Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 40
  1. 04-03-14 20:10 #1
    Προεπιλογή Αχίλλειος Τένοντας
    Καλησπέρα!

    Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με τον Αχίλλειο τένοντα. Παίζω ποδόσφαιρο εδώ και πολλά χρόνια και ποτέ δεν είχα ενοχλήσεις στο συγκεκριμένο σημείο. Πριν από 2- 3 μήνες άρχισα να πονάω έντονα εκεί και για αυτό σταμάτησα τη γυμναστική για ένα διάστημα 2 μηνών. Ο πόνος έχει υποχωρήσει κατά 90% αλλά κάποιες φορές εκεί που είμαι μια χαρά ξαφνικά με πονάει. Ποια είναι η γνώμη σας υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 04-03-14 20:19 #2
    Προεπιλογή
    Τενοντίτιδα αχιλλείου είναι κλασσικός τραυματισμός υπερχρησης.

    Γενικά θέλει αποφόρτιση μέχρι να περάσουν τα συμπτώματα και μετά σταδιακή προσαρμογή, ώστε σε τρίτη φάση να μπορείς να επιστρέψεις σε υψηλή δραστηριότητα.

    Αν ο τραυματισμός έχει προλάβει να γίνει χρόνιος (είτε επειδή κάποιος συνεχίζει να κάνει προπόνηση για καιρό με ενοχλήσεις, είτε επειδή κάνει επανηλλημένως ανεπαρκή αποφόρτιση και επανένταξη) τότε δυσκολεύει να περάσει.

    Πάντα καλό είναι να πάρεις μια γνώμη κάποιου καλού γιατρού.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 04-03-14 20:58 #3
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Εφόσον είσαι σε αυτό το στάδιο που περιγράφεις, προτείνω να κάνεις eccentric strenghtening μετά από καλό ζέσταμα της περιοχής.
    Συνήθως γίνεται με σωματικό βάρος... προσωπικά (παθούσα με χρόνια τενοντίτιδα) χρειάστηκα επιπρόσθετο βάρος για να δώ βελτίωση
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-03-14 16:55 #4
    Προεπιλογή
    Ψαξε για τα voodoo bands.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-03-14 20:30 #5
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 15-03-14 01:13 #6
    Προεπιλογή
    Επειδή θα σε πεδευσει πολυ γιατι ειναι ύπουλο να ξεκουραστεί και να το προσεχείς περισσότερο απο οτι σου δείχνει.το είχα πάθει και εγω και και εκεί που έλεγα ειναι καλά κρακ με τσιμπάνε.Γυμνά σε το πάνω μέρος του σώματος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 15-03-14 03:03 #7
    Προεπιλογή
    Εγώ θα σε συμβούλευα να μην αγνοήσεις το θέμα της υπόδησης, είναι πολύ σημαντικό μιας και είσαι αθλούμενος το πέλμα σου να είναι ορθό απο ένα καλής ποιότητας παπούτσι.
    Να το προσέξεις και εαν το δεις οτι σε ζορίσει ξανά, σταμάτησε ο,τι κάνεις και ξεκούρασέ το.
    Μπορείς σε μια δύσκολη περίπτωση που σε πιάσει πόνος να κάνεις 2-3 φορές την ημέρα εντριβές με παγάκια γύρω απ την περιοχή για μερικά λεπτά, δοκιμασμένο ανακουφίζει τρομερά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 18-03-14 19:42 #8
    Question
    Γενικά, δεν πονάει πια αλλά όταν το κουράσω λίγο παραπάνω νιώθω κάτι σαν τσίμπημα στην περιοχή. Επίσης, συχνά έτσι όταν περπατάω ξαφνικά ακούω ένα "κρακ"!!! Α, επιπρόσθετα πρέπει να αναφέρω πως υπάρχει περίπτωση να τρέξω 5000km
    χωρίς να νιώσω τίποτα και υπάρχουν και φορές που πάω να περπατήσω και εκεί που όλα πάνε καλά ξαφνικά αρχίζει να πονάει. Εσάς πόσο καιρό σας έκανε να περάσει; Και τώρα το αισθάνεστε ποτέ πόνο ή όχι; Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά καταλαβαίνετε...
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 18-03-14 19:54 #9
    Προεπιλογή
    5 χιλιόμετρα? Για Μαραθώνιο ετοιμάζεσαι?

    Κοίτα, εμένα προσωπικά απο στιγμή που μου εμφανίστηκε και μετά την θεραπεία που έκανα, μου πέρασε σε περίπου σε ένα σύνολο 7-8 ημερών κι απο τότε δεν ενοχλήθηκα ξανά.
    Εαν μπορείς να τρέξεις τόσα χιλιόμετρα αυτό εξαρτάται απο το πως βλέπεις το εαυτό σου σε φυσική κατάσταση.
    Δοκίμασε επίσης να κάνεις την γνωστή διάταση με το άνοιγμα του αχίλλειου, ίσως βοηθήσει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 24-03-14 18:17 #10
    Wink
    Η αλήθεια είναι πως τώρα πια είμαι πολύ καλύτερα και όποτε αισθάνομαι πως πονάει λίγο τότε βάζω λίγο πάγο και όλα μια χαρά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 07-05-19 14:37 #11
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    καλησπερα συμφορουμιτες και χρονια πολλα.μου διεγνωσε ο γιατρος τενοντιτιδα αχιλλειου και μου συστησε ακινησια και γυψο η' ορθοπεδικη μποτα.ειμαι με πατεριτσες και περιμενει την μαγνητικη που θα τον κατευνθυνει για τη ζημια προκειται.υπαρχει περιπτωση να μην ξανατρεξω?κανω 55 χιλιομετρα την εβδομαδα το λιγοτερο και τωρα ειμαι νεκρη που δεν μπορω να κινηθω.εχει συμβει σε καποιον αλλον και τι εκανε?επισης χρειαζονται ειδικα παππουτσια για τον αχιλλειο,δηλαδη με συγκεκριμενο υψος?οποιαδηποτε συμβουλη χρησιμη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 07-05-19 21:15 #12
    Προεπιλογή
    Εγώ αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι το χειρουργείο του αχιλλειου τενοντα είναι ένα πανέμορφο χειρουργείο και να αφήσεις τα παιδιά να στον κοψοραψουν να ευχαριστηθουν!!!! Σε διαφωτησα;;;;

    Ήθελα να ήξερα μα τω Θεώ γιατί θέλουν μαγνητική...ας μου πει κάποιος...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 08-05-19 12:53 #13
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    μην μου λες για χειρουργειο,γιατι τρελαινομαι πιο πολυ.βασικα αυτο με την ευχαριστηση δεν το καταλαβα.
    οσο για τη μαγνητικη ετσι μου ειπαν.τωρα τα γιατι δεν τα γνωριζω.εχω κλεισει ραντεβου σε ιδιωτικο τομογραφο την παρασκευη,διοτι δεν ειχαν πιο νωρις.
    χαλια πολυ λυπαμαι
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 08-05-19 13:20 #14
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήθελα να ήξερα μα τω Θεώ γιατί θέλουν μαγνητική...ας μου πει κάποιος...
    Money!?
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 08-05-19 14:12 #15
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    αφου αλλου θα παω για τη μαγνητικη.εκει δεν εχουν.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία