Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Διατροφολόγος ή διάβασμα (π.χ από τα άρθρατου φόρουμ) για σωστή διατροφή;

Ψήφισαν
32. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Διατροφολόγος

    6 18,75%
  • Διάβασμα

    26 81,25%
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 28
  1. 24-03-14 10:35 #1
    Προεπιλογή Ποια η γνώμη σας για τους διατροφολόγους;
    Είχαμε μια συζήτηση στην παρέα το Σάββατο σχετικά με διατροφή, διατροφολόγους και τα σχετικά επειδή μια κοπέλα θέλει να αδυνατίσει και σκέφτεται να πάει σε διατροφολόγο.
    Μιλάμε για περιπτώσεις που δεν έχουν προβλήματα υγείας (διαβήτη, θυρεοειδή κλπ).
    Εγώ της είπα ότι στα περί διατροφής μπορεί να ενημερωθεί πλήρως από ένα φόρουμ όπως το παρόν, ενώ άλλοι έλεγαν ότι οι διατροφολόγοι ξέρουν πολύ περισσότερα πράγματα από ένα φόρουμ.
    Βασικά δύο ανθρώπους ξέρω που πήγανε σε διατροφολόγο και δεν μπορώ να πω ότι είδα κάτι ιδιαίτερο στη δίαιτα που τους έδωσε.
    Δηλαδή πάνω - κάτω αυτά που γράφονται και στο φόρουμ περί διατροφής.

    Ποια η γνώμη σας; Οι πληροφορίες που υπάρχουν στο φορουμ επαρκούν για σωστό αδυνάτισμα κάποιου ή ο διατροφολόγος είναι απαραίτητος γιατι θα δώσει πιο σωστή διατροφή από ένα φόρουμ; Και σε τι διαφέρει;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 24-03-14 11:45 #2
    Προεπιλογή
    Ο διατροφολογος μπορει να σου δωσει μια διατροφη να αδυνατισεις η να παχυνεις.Λιγοι δινουν διατροφη σωστη για να βαλεις μυικη μαζα η να καψεις λιπος.Δηλαδη ενα αθλητη του bodybuilding ο διατροφολογος θα τον κρατησει πισω.Δεν εχει τιποτα να του προσφερει.Εχω παει σε διατροφολογους οταν ημουν μικρος και ηθελα να παχυνω.Ηθελα να βαλω μυικη μαζα.Αλλα το προγραμμα που μου δινε η διατροφολογος ηταν μια π@π$ρια και μιση.Εβαζα κιλα αλλα λιπος κυριως.Βεβαια τοτε δεν ειχα ιδεα απο διατροφη και ετσι την ακολουθουσα πιστα.

    Παρολα αυτα για εναν παχυσαρκο που θελει απλως να αδυνατισει και δεν τον νοιαζει τοσο να εχει ενα καλιγραμμο σωμα απλα να χασει καποια περριτα κιλα, η ενας αδυνατος που τον νοιαζει απλα να παρει καποια κιλα και ας ειναι λιπος ο διατροφολογος ειναι μια καλη επιλογη.Η ερωτηση για το αν το φορουμ η ο διατροφολογος ειναι καλυτερη επιλογη εννοειται πως δεν μπορει να απαντηθει γιατι εδω μεσα εκφραζονται πολλες αποψεις που ισως μπορει να μπερδεψουν και επομενος να οδηγησουν σε λαθος συμπερασματα η και ελλιπη.Αν ομως ενα ατομο ψαχτει(και μεσα απο το φορουμ) και αποκτησει καποιες γνωσεις,μπορει να διαμορφωνει ο ιδιος τη διατροφη του η οποια θα ειναι πολυ καλυτερη απο αυτην ενος διατροφολογου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-03-14 11:51 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Steloukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ερωτηση για το αν το φορουμ η ο διατροφολογος ειναι καλυτερη επιλογη εννοειται πως δεν μπορει να απαντηθει γιατι εδω μεσα εκφραζονται πολλες αποψεις που ισως μπορει να μπερδεψουν και επομενος να οδηγησουν σε λαθος συμπερασματα η και ελλιπη.
    Δεν το διατύπωσα σωστά, λάθος μου.
    Όταν λέω το "φόρουμ", εννοώ τα άρθρα περί διατροφής, όχι τα θέματα όπου εκφράζουμε απόψεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Steloukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ομως ενα ατομο ψαχτει(και μεσα απο το φορουμ) και αποκτησει καποιες γνωσεις,μπορει να διαμορφωνει ο ιδιος τη διατροφη του η οποια θα ειναι πολυ καλυτερη απο αυτην ενος διατροφολογου.
    Αυτό πιστεύω κι εγώ, αν και δεν έχω πάει ποτέ σε διατροφολόγο, απλά αυτό διαπίστωσα από τα δύο άτομα που ανέφερα που πήγαν σε διατροφολόγο.
    Αλλά και από απόψεις διατροφολόγων σε εκπομπές τηλεοπτικές - ραδιοφωνικές.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 24-03-14 12:15 #4
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Το ερώτημά σου δε μπορεί να απαντηθεί μονολεκτικά και γενικόλογα γιατί όπως σε όλα τα επαγγέλματα είναι αδικία να τσουβαλιάζουμε.

    Κατά τη γνώμη μου ένας σωστά καταρτισμένος και εξειδικευμένος διατροφολόγος δε μπορεί να συγκριθεί με κανένα φόρουμ. Μιλάμε για κάποιον ο οποίος έχει σπουδάσει το αντικείμενο και έχει ενδιαφερθεί γι' αυτό, συνέχισε να διαβάζει και να ενημερώνεται μετά το πτυχίο και είναι ειδικευμένος στην αθλητική διατροφή ή ακόμα καλύτερα στην bb διατροφή. Αυτός πράγματι είναι ο ειδικός να φτιάξει ένα αξατομικευμένο πρόγραμμα με βάση τις ανάγκες του αθλητή.

    Θα μου πεις πόσοι τέτοιοι υπάρχουν? Ε υπάρχουν αλλά μάλλον είναι η εξαίρεση. Σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν "καλοί" και "κακοί".

    Οι περισσότεροι διατροφολόγοι έχουν τελειώσει ΤΕΙ, ΙΕΚ κλπ και μένουν σε αυτά που διδάχθηκαν στη σχολή τα οποία πολλές φορές είναι παρωχημένα. Ένας γνωστός μου διατροφολόγος μου έδωσε βιβλία από το ΤΕΙ να διαβάσω. Ένα από αυτά έκανε αναφορά στα συμπληρώματα και ήταν του 90. Μια σελίδα και τέλος, γεμάτο με "ίσως" και "μπορεί". Άλλα ήταν πιο πλήρη. Όμως - κατά δήλωση του γνωστού μου - αυτά τα μαθήματα τα περνούσαν με διάβασμα ένα σαβ/κο.

    Ο συγκεκριμένος γνωστός μου είχε το 1/3 των γνώσεων που έχουν τα παιδιά που ασχολούνται εντατικά σε αυτό εδώ το φόρουμ. Έλεγε κάτι, τον διόρθωνα και το έπαιρνε πίσω.

    Αν μιλάμε λοιπόν γι' αυτού του είδους τους διατροφολόγους, τότε κάποιος που ψάχνεται μόνος του θα έχει καλύτερα αποτελέσματα.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 24-03-14 12:29 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ερώτημά σου δε μπορεί να απαντηθεί μονολεκτικά και γενικόλογα γιατί όπως σε όλα τα επαγγέλματα είναι αδικία να τσουβαλιάζουμε.

    Κατά τη γνώμη μου ένας σωστά καταρτισμένος και εξειδικευμένος διατροφολόγος δε μπορεί να συγκριθεί με κανένα φόρουμ. Μιλάμε για κάποιον ο οποίος έχει σπουδάσει το αντικείμενο και έχει ενδιαφερθεί γι' αυτό, συνέχισε να διαβάζει και να ενημερώνεται μετά το πτυχίο και είναι ειδικευμένος στην αθλητική διατροφή ή ακόμα καλύτερα στην bb διατροφή. Αυτός πράγματι είναι ο ειδικός να φτιάξει ένα αξατομικευμένο πρόγραμμα με βάση τις ανάγκες του αθλητή.

    Θα μου πεις πόσοι τέτοιοι υπάρχουν? Ε υπάρχουν αλλά μάλλον είναι η εξαίρεση. Σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν "καλοί" και "κακοί".

    Οι περισσότεροι διατροφολόγοι έχουν τελειώσει ΤΕΙ, ΙΕΚ κλπ και μένουν σε αυτά που διδάχθηκαν στη σχολή τα οποία πολλές φορές είναι παρωχημένα. Ένας γνωστός μου διατροφολόγος μου έδωσε βιβλία από το ΤΕΙ να διαβάσω. Ένα από αυτά έκανε αναφορά στα συμπληρώματα και ήταν του 90. Μια σελίδα και τέλος, γεμάτο με "ίσως" και "μπορεί". Άλλα ήταν πιο πλήρη. Όμως - κατά δήλωση του γνωστού μου - αυτά τα μαθήματα τα περνούσαν με διάβασμα ένα σαβ/κο.

    Ο συγκεκριμένος γνωστός μου είχε το 1/3 των γνώσεων που έχουν τα παιδιά που ασχολούνται εντατικά σε αυτό εδώ το φόρουμ. Έλεγε κάτι, τον διόρθωνα και το έπαιρνε πίσω.

    Αν μιλάμε λοιπόν γι' αυτού του είδους τους διατροφολόγους, τότε κάποιος που ψάχνεται μόνος του θα έχει καλύτερα αποτελέσματα.
    Όχι, δεν μιλάμε για τέτοιου είδους "διατροφολόγους", αλλά για σωστά καταρτισμένους.
    Διατροφολόγους χωρίς εισαγωγικά, ας μην ασχοληθούμε με τους άλλους.

    Οπότε, κρατάω ως άποψή σου αυτό (αφαιρώ τα 'καταρτισμένος' κλπ που όπως είπα τα θεωρώ αυτονόητα για τους διατροφολόγους στους οποίους αναφέρομαι): "ένας διατροφολόγος δε μπορεί να συγκριθεί με κανένα φόρουμ."
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 24-03-14 13:52 #6
    Προεπιλογή
    Τους πιο καταρτισμένους και έμπειρους διατροφολόγους θα τους βρεις εδώ παρά έξω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 24-03-14 14:32 #7
    Το avatar του χρήστη MUSKLGEORGE

    Εγγραφή
    31-05-2012
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    270
    Προεπιλογή
    ουτε κρυο ουτε ζεστη.
    δινουν γενικες συμβουλες παρ' οτι καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος.
    μερικες βασικες γνωσεις διατροφολογιας,ειναι πολυ πιο σημαντικες για καποιον που θελει να φτιαξει το σωμα του απο το να πληρωνει επαγγελματια.γνωριζει με τον καιρο πως αντιδρα το σωμα του σε διατροφη-γυμναστικη και αναλογως με το στοχο που εχει προσαρμοζεται αμεσα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 24-03-14 14:58 #8
    Προεπιλογή
    Πρόσθεσα και δημοσκόπηση να δούμε και αριθμητικά τα αποτελέσματα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 24-03-14 16:03 #9
    Προεπιλογή
    Καλυτερα καποιος να ψαχτει μονος απο ερευνες,αρθρα κτλ για το πως να χασει βαρος παρα να παει σε διατροφολογο να χαλασει τα λεφτα του.Αμα πιστευω καποιος το παρει πραγματικα αποφαση να χασει βαρος,η να παρει δεν χρειαζεται κανεναν διατροφολογο.Βρισκει μονος του τον τροπο και πετυχαινει.Βεβαια υπαρχουν και εξαιρεσεις οπου διατροφολογοι κανουν αριστα την δουλεια τους και αυτοι συνηθως ειναι και ατομα που ψαχνονται και δεν τους νοιαζει απλως να δωσουν ενα πλανο διατροφης και να πληρωθουν γι αυτο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 24-03-14 17:42 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Steloukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βεβαια υπαρχουν και εξαιρεσεις οπου διατροφολογοι κανουν αριστα την δουλεια τους και αυτοι συνηθως ειναι και ατομα που ψαχνονται και δεν τους νοιαζει απλως να δωσουν ενα πλανο διατροφης και να πληρωθουν γι αυτο.
    Οκ, είπαμε μιλάμε για τους διατροφολόγους χωρίς εισαγωγικά.
    Απ' ό,τι κατάλαβα, εννοείς ότι ο διατροφολόγος, μπορεί να δώσει κάτι παραπάνω από ένα πλάνο διατροφής.
    Τι εννοείς;
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 24-03-14 19:30 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aetosa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ, είπαμε μιλάμε για τους διατροφολόγους χωρίς εισαγωγικά.
    Απ' ό,τι κατάλαβα, εννοείς ότι ο διατροφολόγος, μπορεί να δώσει κάτι παραπάνω από ένα πλάνο διατροφής.
    Τι εννοείς;
    Που εγραψα οτι μπορει να δωσει κατι παραπανω απο ενα πλανο διατροφης??Ειπα οτι ενας εμπειρος με γνωσεις και ψαγμενος γενικα διατροφολογος μπορει να βοηθησει ποιο αποτελεσματικα καποιον που επιθυμει καλιγραμμο,καλοσχηματισμενο σωμα.Σε αντιθεση με τους περισσοτερους διατροφολογους που απλα ξερουν να μετρανε θερμιδες και τιποτα αλλο.Και ειπα πως αυτοι οι ''ψαγμενοι'' διατροφολογοι ειναι λιγοι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 24-03-14 19:49 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Steloukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βεβαια υπαρχουν και εξαιρεσεις οπου διατροφολογοι κανουν αριστα την δουλεια τους και αυτοι συνηθως ειναι και ατομα που ψαχνονται και δεν τους νοιαζει απλως να δωσουν ενα πλανο διατροφης και να πληρωθουν γι αυτο.
    Το μετέφρασα ως "μπορεί να δώσει κάτι παραπάνω από ένα πλάνο διατροφής".


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Steloukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που εγραψα οτι μπορει να δωσει κατι παραπανω απο ενα πλανο διατροφης??Ειπα οτι ενας εμπειρος με γνωσεις και ψαγμενος γενικα διατροφολογος μπορει να βοηθησει ποιο αποτελεσματικα καποιον που επιθυμει καλιγραμμο,καλοσχηματισμενο σωμα.Σε αντιθεση με τους περισσοτερους διατροφολογους που απλα ξερουν να μετρανε θερμιδες και τιποτα αλλο.Και ειπα πως αυτοι οι ''ψαγμενοι'' διατροφολογοι ειναι λιγοι.
    Οκ, απ' ότι κατάλαβα συγκρίνεις τους σωστούς διατροφολόγους με τους δήθεν διατροφολόγους.
    Το ξεκαθαρίσαμε αυτό, δεν μιλάμε για τους δήθεν.
    Μην επαναλαμβανόμαστε συνέχεια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 25-03-14 00:17 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aetosa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μετέφρασα ως "μπορεί να δώσει κάτι παραπάνω από ένα πλάνο διατροφής".



    Οκ, απ' ότι κατάλαβα συγκρίνεις τους σωστούς διατροφολόγους με τους δήθεν διατροφολόγους.
    Το ξεκαθαρίσαμε αυτό, δεν μιλάμε για τους δήθεν.
    Μην επαναλαμβανόμαστε συνέχεια.
    Τεσπα γτ εδω εχουμε χασει τον μπουσουλα.Στο αρχικο σου ερωτημα η απαντηση ειναι:αμα θες γυμνασμενο σωμα καλυτερα διαβασε αρθρα.Αμα δεν σε νοιαζει να εχεις ωραιο εμφανισιμο γυμνασμενο σωμα πηγαινε σε διατροφολογο.Αυτα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 25-03-14 00:22 #14
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    δηλαδη τι να περιμένει να ακούσει κάποιος απο ένα διατροφολόγο κανένα μυστικό? απλα μπορει να τον οργανώσει μια διατροφή στα μέτρα του ανάλογα με τους στόχους
    απο κεί και πέρα όπως υπάρχουν καλοί και κακοί γιατροί , καλοί και κακοί αθλητές η προπονητές έτσι υπάρχουν και διατροφολόγοι καλοί δηλαδή ενημερωμένοι και να λαμβάνουν υπόψιν τις ανάγκες κάποιου αθλητή και άλλοι που είναι μόνο για την συμπεθέρα που θέλει να φορέσει ένα φόρεμα που είναι 5 νούμερα μικρότερο
    δηλαδή άλλο ενας αθλητικός διατροφολόγος και άλλο ένας που δεν γνωρίζει η δεν ειδικεύτηκε σε αθλητική διατροφή που μας ενδιαφέρει εμάς
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 25-03-14 02:35 #15
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδη τι να περιμένει να ακούσει κάποιος απο ένα διατροφολόγο κανένα μυστικό? απλα μπορει να τον οργανώσει μια διατροφή στα μέτρα του ανάλογα με τους στόχους
    απο κεί και πέρα όπως υπάρχουν καλοί και κακοί γιατροί , καλοί και κακοί αθλητές η προπονητές έτσι υπάρχουν και διατροφολόγοι καλοί δηλαδή ενημερωμένοι και να λαμβάνουν υπόψιν τις ανάγκες κάποιου αθλητή και άλλοι που είναι μόνο για την συμπεθέρα που θέλει να φορέσει ένα φόρεμα που είναι 5 νούμερα μικρότερο
    δηλαδή άλλο ενας αθλητικός διατροφολόγος και άλλο ένας που δεν γνωρίζει η δεν ειδικεύτηκε σε αθλητική διατροφή που μας ενδιαφέρει εμάς
    ααα μπραβοΑυτο προσπαθω να εξηγησω και δεν βγαινει ακρη.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία