Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 23
  1. 25-02-14 14:00 #1
    Προεπιλογή Overventilating-Πως να μην τα παιζω στο τελος
    Παιδια καλησπερα. Ειμαι καινουργιος στο φορουμ καθως και στην γυμναστικη με βαρη. Το προβλημα μου ειναι οτι καπου στην τριτη ασκηση της ημερας, στο δευτερο με τριτο σετ, τα παιζω, οποτε τραβαω βαριες ανασες να παρω δυναμη και τελικα καταληγω να μαστουρωνω απο το οξυγονο (ζαλη) και να μοιαζω με κεφτε απο τις φατσες που κανω. Εχετε καποια συμβουλη για να μην παραταω τα σετ μου στην μεση; (βοηθεια απο φιλο δεν παιζει, αυτος μονο τις γκομενες βοηθαει :Ρ ) ευχαριστω!


    Επισης αν καποιος εχει καποιο λινκ με τα βασικα πραγματα που πρεπει να ξερω για τις ασκησεις με βαρη, καθως τις εκοψα πως αν δεν γινουν απολυτα σωστα ειναι ειτε αχρηστες ειτε κανουν κακο, θα του ημουν υποχρεος. Κανεις δεν θελει αλλωστε να λιωνει στο γυμναστηριο και να μην βλεπει αποτελεσματα
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-02-14 02:07 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    κατ αρχην με μπέρδεψες γιατι νόμισα ότι έγραψες "το" αντι για "τα" και όπως καταλαβαίνεις αλλάζει όλο το νόημα , αλλα ευτυχως όλα καλα

    τα παίζει κάποιος στα τελευταια σετ όταν δεν 'έχει συνηθίσει στα βαρη και βγαίνει κούραση , αυτο διορθωνετε με την διάρκεια αλλα κυρίως με την διατροφή , αυτος που δεν είναι συνηθισμένος και δεν τρέφετε σωστα θα τρέμει στις τελευταίες επαναλήψεις θα πέφτει κατακόρυφα η δυναμη , θα ποναει περισσότερο την επόμενη μερα και τα σχετικα

    όλα αυτα είναι φυσιολογικα , εδω ενα ολόκληρο φόρουμ γι αυτα μιλάει διάβασε και ρώτα τις απορίες στα ανάλογα τόπικ
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-02-14 13:49 #3
    Προεπιλογή
    Κερκυρα ; Σε ποιο ρε ;
    Ον τοπικ : Τρωγε σωστα πρωτα απο ολα, αυτο που αισθανεσαι ειναι αδυναμια του οργανισμου σου. Ε και μετα υπαρχουν και συμπληρωματα που θα σου δωσουν τσιτες στην προπονηση. Καφεινες, νιτρικα κλπ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-02-14 16:38 #4
    Το avatar του χρήστη jam

    Εγγραφή
    14-05-2013
    Περ.
    Λευκωσια
    Μηνύματα
    499
    Προεπιλογή
    καπνιζεις ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-02-14 20:31 #5
    Προεπιλογή
    Βορεια κερκυρα, στο Spartans

    Καπνιζω αρκετα και για πολλα χρονια...

    Ενταξει το ξερω οτι ειμαι αδυναμος και αγυμναστος, απλα νιωθω ασχημα οταν βαζω εναν στοχο και δεν μπορω να τον ολοκληρωσω και ελεγα μην παιζει κανα κολπακι, γιατι αυτο με τις ανασες μου γυρναει μπουμερανγκ :Ρ
    Οποτε ελλατωνω σετ και βλεπουμε....Για συμπληρωματα και τετοια δεν ειμαι ακομα ετοιμος, ουτε τις ασκησεις δεν μπορω να κανω σωστα ακομα.


    Κατι ασχετο, εδω και δυο μερες εχω εναν τρομερο πονο αναμεσα στον πηχη και το μπρατσο (εκει που μας παιρνουν αιμα(πανω απο τον αγκωνα)). Ποτε λετε να περασει και πως γινετε να αποφυγω την εμφανιση του ξανα; Εχω βαρεθει να κουνιεμαι σαν μαριονετα πραγματικα
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-02-14 20:38 #6
    Το avatar του χρήστη jam

    Εγγραφή
    14-05-2013
    Περ.
    Λευκωσια
    Μηνύματα
    499
    Προεπιλογή
    το καπνιζμα παιζι σημαντικο ρολο πραγματικα , γιαυτο και ρωτισα , ημουν σιγουρος
    μπορεις καταρχας να μειωσεις το τσιγαρο , να βαζεις πραγματικους και αληθινους στοχους σιγα σιγα , συνεχεια ετσι θα εχεις ενα σκοπο συνεχεια να σε τρεχει.
    οσο για τον πονο δυο μερες μπορει να μην ειναι κατι , δωσε λιγο χρονο μην το επιβαρυνεις για λιγες μερες προσεχε εαν δεν φυγει τοτε καποιο προβλημα παιζει !
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 26-02-14 23:25 #7
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    ρε παιδια μην πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό αυτο που παθαίνει είναι πολυ φυσιολογικό και θεμα προσαρμογής στην σκληρή προπόνηση , αν τρώει σωστα και αναρώνουν οι μυς και το νευρικό σύστημα αυτα θα φύγουν και το μόνο σύμπτωμα θα είναι ενα γλυκό πιάσιμο

    και οι αρσιβαρίστες καπνίζουν και τι έγινε δεν θα έχουν καλή αερόβια ικανότητα και βέβαια επηρεάζει το κάπνισμα εναν αθλητή αλλα εδω δεν είναι αυτός ο λόγος , αλλα ότι δεν έχει ενταχτει και προσαρμοστει το σώμα σε προπόνηση ββ , γιατι μπορεί να κάνει 4 μήνες αλλα 4 μήνες αετό πετούσε και αυτο όχι με δική του πρωτοβουλία αλλα αυτών που δεν τον έβαλαν σε πρόγραμμα κανονικό ββ
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 27-02-14 00:11 #8
    Προεπιλογή
    Α, εγω μενω μεσα πολη...
    Ον τοπικ : Ο πονος που αισθανεσαι στην αρθρωση ειναι ενα απλο πιασιμο, μη σε αγχωνει. Αυτο ομως δειχνει οτι δεν κανεις διατασεις. Πολυ κακως.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 27-02-14 01:32 #9
    Το avatar του χρήστη jam

    Εγγραφή
    14-05-2013
    Περ.
    Λευκωσια
    Μηνύματα
    499
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε παιδια μην πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό αυτο που παθαίνει είναι πολυ φυσιολογικό και θεμα προσαρμογής στην σκληρή προπόνηση , αν τρώει σωστα και αναρώνουν οι μυς και το νευρικό σύστημα αυτα θα φύγουν και το μόνο σύμπτωμα θα είναι ενα γλυκό πιάσιμο

    και οι αρσιβαρίστες καπνίζουν και τι έγινε δεν θα έχουν καλή αερόβια ικανότητα και βέβαια επηρεάζει το κάπνισμα εναν αθλητή αλλα εδω δεν είναι αυτός ο λόγος , αλλα ότι δεν έχει ενταχτει και προσαρμοστει το σώμα σε προπόνηση ββ , γιατι μπορεί να κάνει 4 μήνες αλλα 4 μήνες αετό πετούσε και αυτο όχι με δική του πρωτοβουλία αλλα αυτών που δεν τον έβαλαν σε πρόγραμμα κανονικό ββ
    συμφωνω , αλλα με ολο το σεβασμο ο λογος που αναφερθηκα ομως στο καπνιζμα ειναι οτι για μενα αλλο να αναφερεσαι σε γρηγορη κουραση και αλλο σε βαριες ανασες (και να μαστουρωνει απο οξυγονο )
    ο τροπος που το ειπε αυτο καταλαβα και οντως αλλο να κουραζεσε απλα να νιωθεις αδυναμος να σηκωσεις βαρη και τετοια και αλλο να τραβας βαριες ανασες να ζησεις σο 3το σετ , αποψη μου παντα
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 27-02-14 04:14 #10
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    σίγουρα όποιος πάει αρχάριος στο γυμναστήριο και ξεκινήσει ενα διαφορετικό τρόπο ζωής , προηγουμένως όμως δεν σημαίνει ότι ήταν νηστεία και προσευχή , αλλα λογικα και καταχρήσεις έκανε λίγο έως πολύ και θα κάπνιζε , αυτο εμποδίζει όταν πάει σε γυμναστήριο σε προπονήσεις μεγάλης έντασης που απαιτείτε οξυγόνο , αλλα τα συμπτώματα απότομης κόπωσης , να τρέμουν οι μυς και στην τελευταία επανάληψη να πέφτει κατευθείαν , ενω ένας με καλή φυσική κατάσταση μπορει να ζοριστει και ζορισμένα να βγάλει 2-3 ακόμη επαναλήψεις

    ενω αυτός που δεν έχει συνηθίσει το μυικό σύστημα του εκεί που θα ζοριστει δεν μένει ούτε δευτερόλεπτο του φεύγουν τα χέρια κατευθείαν
    γι αυτο ανέφερα ότι σαφως και επηρεάζει το κάπνισμα στον αθλητή , αλλα όχι τοσο πολυ στα βαρη εκτός πια αν κάνει δυο πακετα τη μερα και τα χει φρακάρει 'όλα
    απλα όταν κάνει σωστη διατροφη και σωστη ενοώ πλήρη , να μην έχει έλλειψη σε πρωτείνες βιταμινες και υδατανθρακες , αυτα τα συμπτωματα θα εξελειφθούν , δείχνουν έλλειψη φυσικής κατάστασης

    γι αυτο πρέπει οπωσδήποτε να ανεβασει την αερόβια ικανότητα κάνοντας ασκήσεις αεροβικής , ποδήλατο τρέξιμο κτλ και αυτο θα τον βοηθήσει και στα βαρη , αλλιως πάλι αυξανοντας την ένταση και δυναμώνοντας με τα βαρη θα ανέβει και λίγο σε αντοχή , αλλα η αερόβια είναι σημαντική

    γι αυτο πάντα έλεγα και λέω οξυγόνο και νερό ίσον ζωή , σωστη ενυδάτωση και καλή φυσικη κατάσταση , καρδια και πνευμόνια , εδω το αμάξι αν βουλώσει το φίλτρο αέρα δεν τραβαει όχι το ανθρώπινο σώμα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 27-02-14 04:21 #11
    Το avatar του χρήστη jam

    Εγγραφή
    14-05-2013
    Περ.
    Λευκωσια
    Μηνύματα
    499
    Προεπιλογή
    δεν εχω παρα να συμφωνησω απολυτα
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 12-07-16 18:40 #12
    Προεπιλογή Δεν την παλεύω με το τρεξιμο...
    Καλησπερα μαγκες.
    Απο μικρος ημουν υπερβαρος. Φετος το πηρα πολυ σοβαρα και με καθαρα υποθερμιδικη διατροφη εχασα 10 κιλα σε 2,5 μηνες (80). Το προβλημα ειναι οτι εχω φτασει σε ενα σημειο οπου πλεον δυσκολευομαι πολυ να χασω βαρος με διαιτα ( εχασα μισο κιλο σε δυο βδομαδες) και θελω να αρχισω αεροβια. Οποτε ξεκιναω τρεξιμο ομως νιωθω οτι θα πεθανω. Η καρδια μου χτυπαει σαν τρελη, δυσκολευομαι να αναπνευσω, ζαλιζομαι κτλ. Γενικα σαν καπνιστης και με καθιστικη ζωη που κανω, δεν εχω αντοχές και πραγματικα φοβαμαι μην παθω κατι. Να συνεχισω να το πιεζω μεχρι να προσαρμοστεί το σωμα μου; ειμαι 21 χρονων και οποτε τρεχω φοβαμαι οτι θα παθω εμφραγμα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 12-07-16 18:46 #13
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ε, και ποιο το προβλημα..σου ειπε κανεις οτι μονο με το τρεξιμο χανεις κιλα?
    προπονησεις με βαρη, η οτιδηποτε αλλο βασικα κανεις η οχι?
    γιατι δεν αναφερεις κατι καπου.

    επισης καλο θα ηταν να αρχισεις να δουλευεις την αντοχη σου σταδιακα με περπατημα, μετα γρηγορο βαδισμα κοκ, πριν πας στο τρεξιμο..το σωμα προσαρμοζεται.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 12-07-16 18:56 #14
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Ε αμα είσαι ο Κοντοπίδης, που να την παλέψεις..
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 12-07-16 19:00 #15
    Banned
    Εγγραφή
    03-06-2016
    Περ.
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    383
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ksylokaini Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα μαγκες.
    Απο μικρος ημουν υπερβαρος. Φετος το πηρα πολυ σοβαρα και με καθαρα υποθερμιδικη διατροφη εχασα 10 κιλα σε 2,5 μηνες (80). Το προβλημα ειναι οτι εχω φτασει σε ενα σημειο οπου πλεον δυσκολευομαι πολυ να χασω βαρος με διαιτα ( εχασα μισο κιλο σε δυο βδομαδες) και θελω να αρχισω αεροβια. Οποτε ξεκιναω τρεξιμο ομως νιωθω οτι θα πεθανω. Η καρδια μου χτυπαει σαν τρελη, δυσκολευομαι να αναπνευσω, ζαλιζομαι κτλ. Γενικα σαν καπνιστης και με καθιστικη ζωη που κανω, δεν εχω αντοχές και πραγματικα φοβαμαι μην παθω κατι. Να συνεχισω να το πιεζω μεχρι να προσαρμοστεί το σωμα μου; ειμαι 21 χρονων και οποτε τρεχω φοβαμαι οτι θα παθω εμφραγμα...
    Νιωθω οτι θα παιθανω λεει ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ φιλε συγνωμη αλλα σημερα μετα απο αυτο δε χρειαζεται να κανω κοιλιακους ξεκινα με γρηγορο περπατημα στον διαδρομο...ανεβαζε ρυθμους ανα μερα παρα μερα ή ανα βδομαδα εσυ το προσαρμοζεις μεχρι να μπορεις να βγαζεις ενα δεκαλεπτο χαλαρο τρεξιμο για αρχη! Μετα οσο παει θα ανεβαινεις εφοσον καπνιζεις κανα 1-2 ωρες πριν και μετα δεν στο συνιστω ...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία