Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 46 έως 47 από 47
  1. 01-11-11 20:16 #46
    Προεπιλογή
    Φιλε δρυιδη κοιτα και αυτο το video που λεει το τυπακι πως να ενεργοποιεις τον εγκαρσιο. Οταν κανεις κοιλιακους αμα μαθεις ταυτοχρονα να συσπας και τον εγκαρσιο και να κανεις πιο σωστες αναπνοες θα μαζεψει και η κοιλια.

    http://www.youtube.com/watch?v=O5PVjBAO6BE
    ..Life beats Entropy..
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-08-15 15:37 #47
    building than drugs
    Το avatar του χρήστη Doctorg

    Εγγραφή
    06-06-2008
    Μηνύματα
    1.193
    Προεπιλογή
    Επαναφέρω το θέμα γιατί πιστεύω οτι επιτέλους βρήκα που οφείλεται το όλο πρήξιμο στην κοιλιά και ίσως βοηθηθούν κι άλλοι που αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα.
    Το όλο θέμα το είχα αφήσει γιατί με είχε κουράσει αφάνταστα καθώς δεν μπορούσα να βρω το τι μου φταίει. Τι είχα αφήσει τα γαλακτομικά λόγω λακτόζης, τι ειδικά αντιβιοτικά είχα πάρει για τα άερια που προκαλούν τα βακτήρια, τι μάσαγα αργά για να μην καταπίνω αέρα με την τροφή, τι ειδικά συμπληρώματα είχα αγοράσει, τι, τι, τι δεν είχα κάνει. Συνεχώς όμως ήμουνα με φουσκωμένη κοιλιά, σαν έγκυος.
    Πριν μια βδομάδα όμως είχα τέτοιο φούσκωμα στην κοιλιά που παρόμοιο του δεν ξαναείχα. Υπερβολικό πρήξιμο, δυσκοιλιότητα και αέρια που μύριζαν υπερβολικά άσχημα. Λέω εδώ δεν πάει άλλο κι άρχησα να σκέφτομαι τις αλλαγές είχα κάνει στη διατροφή ώστε να εντοπίσω που οφείλεται. Αυτό που είδα ήταν ότι έφτιαχνα τοστ ολικης με κοτόπουλο, μαρούλι και έβαζα μέσα κέτσαπ, έτρωγα κανα 2 τέτοια τοστ μέσα στην ημέρα. Όλα τα υλικά εκτός από τη κέτσαπ τα είχα στη διατροφή μου, μόνο τη κέτσαπ έβαζα για πρώτη φορά (κι έβαζα κι αρκετή).
    Έψαξα λοιπόν και είδα πως στη κέτσαπ υπάρχει ΓΛΟΥΤΕΝΗ. Όπως υπάρχει και στα μακαρόνια ολικής που έτρωγα, στα τοστ ολικής που έκανα, στη βρώμη που κάθε πρωί για χρόνια έτρωγα, στη μπύρα που κάπου κάπου έπινα, σε όλα τα προιόντα που έχουν ως βάση το σιτάρι, το σίτο, το κριθάρι. Επίσης είδα πως είναι απίστευτη η ποικιλία των προιόντων που περιέχουν γλουτένη όπως η κέτσαπ, η μουστάρδα, η μπύρα, το ξύδι, ο πουρές και πόσα άλλα.
    Η διατροφή μου λοιπόν ήταν "γεμάτη" από ΓΛΟΥΤΕΝΗ και παρουσιάζα μερικά από τα συμπώματα της. Υπάρχουν πληθώρα συμπτωμάτων και μπορεί όταν έχεις δυσανεξία να έχεις πολλά από αυτά και ιδιαίτερη ευαισθησία (Κοιλιοκάκη) ή να έχεις ορισμένα όπως μετεωρισμό, φαγούρα, διαρκή κόπωση κ.α.
    Θυμήθηκα πως πάντα μετά από γεύμα με βρώμη ή με μακαρόνια ή πίνοντας μια μπύρα φούσκωνα υπερβολικά.
    Έτσι λοιπόν έχω αρχίσει εδω και μερικές ημέρες διατροφή χωρίς ΓΛΟΥΤΕΝΗ. Είναι λίγο δύσκολο βέβαια γιατί είναι πάρα πολλά τα καθημέρινα προιόντα που την περιέχουν αλλά μιας και βρήκα την υγεία μου δεν με απασχολεί αυτό. Είναι σοβαρά τα αποτελέσματα της δυσανεξίας καθώς εκτός του φουσκώματος, η γλουτένη προκαλεί και ανοσολογική αντιδράση, καταστρέφοντας το επιθήλιο του λεπτού εντέρου και δεν μπορείς και να απορροφήσεις και τα θρεπτικά συστατικά. Εξ ου και η χρόνια κόπωση που είναι ένα από τα συμπτώματα. Τέλος λοιπό το ψωμί και τα προίοντα ολικής, τέλος η βρώμη και από εδω και πέρα μόνο προιόντα χωρίς γλουτένη.
    Αν κάποιος αντιμετωπίζει προβλήματα φουσκώματος ας δει μήπως έχει τελικά κι αυτός δυσανεξία στη ΓΛΟΥΤΕΝΗ.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234