Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 25
  1. 27-08-08 14:53 #1
    Προεπιλογή Φαγητό κ ύπνος.
    Μια ερώτηση...πόση ωρα μετα το μεσημεριανό φαγητό πρέπει να περάσει για τον ύπνο (30-40 λεπτα ύπνος)
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 27-08-08 15:44 #2
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    τι να σου πω.... εξαρτάται από τον οργανισμό φαντάζομαι (ανάγκες-ποσότητα τροφής-είδος τροφών-κούραση-μεταβολισμό κλπ)

    εγώ πάντως τρώω σαν γουρούνι και μετά ξεραίνομαι!!!
    απλά φρόντισε να μην το παρακάνεις.

    δεδομένου ότι στα πλαίσια μίας σωστής διατροφής τρως πολλά και σχετικά μικρά γεύματα δε θα πρέπει να υπάρχει πρόβλημα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 27-08-08 16:26 #3
    away
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Μηνύματα
    5.638
    Προεπιλογή Re: Φαγητό κ ύπνος.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexander
    Μια ερώτηση...πόση ωρα μετα το μεσημεριανό φαγητό πρέπει να περάσει για τον ύπνο (30-40 λεπτα ύπνος)
    53,5 δευτερολεπτα ακριβως



    Υπνος ειναι παιδια οχι κολυμπι
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 27-08-08 17:48 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    το φαγητό πρίν τον υπνο μπορεί να δημιουργήσει κρίσεις ασματος γιατί μπορεί οι τροφές να ανέβουν στον οισοφάγο και να δισχαιρένουν την αναπνοή επίσης δεν υπάρχει ποιότητα ύπνου γιατί ο οργανισμός πρέπει να συνεχήσει την χώνευση και ούτε η χώνευση γίνετε σωστα ούτε και ο ύπνος έχει τα ευεργετικά αποτελέσματα που πρέπει .

    αυτό βέβαια έχει να κάνει και με την ποσότητα της τροφής και το πόσο ευκολοχώνευτη είναι μπορεί να φάει κάποιος και να κοιμηθεί κατευθείαν αρκεί να μην ξεπερνάει τις 150 θερμίδες, αρα αυτό έχει να κάνει και με το είδος τροφής που θα φάει πρίν τον υπνο αν πχ φάει όσπρια κανονικά να χορτάσει δεν νομίζω να μην έχει πρόβλημα , επίσης το φαγητό ανεβαίνοντας πρός τα πάνω πιέζει το διάφραγμα και αυτό με την σειρά του την κοιλια της καρδιάς ιδιαίτερα σε αθλητές με μεγαλοκαρδία και να δημιουργήσει αρυθμία μέχρι και κολπική μαρμαρυγή.

    γι αυτό καλά είναι ο ύπνος να είναι μετά από ελαφρύ γεύμα η να περνάει τουλάχιστον μια ώρα μετά απο κανονικό βαρύ γεύμα.
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 28-08-08 14:34 #5
    Προεπιλογή
    ωραίος ευχαριστώ! αυτο ήθελα να μάθω...το πόσο επηρεάζει την χώνευση κ την ξεκούραση...
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 18-07-11 19:42 #6
    Προεπιλογή Κολπική μαρμαρυγή
    Στις ΗΠΑ από το 2008 είναι καταχωρημένη πατέντα σύμφωνα με την οποία η λήψη ημερησίως 15gr D-RIBOSE και 100mg UBIQUINOL (ενεργή μορφή συνενζύμου Q10) εξαφανίζει τελείως και αμέσως τα συμπτώματα της κολπικής μαρμαρυγής. Μπορεί να ακούγεται απίστευτο και γι΄αυτό αν θέλετε περισσότερη ενημέρωση πάρτε με να σας εξηγήσω **************


    ***To τηλέφωνό σου αφαιρέθηκε. Αν θέλεις να προσφέρεις κάν' το ανοιχτά στο φόρουμ. ***Mods Team***
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 19-07-11 10:13 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    το φαγητό πρίν τον υπνο μπορεί να δημιουργήσει κρίσεις ασματος γιατί μπορεί οι τροφές να ανέβουν στον οισοφάγο και να δισχαιρένουν την αναπνοή επίσης δεν υπάρχει ποιότητα ύπνου γιατί ο οργανισμός πρέπει να συνεχήσει την χώνευση και ούτε η χώνευση γίνετε σωστα ούτε και ο ύπνος έχει τα ευεργετικά αποτελέσματα που πρέπει .

    αυτό βέβαια έχει να κάνει και με την ποσότητα της τροφής και το πόσο ευκολοχώνευτη είναι μπορεί να φάει κάποιος και να κοιμηθεί κατευθείαν αρκεί να μην ξεπερνάει τις 150 θερμίδες, αρα αυτό έχει να κάνει και με το είδος τροφής που θα φάει πρίν τον υπνο αν πχ φάει όσπρια κανονικά να χορτάσει δεν νομίζω να μην έχει πρόβλημα , επίσης το φαγητό ανεβαίνοντας πρός τα πάνω πιέζει το διάφραγμα και αυτό με την σειρά του την κοιλια της καρδιάς ιδιαίτερα σε αθλητές με μεγαλοκαρδία και να δημιουργήσει αρυθμία μέχρι και κολπική μαρμαρυγή.

    γι αυτό καλά είναι ο ύπνος να είναι μετά από ελαφρύ γεύμα η να περνάει τουλάχιστον μια ώρα μετά απο κανονικό βαρύ γεύμα.
    Τριαναφυλλου είμαι σίγουρος οτι για να τα λές ετσι είναι γιατι δεν θα έλεγες κάτι τυχαίο...Η απορεία μου είναι η εξής!Γιατι μετα απο γεύμα με 3.000 θερμιδεσ(παραδηγμα)ξέρεις εκεινα που σκάς κα ιδεν μπορείς να περπατήσεις τρως πηγαίνεις πέφτεις για ύπνο και οταν ξυπνας νιωθεις ο βασιλιάς του κόσμου?
    60% Diet
    30% Workout
    10% Rest

    NO PAIN - NO GAIN
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 19-07-11 17:36 #8
    The Blacksmith
    Το avatar του χρήστη Tasos Green

    Εγγραφή
    10-05-2010
    Περ.
    Kepler 22-b
    Μηνύματα
    3.465
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο altruist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις ΗΠΑ από το 2008 είναι καταχωρημένη πατέντα σύμφωνα με την οποία η λήψη ημερησίως 15gr D-RIBOSE και 100mg UBIQUINOL (ενεργή μορφή συνενζύμου Q10) εξαφανίζει τελείως και αμέσως τα συμπτώματα της κολπικής μαρμαρυγής. Μπορεί να ακούγεται απίστευτο και γι΄αυτό αν θέλετε περισσότερη ενημέρωση πάρτε με να σας εξηγήσω **************


    ***To τηλέφωνό σου αφαιρέθηκε. Αν θέλεις να προσφέρεις κάν' το ανοιχτά στο φόρουμ. ***Mods Team***
    εμενα διαφήμιση/προώθηση προϊόντος μου μυρίζει.
    Sometimes you have to pretend the fool, to fool the fool that takes you for fool !
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 21-07-11 00:31 #9
    Το avatar του χρήστη chris corfu

    Εγγραφή
    09-07-2010
    Περ.
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    465
    Προεπιλογή
    +100
    ειμαι μικρος,λιγο πρυσμενος,λιγο καπως,,
    αληθεια δεν σας βλεπω απο ψηλα πως ειναι ο πατος???!!!


    train hard, feel good
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 21-07-11 00:34 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Tasos Green Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμενα διαφήμιση/προώθηση προϊόντος μου μυρίζει.
    ΟΧΙ ρε γιατί το λές?!
    Εγω κάτι που έχω ακούσει κα ιτώρα το θυμήθηκα...
    Μου είχαν πεί οτι αν γυμναστής και κοιμηθεις έχεις σχεδόν το ανάποδο αποτέλεσμα...
    Δηλαδή δέν κάνει να κάνεις γυμναστική το βράδυ πχ πριν τον ύπνο κλπ κλπ..
    Ισχυει?αν ναι γιατί?
    Ευχαριστω
    60% Diet
    30% Workout
    10% Rest

    NO PAIN - NO GAIN
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 21-07-11 01:07 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Saldi Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΧΙ ρε γιατί το λές?!
    Εγω κάτι που έχω ακούσει κα ιτώρα το θυμήθηκα...
    Μου είχαν πεί οτι αν γυμναστής και κοιμηθεις έχεις σχεδόν το ανάποδο αποτέλεσμα...
    Δηλαδή δέν κάνει να κάνεις γυμναστική το βράδυ πχ πριν τον ύπνο κλπ κλπ..
    Ισχυει?αν ναι γιατί?
    Ευχαριστω
    Φίλε μου δεν είμαι γιατρός απλά είχα διαβάσει ότι μετά από έντονη σωματικη άσκηση χρειάζονται 3-4 ώρες μέχρι να επιστρέψει ο οργανισμός στα φυσιολογικά "ήρεμα" επίπεδα του..Δηλαδή είναι αυξημένη η τεστοστερόνη (αν δν κάνω λάθος) κτλ κτλ και πρέπει να επανέλθουν για να έχεις ήρεμο και μη διαταραγμένο ύπνο...

    Αυτά απο μένα αν υπάρχει κάποιος αρμόδιος να απαντήσει θα ήταν ενδιαφέρον
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 21-07-11 10:30 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Akistsam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου δεν είμαι γιατρός απλά είχα διαβάσει ότι μετά από έντονη σωματικη άσκηση χρειάζονται 3-4 ώρες μέχρι να επιστρέψει ο οργανισμός στα φυσιολογικά "ήρεμα" επίπεδα του..Δηλαδή είναι αυξημένη η τεστοστερόνη (αν δν κάνω λάθος) κτλ κτλ και πρέπει να επανέλθουν για να έχεις ήρεμο και μη διαταραγμένο ύπνο...

