Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Διατροφολόγος ή διάβασμα (π.χ από τα άρθρατου φόρουμ) για σωστή διατροφή;

Ψήφισαν
32. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Διατροφολόγος

    6 18,75%
  • Διάβασμα

    26 81,25%
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 28 από 28
  1. 26-03-14 11:31 #16
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Steloukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο αρχικο σου ερωτημα η απαντηση ειναι:αμα θες γυμνασμενο σωμα καλυτερα διαβασε αρθρα.
    Άρα θεωρείς ότι όσα μπορεί να σου προσφερει ο διατροφολόγος, μπορείς να τα προσφέρεις στον εαυτό σου διαβάζοντας π.χ τα άρθρα του φόρουμ πει διατροφής.
    Αυτο ήθελα, απλά να καταγράψω τις απόψεις σας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-03-14 11:36 #17
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδη τι να περιμένει να ακούσει κάποιος απο ένα διατροφολόγο κανένα μυστικό? απλα μπορει να τον οργανώσει μια διατροφή στα μέτρα του ανάλογα με τους στόχους
    Άρα δεν υπάρχει κάποιο μυστικό περί διατροφής που 'ναι αποκλειστική ιδιοκτησία των διατροφολόγων.
    Αυτό ήθελα να επιβεβαιώσω, γιατί μου λένε διάφοροι ότι διαβάζοντας π.χ τα άρθρα περί διατροφής στο φόρουμ, δεν θα καταλήξεις στην ίδια διατροφή που θα σου δώσει ο διατροφολόγος.
    Γιατί αυτός έχει διαβάσει περισσότερα και ξέρει περισσότερα.
    Αλλά όταν ρωτάω ποια είναι αυτά τα περισσότερα, να τα διαβάσουμε κι εμείς, (πόσα βιβλία να 'ναι; Ένα; Δύο; Δέκα; ) δεν ξέρουν να μου απαντήσουν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-03-14 12:09 #18
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aetosa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα δεν υπάρχει κάποιο μυστικό περί διατροφής που 'ναι αποκλειστική ιδιοκτησία των διατροφολόγων.
    Αυτό ήθελα να επιβεβαιώσω, γιατί μου λένε διάφοροι ότι διαβάζοντας π.χ τα άρθρα περί διατροφής στο φόρουμ, δεν θα καταλήξεις στην ίδια διατροφή που θα σου δώσει ο διατροφολόγος.
    Γιατί αυτός έχει διαβάσει περισσότερα και ξέρει περισσότερα.
    Αλλά όταν ρωτάω ποια είναι αυτά τα περισσότερα, να τα διαβάσουμε κι εμείς, (πόσα βιβλία να 'ναι; Ένα; Δύο; Δέκα; ) δεν ξέρουν να μου απαντήσουν.
    αμα διαβαζεις διατροφες του φορουμ και καθε φορουμ παει χαθηκες. ο καθενας γραφει το μακρυ και το κοντο του.η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας. και ο διατροφολογος την δουλεια του κανει. εγω προσωπικα συμβουλες παιρνω μονο απο bodybuilder, και οταν λεω bodybuilder 90 κιλων+
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-03-14 12:12 #19
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aetosa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά όταν ρωτάω ποια είναι αυτά τα περισσότερα, να τα διαβάσουμε κι εμείς, (πόσα βιβλία να 'ναι; Ένα; Δύο; Δέκα; ) δεν ξέρουν να μου απαντήσουν.
    Να σου απαντήσω εγώ λοιπόν. Ένας διατροφολόγος υποθέτουμε ότι το μίνιμουμ που έχει είναι πτυχίο από ΤΕΙ. Μια μέση σχολή 4 ετών έχει γύρω στα 50 μαθήματα για να πάρεις πτυχίο άλλες περισσότερα άλλες λιγότερα. Εξ ορισμού λοιπόν ένας διατροφολόγος έχει διαβάσει 50 βιβλία σχετικά με το θέμα παραπάνω από εσένα και εμένα που είμαστε χομπίστες. Αυτό αν πάρουμε ως δεδομένο ότι σε όλα τα μαθήματα και τις εργασίες της σχολής αντιστοιχεί από ένα βιβλίο πράγμα που δεν ισχύει γιατί πολλά μαθήματα έχουν περισσότερα. Επίσης αυτό χωρίς να υπολογίσουμε αν αυτός ο διατροφολόγος του παραδείγματος έχει διαβάσει και μόνος του γιατί του αρέσει το αντικείμενο.

    Οπότε αν μιλάμε για καταρτισμένους διατροφολόγους και όχι "διατροφολόγους" νομίζω ότι τα απλοποιούμε λίγο τα πράγματα λέγοντας ότι δεν ξέρουν τίποτα παραπάνω.

    Και αυτά τα λέω εγώ που από διατροφολόγους έχω άσχημη εμπειρία αλλά επιμένω ότι είναι αδικία να τσουβαλιάζουμε.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 26-03-14 12:58 #20
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε αν μιλάμε για καταρτισμένους διατροφολόγους και όχι "διατροφολόγους" νομίζω ότι τα απλοποιούμε λίγο τα πράγματα λέγοντας ότι δεν ξέρουν τίποτα παραπάνω.
    Για πολλοστή φορά (βλ. ποστς #5, #10, #12), δεν αναφερόμαστε σε "διατροφολόγους" αλλά σε διατροφολόγους...Να δω πόσες φορές θα χρειαστεί να το ξαναπώ...
    Δείξτε λίγο έλεος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αυτά τα λέω εγώ που από διατροφολόγους έχω άσχημη εμπειρία αλλά επιμένω ότι είναι αδικία να τσουβαλιάζουμε.
    Ποιος τσουβάλιασε;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aetosa : 26-03-14 στις 13:02
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 26-03-14 15:29 #21
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aetosa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πολλοστή φορά (βλ. ποστς #5, #10, #12), δεν αναφερόμαστε σε "διατροφολόγους" αλλά σε διατροφολόγους...Να δω πόσες φορές θα χρειαστεί να το ξαναπώ...
    Δείξτε λίγο έλεος.
    Ρε φίλε υπάρχει λόγος που το λέμε και το ξαναλέμε γιατί αυτό είναι που κάνει τη διαφορά. Δηλαδή όλοι όσοι ανοίγουν ένα γραφείο ή δουλεύουν κάπου ως διατροφολόγοι έχουν μίνιμουμ ένα πτυχίο. Το ποιος όμως έχει εξειδικευτεί στη διατροφή για σωματική διάπλαση που από μόνη της είναι υποκατηγορία της "αθλητικής διατροφής" και το ποιος διαβάζει μόνος του ενημερώνεται και εξελίσσεται μετά το πτυχίο, αυτό θα καθορίσει το αν έχει κάτι να σου μεταδώσει που δεν θα το διαβάσεις μόνος σου.

    Διατροφολόγος σε εισαγωγικά δεν εννοώ τσαρλατάνος Απλώς επειδή το bb δίνει τεράστια έμφαση στη διατροφή, πιθανόν πιο πολύ από κάθε άλλο άθλημα, οι περισσότεροι διατροφολόγοι δεν εξειδικεύονται σε αυτό γι αυτό και δεν έχουν ειδικές γνώσεις. Εδώ μέσα είναι κοινός τόπος διατροφικά σχήματα όπως IF, carb cycling κλπ τα οποία αν τα αναφέρεις στους περισσότερους διατροφολόγους θα σε κοιτάνε σα χαζοί. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι δεν υπάρχουν κάποιοι στην αγορά εργασίας που γνωρίζουν αυτά και πολλα παραπάνω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aetosa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα δεν υπάρχει κάποιο μυστικό περί διατροφής που 'ναι αποκλειστική ιδιοκτησία των διατροφολόγων.
    Αυτό ήθελα να επιβεβαιώσω
    Αυτό για μένα είναι τσουβάλιασμα γιατί βγάζεις μια ολόκληρη ειδικότητα άχρηστη λέγοντας ότι δεν υπάρχει κάτι που να είναι "αποκλειστική ιδιοκτησία" της.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 26-03-14 15:52 #22
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Γενικώς δεν υπάρχουν μυστικά, ζούμε στην εποχή του Ιντερνετ πλέον. Για όλα μπορείς να ενημερωθείς από το διαδίκτυο, το θέμα εδώ είναι κατά πόσο θα μπορείς να τα κατανοήσεις και στη συνέχεια να τα εφαρμόσεις.
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 26-03-14 15:58 #23
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aetosa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα θεωρείς ότι όσα μπορεί να σου προσφερει ο διατροφολόγος, μπορείς να τα προσφέρεις στον εαυτό σου διαβάζοντας π.χ τα άρθρα του φόρουμ πει διατροφής.
    Αυτο ήθελα, απλά να καταγράψω τις απόψεις σας.
    Ναι αυτο πιστευω οτι διαβαζοντας θα προσφερει το ατομο περισσοτερα στον εαυτο του απ οτι θα προσφερει ενας διατροφολογος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 26-03-14 22:43 #24
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aetosa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα δεν υπάρχει κάποιο μυστικό περί διατροφής που 'ναι αποκλειστική ιδιοκτησία των διατροφολόγων.
    Αυτό ήθελα να επιβεβαιώσω, γιατί μου λένε διάφοροι ότι διαβάζοντας π.χ τα άρθρα περί διατροφής στο φόρουμ, δεν θα καταλήξεις στην ίδια διατροφή που θα σου δώσει ο διατροφολόγος.
    Γιατί αυτός έχει διαβάσει περισσότερα και ξέρει περισσότερα.
    Αλλά όταν ρωτάω ποια είναι αυτά τα περισσότερα, να τα διαβάσουμε κι εμείς, (πόσα βιβλία να 'ναι; Ένα; Δύο; Δέκα; ) δεν ξέρουν να μου απαντήσουν.
    είπαμε καλό είναι να ψάχνει κανείς , αλλα για να βγάλει μια διατροφή δεν χρειάζετε να πάει να σπουδάσει διατροφολόγος , αν είναι δυνατόν ούτε θα πάει να γίνει καρδιολόγος αν θέλει να κάνει εξετάσεις η διάγνωση για την καρδιά του
    και λέω δεν υπάρχουν μυστικά γιατι αυτα που θα γράψει ένας διατροφολόγος όλοι τα ξέρουν και μπορεί να τα τρώνε , τι να πεί δηλαδή παραπάνω αντι για ψάρι , φαε αστακό μαγιονέζα?
    απλα ο διατροφολόγος με τις γνώσεις που έχει και είναι το αντικείμενό του θα οργανώσει την διατροφή του ενδιαφερόμενου λαμβάνοντας υπόψιν τις απαιτησεις και τον στόχο του και όσο πιο καλός και ενημερωμένος είναι τόσο πιο αποτελεσματικός και γρήγορα θα είναι , όπως και στο σχολείο υπάρχουν καλοί και κακοί μαθητές , καλοί και κακοί γιατροί , έτσι και σ αυτόν τον κλάδο όσο πιο πολυ τριβή με το αντικείμενο έχει κάποιος τόσο πιο αποτελεσματικός είναι και όσο πιο άνθρωπος είναι ώστε να μην βλέπει τον άλλο μόνο σαν ευρώ

    η διατροφη και το φαγητό είναι ζωή και απόλαυση , αν είναι να φάμε την ψυχή μας ενω τα πράματα είναι πολύ απλα να το βράσω , εκείνο που χρειάζετε κάποιος είναι αυτα που μπορεί να ξέρει απο τροφές να τα οργανώσει στην καθημερινή διατροφή του και σ αυτο τον τομέα όποιος δεν θέλει να παιδεύετε πάει σε ένα διατροφολόγο και τον κατευθύνει και μετα εφόσον δεί αποτελέσματα τα κάνει και μόνος του
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 08-06-16 15:37 #25
    Προεπιλογή
    Χμ,εγώ τα χρησιμοποιώ και τα δύο αλλά οκ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 08-06-16 15:49 #26
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    καλυτεροι ειναι διατροφολογοι μεσα στα φορουμ θα δεις οτι να ναι η οτι δουλευει στον καθενα θα δεις broscience και ερευνες που η μια αντικρουει την αλλη κοινως ευκολα θα σαλταρεις και θα πελαγωσεις αλλα ακομα και αν κανεις δουλεια σωστη θα πρεπει να πειραματιστεις πολυ. ο διατροφολογος θα σου κανει εξατομικευμενη δουλεια οχι αρτσι μπουρτζι και λουλα θα σε οργανωσει θα σε επιπληξει ειναι αλλιως γενικα η φαση σε οποιον θελει να δουλεψει με προγραμμα και μπορει να το ακολουθησει τον συνηστω ανεπιφυλακτα εγω που ειμαι αναρχος στο φαγητο μου δεν τον χρησιμοποιω κανω αυτα που ξερω και μπορω
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 08-06-16 16:51 #27
    Προεπιλογή
    Εντάξει η διατροφολογία δεν ειναι πυρηνική φυσική ούτε κλάδος της ιατρικής. Πράγματι δε θα σου πει διατροφολόγος κάποιο μυστικό που δε θα βρεις απο δική σου μελέτη.

    Όπως και με τις περισσότερες όμως υπηρεσίες μπορείς να μελετήσεις πολύ και να πετύχεις κάτι ή να πληρώσεις έναν άνθρωπο να σε βοηθήσει. Υπάρχουν καλές και κακές συμβουλές και τις κακές μπορεί να τις ακούσεις απο επαγγελματία αλλά και απο άτομα εδω μέσα. Εγώ νομίζω οτι πιο πιθανό ειναι να ακούσεις βλακεία εδώ παρά σε γραφείο κάποιου επαγγελματία. Στο γυμναστήριο δε ακόμα πιθανότερο (broscience) να πάρεις σκάρτη συμβουλή.

    Ενδείξεις οτι παίρνεις κακή συμβουλή:
    • Να ειναι ο άλλος απόλυτος. "Θα γίνεις φέτες"
    • Να μεταθέτει στόχους απο ραντεβού σε ραντεβού. Θα κάνεις αυτό και θα γίνεις έτσι, και στο επόμενο "α μα δεν έκανες το τάδε" που δε σου είχε πει.
    • Σαρωτικές γενικεύσεις χωρίς εξηγήσεις: "θα κόψεις εντελώς τους υδατάνθρακες"
    • Να μη μπορεί να σου απαντήσει γιατί
    • Να σε ρωτάει πρώτα τι κάνεις ήδη και μετά να λέει "εμ γι αυτό δε χάνεις κιλά" ή "εμ γι αυτό δε κάνεις μπράτσα"
    • Να σου προτείνει συγκεκριμένα σκευάσματα όπως αλόη τάδε
    • Να χρησιμοποιεί ασαφείς περιγραφές όπως "αποτοξίνωση" "ολιστική" ομοιοπαθητική κτλ χωρίς να μπορεί να εξηγήσει πως κάτι σε βοηθά σε ιατρικό επίπεδο


    Φιλική συμβουλή: δεν είναι ντροπή να ρωτήσετε για τις σπουδές του, την εξειδίκευση κτλ. Πολλοί είναι με μερικά σεμινάρια και μαθαίνουν στο πετσί των πελατών τους.

    Τέλος, οι στόχοι βάρους και σύνθεσης σώματος συχνά σχετίζονται με καταστάσεις υγείας τις οποίες δεν μπορεί και δεν ειναι δουλειά ενός διατροφολόγου να χειριστεί καταστάσεις όπως πολυκυστικές ωοθήκες, σύνδρομα που σχετίζονται με αδένες (όρχεις, επινεφρίδια, θυρεοειδή, υπόφυση κοκ). Δείτε και κάνα γιατρό προληπτικά. Δε βλάπτει.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη noob : 08-06-16 στις 16:57
    Ευλόγησον
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 31-12-18 05:57 #28
    Το avatar του χρήστη GyM=life

    Εγγραφή
    31-10-2010
    Περ.
    Switzerland
    Μηνύματα
    685
    Προεπιλογή
    Diabasma k pali diabasma
    Failure is not the worst thing in the world...the very worst is not to try...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12