Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 10-09-14 15:46 #1
    Exclamation Γνώμη για διατροφή
    Καλησπέρα σε όλους. Εδω κ 2 χρόνια περίπου εχω ξεκινήσει γυμναστική στο σπίτι με παγκο γυμναστικης -βάρη-μονόζυγο κλπ .Τον τελευταίο χρόνο κάνω πιο σοβαρά με 4 φορές την εβδομάδα. Το θέμα ειναι ότι για την γυμναστική που ρίχνω θα έπρεπε σωματικά να έχω δει μεγαλύτερη διαφορά. Εχω υψηλό μεταβολισμό κ πρέπει να κάνω 6 γεύματα την μέρα κάτι που δεν μπορώ λόγο χρόνου. Παλεύω για τα κάνω 5.Όταν ξεκινησα ημουν 59 κιλά (1.80 ύψος) κ τώρα έχω φτάσει τα 72 κιλά κ θέλω να φτάσω στα 80.

    Ξέρω πως η διατροφή ειναι το Α κ το Ω για να ''φουσκώσεις'' κ να δεις διαφορά.

    Αυτο που λένε οτι πρεπει για καθε 1 κιλό να παιρνεις 2 γρ πρωτεινης ισχύει??? Αν χρειάζομαι 140 γρ πρωτεινης πρεπει ολα τα γεύματα μου να ειναι φουλ στην πρωτεινη. Σωστά?

    Και εμενα τα γευματα μου δεν ειναι όλα τίγκα πρωτεινη. Μηπως εκεί ειναι το λάθος μου?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 10-09-14 15:53 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    απο τα 59 στα 72 κιλα ειναι τεραστια διαφορα κ κακως την υποτιμας.
    το σωμα θελει χρονο για να προσαρμοστει κ ποσο μαλλον οταν πλεον εισαι διαφορετικος ανθρωπος με κοντα 12 κιλα plus.
    αυτο για την πτροτεινη ειναι σχετικο..καλο ειναι να υπαρχει επαρκεια,αλλα κ να μην υπαρχει λογω συνηθκων για καποιες μερες μεσα στην βδομαδα δεν χαθηκε κ ο κοσμος..
    την διαφορα θα στην κανει η προπονηση κ η διαρκεια σε βαθος χρονου κ οχι η διατροφη οπως λανθασμενα λενε αρκετοι.
    απειρα παραδειγματα απο ατομα που προσεχουν τι τρωνε μεχρι αηδιας κ εχουν σωματα πολυ κατω του μετριου σε συγκριση με αυτα που τρωνε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 10-09-14 21:51 #3
    Προεπιλογή
    Eυχαριστώ για την απάντηση σου.

    Η αλήθεια ειναι οτι είμαι αρκετα ευχαριστημένος απ την πρόοδο μου.........αφου ήμουν σαν τον Στάθη Ψάλτη κ τώρα είμαι νορμάλ κ σε αρκετα καλό σημείο.

    Απλα βλέπω αλλα άτομα που σ ενα χρόνο έχουν γίνει φέτες κ λέω εγώ γιατί να μην έχω γίνει έτσι???

    Αυτο που με χαροποιεί είναι οτι το έχω βάλει στόχο κ πλέον κινούμαι πιο αυστηρά κ πάνω στην διατροφή μου.

    Απλα δεν μπορω να καταλάβω πως θα έχω 140 γρ πρωτεινης κάθε μερα στην διατροφή μου.Πρεπει κάθε μερα να τρώω κοτόπουλο -αυγά -τόνο κλπ
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-09-14 08:06 #4
    Προεπιλογή
    Και 1,5 γρ πρωτείνης να τρως μέσα στα πλαίσια είσαι, δηλαδή 100 - 110γρ.
    Αν παίρνεις και 30 - 35 στο μεσημεριανό και στο νυκτερινό και λιγάκι στα ενδιάμεσα είσαι στο στόχο σου.

    Το να είσαι φέττες έχει σχέση με τη διατροφή/δίαιτα και τη γυμναστική/αεροβική που κάνεις.

    Έχουν και άλλα φαγητά πρωτείνη απλά σε μικρότερη ποσότητα πχ γάλα, γιαούρτι, αλαντικά + μπιφτέκια, χοιρινό, βοδινό κλπ που έχουν ψηλή.

    Επίσης αν θες βάζεις και 1 δόση πρωτείνης μετά από τη γυμναστική από την οποία θα παίρνεις γύρω στα 25γρ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AU77 : 11-09-14 στις 08:12
    Απάντηση με παράθεση