    Αυτά απο μένα αν υπάρχει κάποιος αρμόδιος να απαντήσει θα ήταν ενδιαφέρον
    Περιμένω και εγώ τον αρμόδιο που θα ξέρει να μας πεί ακριβώς..
    Απλά εμένα δεν μου είχαν θέσει το πρόβληαμ ως τον υπνο....ηρεμο κλπ κλπ..
    Αλλα οτι επειδη οι μύες είναι ζεστή και παράγουν κάτι(δεν θυμάμαι τι..γαλακτικο οξυ?)αν κοιμηθείς κάτι γίνετε και είναι οχι σαν να μην γυμνάστικες αλλα χειρότερα...
    60% Diet
    30% Workout
    10% Rest

    NO PAIN - NO GAIN
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 04-04-13 23:42 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    το φαγητό πρίν τον υπνο μπορεί να δημιουργήσει κρίσεις ασματος γιατί μπορεί οι τροφές να ανέβουν στον οισοφάγο και να δισχαιρένουν την αναπνοή επίσης δεν υπάρχει ποιότητα ύπνου γιατί ο οργανισμός πρέπει να συνεχήσει την χώνευση και ούτε η χώνευση γίνετε σωστα ούτε και ο ύπνος έχει τα ευεργετικά αποτελέσματα που πρέπει .

    αυτό βέβαια έχει να κάνει και με την ποσότητα της τροφής και το πόσο ευκολοχώνευτη είναι μπορεί να φάει κάποιος και να κοιμηθεί κατευθείαν αρκεί να μην ξεπερνάει τις 150 θερμίδες, αρα αυτό έχει να κάνει και με το είδος τροφής που θα φάει πρίν τον υπνο αν πχ φάει όσπρια κανονικά να χορτάσει δεν νομίζω να μην έχει πρόβλημα , επίσης το φαγητό ανεβαίνοντας πρός τα πάνω πιέζει το διάφραγμα και αυτό με την σειρά του την κοιλια της καρδιάς ιδιαίτερα σε αθλητές με μεγαλοκαρδία και να δημιουργήσει αρυθμία μέχρι και κολπική μαρμαρυγή.

    γι αυτό καλά είναι ο ύπνος να είναι μετά από ελαφρύ γεύμα η να περνάει τουλάχιστον μια ώρα μετά απο κανονικό βαρύ γεύμα.
    Ρεσπεκτ μόνο και μόνο που έχουμε τέτια άτομα στο φόρουμ και γνωρίζουνε τόσα πολλά!!!
    ΞΑΝΑ ΡΕΣΠΕΚΤ
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 04-04-13 23:54 #14
    Προεπιλογή Απ: Φαγητό κ ύπνος.
    Αν το φαγητό ανεβαίνει προς τα πάνω στον ύπνο αυτό λέγετε γαστροεισοφαγικη παλινδρόμηση και είναι σοβαρό πρόβλημα.Απλά το αναφερω και αυτό.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη A1200 : 04-04-13 στις 23:56
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 10-02-14 16:06 #15
    Το avatar του χρήστη NTT

    Εγγραφή
    05-02-2014
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    46
    Exclamation
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    το φαγητό πρίν τον υπνο μπορεί να δημιουργήσει κρίσεις ασματος γιατί μπορεί οι τροφές να ανέβουν στον οισοφάγο και να δισχαιρένουν την αναπνοή επίσης δεν υπάρχει ποιότητα ύπνου γιατί ο οργανισμός πρέπει να συνεχήσει την χώνευση και ούτε η χώνευση γίνετε σωστα ούτε και ο ύπνος έχει τα ευεργετικά αποτελέσματα που πρέπει .

    αυτό βέβαια έχει να κάνει και με την ποσότητα της τροφής και το πόσο ευκολοχώνευτη είναι μπορεί να φάει κάποιος και να κοιμηθεί κατευθείαν αρκεί να μην ξεπερνάει τις 150 θερμίδες, αρα αυτό έχει να κάνει και με το είδος τροφής που θα φάει πρίν τον υπνο αν πχ φάει όσπρια κανονικά να χορτάσει δεν νομίζω να μην έχει πρόβλημα , επίσης το φαγητό ανεβαίνοντας πρός τα πάνω πιέζει το διάφραγμα και αυτό με την σειρά του την κοιλια της καρδιάς ιδιαίτερα σε αθλητές με μεγαλοκαρδία και να δημιουργήσει αρυθμία μέχρι και κολπική μαρμαρυγή.

    γι αυτό καλά είναι ο ύπνος να είναι μετά από ελαφρύ γεύμα η να περνάει τουλάχιστον μια ώρα μετά απο κανονικό βαρύ γεύμα.
    αυτην την ωρα πρεπει να κανουμε κατι ? δηλαδη αν ειμαστε ξυπνιοι αλλα ξαπλωμενοι ??
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία