Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 40
  1. 08-05-19 14:21 #16
    Γηράσκω αεί διδασκόμενος
    Το avatar του χρήστη Χαράλαμπος

    Εγγραφή
    12-04-2013
    Περ.
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1.445
    Προεπιλογή
    Πολλοί γιατροί συνεργάζονται με εταιρείες μαγνητικής κ.λπ. Ειδικά όταν σου προτείνουν που να πας συγκεκριμένα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 08-05-19 16:19 #17
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    ναι αυτο το γνωριζω,αλλα εδω δεν συμβαινει κατι τετοιο.εγω ημουν στο Ασκληπιειο της Βουλας απο Το Πασχα και την Κυριακη πονουσα και δεν μπορουσα να περπατησω οποτε και με ειδαν στα επειγοντα και εκει μου ειπαν να κανω μαγνητικη στο νοσοκομειο της πολης μου την Δευτερα που θα κατεβαινα.το νοσοκομειο εδω ομως δεν κανει και ετσι θα παω στον Πυργο σε ιδιωτικο να κανω,οποτε δενυφισταται αυτο περι συνεννοησης.
    αλλα γιατι να ειναι κακο που ζητουν μαγνητικη?ευλογο δεν ειναι για να δουν τι ζημια εχει υποστει ο αχιλλειος?δεν ξερω και απο αυτα,απλα ετσι νομιζω οτι σκεφτονται..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 08-05-19 19:54 #18
    Προεπιλογή
    Σου κάνω πλάκα γιατί σε βλέπω πολύ φορτισμένη και δεν υπάρχει λόγος. Λέω ευχαρίστηση και εννοώ ότι σα χειρουργείο για το χειρουργό είναι ένα ωραίο χειρουργείο. Και όντως είναι. Γι αυτό λέω και καλά να αφήσεις να σε κοψοραψουν! Πλάκα και καλά! Δεν το χρειάζεσαι εσύ αυτό.

    Στο δια ταυτα. Έναν κομμένο αχιλλειο τενοντα τον διαγιγνωσκεις με κλινική εξέταση σε 5 λεπτά. Αν έχεις υποψία ρήξης κάνεις υπερηχο και βλέπεις τη ρήξη. Σε ρήξη κάνεις και μια ακτινογραφία για να δεις αν ο τενοντας κατά το κόψιμο του τράβηξε και κομμάτι οστο από το οστο της φτερνας. Μπορεί να συμβεί αυτό. Αλλά σπάνια. Εν συνεχεία βάζεις στον ασθενή ένα ειδικό παπούτσι μπότα που κρατάει το πόδι σε έκταση ώστε τα κομμένα άκρα του τενοντα να μένουν κοντά μεταξύ τους. Και φωνάζεις τον ασθενή για χειρουργείο. Το χειρουργείο κρατάει καμία ώρα αλλά δε σας πολυενδιαφέρει. Μαγνητική δεν κάνουμε ποτέ.

    Σε εσένα τώρα, συμφωνώ με την ακίνητοποίηση, ναι στα αντιφλεγμονωδη, ibuprofen 600 3φορες τη μέρα, κλασσικά παύση από τα σπορ (ο ορθοπαιδικος αγαπάει την παυση) και έλεγχο σε 15 μέρες. Με αυτή τη μπότα που είπαμε μπορείς να πατήσεις πλήρως το πόδι άρα όλα καλά. Αν τώρα κάποιος γιατρος σου δώσει πατεριτσες για να μην επιβαρυνεις το ποδι δεν ξεχνάμε τη θρομβοπροφυλαξη (Ηπαρινη) που είναι ενεσακια στην κοιλιά. Αυτό το αποφασίζει ο γιατρός.

    Να πούμε για την αποκατάσταση μετά το χειρουργειο; Ενδιαφέρει κανενα; Στη μπότα αυτή το ποδι μετα το χειρουργειο σε έκταση 30° για 2 εβδομάδες, στις 2 εβδομάδες κόβεις τα ραμματα. Μετά ορίζεις την έκταση του ποδιου στη μποτα 15° για άλλες 2 εβδομάδες. Και μετά το πόδι στη μπότα στις 0° για άλλες 2 εβδομάδες. Σύνολο 6 εβδομάδες. Και τέλος.

    Και κάτι τελευταίο τη ρήξη του αχιλλειου την ακούς. Ναι ακούς/νιώθεις πολύ συχνά ένα κράκ. Το περιγράφουν πάντα όλοι οι ασθενείς. Σχεδόν πάντα.

    Αυτά εσένα δε σε αφορούν όμως Λωρα. Συνέχισε και όλα θα πάνε καλά. Μην τρελαίνεσαι. Και θα ξανατρέξεις μια χαρά. Ξεκολλα.

