Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. 10-02-14 15:13 #1
    Προεπιλογή Μια άποψη για συμπληρώματα
    Καλησπέρα σε όλους!

    Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για το συνδυασμό συμπληρωμάτων που καταναλώνω. Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά: είμαι 30 χρονών, 1,80, 77,5 kg, με 12% λίπος. 4 ημέρες την εβδομάδα βάρη (διάρκειας 1 ωρας περίπου) και 6 φορές την εβδομάδα αερόβια (HIIT, στην ουσία αναερόβια θεωρείται και αυτή). Στόχος: μείωση σωματικού βάρους, με ταυτόχρονη διατήρηση της μυικής μάζας (στο μέτρο του εφικτού). Διατροφικά το πρόγραμμα μου είναι ως εξής: Πρωί (06.30) 2 κάψουλες καρνιτινης, μετά από 20 λεπτά 200 ml γάλα 1,5% με τρεις κ.σ. βρώμη και μισή μπανάνα (και δυο κάψουλες CLA) και μετά από 20 λεπτά 1 scoop καζεΐνη και 1 scoop whey. Στις 10.00 μια μπανάνα, στις 12.00 240gr κοτόπουλο/ψάρι/μοσχάρι με 200 gr λαχανικά και 2 καψουλες CLA. Στις 15.00 1 scoop καζεΐνη, στις 16.00 δυο κάψουλες καρνιτίνης, στις 16.30 2 scoop whey, στις 17.00 προπόνηση. Μετά την προπόνηση, 5 δισκία BCAA και 2 scoop whey. Μετά από μια ώρα 300 γρ. ζυμαρικά ή ρύζι και το βράδυ πριν τον ύπνο 1 scoop καζεΐνη. (Η καζεΐνη και η whey έχουν περιεκτικότητα 80% σε πρωτεΐνη).

    Κάθε άποψη είναι ευπρόσδεκτη. Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-02-14 15:21 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Συγγνώμη, πίνεις 8 scoop Whey και καζείνη τη μέρα? Υπερβολή και σίγουρα καταπόνηση για τα νεφρά σου μαζί με τη πρωτεΐνη που παίρνεις από το φαγητό.

    Προσωπική μου άποψη είναι από CLA και καρνιτίνη δεν πρόκειται να δεις κάτι, τσάμπα ξοδεύεις τα χρήματα σου.
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-02-14 15:31 #3
    Το avatar του χρήστη Andreas C.

    Εγγραφή
    23-12-2011
    Περ.
    Λευκωσία
    Μηνύματα
    2.772
    Προεπιλογή
    Φίλε Κώστα θα συμφωνήσω με το τον Μιχάλη!!!

    Καλύτερα παίρνε ένα scoop κάθε φορά
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 10-02-14 17:03 #4
    Προεπιλογή
    Έχετε και οι δύο δίκιο, απλά δοκίμαζα περίπου δυο εβδομάδες αυτή την ρουτίνα. Πιο πριν ήταν 1 scoop casein το πρωί, 1 scop whey πριν την προπόνηση και 2 scoop μετά και το βράδυ πάλι 1 scoop casein, στο οποίο και σκέφτομαι να γυρίσω. Τώρα για CLA & carnitin, να πω την αλήθεια η καρνιτίνη πιο πολύ για placebo μου έκανε, παρά για οτιδήποτε άλλο. Τα CLA θα τα συνεχίσω, γιατί τα δίνει και η ISSN (International Society of Sports Nutrition) ως possibly effective (μετά βέβαια από παρατεταμένη χρήση σε συνδυασμό με καλή άσκηση και διατροφή). Κάτι ακόμα: σκέφτομαι να δοκιμάσω citrulline malate, ποιά η γνώμη σας;

    Ευχαριστώ πολύ και πάλι!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 10-02-14 17:05 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Τις θερμίδες συντήρησης και μακροσυστατικά που τους αναλογούν τα γνωρίζεις? Γιατί χωρίς αυτά κινείσαι στα τυφλά!
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 10-02-14 17:07 #6
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη the_big_litho

    Εγγραφή
    03-03-2008
    Περ.
    Aθηνα
    Μηνύματα
    1.216
    Προεπιλογή
    Τα συμπληρώματα πρέπει να συμπληρώνουν την διατροφή, όχι το αντίθετο. Χρειάζεσαι περισσότερα στερεά γεύματα και πιο ''λειτουργικά'' ως προς τον στόχο συμπληρώματα.
    Ph. Ed.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 12-02-14 04:19 #7
    Το avatar του χρήστη zisiskozani88

    Εγγραφή
    10-02-2014
    Περ.
    Greece, Kozani
    Μηνύματα
    27
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο the_big_litho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα συμπληρώματα πρέπει να συμπληρώνουν την διατροφή, όχι το αντίθετο. Χρειάζεσαι περισσότερα στερεά γεύματα και πιο ''λειτουργικά'' ως προς τον στόχο συμπληρώματα.
    +10000
    Απάντηση με παράθεση