Θέμα: Stack όγκου

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. 01-06-14 17:28 #1

    Εγγραφή
    24-05-2013
    Περ.
    Εύβοια
    Μηνύματα
    41
    Post Stack όγκου
    Καλησπέρα! Συγνώμη που άνοιξα νέο θέμα, αν υπάρχει παρόμοιο ποστ, αλλά δεν βρήκα άλλο παρόμοιο που να λέει ακριβώς αυτό που ψάχνω. Λοιπόν για να μπω στο θέμα, ένας φίλος μου θέλει να πάρει φουλ συμπληρώματα για να πάρει όγκο και δύναμη. 18 χρονών, 180+ 80-77kg 15% bf.
    Τι σκέφτεται:

    1) Κρεατίνη
    2) Πρωτείνη πολλών πηγών για όσες φορές τύχει να μην μπορεί να έχει κανονικό γεύμα (όχι καθε μέρα απαραίτητα
    3) Πρωτείνη ορού γάλακτος ή όγκου με έξτρα BCAA post workout
    4) ΖΜΑ με GABa και arginine-ornithine για αυξημένα επίπεδα τεστοστερόνης, αυξητικής ορμόνης και καλύτερη ανάρρωση
    5) Μαλτοδεξτρίνη και δεξτρόζη postworkout
    6) HMB
    7) Βιταμίνη C
    8) Πολυβιταμίνη και μέταλλα (δεν είμαι τόσο σίγουρος αν χρειάζονται στον όγκο.)
    9) Νιτρικό (χωρίς διεργερτικά)

    θέλω γνώμες. το 1,3,4,7 είναι σίγουρο ότι θα τα πάρει. για τα υπόλοιπα το σκεφτόμαστε.

    Αθλητικό ιστορικό: 2 χρόνια προπόνηση με βάρη, 3 χρόνια παίκτης σε σύλλογο καλαθοσφαίρισης.
    Τι πρόγραμμα θα έχει; 5 μέρες βάρη, 4 μέρες αερόβοια, 1 μέρα ξεκούραση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 01-06-14 17:34 #2
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Με διατροφή πως κινείται, ποιοτικά και ποσοτικά?
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 01-06-14 17:57 #3

    Εγγραφή
    24-05-2013
    Περ.
    Εύβοια
    Μηνύματα
    41
    Προεπιλογή
    Η διατροφή σε γενικές γραμμές είναι καλή. 5γευματα προς το παρόν, ποιοτικοι υδατάνθρακες, καλή ποσότητα πρωτείνης.... γενικά πολύ καλά τα πάει.. απλά θέλει να δουλέψει πολύ δυνατά τα καλοκαίρι και δεν θέλει ούτε να καεί ούτε να πάρει παραπάνω λίπος.
    Σημείωση: όλα τα χρόνια διατηρούσε χαμηλό ποσοστό λίπους γύρω στο 12-13. Λόγο πανελληνίων πάχυνε κάπως και είχε κόψει εντελώς τη γυμναστική για κάποιους μήνες.

    ***(δεν έχει αρχήσει ακόμα. σε 10 μέρες.. απλα λέω ότι έκανε πριν σταματήσει)
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 01-06-14 18:05 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Πρόσωπικη μου αποψη ειναι οτι με 15% λίπος δεν πρεπει να κινηθεί υπερθερμιδικά. Αυτο συνάδει και με αυτο που λες οτι δεν θέλει να πάρει παραπάνω λίπος. Σε περίοδο όγκου, μια πρωτεινη και μια κρεατινη αρκεί.
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 01-06-14 18:35 #5

    Εγγραφή
    24-05-2013
    Περ.
    Εύβοια
    Μηνύματα
    41
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mikekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσωπικη μου αποψη ειναι οτι με 15% λίπος δεν πρεπει να κινηθεί υπερθερμιδικά. Αυτο συνάδει και με αυτο που λες οτι δεν θέλει να πάρει παραπάνω λίπος. Σε περίοδο όγκου, μια πρωτεινη και μια κρεατινη αρκεί.
    γιατί να μην πάρει και τα υπόλοιπα. μπορείς να μου πεις που χρησιμεύουν τότε τα υπόλοιπα αν όχι στον όγκο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 01-06-14 18:37 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή Stack όγκου
    Υπαρχουν θέματα στο Forum, μπορείς να δεις τι κανει το κάθε τι και να πάρεις την όποια απόφαση βασισμένος σε δική σου έρευνα. Εγω μπορω απλα να πω τη προσωπική μου αποψη.
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση