Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 14 από 14

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 06-02-14 19:05 #1
    Προεπιλογή Περίεργη συμβουλή απο τον γυμναστή μου (ασκήσεις με βάρη)...
    Καλησπέρα είμαι 26 , 1,85 και 92 κιλά , ασχολούμαι κανα 9μηνο με την γυμναστική και την διατροφή. Μπαίνω στο ψητό κατευθείαν . Προσπαθώ να κάνω ενδυνάμωση με σταδιακή απώλεια λίπους και μπορώ να πω οτι το πετυχαίνω , χωρίς να κατεβαίνω στα κιλά , απλά αλλάζει το σώμα οπτικά. Είπα στον γυμναστή μου επειδή έχω απο πάντα λεπτά πόδια σχετικά , οτι θέλω να τα δυναμώσω κιάλλο να φαίνονται ποιο χοντρά και γεμάτα . Αυτός απάντησε να βάλω μια μέρα σκέτη μόνο πόδια με πολλά βάρη χωρίς άλλη μυική ομάδα και να μην κάνω καθόλου αερόβια στο τέλος , γιατι δεν θέλουμε να φύγει το αίμα απο τα πόδια.

    Απλά μου ακούστηκε περίεργο και θα ήθελα την γνώμη σας , επειδή φοβίζει λίγο γιατι θέλω να κάψω λίπος στην κοιλιά και αν χαμηλώσω τις αερόβιες ίσως δεν δω σοβαρό αποτέλεσμα.

    ΥΓ....(κάνω βάρη (2 μυικές ομάδες την μέρα , 60 λεπτά περίπου, μαζί με αερόβια στο τέλος της (30 λεπτά μέτριας έντασης) και πάω γυμναστηριο δευτ-τρ-τετάρτη-παρασκευη και σαββατο. πέμπτη κυριακή ρεπό .
    Ευχαριστώ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-02-14 19:22 #2
    Προεπιλογή
    Μια χαρά στα είπε ο γυμναστής σου...Για να δεις μυική υπερτροφία, μια από τις σημαντικότερες παραμέτρους είναι να προκαλείς τον μυ με κιλά ικανά να τον οδηγήσουν σε πρήξιμο και υπεραιμάτωση...Αυτό δεν μπορείς να το πετύχεις εάν παίζεις σε χαμηλά κιλά (παρόλο που έτσι σταδιακά τον ενδυναμώνεις) ή εάν κρατάς δυνάμεις για να κάνεις στο τέλος 30 λεπτά αερόβιο ή εάν ακόμα χειρότερα ενώ έχεις δώσεις το maximum των δυνάμεών σου σε μια προπόνηση ποδιών π.χ. εσύ μετά αντί να πας κατευθείαν να φας και να ξεκουραστείς για να αρχίσουν να αναπλάθωνται οι μυς των ποδιών πας και τους σκοτώνεις με αερόβιο....
    Ένας στόχος που τίθεται σωστά, είναι ήδη ολοκληρωμένος κατά το ήμισυ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-02-14 20:40 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stef25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά στα είπε ο γυμναστής σου...Για να δεις μυική υπερτροφία, μια από τις σημαντικότερες παραμέτρους είναι να προκαλείς τον μυ με κιλά ικανά να τον οδηγήσουν σε πρήξιμο και υπεραιμάτωση...Αυτό δεν μπορείς να το πετύχεις εάν παίζεις σε χαμηλά κιλά (παρόλο που έτσι σταδιακά τον ενδυναμώνεις) ή εάν κρατάς δυνάμεις για να κάνεις στο τέλος 30 λεπτά αερόβιο ή εάν ακόμα χειρότερα ενώ έχεις δώσεις το maximum των δυνάμεών σου σε μια προπόνηση ποδιών π.χ. εσύ μετά αντί να πας κατευθείαν να φας και να ξεκουραστείς για να αρχίσουν να αναπλάθωνται οι μυς των ποδιών πας και τους σκοτώνεις με αερόβιο....

    γιατι αν παιζεις στο 40-70% των υψηλών κιλων με τεχνικες οπως πχ το drop set δεν κανεις υπερτροφια?
    μεγαλο ρολο παιζει το time under tension παρα τα κιλα. 40-70 sec ανα σετ ειναι απαραιτητα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fylpa17 : 06-02-14 στις 20:43
    "Τhe difference between a successful person and others is not
    a lack of strength,or knowladge,but rather of in a lackof will"
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-02-14 19:36 #4
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GeorgeTheDude Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά μου ακούστηκε περίεργο

    Σου ζητησε 1 (μια) μονο μερα, οταν θα κανεις ποδια να μη κανεις αεροβιο. Που το κακο? Δε σου ειπε να το κοψεις τελειως.
    Το λιπος απο τη κοιλια που θες να χασεις και φοβασαι οτι δε θα το καταφερεις μειωνοντας μολις μια μονο μερα το αεροβιο, βασισου πιο πολυ στη διατροφη και μετα στο αεροβιο
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-02-14 20:44 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Fataoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου ζητησε 1 (μια) μονο μερα, οταν θα κανεις ποδια να μη κανεις αεροβιο. Που το κακο? Δε σου ειπε να το κοψεις τελειως.
    Το λιπος απο τη κοιλια που θες να χασεις και φοβασαι οτι δε θα το καταφερεις μειωνοντας μολις μια μονο μερα το αεροβιο, βασισου πιο πολυ στη διατροφη και μετα στο αεροβιο
    αυτο εννωουσε ναι!
    "Τhe difference between a successful person and others is not
    a lack of strength,or knowladge,but rather of in a lackof will"
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 06-02-14 21:24 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή Περίεργη συμβουλή απο τον γυμναστή μου (ασκήσεις με βάρη)...
    Δεν νομίζω οτι ισχύει αυτο. Ίσα ίσα που ενα 20λεπτο - μισαωρο ελαφρύ αεροβιο μετά τη προπόνηση βοηθάει να μην ειμαστε πιεσμένοι την επόμενη μέρα.
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 06-02-14 23:07 #7
    Προεπιλογή Απ: Περίεργη συμβουλή απο τον γυμναστή μου (ασκήσεις με βάρη)...
    συμφωνω

    Στάλθηκε από το BlackBerry Runtime for Android Apps μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
    "Τhe difference between a successful person and others is not
    a lack of strength,or knowladge,but rather of in a lackof will"
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 07-02-14 22:41 #8
    Προεπιλογή Περίεργη συμβουλή απο τον γυμναστή μου (ασκήσεις με βάρη)..
    Το έκανα σήμερα Leg Day μόνο με όσο μπορούσα HIgh tension και αρκετά κιλά. Μου ηταν πάρα πολύ δύσκολο αλλά , πραγματικά πρήστηκαν τα πόδια απο το γαλακτικό .
    ¨Ενιωσα τα γονατά μου ''βαριά'' στην πρέσα , σαν να τα τσίτωσα παραπάνω απο όσο έπρεπε και μαζεύτηκα λίγο , αλλά κατα τα άλλα πήγε τέλεια .
    Μετά ακολούθησε μπανανα και πρωτεινή ρόφημα 8 πηγών (70άρα) .
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-02-14 00:41 #9
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    ο γυμναστης σου καλα τα λέει αλλα κάπου το χάνει , τι πειράζει δηλαδή αν μετα τα πόδια κάνεις κανενα τεταρτο ποδήλατο να χαλαρώσουν και διατάσεις , δεν είπαμε να κάνεις μαραθώνιο και επίσης το αδυνάτισμα είναι θέμα θερμίδων όχι μόνο αερόβιας και προπόνησης

    και τα πόδια επειδη είναι το μισό σώμα επιβάλετε να τα γυμνάζεις μόνα τους γιατι το επάνω μέρος το χωρίζουμε σε πολλα μέρη , τα πόδια γιατι να μην τα γυμνάσουμε ξεχωριστα και με μια φορα την εβδομαδα προπόνησης πάλι δουλεια γίνετε και καλύτερη στο θεμα ανάπτυξης γιατι οι μυς δεν μεγαλώνουν με την προπόνηση αλλα με την ξεκούραση , αρκεί η προπόνηση να είναι χυδαία και να μην παίζουμε
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 08-02-14 01:19 #10
    Προεπιλογή Περίεργη συμβουλή απο τον γυμναστή μου (ασκήσεις με βάρη)..
    Η προπόνηση ήταν χυδαία σε βαθμό που περπάταγα σαν νάνος μετά .
    Έτσι λέω να καθιερώσω το πρόγραμμα απο εδώ και πέρα με Leg day μόνη της .


    Δευτέρα -Ώμοι -Πόδια
    Τρίτη -Στήθος -τρικεφαλοι
    τετάρτη -Πλάτη- δικέφαλοι
    Πέμπτη Ρεπό
    Παρασκευή -Leg day μόνη της
    Σάββατο - Στήθος -τρικέφαλοι
    Κυριακή Ρεπό

    ( 2μέρες αερόβια πρωινή , με άδειο στομάχι μέτριας έντασης (40 λεπτών) , και 2 μέρες κοιλιακοί ραχιαίοι)

    Πιστέυω να τα έχω φτιάξει σωστά , οποιαδήποτε γνώμη είναι καλοδεχούμενη.

    Τό μόνο μείον είναι οτι φοβάμαι μήπως κουράσω τα γόνατα παραπάνω . μου είχε τύχει παλιά όταν τα είχα κουράσει πολύ μου έκαναν , εναν ''κλάκ'' μικρό θόρυβο όταν ανέβαινα σκάλες , χωρίς πόνο όμως . Ο οποίος έφυγε με ξεκούραση τις επόμενες μέρες και δεν ξαναγύρισε .
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 08-02-14 02:22 #11
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    τα γόνατα όχι μην τα κουράσεις γιατι τα γόνατα δεν κουράζονται οι μυς κουράζονται τα γόνατα θα τα πάρεις στα χέρια σε σύντομο διάστημα αν δεν κάνεις καλό ζέσταμα και διατάσεις και το ότι κάνεις σκληρή και χυδαία προπόνηση αλλα δεν υπάρχουν οι προυποθέσεις αυτο είναι και ο λόγος να τα φθείρεις
    αλλιως τα προγράμματα σαν σχεδιασμός , δηλαδη ποιές μυικές ομάδες θα συνδιάσεις είναι άχρηστα η ουσία μετράει και πως εκτελούνται οι ασκήσεις
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 08-02-14 03:13 #12
    Το avatar του χρήστη Fataoulas

    Εγγραφή
    06-07-2012
    Περ.
    Zakynthos
    Μηνύματα
    2.213
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GeorgeTheDude Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η προπόνηση ήταν χυδαία σε βαθμό που περπάταγα σαν νάνος μετά .


    Η προπονηση είναι χυδαια όταν δε μπορεις να περπατησεις μετα. Όταν παραπατάς και πιανεσαι από καπου για να κατεβεις σκαλια.
    Αν την επομενη εισαι πιασμένος μεχρι αηδιας και τη μεθεπομενη πονας και μονο που κουνας τα ποδια σου, τοτε εχις κανει μια ωραιωτατη χυδαια προπο ποδιων
    Είμαι απλά ένα αγόρι που στέκεται μπροστά σε ένα ταψί παστίτσιο,
    ζητώντας ένα πιρούνι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 08-02-14 01:09 #13
    Προεπιλογή Απ: Περίεργη συμβουλή απο τον γυμναστή μου (ασκήσεις με βάρη)...
    +1

    Στάλθηκε από το BlackBerry Runtime for Android Apps μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
    "Τhe difference between a successful person and others is not
    a lack of strength,or knowladge,but rather of in a lackof will"
    Απάντηση με παράθεση