    Αυτά και αν θέλει κάποιος ρωτησει κάτι ευχαρίστως .
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 09-05-19 01:58 #19
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Levrone Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ήθελα να ήξερα μα τω Θεώ γιατί θέλουν μαγνητική...ας μου πει κάποιος...
    6.2 Apparative Diagnostik

    Die klinische Diagnose kann durch bildgebende Verfahren gesichert werden, ist aber vor allem zum Nachweis von Teilrupturen hilfreich. Zu den möglichen Untersuchungen zählen:

    Sonografie der Achillessehne
    MRT
    Röntgenaufnahme: OSG mit Rückfuß in 2 Ebenen
    https://flexikon.doccheck.com/de/Achillessehnenruptur

    εγω παντως θα προτιμουσα μαγνητικη παρα ακτινογραφια...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 09-05-19 10:53 #20
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    οι ακτινογραφιες δεν εδειξαν κατι και ο πονος ηταν το ιδιο εντονος οπως πριν απο 10 ημερες.
    γιατρε μου σ'ευχαριστω για τις συμβουλες σου,αλλα μεχρι να ξανατρεξω και ν'αρχισω να περπαταω οχι τρελαμενη θα ειμαι αλλα νεκρη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 09-05-19 19:41 #21
    Προεπιλογή
    Δες τις παλαιοτερες αναρτησεις για το προβλημα Λωριτσα ...πολυ χρησιμες ,μην απογοητευεσαι.
    Καπου θα το παρακανες κ συ κ τη πατησες.
    Πιστευω ειναι σε αρχικο σταδιο κ με τη καταλληλη αγωγη που θα σου πουν θα σου περασει κ θα επανελθεις με προσοχη αρχικα στις προπονησεις σου.
    Old School
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 09-05-19 21:06 #22
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mens sana Εμφάνιση μηνυμάτων

    Sonografie der Achillessehne
    MRT
    Röntgenaufnahme: OSG mit Rückfuß in 2 Ebenen
    https://flexikon.doccheck.com/de/Achillessehnenruptur

    εγω παντως θα προτιμουσα μαγνητικη παρα ακτινογραφια...
    Και σωστα θα προτιμουσες! Πολύ ωραία!
    Όπως τα παρεθεσες θα τα βρει κάποιος σε ένα βιβλίο.
    Μία μαγνητική δείχνει τα μαλακά μόρια έχουμε ξαναπεί. Το κρέας. Άρα μια ρήξη τενοντα θα φανεί στη μαγνητική

    Ένα βιβλίο λοιπόν ή ένα σαιτ θα γράψει τις απεικονιστικες εξετάσεις που απαιτούνται. Αν δε γραψει τη μαγνητικη θα πει καποιος "καλά ρε και στη μαγνητικη μπορω να δω ρηξη ενος τενοντα, γιατι δεν τη γραφετε?" ....Στην πράξη όμως μαγνητική δε γίνεται. Δε χρειάζεται γι αυτή τη διάγνωση. Η ρήξη πχ του τενοντα του δικεφαλου βραχιονιου είναι κάτι άλλο. Και εκεί βγαίνει διάγνωση χωρις ντε και καλά μαγνητικη αλλά για να το χειρουργησεις εν συνεχεια θες μαγνητικη.


    Η δε ακτινογραφια στον αχιλλειο έγραψα πιο πάνω δε θα δείξει τη ρήξη. Άρα καλώς δε θα την προτιμουσες οπως λες. Θα γίνει ομως ακτινογραφια , γιατι παρόλο όμως που έχουμε ήδη τη διάγνωση της ρηξης του τενοντα απο την κλινικη εξεταση και τον υπερηχο , η ακτινογραφια θα μας δείξει αν καθώς ο τενοντας σκιστηκε πήρε μαζί του και κομματι οστο από τη φτερά.

    Έχεις δύο τσιμεντοπλακες ενωμένες με μια αλυσίδα. Η αλυσίδα σπάει καθώς αυτές ελκονται αντίθετα. Έσπασε απλά η αλυσίδα ή πήρε μαζί της και κομμάτι από το τσιμεντο;;;; Όπου τσιμέντο το οστο και αλυσίδα ο τενοντας. Αυτό θα δείξει η ακτινογραφια.

    Αν ένας άνθρωπος πονάει σε έναν κλινικά αθικτο αχιλλειο (όχι κομμενο), και πάρα τη θεραπεία πονάει, υποφέρει, είναι πρησμενο το σημείο και όλα αυτά ενώ πέρασε και ικανό-καλο διάστημα θεραπείας κάνε του και μαγνητικη. Να συμφωνήσω. Εδώ όμως η Λωρα πονάει 5 μέρες όλες όλες και πάει στο γιατρό και της είπε μαγνητικη. Κάτσε ρε φίλε. Ένας χ άθλουμενος με πόνο 5 μερών και αμέσως μαγνητικη; Έλεος.

    Συμφωνώ με την ακινητοποιηση, συμφωνώ με τα αντιφλεγμονωδη. Κατευθείαν μαγνητικη; Γιατι; Αυτή ήταν η ένσταση και με την ευκαιρία συζητήσαμε και κάποια πραγματάκια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 10-05-19 20:24 #23
    Προεπιλογή
    Αλλο θεωρια, αλλο πραξη λοιπον...Ευχαριστω για την απαντηση κ περαστικα στην psonara.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 11-05-19 18:26 #24
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    οπως σωστα ανεφερε ο γιατρος πιο πανω με αφορμη τον τραυματισμο μου,μαθαμε και καποιες χρησιμες συμβουλες και τον ευχαριστουμε.
    σ'ευχαριστω mens sana.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 11-05-19 19:31 #25
    Προεπιλογή
    Τι ευχαριστείς βρε; Εδώ τα λέμε στους ξένους δε θα τα πούμε στους δικούς μας;
    Άσε τα αυτά τώρα και θέλω να γράψεις στο τέλος την έκβαση της ιστορίας. Την εξέλιξη των πόνων. Βελτιωθηκαν;
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 11-05-19 19:46 #26
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    οντως εδω ειμαστε μια φορουμοοικογενεια.οι πονοι δεν εχουν καμια σχεση με την αρχη.αλλωστε μεχρι πριν καποιες μερες δεν μπορουσα να περπατησω απο τους πονους.τωρα πιο πολυ μουδιασμενο το αισθανομαι και οχι πονο.εν τω μεταξυ ο κηδεμονας με κουραζει και νομιζω με κανει να ποναω.(μπορει να ειναι και ιδεα μου)οταν τον βγαζω νιωθω καλα οχι πονο αλλα μουδιασμα.εχω 6 μερες να το πατησω και την δευτερα αν συνεχισω να μην ποναω θα παω γυμναστηριο,θα σηκωθω επιτελους απο το κρεββατι και ολα αυτα αρκετα φειδωλα.ειμαι περιεργη οταν ανεβω στο διαδρομο να δω αν πονεσω.παρηγγειλα και 2 παππουτσια ειδικα για τρεξιμο.το μονο που αγχωνομαι ειναι το αποτελεσμα της μαγνητικης.την εκανα παρασκευη και τα αποτελεσματα θα τα εχω τεταρτη.
    παντως σ'ευχαριστω που μου εξηγησες τι θεωρειται ακινησια σε αυτη τη φαση.θα ξεχνουσα να περπατησω και θα ειχα αλλα προβληματα.
    μακαρι να μην ξανανιωσω πονο.αυτο ευχομαι και προσευχομαι Στον Κυριο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 11-05-19 20:01 #27
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΧΡΗΣΤΟΣ1961 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες τις παλαιοτερες αναρτησεις για το προβλημα Λωριτσα ...πολυ χρησιμες ,μην απογοητευεσαι.
    Καπου θα το παρακανες κ συ κ τη πατησες.
    Πιστευω ειναι σε αρχικο σταδιο κ με τη καταλληλη αγωγη που θα σου πουν θα σου περασει κ θα επανελθεις με προσοχη αρχικα στις προπονησεις σου.
    σ'ευχαριστω χρηστακο μου.μακαρι να ειναι περαστικο για παντα.ισως φταιω διοτι εκανα πολλα χιλιομετρα με τα ακαταλληλα υποδηματα,αλλα πλεον αν ολα πανε καλα θα ειμαι ιδιαιτερα προσεκτικη.το μονο που φοβαμαι ειναι οτι πλεον ο αχιλλειος ευαισθητοποιηθηκε και μπορει να ξαναπονεσει
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 12-05-19 00:07 #28
    Προεπιλογή
    Ακινησία δε σημαίνει είμαι ξάπλα στο κρεβάτι. Σημαίνει το μέλος του σώματος που πάσχει να ακινητοποιηθει. Οι ειδικές μπότες αυτές επιτρέπουν ακόμα και να περπατάει κάποιος και το μέλος να είναι ακινητοποιημενο. Απλά αν ένας ασθενής αντί για αυτή την ειδική μπότα φοράει γύψο, πάλι ακινητοποιημενο θα είναι το πόδι αλλά αν το πατήσει θα σπάσει ο γύρος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 12-05-19 10:19 #29

    Εγγραφή
    17-02-2019
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    94
    Προεπιλογή
    Εγω πάντως βλέπω ο γιατρός μας έχει ιδιαίτερη αγάπη για αυτό που κάνει. Εύγε! Ωραίες και οι γνώσεις που μάθαμε σήμερα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 12-05-19 14:17 #30
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    ειναι πολυ σημαντικο ν'αγαπας το επαγγελμα σου και ο γιατρος το αποδεικνυει με καθε ευκαιρια.
    τελικα εγω ειπα να το περπατησω σημερα χωρις τον κηδεμονα επειδη δεν με πονουσε και τελικα οταν περπαταω με ποναει.μαλλον δεν ξανατρεξω και δεν θα ξαναπερπατησω.μαλλον η μαγνητικη θα μας δειξει κατι σοβαρο..εχω απελπιστει ειλικρινα
    εν τω μεταξυ εδω και 3 μερες με χτυπαει ενας πονος στην πλατη σαν να μην εχω καταπιει σωστα τροφη και ο παθολογος ειπε οτι ειναι γαστριτιδα απο τα αντιφλεγμονωδη και μου συστησε χαπια για το στομαχι.τωρα εχω 2 πονους αλλα αυτη η ακινησια με σκοτωνει
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία