Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15
  1. 22-05-14 14:25 #1
    Προεπιλογή Αύξηση βάρους για γυναίκες!
    Καλησπέρα σε όλους τους συμφορουμίτες και συμφουρομίτισσες! Κατ' αρχήν να συστηθώ (καινούρια εδώ): Eίμαι η Νατάσα (και είμαι καλά!!)

    Μερικά ακόμη στοιχεία για μένα που μάλλον θα χρειαστούν: Είμαι 25 χρονών - ύψος 1.71 και βάρος 46 κιλά )

    Απ' ότι βλέπετε και σεις χρειάζομαι μερικά κιλάκια και σύντομα! Να διευκρινήσω ότι από πάντα ήμουν σε αυτά τα επίπεδα βάρους (το μέγιστο που έχω φτάσει είναι τα 48-49). Ο στόχος μου αρχικά είναι να φτάσω τα 50, και βλέπουμε. Απο θερμίδες καταναλώνω περίπου στις 1500 - 1700 ημερισίως, συνήθως παραλείπω πρωινό επειδή ξυπνάω αργά, κάνω δυο βασικά γεύματα με ότι φαγητό έχουμε σπίτι (μεσημέρι βράδυ) και ενδιάμεσα, κορνφλεικς, γάλα, χυμούς, γλυκά, κανά τοστ, crackers και διάφορες άλλες σαβούρες! Απο γυμναστική δεν πάω gym, αλλά κάνω κάποιες ασκήσεις μόνη μου 2 φορές την εβδομάδα - max 3 (διατάσεις, ασκήσεις με βαράκια κτλ)

    Λοιπόν, χρειάζομαι τη συμβουλή σας

    Προσπαθώ να πάρω γρήγορα βάρος, καθώς αντιλαμβάνομαι ότι είμαι πολύ αδύνατη και τώρα που καλοκαιριάζει δεν θέλω να κυκλοφορώ και να τρομάζω κόσμο! Θα ήθελα να μου προτείνεται κάποια Snacks υγιεινά και με αρκετές θερμίδες, όπου μπορώ να τρώω ενδιάμεσα στα κύρια γεύματα (τα οποία είναι γύρω στις 1200 θερμίδες) χρειάζομαι δλδ ακόμη 800 θερμίδες και δεν ξέρω με τι να τις γεμίσω. (Προς το παρόν προσπαθώ να συμπληρώνω με κορν φλέικς, toast, cream crackers, μπισκότα, σοκοφρέτες κτλ) αλλά θέλω και άλλες ποιο υγειινές επιλογές και αν γίνεται έτοιμα προϊόντα (πχ μπάρες δημητριακών)

    Περιμένω τις προτάσεις σας και γενικότερα οποιαδήποτε συμβουλή για γρήγορη αύξηση βάρους είναι ευπρόσδεκτη!

    Σας ευχαριστώ όλους και ελπίζω στη βοήθειά σας! Χαιρετώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-05-14 15:09 #2
    Προεπιλογή
    Νατάσα καλώς ήρθες.

    Θα βρεις πολύ χρήσιμες πληροφορίες στα άρθρα που υπάρχουν στο φόρουμ και σίγουρα να τα διαβάσεις. Η διατροφή δεν είναι μόνο θερμίδες αλλά και άλλα στοιχεία. Σίγουρα οι πρωτεϊνες που καταναλώνεις θα πρέπει να είναι αρκετές.

    Για σνακ που αναφέρεις οι ανάλατοι ωμοί ξηροί καρποί είναι μια πολύ καλή ιδέα και με δύο χούφτες π.χ. αμύγδαλα, φουντούκια κ καρύδια έχεις καλύψει τις θερμίδες που θες.

    Αυγά και ασπράδια αυγών καλό θα ήταν να προσθέσεις στο πρωϊνό ακόμα κι αν ξυπνάς αργά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-05-14 15:48 #3
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Για να παρεις κιλα το πραγμα ειναι απλο θελεις περισσοτερες θερμιδες απο αυτες που καταναλωνεις. Γενικα τα λιπαρα δινουν πολλες θερμιδες σε μικρες ποσοτητες ενδεικτικα 1 κουταλια ελαιολαδο εχει 90 θερμιδες.

    Το θεμα ειναι οτι χωρις προπονηση θα παρεις λιπος κατα κυριο λογο και θα φαινεσαι πλαδαρη.

    Λες οτι γυμναζεσαι σπιτι σου. Διευκρινησε λιγο τι ακριβως κανεις .
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-05-14 16:00 #4
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Καλώς ήρθες Νατάσα.
    Είναι ενδιαφέρουσα η περίπτωση σου. Καταλαβαίνω πως στόχος σου είναι να βάλεις βάρος και όχι τόσο το να έχεις γυμνασμένο σώμα. Αν κάνω λάθος διόρθωσε με. Η ατασταλίες και οι σαβούρες δεν βοηθάνε στη περίπτωση σου καθώς δείχνεις να έχεις καλό μεταβολισμό. Επομένως όπως και να έχει ή αυξάνεις τη πρόσληψη σύνθετου υδατάνθρακα από διατροφή ή επιλέξεις ένα συμπλήρωμα διατροφής του εμπορίου, πλούσιο σε υδατάνθρακες που θα είναι πιο εύκολο να καταναλώσεις.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 22-05-14 16:19 #5
    Το avatar του χρήστη theodosia

    Εγγραφή
    22-04-2014
    Περ.
    Honolulu
    Μηνύματα
    320
    Προεπιλογή
    Γειά σου Νατάσσα! Καλώς ήρθες
    Μιας και θέλεις να βάλεις κιλά εγώ θα σου πρότεινα υγιεινές τροφές με πολλές θερμίδες και οχι σαβουρες γεμάτες λίπος και ζάχαρη!
    Πολύ καλές προτάσεις αποτελούν το φυστικοβουτυρο και το ταχίνι..Μπορείς να τα συνδυάσεις με ψωμί ολικής σαν σάντουιτς ή με πιτακι βρώμης.Μπορείς ακόμα να τα φας και με φρούτα πχ μπανάνα (προσωπικά μου αρέσει πολύ!)
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 23-05-14 01:52 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο margarita02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νατάσα καλώς ήρθες. Θα βρεις πολύ χρήσιμες πληροφορίες στα άρθρα που υπάρχουν στο φόρουμ και σίγουρα να τα διαβάσεις. Η διατροφή δεν είναι μόνο θερμίδες αλλά και άλλα στοιχεία. Σίγουρα οι πρωτεϊνες που καταναλώνεις θα πρέπει να είναι αρκετές.

    Για σνακ που αναφέρεις οι ανάλατοι ωμοί ξηροί καρποί είναι μια πολύ καλή ιδέα και με δύο χούφτες π.χ. αμύγδαλα, φουντούκια κ καρύδια έχεις καλύψει τις θερμίδες που θες. Αυγά και ασπράδια αυγών καλό θα ήταν να προσθέσεις στο πρωϊνό ακόμα κι αν ξυπνάς αργά.
    Hello margarita02! Πράγματι η διατροφή είναι ολόκληρη επιστήμη, και σίγουρα πρέπει να το ψάξεις πολύ για να βρεις αυτή που σου ταιριάζει και σε βοηθάει περισσότερο. Έχω διαβάσει πολλά posts στο φορουμ (και πριν εγγραφώ επισήμως) οπότε έχω γενικότερα μια ιδέα του τρόπου ζωής, γυμναστικής και διατροφής που πρέπει να ακολουθήσω. Το θέμα είναι ότι είμαι λίγο τεμπέλα, και αυτό με πάει λίγο πίσω στους στόχους μου!
    Τhnx πάντως για τις συμβουλές, είμαι μεγάλη fan των ξηρών καρπών και θα τους εντάξω σίγουρα στη διατροφή μου! (και κανά ουισκάκι μαζί!! ) Aυγά προσπαθώ επίσης να τρώω όποτε κάνω γυμναστική (2-3 ασπράδια και ένα κρόκο). Με τις ποσότητες βέβαια το ψάχνω ακόμη για να βρω τις ιδανικές ( δλδ πόσα γραμμάρια πρωτείνης χρειάζομαι καθημερινά - βάσει του βάρους μου - πόσους υδατάνθρακες κτλ) Σκεφτόμουν να πάω και σε κάποιο διατροφολόγο για να μου δώσει και ακριβές πρόγραμμα - αλλά προς το παρόν δεν μου περισσεύουν τα χρήματα - οπότε το ψάχνω μόνη μου!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 23-05-14 02:01 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να παρεις κιλα το πραγμα ειναι απλο θελεις περισσοτερες θερμιδες απο αυτες που καταναλωνεις. Γενικα τα λιπαρα δινουν πολλες θερμιδες σε μικρες ποσοτητες ενδεικτικα 1 κουταλια ελαιολαδο εχει 90 θερμιδες. Το θεμα ειναι οτι χωρις προπονηση θα παρεις λιπος κατα κυριο λογο και θα φαινεσαι πλαδαρη.

    Λες οτι γυμναζεσαι σπιτι σου. Διευκρινησε λιγο τι ακριβως κανεις .
    Εδώ και δύο εβδομάδες προσπαθώ να αυξήσω τις θερμίδες που παίρνω στις 2000, αν και σπάνια πετυχαίνω τον στόχο μου! Πάντως, σύμφωνα με πρόχειρες εκτιμήσεις, παλαιότερα κατανάλωνα γύρω στις 1600 (πολλές φορές και λιγότερες καθώς παρέλειπα γεύματα) οπότε θέλω να πιστεύω πως αρκεί αυτή η αύξηση προς το παρόν για να βάλω βάρος.

    Από γυμναστική δεν κάνω και πολλά (προσπαθώ να την εντάξω στο πρόγραμμα πάντως γιατί έχω και γω τα θεματάκια μου με ραγάδες, πλαδαρότητα κτλ) και είμαι στο ψάξιμο και στον τομέα αυτό. Κυρίως κάνω ασκήσεις για πόδια και γλουτούς, έχω βρεί διάφορα από youtube: (πχ https://www.youtube.com/watch?v=HbAp9-C__v4) και γενικότερα αυτοσχεδίαζω. Παλαιότερα είχα γραφτεί γυμναστήριο - για ένα χρόνο περίπου (πήγαινα μια με δύο φορές την εβδομάδα - οπότε έχω κάποια βάση για ασκήσεις, από το πρόγραμμα που ακολουθούσα εκεί.

    Α και πηγαίνω και για τρέξιμο μερικές φορές, πάντως γενικά το πρόγραμμα γυμναστικής μου είναι ότι να ναι!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 23-05-14 02:39 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλώς ήρθες Νατάσα.
    Είναι ενδιαφέρουσα η περίπτωση σου. Καταλαβαίνω πως στόχος σου είναι να βάλεις βάρος και όχι τόσο το να έχεις γυμνασμένο σώμα. Αν κάνω λάθος διόρθωσε με. Η ατασταλίες και οι σαβούρες δεν βοηθάνε στη περίπτωση σου καθώς δείχνεις να έχεις καλό μεταβολισμό. Επομένως όπως και να έχει ή αυξάνεις τη πρόσληψη σύνθετου υδατάνθρακα από διατροφή ή επιλέξεις ένα συμπλήρωμα διατροφής του εμπορίου, πλούσιο σε υδατάνθρακες που θα είναι πιο εύκολο να καταναλώσεις.
    Hello Nasser! Προς το παρόν με ενδιαφέρει να βάλω βάρος και γρήγορα, γιατί δεν νιώθω άνετα με το σώμα μου. Ωστόσο, από την άλλη, δεν θέλω να θυσιάσω οτιδήποτε, και φυσικά προτιμώ να τα πάρω με τον σωστό τρόπο (γιατί μετά θα ψάχνω τρόπο να τα ξαναχάσω!)

    Γενικά προσπαθώ να θέτω ρεαλιστικούς στόχους, πχ να παίρνω 1 κιλό το μήνα, (αφού δύσκολα μπορώ και για παραπάνω) αλλά θέλω να ασκούμαι παράλληλα και να βελτιώνω την διατροφή μου. Τις σαβούρες προσπαθώ να τις περιορίσω, αλλά επειδή χορταίνω γρήγορα και σχετικά με μικρές ποσότητες, χωρίς αυτές δύσκολα συμπληρώνω τις θερμίδες που έχω ως στόχο (δλδ 2000). (Γι αυτό ψάχνω και εναλλακτικές επιλογές)

    Τώρα, σχετικά με αυτά που προτείνεις, ομολογώ ότι μπερδεύτηκα λίγο. Με τα συμπληρώματα είμαι λίγο επιφυλακτική, και παρόλο που φαίνεται ευκολότερη λύση θα προτιμούσα το δεύτερο - αν και χρειάζομαι λίγες διευκρινήσεις! Εννοείς να τρώω περισσότερα προϊόντα ολικής άλεσης; κάτι το οποίο δεν υπάρχει καθόλου στη διατροφή μου - και ποια τα ωφέλη από αυτό; Σίγουρα πάντως ακούγεται πιο υγιεινό!
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 23-05-14 10:30 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο theodosia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σου Νατάσσα! Καλώς ήρθες
    Μιας και θέλεις να βάλεις κιλά εγώ θα σου πρότεινα υγιεινές τροφές με πολλές θερμίδες και οχι σαβουρες γεμάτες λίπος και ζάχαρη!
    Πολύ καλές προτάσεις αποτελούν το φυστικοβουτυρο και το ταχίνι..Μπορείς να τα συνδυάσεις με ψωμί ολικής σαν σάντουιτς ή με πιτακι βρώμης.Μπορείς ακόμα να τα φας και με φρούτα πχ μπανάνα (προσωπικά μου αρέσει πολύ!)
    Theodosia

    Eυχαριστώ για την απάντηση! Ταχίνι δεν θέλω ούτε να το βλέπω ζωγραφιστό...Φυστικοβούτυρο όμως δεν έχω δοκιμάσει, θα πάρω και θα σου πω γνώμη Τα πιτάκια βρώμης επίσης δεν τα έχω ακούσει, που μπορώ να βρώ? Έχει στο supermarket ή τα φτιάχνεις μόνη σου??
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 23-05-14 10:33 #10

    Εγγραφή
    20-03-2014
    Περ.
    Χαϊδάρι - ΑΘ
    Μηνύματα
    97
    Προεπιλογή
    Πιτάκι βρώμης εδω:
    http://forum.bodybuilding.gr/showthr...B3%CE%AE-Video
    ___________
    Γιώργος Μ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 23-05-14 15:14 #11
    Thumbs up
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Zorba_The_Freak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίο φαίνεται, θα το δοκιμάσω
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 23-05-14 18:06 #12
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Νατάσα για να μπαίνουν όλα σε μια σειρά, πάρε χαρτί και μολύβι και γράφε τι τρως-ποσες θερμίδες έχουν, ώστε να μπαίνεις σε προγραμματισμό.
    Είχαμε ένα άρθρο σχετικά με τις ποσότητες που χρειάζεσαι, αλλά δεν το βρίσκω. Χοντρικά 30% πρωτεΐνη, 50-55% υδατάνθρακα (εκ των οποίων 30% απλός υδατάνθρακας) και 15-20% λίπος. Γιαυτο καλό θα ήταν να διώχνεις τις σαβούρες που έχουν πολλά λιπαρά και ζάχαρη και να γίνεις πιο απαιτητική.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 23-05-14 20:54 #13
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νατάσα για να μπαίνουν όλα σε μια σειρά, πάρε χαρτί και μολύβι και γράφε τι τρως-ποσες θερμίδες έχουν, ώστε να μπαίνεις σε προγραμματισμό.
    Είχαμε ένα άρθρο σχετικά με τις ποσότητες που χρειάζεσαι, αλλά δεν το βρίσκω. Χοντρικά 30% πρωτεΐνη, 50-55% υδατάνθρακα (εκ των οποίων 30% απλός υδατάνθρακας) και 15-20% λίπος. Γιαυτο καλό θα ήταν να διώχνεις τις σαβούρες που έχουν πολλά λιπαρά και ζάχαρη και να γίνεις πιο απαιτητική.
    Yeap, το κάνω ήδη αυτό (εδώ και καμιά δεκαριά ημέρες - περνάω ότι τρώω στο fitnesspal που μου βγάζει ακριβώς συνολικές θερμίδες, πρωτείνες, υδατάνθρακες κτλ) Oπότε θα προσπαθήσω να ακολουθήσω και τα ποσοστά που μου δίνεις για να μαι σωστή και θα προσπαθήσω να κόψω και τις πολλές σαβούρες. Thnx for advice
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 23-05-14 22:07 #14
    Προεπιλογή
    Γεια σου Νατάσα, μπορείς κι εδώ να γράψεις διατροφή και θερμίδες και να πάρεις συμβουλές. Καλά κάνεις και τις γράφεις κάπου αλλά εάν δεν βλέπουμε πως να σε συμβουλέψουμε;

    Αφού έχεις διαβάσει Posts πάνω κάτω ξέρεις τί πρέπει να κάνεις. Τα παιδιά πιο πάνω έχουν πολύ δίκιο πως οι θερμίδες πρέπει να είναι ποιοτικές κι εάν χρειαστεί και σαβούρα ίσως προσθέσεις λίγη. Το σωστό όμως είναι να μπορείς να ξέρεις που μπορείς να κινείσαι αν και όπως τα γράφεις φαίνεται σαν να φοβάσαι να πάρεις αυτά τα κιλά. Δεν είναι κακό αυτό φυσιολογικό είναι αλλά επειδή είσαι πολύ χαμηλά ίσως και παραπάνω εάν έτρωγες να μην φαινόταν.

    Θερμίδες συντήρησης έχεις βρει;
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 24-05-14 01:07 #15
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    κατ αρχήν καλωσήλθες και πολυ καλα σου τα είπαν τα παιδια πιο πάνω , δεν είναι κακό να έχεις γρήγορο μεταβολισμό είσαι στις τυχερές που μπορείς να απολαμβάνεις το φαγητο χωρίς τον φόβο να σαβουρώσεις
    αλλα δεν σημαίνει ότι πρέπει να τρως σαβούρα , αλλα να παρέχεις στον οργανισμό σου θρεπτικα συστατικα και αν πάς σε γυμναστηριο με σκοπό να ανεβάσεις την άλιπη μάζα σου , παράλληλα να ανεβάσεις την πρωτεινική σου πρόσληψη και εφόσον τρως τα σωστα στο καπάκι θα φας και τη σοκολάτα σου και το γλυκό σου

    αλλα πχ στο πρωινό αν τρως τροφες όπως τα κορν φλεικς και τετοια , αυτα σε σύντομο διάστημα θα σε φερουν μια λιγούρα δεν σε κρατανε όσο τα δημητριακά χωρίς επεξεργασία βρωμη η μούσλι
    απλα το μυστικό σε άτομα που δεν βαζουν εύκολα βαρος είναι μετα το καλο γευμα με τα σωστα συστατικα να χτυπήσεις και μια γλυκάρα να ενεργοποιήσεις την ινσουλίνη και να φορτώσεις πιο εύκολα μεσα στους μυς σου

    απλα γνώσεις χρειάζεσαι απλες και βασικές που εύκολα θα βρεις και θα πάρεις μεσα απο το φόρουμ και θα γίνεις και συ όπως όλα τα κορίτσια του φόρουμ για να προκαλείτε τα εγκεφαλικά και καρδιακά επεισόδια στις παραλίες
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση