Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 77
  1. 22-01-09 23:42 #31
    Το avatar του χρήστη peris

    Εγγραφή
    27-08-2008
    Περ.
    patra
    Μηνύματα
    1.862
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο skrwz21
    συγνωμη φιλε δεν ειπα οτι ειναι γελοιο το να κανεις μια μυικη ομαδα. αλλα το να λες απολυτα οτι μονο με τετοιου ειδους προγραμμα μπορεις να παιξεις για ογκο ε τοτε δε ξερω τι να πω.. εσυ πως το βλεπεις ?
    δεν ειπα κατι τετοιο ειπα απλα οτι σε καποιον αλλο μπορει να αποδιδει και σε σενα οχι να μην αναρωνεις ευκολα αυτο ειπα απλα
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 01-02-09 19:02 #32
    Προεπιλογή Κάθε μυικη ομάδα μια φορά την εβδομάδα(Για όγκο)
    Καλησπέρα

    Είμαι σε περίοδο αύξησης όγκο.
    Κάνω κάθε μυική ομάδα μια φορά την εβδομάδα.

    Δευτ. Στήθος
    Τρί. Πλάτη
    Τετά. Πόδια
    Πέμπ. Ώμους
    Παρασ. Χέρια
    Σ-Κ ρεπό.

    Ακολουθώ το παραπάνω πρόγραμμα γιατί έχω διαβάσει οτι έχει αποτελέσματα παρα να κάνεις 2 μυικές ομάδες την ίδια μέρα.

    Γνώμες

    ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 01-02-09 19:13 #33
    Προεπιλογή
    Γεια σου φιλε
    Τωρα εσυ μας παρεθεσες μονο το split που κανεις και με βαση αυτου δεν μπορουμε να κρινουμε αν το προγραμμα σου εινια καλο η κακο ειτε αν χρειαζεται καποια διορθωση.Το split ναι θα μπορουσε να θεωρηθει "σωστο" αλλα παρολα αυτα δεν θα στο προτεινα,το να κανεις 5μερες σερι την εβδομαδα ειναι πολυ κουραστικο και μπορει να εχει ακομα και αρνιτηκα αποτελεσματα,μια προταση ειναι 2days ON 1OFF και επαναληψη,αλλη αν σου αρεσει η συχνη προπονηση 2days ON 1OFF 2ON 1OFF 1day ON αλλα και παλι δηλαδη δυσκολα να βγει.Εξαρτατε σε μεγαλο βαθμο απο το επιπεδο σου που δεν μας αναφερεις τιποτα γι αυτο π.χ κιλα/υψος καιρο ενασχολησης κιλα που κανεις στις βασικες ασκησεις κτλ.Και αφου αναλυσεις ολοκληροτηκα το προγραμμα σου και μας πεις τα στοιχεια σου τοτε ισως μπορεσουμε να βοηθησουμε.
    Ακολουθώ το παραπάνω πρόγραμμα γιατί έχω διαβάσει οτι έχει αποτελέσματα παρα να κάνεις 2 μυικές ομάδες την ίδια μέρα.
    Οχι,αυτο δεν ειναι απολυτο πιθανοτατα να δουλεψει και το Ανω-Κατω Σωμα ακομα και οι κυκλικες προπονησεις.Το να δουλευεις 1φορα την εβδομαδα η τις 6μερες μια μυικη ομαδα ειναι μια απο τις πιθανες προτασεις ναι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 01-02-09 20:49 #34
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Ακολουθώ το παραπάνω πρόγραμμα γιατί έχω διαβάσει οτι έχει αποτελέσματα παρα να κάνεις 2 μυικές ομάδες την ίδια μέρα.
    Όταν κάνεις στηθος, δουλεύεις μόνο στηθος, όταν κάνεις πόδια δουλεύεις τετρακέφαλαο, γλουτούς, μηριάιο δικέφαλο, και γάμπες, καθως και ίσως και ραχιαίους.
    Αρα παρόλο που μπορει να θεωρηθεί μια ομάδα ανα προπόνηση, έχει διαφορά στον αριθμό των μυων καθως επίσης και στην μοιρασιά.
    π.χ. το στηθος είναι πολύ μικρότερη ομάδα απο ότι οι γλουτοί, κι όμως σε μια μερα κανεις μόνο στηθος , ενω σε μια άλλη γλουτούς + κι άλλους μυες.
    Ποιά απο τις δυο ομάδες θα ωφεληθεί λοιπόν?
    Λογικά την μέρα με τους περισσότερους μυες, αναγκαστικά θα κάνεις λιγότερα πράγματα/έργο/ποσότητα απο ότι την άλλη που είναι μόνο του το στηθος.
    Ξανα ρωτάω πάλι, Ποιά απο τις δυο ομάδες θα ωφεληθεί λοιπόν?

    Όλα αυτα τα λέω, γιατι δεν μπορει να θεωρηθεί απόλυτο αυτό που λες, και δεν μπορει να αποδειχθεί ότι δουλεύει μόνο οπως το λες.
    Δεν εξαρτάται απο το σπλιτ (ή μόνο απο το σπλιτ), αλλά (και) απο άλλους παράγοντες.
    Ελπίζω να με πιάνεις τι εννοώ.

    Συμφωνώ με το Steve.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 01-02-09 21:39 #35
    Προεπιλογή
    Καταρχήν για να βοηθήσω

    Είμαι 29 ετών,1,83 ύψος 80κιλά και κάνω γυμναστική με βάρη τα τελευταία 4-5 χρόνια.Γυμνάζομαι απο παιδί καθώς έκανα πρωταθλητισμό στις πολεμικές τέχνες.

    Όσο για τα κιλά που σηκώνω για πχ.
    Στήθος στον πάγκο κάνω 15-10-8-4 στις 4 φτάνω τα 105κιλά
    Άλλο παράδειγμα στις εκτάσεις με αλτήρες ξεκινάω με 15 κιλά και στις λίγες επαναλήψεις 25κιλά.
    Στα δικέφαλα φτάνω μέχρι τα 25 κιλά
    Στα τρικέφαλα με αλτήρα 20κιλά.

    θέλω να μου πεί κάποιος ποιο είναι το καλύτερο slip για κάποιον στα κυβικά μου την περίοδο όγκου.

    Ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 01-02-09 22:00 #36
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    όλα σχετικά είναι. δεν υπάρχει μαγικό σπλιτ. αλλιώς είναι και ο κάθε άνθρωπος ανάλογα πάντα και με την περίοδο...

    επίσης αν δεν τρέφεσαι και ανάλογα όγκο δεν κάνεις. τώρα πολ τέχνες κάνεις? αν και κάθε πότε? τι στυλ έκανες/κάνεις?

    αν το κάνεις πολύ καιρό αυτό το πρόγραμμα μάλλον είναι καιρός να το αλλάξεις.
    επίσης θεωρώ άσκοπο να κάνεις 15-10-8-4. φαντάζομαι το σκεπτικό σου είναι να πιάσεις όλες τις ίνες αλλά έτσι αν πας σε κόπωση σε όλα τα σετ μάλλον κουράζεσαι αρκετά και άδικα. αν σου αρέσει αυτό το σπλιτ τόσο πολυ κράτησε το και άλλαξε τεχνική-επαναλήψεις κλπ

    υπάρχουν πολλες προτάσεις, καλύτερα να ρίξεις μία ματιά στον αντιστοιχο τομεα του φόρουμ και να αποφασίσεις μόνος σου τι σου ταιριάζει καλύτερα. ό,τι απορίες έχεις ρώτα μας
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 01-02-09 22:01 #37
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    επίσης αν μπορείς πες μας λίγο και πόσα κιλα σηκώνεις σε άρσεις θανάτου, κωπηλατική με μπάρα και σκουώτ
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 03-02-09 12:40 #38
    Προεπιλογή
    Εγω εχω δοκιμασει και τα 2 και παρατηρησα οτι και οταν κανω 2 μυικες ομαδες , πχ στηθος+τρικ παλι αυξανετε η μυικοτητα μου ... Πιστευω οτι ο καθενας πρεπει να δοκιμασει και τα 2 και οτι πιστευει καλυτερο για τον εαυτο του ... αλωστε το καθε σωμα ειναι διαφορετικο
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 03-02-09 23:07 #39
    Το avatar του χρήστη skrwz21

    Εγγραφή
    19-01-2009
    Περ.
    Athina
    Μηνύματα
    458
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alextg
    Εγω εχω δοκιμασει και τα 2 και παρατηρησα οτι και οταν κανω 2 μυικες ομαδες , πχ στηθος+τρικ παλι αυξανετε η μυικοτητα μου ... Πιστευω οτι ο καθενας πρεπει να δοκιμασει και τα 2 και οτι πιστευει καλυτερο για τον εαυτο του ... αλωστε το καθε σωμα ειναι διαφορετικο
    ε ναι, ο ογκος και η γραμμωση ειναι στην διατροφη οχι στις ασκησεις !
    Practice makes perfect !
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 03-02-09 23:25 #40
    Το avatar του χρήστη peris

    Εγγραφή
    27-08-2008
    Περ.
    patra
    Μηνύματα
    1.862
    Προεπιλογή
    τελικα φιλε knightr τι ασκησεις κανεις γαραψε αναλυτικα αν θες το προγραμμα,ασκησεις,τεχνικες αν χρησιμοποιεις τωρα να παρεις πιο ξεκαθαρες απαντησεις γιατι ενα σπλιτ απο μονο του δε κεει κατι
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 04-02-09 00:36 #41
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο peris
    νινι τι σπλιτ απο μονο τοτ δε κεει κατι
    το νου σου στο νινι εσένα
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 04-02-09 00:43 #42
    Το avatar του χρήστη peris

    Εγγραφή
    27-08-2008
    Περ.
    patra
    Μηνύματα
    1.862
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο slaine
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο peris
    νινι τι σπλιτ απο μονο τοτ δε κεει κατι
    το νου σου στο νινι εσένα


    τι εγραψα ρε ελεος

    το διορθωσα

    αυτο ειναι που λενε το νινι σερνει καραβι
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 05-02-09 18:32 #43
    Προεπιλογή
    knightr καθε σωμα αντιδρα διαφορετικα στο εκαστοτε προγραμμα. Εγω π.χ. τωρα που κανω 2 μυικες ομαδες τη φορα και βγαζω ολο το σωμα 2 φορες την εβδομαδα βλεπω πολυ καλυτερα αποτελεσματα σε σχεση με τον τροπο που αναφερεις τον οποιο δοκιμασα. Σε καποιον αλλο μπορει να συμβαινει το αντιθετο. Σου προτεινω να το δοκιμασεις ετσι οπως λες για καποιο διαστημα και μετα βλεπεις και κανεις. Το σωμα σου θα σου δειξει αν ανταποκρινεται η οχι.

    υ.γ παντα βεβαια με τη σωστη διατροφη...
    Live Fast, Die Young
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 27-04-10 18:44 #44
    Προεπιλογή
    paidia thelo na mou pite ti einai kalutero gia ogko....1 maza tin mera i tin kathe maza 3 fores tin evdomada...???

    ***Αντι να μας γραφεις,γραφε με ελληνικα.MODS TEAM ***
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 27-04-10 19:26 #45
    Το avatar του χρήστη γιαννης93

    Εγγραφή
    23-12-2009
    Περ.
    λευκαδα
    Μηνύματα
    489
    Προεπιλογή
    1 μυικη ομαδα την βδομαδα , το πολυ 2 ,αλλα με 1 φορα την εβδομαδα εχεις καλυτερα αποτελεσματα πιστευω αρκει να τα δινεις ολα στην προπονηση...
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία