Θέμα: Ναργιλες

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 66
  1. 11-09-10 21:26 #16
    Προεπιλογή
    Οδηγίες Προετοιμασίας του Ναργιλέ

    Γεμίστε το γυάλινο βάζο του ναργιλέ με νερό (περίπου 2/3). Σιγουρευτείτε ότι υπάρχει αρκετό νερό ώστε να καλύπτει την άκρη του μπρούτζινου σωλήνα.

    Σιγουρευτείτε όταν τοποθετήσετε το πάνω μέρος του ναργιλέ στο γυάλινο βάζο, ότι αυτό εφαρμόζει αεροστεγώς (στην περίπτωση που δεν διαθέτετε την αντίστοιχη λαστιχένια φλάντζα ίσως χρειαστεί να χρησιμοποιήσετε μια χαρτοπετσέτα για να πετύχετε καλύτερη εφαρμογή).

    Εφαρμόστε το επιστόμιο στην κατάλληλη θέση του ναργιλέ προσέχοντας πάλι για τη σωστή και αεροστεγή εφαρμογή του.

    Δοκιμάστε για τυχόν διαρροές βάζοντας το χέρι σας στο πάνω μέρος του ναργιλέ και μετά “ρουφήξτε” από το επιστόμιο. Δεν θα πρέπει να υπάρχει καμιά διαρροή αέρα γιατί αν υπάρχει, τότε θα είναι πολύ δύσκολο να καπνίσετε.

    Γεμίστε την “κορυφή” του ναργιλέ με καπνό (απαιτείται ειδικός καπνός για ναργιλέ που συνήθως υπάρχει σε γεύσεις φρούτων π.χ. μήλο, βερίκοκο, ανάμικτα φρούτα, μέντα κλπ) και καλύψτε τον με αλουμινόχαρτο. Κάντε μερικές μικρές τρύπες στο κέντρο περίπου του αλουμινόχαρτου.

    Ανάψτε το καρβουνάκι και σιγουρευτείτε ότι έχει ανάψει καλά. Τοποθετήστε το καρβουνάκι πάνω από τις μικρές τρύπες στο αλουμινόχαρτο.Αφηστε το καρβουνακι να καψει τον καπνο για 10 λεπτα

    Πιέστε ελαφρά το καρβουνάκι πάνω στο αλουμινόχαρτο και “ρουφήξτε” από το επιστόμιο. Μετά από λίγο θα πρέπει ν’ αρχίσει να σχηματίζεται καπνός μέσα στη γυάλα και τελικά να γευθείτε τον καπνό.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-09-10 21:27 #17
    Προεπιλογή
    Συμβουλές - Χρήσιμες Πληροφορίες για το κάπνισμα με Ναργιλέ

    * Δοκιμάστε να βάλετε πάγο στο γυάλινο βάζο του ναργιλέ και φροντίστε να είναι κρύο το νερό πριν αρχίσετε το κάπνισμα. Είναι σίγουρο ότι ο καπνός θα αποκτήσει μια πιο ευχάριστη γεύση.
    * Δοκιμάστε να κάνετε ένα μίγμα από χυμό λεμονιού ή πορτοκαλιού ή κάποιου άλλου φρούτου μαζί με το νερό στο γυάλινο βάζο. Θα κάνει πιο έντονη τη γεύση του καπνίσματος.
    * Ο καπνός του ναργιλέ θα πρέπει σίγουρα να φυλάσσεται στο ψυγείο σε ένα αεροστεγές δοχείο. Έτσι θα διατηρηθεί ο καπνός περισσότερο χωρίς να «στεγνώσει» χάνοντας έτσι το άρωμα του.
    * Όταν αρχίζετε το κάπνισμα με το ναργιλέ δοκιμάστε να τοποθετήσετε το κάρβουνο στην περιφέρεια του λουλά πάρα στο κέντρο του. Κατά τη διάρκεια του καπνίσματος μετακινείτε το κάρβουνο γύρω-γύρω περιφερειακά στο λουλά και προς το τέλος μόνο τοποθετείστε το στο κέντρο.
    * Κάποιοι άνθρωποι καπνίζουν το ναργιλέ όπως ένα πούρο ενώ άλλοι εισπνέουν τον καπνό. Δεν είναι ο ένας τρόπος σωστότερος από τον άλλο. Είναι καθαρά θέμα προτίμησης.
    * Για ένα πιο γλυκό και πιο αρωματικό κάπνισμα μπορείτε να προσθέσετε μια μικρή δόση κρασιού στο γυάλινο βάζο με το νερό (περίπου 2-3 δάχτυλα). Θα κάνετε σίγουρα ένα πιο ευχάριστο κάπνισμα και πραγματικά θα νιώσετε τη γεύση του κρασιού.
    * Εξ’ αιτίας της δομής του, ο καπνός του ναργιλέ συνήθως συγκεντρώνεται σε μια συμπαγή μάζα. Γι’ αυτό πριν τον τοποθετήσετε στο λουλά χωρίστε τον με τα δάκτυλα (ή με την τσιμπίδα που συνήθως υπάρχει με τον ναργιλέ) σε μικρά κομμάτια. Έτσι θα γίνει μετά καλύτερη κατανομή του καπνού στο λουλά χωρίς να είναι συγκεντρωμένος σε ένα μόνο μέρος.
    * Αφού τοποθετήσετε τον καπνό στο λουλά κόψτε ένα κομμάτι αλουμινόχαρτο αρκετό ώστε να καλύψει το πάνω μέρος του λουλά. Τυλίξτε το πάνω από τον καπνό και φροντίστε ώστε να είναι «δεμένο» σχετικά σφιχτά γύρω από το λουλά. Με μια οδοντογλυφίδα ανοίξτε μερικές τρύπες στην πάνω μεριά του αλουμινόχαρτου ακριβώς πάνω από τον καπνό. Τοποθετήστε το κάρβουνο πάνω στο αλουμινόχαρτο αφού το ανάψετε. Έτσι, ο καπνός θα καίγεται πάλι σιγά-σιγά χωρίς όμως τώρα να φτάνει στο στόμα σας μαζί με τον καπνό και μια γεύση από κάρβουνο.
    * Όταν τοποθετήσετε σφιχτά το αλουμινόχαρτο πάνω από το λουλά του ναργιλέ σιγουρευτείτε ότι η γυαλιστερή πλευρά του είναι προς τη μεριά του καπνού. Έτσι θα διατηρείται καλύτερα η θερμότητα από το κάρβουνο.
    * Δοκιμάστε να βάλετε γάλα αντί για νερό για να αποκτήσει ο καπνός μια πιο παχιά γεύση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-09-10 21:29 #18
    Προεπιλογή
    απισης πολυ καλο κολπο ειναι αντι για νερο.βαζουμε γαλα με παγο.
    πρωτο πραμα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-09-10 21:47 #19
    Το avatar του χρήστη Mitsen

    Εγγραφή
    02-04-2010
    Περ.
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.293
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο loufas Εμφάνιση μηνυμάτων
    απισης πολυ καλο κολπο ειναι αντι για νερο.βαζουμε γαλα με παγο.
    πρωτο πραμα!
    γαλα ?

    δεν το σκέφτηκα ποτέ μου!
    Με βάζεις σε νέους πειραματισμούς τώρα!
    Where the mind goes, the body follows...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 13-09-10 00:12 #20
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mitsen Εμφάνιση μηνυμάτων
    γαλα ?

    δεν το σκέφτηκα ποτέ μου!
    Με βάζεις σε νέους πειραματισμούς τώρα!
    κανει μια παχια γευση και δεν κκαιει και πολυ ο καπνος.αν εχει μεινει γαλα βαλε.μη το χαλας ειναι αμαρτια.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 13-09-10 00:16 #21
    Το avatar του χρήστη dionisos

    Εγγραφή
    12-01-2010
    Περ.
    ΑΡΤΑ
    Μηνύματα
    1.057
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο loufas Εμφάνιση μηνυμάτων
    κανει μια παχια γευση και δεν κκαιει και πολυ ο καπνος.αν εχει μεινει γαλα βαλε.μη το χαλας ειναι αμαρτια.
    Αντί για γάλα μπαίνει ούζο για παράδειγμα;; Απορία το'χω!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 13-09-10 00:21 #22
    Μuscles 'R' Sexy
    Το avatar του χρήστη vAnY

    Εγγραφή
    01-05-2009
    Περ.
    Athens Greece
    Μηνύματα
    2.310
    Προεπιλογή
    Λεω να βαλουμε και διευθυνσεις απο μαγαζια που εχουν Ναργιλε, στη Αθηνα και Θεσσαλονικη, τι λετε?
    Muscles Are Sexy
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 13-09-10 00:51 #23
    Προεπιλογή
    χαχα προσοχη στις μεγαλες τριπες στο αλουμινοχαρτοοο γιατι θα ξενεροσετε γρηγορα μετα απο καπιες γερες τζουρες <καρβουνου>

    και εγω ειμαι τρελος θαυμαστης ναργιλε και πουρα!

    Γουσταρω τα Ντουμανιαααα!!!
    Keep Your Eyes Open!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 13-09-10 01:39 #24
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Για κανονίστε Ναργιλε meeting....
    Εχει καμιά 12 χρονια που καπνιζω Ναργιλε αλλα μονος δεν παιζει... θελει καλη παρέα.

    Κατι τρυματα και κατι ουζα δεν χρειαζονται παιδια. Το βασικο ειναι να εχεις καλο καπνο, ειδικα αμα ειναι προελευσης Κουβέιτ , οτι καλυτερο!
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 13-09-10 02:44 #25
    Μuscles 'R' Sexy
    Το avatar του χρήστη vAnY

    Εγγραφή
    01-05-2009
    Περ.
    Athens Greece
    Μηνύματα
    2.310
    Προεπιλογή
    αμε μεσα ειμαι !!
    Muscles Are Sexy
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 13-09-10 03:01 #26
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    γιατι εγω νομίζετε έξω είμαι ?μέσα αν οργανωθούμε τελευταία φορα στην αθήνα που είχαμε πάει μετα απο αγώνες έξοδο είχα καπνίσει στο σισα νομίζω ήταν η μία φορά , πολύ μ αρέσει και μένα και θεωρώ λιγότερο επικύνδυνος είναι απ το τσιγάρο , αφού καμια φορα σκεύτομαι να κάνω καμια πατέντα στο αμάξι όταν κάνω μεγάλο ταξίδι να καπνίζω , σαν πασάς στα γιάννενα , η αν είμαι σε καναπέ να κάθομαι, ωραίο είναι για να μπείς στο κλίμα πάνω απ όλα να χορεύει και καμία αιθέρια ύπαρξη μπροστα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 13-09-10 04:56 #27
    Το avatar του χρήστη Mitsen

    Εγγραφή
    02-04-2010
    Περ.
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.293
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι εγω νομίζετε έξω είμαι ?μέσα αν οργανωθούμε τελευταία φορα στην αθήνα που είχαμε πάει μετα απο αγώνες έξοδο είχα καπνίσει στο σισα νομίζω ήταν η μία φορά , πολύ μ αρέσει και μένα και θεωρώ λιγότερο επικύνδυνος είναι απ το τσιγάρο , αφού καμια φορα σκεύτομαι να κάνω καμια πατέντα στο αμάξι όταν κάνω μεγάλο ταξίδι να καπνίζω , σαν πασάς στα γιάννενα , η αν είμαι σε καναπέ να κάθομαι, ωραίο είναι για να μπείς στο κλίμα πάνω απ όλα να χορεύει και καμία αιθέρια ύπαρξη μπροστα
    Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα
    Where the mind goes, the body follows...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 13-09-10 05:01 #28
    Το avatar του χρήστη Mitsen

    Εγγραφή
    02-04-2010
    Περ.
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.293
    Προεπιλογή
    Πάντως αυτό με τα αλκοολούχα μέσα στη φιάλη του ναργιλέ δεν νομίζω ότι είναι και ότι καλύτερο...

    Επειδή είχα ρωτήσει και εγώ όταν μαζεβομασταν με τη παρέα μου, μουχάν πει για τις αναθυμιάσεις οι οποιες διεισδύουν στα πνευμονια και από εκεί επηρεάζει το νευρικό σύστημα, γιαφτο και την ακούς..
    εμενα λογικό μου ακουστικά όταν το άκουσα
    Where the mind goes, the body follows...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 13-09-10 08:21 #29
    Προεπιλογή
    απο φετες....γιναμε κομματια εδω μεσα!!!!!
    Το θέμα είναι να πείσουμε τις γυναίκες ότι η γκρίνια προκαλεί κυτταρίτιδα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 13-09-10 12:07 #30
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι εγω νομίζετε έξω είμαι ?μέσα αν οργανωθούμε τελευταία φορα στην αθήνα που είχαμε πάει μετα απο αγώνες έξοδο είχα καπνίσει στο σισα νομίζω ήταν η μία φορά , πολύ μ αρέσει και μένα και θεωρώ λιγότερο επικύνδυνος είναι απ το τσιγάρο , αφού καμια φορα σκεύτομαι να κάνω καμια πατέντα στο αμάξι όταν κάνω μεγάλο ταξίδι να καπνίζω , σαν πασάς στα γιάννενα , η αν είμαι σε καναπέ να κάθομαι, ωραίο είναι για να μπείς στο κλίμα πάνω απ όλα να χορεύει και καμία αιθέρια ύπαρξη μπροστα
    καπου ειχα δει μια παντεντα σο ιντερνετ.που ηταν για αυτοκινητο.αλλα επικινδινα πραγματα αυτα.θα φυγει κανενα καρβουνο και θα ψαχνεις στην εθνικη οδο.ΑΧΑΑΧΑΧΑΧ
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία