γυμνάζεις την ωμοπλάτη (οπίσθια μοίρα δελτοειδούς κτλ). Κι όλα αυτά με 12-15 επαναλήψεις. Μπορείς να κάνεις σε άλλο μηχάνημα κοιλιακούς και ραχιαίους ταυτόχρονα. Σε άλλο έλξεις για πλάτη &πιέσεις ώμων ταυτόχρονα.
    πχ δείτε αυτό το βίντεο (προσπεράστε τον παππού που φλυαρεί)



    Τα μηχανήματα στο γυμναστήριο μου φαίνονται καλύτερης,πιο συμπαγής κατασκευής και τα αισθάνεσαι να είναι καλά μελετημένα πάνω στην ανατομία του σώματος.

    Άλλο παράδειγμα.. μπορείς να γυμνάσεις πλάτη (κοπηλατική) και ταυτόχρονα πρέσα στήθους (κλειστά) όπως εδώ.



    Και άλλα πολλά παραδείγματα όπως απαγωγοί-προσαγωγοί ή τετρακέφαλοι-μ.δικέφαλοι κτλ..
    Ποια η γνώμη σας;;
    Άλλο να το βλέπεις,άλλο να το δοκιμάζεις.
    Αυτό που δε γνωρίζω είναι το πως οι μυς θα αντιδράσουν σε ένα ενδεχόμενο να γυμνάζεις ταυτόχρονα δυο μυικές ομάδες.. μπορούν να βοηθήσουν στην υπερτροφία;;
    Όσο να'ναι είναι κάτι καινούργιο και θα ήθελα να το εντάξω στο πρόγραμμά μου έστω και για εκγύμναση των οξειδωγλυκολυτικών μυικών ινών.
    Έχετε εμπειρία/άποψη;;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ίων Δραγούμης : 06-02-14 στις 18:08
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-02-14 18:56 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.810
    Προεπιλογή
    δεν θελω να πω πολλα γιατι δεν έχω γυμναστει σε μηχανήματα υδραυλικής αντίστασης η με αέρα τα άιρ μασιν , αλλα θα πώ την γνώμη μου με βαση απο αυτα που έχω δεί και ακούσει απο αθλητές που προπονούνταν σε τετοια μηχανήματα
    αυτα που που στην θετική κίνηση γυμνάζουν μια μυική ομάδα και στην αρνητική άλλη είναι τα λεγόμενα σάιμπεξ και βοηθάνε πάρα πολύ σε αποκατάσταση μετα απο τραυματισμούς και σε ειδικές περιπτώσεις , όπως είχα αθλητες ταεκβοντο που μετα απο τραυματισμούς πηγαίναν για σαιμπεξ που τούς βοήθησε στην αποκατάσταση και να κερδίσει μάζα πχ το πόδι λόγω του ότι γυμνάζει συγχρόνως μηριαίο τετρακέφαλο

    τα αρνητικά είναι ότι με τα συμβατα μηχανήματα σε μια κίνηση έχουμε το θετικό και το αρνητικό μέρος της επανάληψης , που το αρνητικό είναι εξίσου σημαντικό γι αυτο και το κάνουμε πιο αργά να μας πιάσει καλύτερα , σ αυτη την περίπτωση το χάνουμε αυτο

    εγω επειδη είπα δεν έχω δοκιμάσει μιλάω με την απλή λογική και όπως το αντιλαμβάνομαι
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-02-14 21:48 #3
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Όντως δεν έχει θετική και αρνητική πίεση στην ίδια άσκηση,διότι η αρνητική των συγκεκριμένων μηχανημάτων γυμνάζει κάτι εντελώς διαφορετικό. Πολύ σωστή παρατήρηση.
    Η ερώτηση είναι αν μπορεί κάποιος να ελπίζει σε αύξηση μυικής μάζας από τέτοιου είδους ασκήσεις,δεδομένου ότι μπορείς να βγάλεις 12-15 ζόρικες επαναλήψεις όταν το ρυθμίζεις στο πιο δύσκολο. Επίσης είναι καλοφτιαγμένα &ελκυστικά μηχανήματα.
    Είναι άραγε μια καλή ιδέα αν παραδείγματος χάριν σε 3 προπονήσεις με συμβατές αντιστάσεις μπορείς να βγάλεις όλο το σώμα και σε μια 4η προπόνηση (αφού πάρεις μια μέρα ρεπό για ανάρρωση) να χρησιμοποιήσεις αυτά τα ειδικά μηχανήματα και να δώσεις έμφαση πχ σε όλο τον άνω κορμό ή όπου θέλει ο καθένας..;; Αυτό κατά τη γνώμη σας μπορεί να με ωφελήσει σαν τακτική;; Αν και δε μένει παρά να το δοκιμάσω,εφόσον έχω την ευκαίρια και να σας πω ο ίδιος..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ίων Δραγούμης : 06-02-14 στις 21:52
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-02-14 21:57 #4
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    To δευτερο βιντεο μου θυμισε ενα μηχανημα του δημου , που ειχα δοκιμασει πριν χρονια σε υπαιθριο παρκο που νομιζω οτι τραβουσες και πιεζες? ή μονο τραβουσες και γυρνουσε απο το σωματικο βαρος πισω?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-02-14 22:11 #5
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ArgoSixna Εμφάνιση μηνυμάτων
    To δευτερο βιντεο μου θυμισε ενα μηχανημα του δημου , που ειχα δοκιμασει πριν χρονια σε υπαιθριο παρκο που νομιζω οτι τραβουσες και πιεζες? ή μονο τραβουσες και γυρνουσε απο το σωματικο βαρος πισω?
    Ακριβώς. Είναι δυο εντελώς διαφορετικές ασκήσεις. Στη προκειμένη περίπτωση και πρέσα στήθους (κλειστή λαβή) και κωπηλατική για πλάτη.
    Αν ρύθμιζες την αντίσταση ώστε να βγάζεις με πολύ δυσκολία 12-15 επαναλήψεις,θα την έκανες;; Επίσης έχει πολλά μηχανήματα με την ίδια φιλοσοφία που περιγράφω παραπάνω. Πάντα γυμνάζει δυο κύρια διαφορετικά σημεία. Ανυπομονώ να πάω να ξανακάνω. Προσαρμόζονται πολύ καλά πάνω στο σώμα χωρίς να σε αφήσει να κλέψεις ή να τραυματιστείς. Επειδή είναι σε διαφορετική αίθουσα δεν είχα μπει ποτέ και τώρα το μετανιώνω. Δε τα δοκίμασα όλα. Αλλά από 2-3 μόνο που δοκίμασα έμεινα άφωνος. Ειδικά με μια άσκηση που γυμνάζει ταυτόχρονα άνω στήθος και οπίσθια μοίρα δελτοειδούς (και γενικά ωμοπλάτη).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ίων Δραγούμης : 06-02-14 στις 22:14
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 06-02-14 22:54 #6
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    Ναι θα το δοκιμαζα αν ειχα την δυνατοτητα γιατι οχι? Μου αρεσουνε τετοιου ειδους μηχανηματα/ασκησεις και ταιριαζουνε πολυ στο τωρινο μου προγραμμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 06-02-14 23:03 #7
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    εχω γυμναστει με τετοιου ειδους μηχανηματα.. Αλλα σιγουρα καλυτερα ειναι τα weight plate loaded
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 08-02-14 17:09 #8
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη the_big_litho

    Εγγραφή
    03-03-2008
    Περ.
    Aθηνα
    Μηνύματα
    1.216
    Προεπιλογή
    Πολύ κακό value for money. Έχουν θετικά στοιχεία αλλά επ ουδενί δεν δικαιολογούν το κόστος τους. Ακόμα και στις ειδικές κατηγορίες που απευθύνονται (τραυματίες, τρίτη ηλικία) μπορούν να εφαρμοστούν άλλες τεχνικες όπως ελαστικοί ιμάντες, βάρος σώματος, fit ball κτλ. για την εκγύμναση. Τώρα όσο αφορά υπερτροφία, ταχυδύναμη κτλ δεν πλησιάζουν ούτε κοντά στα ελεύθερα βάρη και φυσικά κοστίζουν πολύ.
    Ph. Ed.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-02-14 18:25 #9
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο the_big_litho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ κακό value for money. Έχουν θετικά στοιχεία αλλά επ ουδενί δεν δικαιολογούν το κόστος τους. Ακόμα και στις ειδικές κατηγορίες που απευθύνονται (τραυματίες, τρίτη ηλικία) μπορούν να εφαρμοστούν άλλες τεχνικες όπως ελαστικοί ιμάντες, βάρος σώματος, fit ball κτλ. για την εκγύμναση. Τώρα όσο αφορά υπερτροφία, ταχυδύναμη κτλ δεν πλησιάζουν ούτε κοντά στα ελεύθερα βάρη και φυσικά κοστίζουν πολύ.
    Στο γυμναστήριο μου έχει ειδική αίθουσα (αυτή ακριβώς που παρέθεσα στη φώτο),αλλά δεν πληρώνεις χρήματα για να κάνεις,πέραν της κανονικής συνδρομής του γυμναστηρίου. Άρα εμένα δε με απασχολεί τι πλήρωσε το γυμναστήριο.
    Πάντως εγώ βλέπω κανονικό κόσμο να τα χρησιμοποιεί. Ο λόγος που τα προωθούν (το υπεύθυνο προσωπικό-από όσο λένε οι ίδιοι) είναι πως με 7-8 μηχανήματα γυμνάζεις ένα τεράστιο ποσοστό του σώματος (σχεδόν όλο και όντως ισχύει αυτό,αλλά όχι για προχωρημένους αθλητές που θέλουν περισσότερη λεπτομέρεια) και έτσι μέσα σε μισή ώρα έχεις ολοκληρώσει τη γυμναστική σου. Είναι για όσους δεν έχουν πολύ χρόνο για βάρη και θέλουν 1-2 φορές τη βδομάδα να έχουν προπονήσει/τονίσει το μυικό τους σύστημα. Συνήθως πάνε γυναίκες και υπέρβαρη πριν ή μετά την αερόβια/τα ομαδικά κτλ.
    Εγώ όμως που στα βάρη τα κανονικά του δίνω και καταλαβαίνει τα βρίσκω χρήσιμα ως εξής.
    Εκτελώ όλες τις μυικές ομάδες του σώματος με κανονικά βάρη και πολύ σκληρή προπόνηση (μέχρι αποτυχίας σε κάθε σετ) σε 3 μέρες. Ξεκουράζομαι τουλάχιστον 1-2 μέρες,πάω εκεί και κάνω όλο το σώμα ή το πάνω μέρος μόνο (που με ενδιαφέρει περισσότερο). Αυτή είναι η γενική ιδέα που έχω. Η ερώτηση μου είναι αν έχει αυτό οφέλη στη μυικότητα μου ή το κάνω άδικα.
    Εν πάση περίπτωση,εγώ θα το κάνω ούτως ή άλλως και θα σας πω αν δω βελτίωση σε βάθος χρόνου ή όχι.

    Επίσης να συμπληρώσω πως σε 2-3 όργανα τέτοιου τύπου που δεν είχα προλάβει να δοκιμάσω τη προηγούμενη φορά,έβαλα την αντίσταση στο 6 (πιο δύσκολο) και δεν μπόρεσα να κάνω ούτε 4 επαναλήψεις και έτσι το κατέβασα στο 4 και αφού έκανα 6 σετ με διάλειμμα 30 δευτερολέπτων,μετά δεν μπορούσα να αντεπεξέλθω ούτε στο επίπεδο 2-3. Στα αποδυτήρια που έβγαλα τη μπλούζα μου (μιας και έκανα όλο το πάνω σώμα) ήμουν χάσιμο. Μακάρι να έμενα με αυτό το πρήξιμο για πάντα. Ήταν το απόλυτο πρήξιμο σε όλο το άνω σώμα. Μικρά διαλύματα και 5-6 σετ σε κάθε άσκηση. Τούμπανο παιδιά. Την επόμενη φορά θα πάρω φώτο αμέσως μετά τη πρόπο. Και ρωτάω,με τόσο πρήξιμο,δεν θα αυξήσω τη μυική μάζα;;
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 08-02-14 18:30 #10
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Να σου πω την αληθεια με μιση ωρα αρκετα καλυτερη προπονηση θα μπορουσαν να κανουν με ελευθερα βαρη , καμια κυκλικη με ελευθερα + μηχανηματα(αν ειναι αρχαριοι οκ) .
    Αλλα και ετσι να'χει ανετα μεσα σε μισαωρακη χτυπαω και σπλιτ να ειναι στηθος μαζι με χερια ή πλατη ,ωμοι,ακομα και ποδια (θα θελει μικροτερα διαλλειματα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 08-02-14 18:32 #11
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ίων Δραγούμης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ρωτάω,με τόσο πρήξιμο,δεν θα αυξήσω τη μυική μάζα;;
    δεν εχει σχεση το πρηξιμο με μυϊκη μαζα,εχει συζητηθει πολλακις στο φορουμ
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 08-02-14 18:48 #12
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheWorst Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν εχει σχεση το πρηξιμο με μυϊκη μαζα,εχει συζητηθει πολλακις στο φορουμ
    Εννοείται τα κανονικά βάρη (ελεύθερα και μηχανήματα) δε τα αλλάζεις,ούτε τα βγάζεις από το πρόγραμμά σου. Αυτό δεν διαπραγματεύεται.
    Ωστόσο μια λεπτομέρια που δε ξέρω αν τη προσέξατε είναι ότι τα Μ.Υ.Α. έχουν την ιδιαιτερότητα πως όσο πιο εκρηκτικά εκτελείς την κίνηση,τόσο πιο δύσκολη γίνεται. Δηλ. στο επίπεδο 6 και με μεγάλη εκρηκτικότητα δε φτάνεις τις 5 επαναλήψεις. Τι κάνεις για να φτάσεις τις 8 επαναλλήψεις;; Απλά μειώνεις την εκρηκτικότητα της κίνησης και έτσι γίνεται πιο εύκολο. Όσο πιο αργά το εκτελέσεις τόσο πιο εύκολα βγαίνει. Δηλ αν το έχεις μόνιμα στο 6,φτάνεις στα όρια σου για 8 επαναλήψεις και αν εξαντληθείς πολύ πριν τις 8 επαναλήψεις απλά μειώνεις την εκρηκτικότητα. Δηλ κάτι σαν drop set απλά δε μειώνεις τις πλάκες,μειώνεις την "φόρα" με την οποία εκτελείς την άσκηση. Και γυμνάζεις δυο σημεία με 8 επαναλήψεις στο μέγιστο που μπορείς.
    Πως σας ακούγεται;; Βασικά είναι η ευκολία του όλου συστήματος. Ένα μηχάνημα/χωρίς να ξεβολεύεσαι την ώρα που κάνεις την άσκηση και γυμνάζει δυο κύριες μ.ομάδες κτλ.. μόνο εσύ και το πρήξιμο..
    Αυτό δεν μπορεί να έχει σχέση με μυική ανάπτυξη;;
    Δεν εξετάζω αν μπορώ να το κάνω αυτό και στα κανονικά βάρη. Γιατί έχω τη δυνατότητα για κανονική πρόπο 3 φορές/βδομ. Απλά αν βγάζω το άνω σώμα που με νοιάζει με το παραπάνω σύστημα επιπλέον μια φορά τη βδομάδα,μπορεί να με ωφελήσει κατά τη γνώμη σας;; (αν και θα το δω στην πράξη).
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 08-02-14 18:55 #13
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.810
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ίων Δραγούμης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο γυμναστήριο μου έχει ειδική αίθουσα (αυτή ακριβώς που παρέθεσα στη φώτο),αλλά δεν πληρώνεις χρήματα για να κάνεις,πέραν της κανονικής συνδρομής του γυμναστηρίου. Άρα εμένα δε με απασχολεί τι πλήρωσε το γυμναστήριο.
    Πάντως εγώ βλέπω κανονικό κόσμο να τα χρησιμοποιεί. Ο λόγος που τα προωθούν (το υπεύθυνο προσωπικό-από όσο λένε οι ίδιοι) είναι πως με 7-8 μηχανήματα γυμνάζεις ένα τεράστιο ποσοστό του σώματος (σχεδόν όλο και όντως ισχύει αυτό,αλλά όχι για προχωρημένους αθλητές που θέλουν περισσότερη λεπτομέρεια) και έτσι μέσα σε μισή ώρα έχεις ολοκληρώσει τη γυμναστική σου. Είναι για όσους δεν έχουν πολύ χρόνο για βάρη και θέλουν 1-2 φορές τη βδομάδα να έχουν προπονήσει/τονίσει το μυικό τους σύστημα. Συνήθως πάνε γυναίκες και υπέρβαρη πριν ή μετά την αερόβια/τα ομαδικά κτλ.
    Εγώ όμως που στα βάρη τα κανονικά του δίνω και καταλαβαίνει τα βρίσκω χρήσιμα ως εξής.
    Εκτελώ όλες τις μυικές ομάδες του σώματος με κανονικά βάρη και πολύ σκληρή προπόνηση (μέχρι αποτυχίας σε κάθε σετ) σε 3 μέρες. Ξεκουράζομαι τουλάχιστον 1-2 μέρες,πάω εκεί και κάνω όλο το σώμα ή το πάνω μέρος μόνο (που με ενδιαφέρει περισσότερο). Αυτή είναι η γενική ιδέα που έχω. Η ερώτηση μου είναι αν έχει αυτό οφέλη στη μυικότητα μου ή το κάνω άδικα.
    Εν πάση περίπτωση,εγώ θα το κάνω ούτως ή άλλως και θα σας πω αν δω βελτίωση σε βάθος χρόνου ή όχι.

    Επίσης να συμπληρώσω πως σε 2-3 όργανα τέτοιου τύπου που δεν είχα προλάβει να δοκιμάσω τη προηγούμενη φορά,έβαλα την αντίσταση στο 6 (πιο δύσκολο) και δεν μπόρεσα να κάνω ούτε 4 επαναλήψεις και έτσι το κατέβασα στο 4 και αφού έκανα 6 σετ με διάλειμμα 30 δευτερολέπτων,μετά δεν μπορούσα να αντεπεξέλθω ούτε στο επίπεδο 2-3. Στα αποδυτήρια που έβγαλα τη μπλούζα μου (μιας και έκανα όλο το πάνω σώμα) ήμουν χάσιμο. Μακάρι να έμενα με αυτό το πρήξιμο για πάντα. Ήταν το απόλυτο πρήξιμο σε όλο το άνω σώμα. Μικρά διαλύματα και 5-6 σετ σε κάθε άσκηση. Τούμπανο παιδιά. Την επόμενη φορά θα πάρω φώτο αμέσως μετά τη πρόπο. Και ρωτάω,με τόσο πρήξιμο,δεν θα αυξήσω τη μυική μάζα;;
    εσυ θα μας πείς αν κάνουν δουλειά η όχι που τα κάνεις για κάποιο διάστημα , εξηγήσαμε τους λόγους και τι προσφέρουν και πού μπορούν να απευθυνθούν
    αν υποθέσουμε την σπουδαιότητα των ελευθέρων βαρών σε σχέση με τα μηχανήματα, αυτα ούτε κάν την λειτουργία των συμβατικών μηχανημάτων εξυπηρετούν γιατι έχουν άλλη φιλοσοφία στην επιβάρυνση καταργούν τελείως την αρνητική κίνηση , σίγουρα όμως κάτι εξυπηρετούν και για κάποιο σπουδαίο λόγο κατασκευάστηκαν , αλλα δεν είναι για χόρταση , η ουσία βρίσκετε στα απλα πράγματα , αυτα δεν θα μας κάνουν καλύτερους και αν πιάνουν που πιάνουν πιστεύω , αυτο έχει να κάνει και με την διαφορετικότητα της επιβάρυνσης που δεν είμαστε συνηθισμένοι

    και όπως σωστα αναφέρθηκε γυμνάζοντας 2 ανταγωνιστικές μυικές ομάδες συγχρόνως δημιουργείτε αυξημένη υπεραιμία στην περιοχή και πρήξιμο , αλλα όπως έχουμε χιλιοπεί το πρήξιμο δεν σημαίνει απαραίτητα ανάπτυξη , γιατι και με τις πολλες επαναλήψεις επιτυγχάνετε πρήξιμο αλλα δεν είδαμε κανένα μαραθωνοδρόμο η ποδηλάτη να είναι τούμπανα , εκτός κάποιων ποδηλατων που το χουν με τα πόδια τους η ποδοαφαιριστών που παρα αυτα μεγαλώνουν και δείχνουν πρησμένα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 08-02-14 19:01 #14
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.810
    Προεπιλογή
    και με τα λόγια και τα χαιρετίσματα καλα τα λέμε ας έρθει ένας μια φορα να τον δείξω να κάνει προπόνηση σούπερ σετ 2 ανταγωνστικών μυικών ομάδων όπως πρέπει να δεί πόσα απίδια πέρνει ο σάκος , θυμάμαι περιπτώσεις που τρέχαν να ξεράσουν έξω η στην τουαλέτα , γιατι απλα δεν είχαν συνηθίσει σε ένταση και να ανεβάζει τόσους παλμούς η καρδιά

    όλα καλα και χρήσιμα είναι και αν θέλει κάποιος ακόμη πιο εύκολα και σε σύντομο χρόνο να γυμναστει ας κάνει αυτες τις πλατφόρμες δόνησης που τόσο διαφημίζουν , εγω οι περιπτωσεις επαγγελματιών αθλητων που κάναν τετοια μηχανήματα ήταν για αποκατάσταση και κάποιου είδους προετοιμασία για συγκεκριμένο διάστημα , δηλαδή με απλα λόγια συμπληρωματικα και δεν είναι η βάση ούτε για χόρταση
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 08-02-14 19:13 #15
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    με απλα λόγια συμπληρωματικα και δεν είναι η βάση ούτε για χόρταση
    Ναι αυτό το διευκρίνισα. Τα βάρη δεν τα αλλάζω με τίποτα στον κόσμο.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία