Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11
  1. 09-08-14 17:16 #1
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη sobral

    Εγγραφή
    26-01-2011
    Περ.
    Chania, Crete
    Μηνύματα
    3.615
    Προεπιλογή D-Aspartic Acid: Μη Αποτελεσματικό σε Νεαρούς Bodybuilders
    D- Ασπαρτικό Οξύ: Μη Αποτελεσματικό σε Νεαρούς Bodybuilders



    Είστε στις αρχές των twenties σας και ψάχνετε για ένα συμπλήρωμα που θα ενισχύσει το επίπεδο τεστοστερόνης σας και έτσι να επιταχύνετε την μυϊκή σας ανάπτυξη. Ό, τι και αν επιλέξετε, μην δοκιμάσετε ακόμη το D -ασπαρτικό οξύ . Σύμφωνα με μια μικρή ανθρώπινη μελέτη που δημοσιεύθηκε από τους αθλητικούς επιστήμονες Darryn Willoughby και Brian Leutholtz στο Nutrition Research, η επίδραση του D-ασπαρτικού οξέος στα επίπεδα της τεστοστερόνης είναι ελάχιστη και το ίδιο ισχύει για την επίδρασή του στην μυϊκή δύναμη.

    Μετά από μια ιταλική μελέτη που έδειξε ότι η λήψη 3γρ. sodium-D-ασπαρτικούύ οξέος αύξησε τα επίπεδα τεστοστερόνης σε ηλικιωμένους άνδρες , ανάλογα του D-ασπαρτικού οξέως έγιναν ραγδαία μόδα στην αθλητική αγορά. Οι κριτικές από το απλό, ελεύθερης μορφής D-ασπαρτικό οξύ δεν ήταν ιδιαίτερα ελπιδοφόρες. Εκείνες με άλατα ασβεστίου και νατρίου του αμινοξέος ήσαν καλύτερες. Το σώμα απορροφά αυτές τις μορφές D-ασπαρτικού οξέος καλύτερα.

    Οι Willoughby και Leutholtz ήταν επιφυλακτικοί σχετικά με το D- ασπαρτικό οξύ. Οι άνδρες στην ιταλική μελέτη είχαν χαμηλά επίπεδα τεστοστερόνης , ενώ οι bodybuilders έχουν γενικά υψηλό επίπεδο ως αποτέλεσμα της βαριάς σωματικής προπόνησης και της προσεκτικής διατροφής τους . Άρα λοιπόν είναι αποτελεσματικό το D- ασπαρτικό οξύ σε αυτή την ομάδα; Αυτό είναι το ερώτημα που οι ερευνητές προσπάθησαν να απαντήσουν κάνοντας ένα πείραμα 28 ημερών με 20 ερασιτέχνες bodybuilders των οποίων η μέση ηλικία ήταν 22.

    Οι ερευνητές έδωσαν 3γρ. D-ασπαρτικού οξέος καθημερινά στους μισούς ασκούμενους. Οι άλλοι μισοί έλαβαν απλά ένα εικονικό φάρμακο. Το συμπλήρωμα δεν λειτούργησε . Οι παρακάτω πίνακες δείχνουν ότι οι αυξήσεις στο επίπεδο τεστοστερόνης και στη δύναμη ήταν αμελητέες . Η επίδραση δεν ήταν καθόλου σημαντική.







    Οι ερευνητές παρατήρησαν ότι οδήγησε μόνο σε μια περιορισμένη αύξηση του επιπέδου του D-ασπαρτικού οξέος των υποκειμένων. Αυτό που είχε αυξηθεί σημαντικά ήταν το επίπεδο του ενζύμου οξειδάσης του D-ασπαρτικού, ένα ένζυμο που διασπά το D-ασπαρτικό οξύ στα νεφρά, τα έντερα και το συκώτι.

    Έτσι, το D-ασπαρτικό οξύ δεν λειτουργεί. Συνοψίζοντας οι ερευνητές τόνισαν: «Καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι 28 ημέρες λήψης του συμπληρώματος D-ασπαρτικού οξέος σε μία ημερήσια δόση των 3 γρ. είναι αναποτελεσματικό στη δραστηριοποίηση του υποθαλάμου- υποφυσιακού- γονιδιακού άξονα και δεν έχει αξιοσημείωτη επίπτωση που να οδηγεί στην αύξηση της μυϊκής μάζας και της δύναμης των ασκούμενων με αντιστάσεις, ανδρών».

    Η περίπτωση αφορά την ελεύθερη μορφή του D-ασπαρτικού οξέος. Η μελέτη έχει λίγα να πει, όταν πρόκειται για τα ανάλογα του νατρίου και του ασβεστίου δεμένα στο D-ασπαρτικό οξύ, τα sodium- και calcium-d-aspartic acid.

    αναδημοσίευση από:
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 09-08-14 19:34 #2
    Το avatar του χρήστη zisis.z

    Εγγραφή
    23-06-2014
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    363
    Προεπιλογή
    Aρκετα ενδιαφερον θεμα και αρκετα χρησιμη πληροφορια.....
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 09-08-14 19:42 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη sobral

    Εγγραφή
    26-01-2011
    Περ.
    Chania, Crete
    Μηνύματα
    3.615
    Προεπιλογή
    Ανατρεπτικά αποτελέσματα από τα μέχρι τώρα δεδομένα, αν κ διαβάζοντας διάφορους επιστήμονες του χώρου, καταλήγουμε στο συμπέρασμα πως το daa δεν κάνει για μικρές ηλικίες. Αυτό που κρατάω εγώ από το παραπάνω άρθρο είναι πως η έρευνα αποδεικνύει πως το απλό daa δεν έχει καλά αποτελέσματα (εδώ έρχεται αυτό που λέω συνέχεια κ έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου, ότι -> επιλέγουμε ΠΟΙΟΤΗΤΑ στα συμπληρώματα μας κ δεν παίρνουμε ουγγρικές, βουλγάρικες κ λοιπές @@) γιατί τελικά η ποιοτική επιλογή είναι κ αυτή που κ θα μας βοηθήσει κ θα έχουμε το κεφάλι μας (όχι απολύτως αλλά πιο πολύ) ήσυχο. Δεύτερο συμπέρασμα είναι πως το καλύτερο είναι οι μικρής ηλικίας bbers να δώσουν τα λεφτά τους σε τίποτα άλλο, αντί να προσπαθούν να πειράξουν την τεστοστερόνη τους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 09-08-14 21:36 #4
    Προεπιλογή kalipspera
    Για οποιο φιλο θελει και γνωριζει καλα αγγλικα ας ριξει και μια ματια εδω
    http://examine.com/supplements/D-Aspartic+Acid/
    Ειναι αρκετα αποκαλυπτικο για το συγκεκριμενο συμπληρωμα
    No pain no gain!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 09-08-14 21:45 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη sobral

    Εγγραφή
    26-01-2011
    Περ.
    Chania, Crete
    Μηνύματα
    3.615
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Pappous45 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για οποιο φιλο θελει και γνωριζει καλα αγγλικα ας ριξει και μια ματια εδω
    http://examine.com/supplements/D-Aspartic+Acid/
    Ειναι αρκετα αποκαλυπτικο για το συγκεκριμενο συμπληρωμα
    το καλύτερο επιστημονικό σάιτ για συμπληρώματα! Πάντα ενημερώνομαι από εκεί, έχει πραγματικά τα πάντα για όλα κ αποτελείται από πολύ αξιόλογα άτομα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 09-08-14 21:58 #6
    Προεπιλογή .
    Ακριβως φιλε, οσο για αυτο που λες για την ποιοτητα των συμπληρωματων συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ μαζι σου, και φυσικα συμφωνω οι πιτσιρικαδες να μην σκαλιζουν τις ορμονες τους...αφηστε το για εμας τους παππουδες....
    No pain no gain!!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 07-09-14 09:29 #7
    Το avatar του χρήστη morbit_killer

    Εγγραφή
    05-12-2011
    Περ.
    ilion athens
    Μηνύματα
    411
    Cool
    το μόνο συμπλήρωμα τέτοιου τύπου το όποίο δουλεύει είναι το anotest , το έχω δοκιμάσει και ξέρω επι του διαταύτα
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 07-09-14 11:18 #8
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη sobral

    Εγγραφή
    26-01-2011
    Περ.
    Chania, Crete
    Μηνύματα
    3.615
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο morbit_killer Εμφάνιση μηνυμάτων
    το μόνο συμπλήρωμα τέτοιου τύπου το όποίο δουλεύει είναι το anotest , το έχω δοκιμάσει και ξέρω επι του διαταύτα
    δούλεψε ως προς τι? αν εννοείς ανάρρωση το έκαναν να δουλέψει τα υπόλοιπα που έχει lctr (κυρίως), bcaa, glut. Γιατί να δούλεψε το daa κ ειδικά από το anotest (που δεν γράφει καν τι είδους daa είναι) δύσκολο. Εκτός αν είσαι 30+ οπότε αλλάζει τελείως η κουβέντα, γιατί εδώ η έρευνα έγινε σε μικρής ηλικίας bbers.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 07-09-14 12:42 #9
    Το avatar του χρήστη morbit_killer

    Εγγραφή
    05-12-2011
    Περ.
    ilion athens
    Μηνύματα
    411
    Cool
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sobral Εμφάνιση μηνυμάτων
    δούλεψε ως προς τι? αν εννοείς ανάρρωση το έκαναν να δουλέψει τα υπόλοιπα που έχει lctr (κυρίως), bcaa, glut. Γιατί να δούλεψε το daa κ ειδικά από το anotest (που δεν γράφει καν τι είδους daa είναι) δύσκολο. Εκτός αν είσαι 30+ οπότε αλλάζει τελείως η κουβέντα, γιατί εδώ η έρευνα έγινε σε μικρής ηλικίας bbers.
    εδώ εχεις ένα δίκιο εγώ είμαι 36 ! αλλά τα συστατικά του είναι τα εξης Όνομα: anotest_facts.png Εμφανίσεις: 801 Μέγεθος: 145,1 KBΌνομα: anotest_facts.png Εμφανίσεις: 801 Μέγεθος: 145,1 KB
    ΤΗΕ POWER OF WILL
    THE POWER OF ONE

    Everybody wanna be a bodybuilder but don’t nobody wanna lift no heavy-ass weights
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 07-09-14 14:17 #10
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη sobral

    Εγγραφή
    26-01-2011
    Περ.
    Chania, Crete
    Μηνύματα
    3.615
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο morbit_killer Εμφάνιση μηνυμάτων
    εδώ εχεις ένα δίκιο εγώ είμαι 36 ! αλλά τα συστατικά του είναι τα εξης Όνομα: anotest_facts.png Εμφανίσεις: 801 Μέγεθος: 145,1 KBΌνομα: anotest_facts.png Εμφανίσεις: 801 Μέγεθος: 145,1 KB
    άρα σωστά όλα αυτά που σου λέω. Τα συστατικά που έγραψα υπάρχουν κ στην ετικέτα που μου έστειλες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 08-09-14 17:24 #11
    Το avatar του χρήστη morbit_killer

    Εγγραφή
    05-12-2011
    Περ.
    ilion athens
    Μηνύματα
    411
    Cool
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sobral Εμφάνιση μηνυμάτων
    άρα σωστά όλα αυτά που σου λέω. Τα συστατικά που έγραψα υπάρχουν κ στην ετικέτα που μου έστειλες.
    σε μια πρώτη ματια 'εχεις δίκιο , αλλά μην βιάζεσε απο μια ερευνα να βγάλεις το τελικό συμπέρασμα , υπήρξε έρευνα η οποία έγινε σε bodtbuilders οι οποίοι έπαιρναν κρεατίνη και ενοχοποίησαν την κρεατίνη για ηπατικές βλάλες , όμως η ερευνα ήταν αναξιόπιστη διότι οι συγκεκριμένοι αθλητές έπαιρναν στεροϊδη , αυτό το αναφέρω για να επισημάνω ότι υπάρχουν και κατα <<παραγγελία>> έρευνες ..θα το προτείνω και σε νεαρότερα άτομα ..
    ΤΗΕ POWER OF WILL
    THE POWER OF ONE

    Everybody wanna be a bodybuilder but don’t nobody wanna lift no heavy-ass weights
    Απάντηση με παράθεση