Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 40
  1. 01-09-14 14:22 #16
    Προεπιλογή
    Για τον τόνο λές ή για το συκώτι; Τον τόνο προσωπικά τον έχω σε περίπτωση ανάγκης. Δεν τον τρώω συστηματικά κάθε δέκα ή 20 μέρες. Μπορεί να φάω δύο με τρεις φορές το χρόνο πλέον. Πιο παλιά έτρωγα πιο συχνά. Συκώτι δεν τρώω καθόλου. Από 4 χρονών έχω να φάω και τότε με το ζόρι το έτρωγα.

    Πάντως μην σε ανησυχεί τόσο. Αυτά πιο πάνω τα είπαμε για να εξηγήσουμε πως δεν οφελεί σε τίποτα, περισσότερο βλάπτει το να τρώει κανείς τόσο επιβαρυμένες τροφές κάθε μέρα. Το ψάρι υπάρχουν εποχές που δεν συμφέρει καθόλου. π.χ. ο μπακαλιάρος έφτανε μια περίοδο τα 24 ευρώ το κιλό. Ε δεν θα πάμε να δώσουμε τόσα επειδή δεν υπάρχει προσφρορά. Υπάρχουν τόσα άλλα είδη ψαριών, ακόμα και κατεψυγμένο ελληνικό βρίσκεις. Στα περισσότερα σουπερ μάρκετ των μεγάλων πόλεων έχουν πλέον ψαράδικο. Οι τιμές δεν είναι πάντα προσιτές, ακόμα και του ιχθυοτροφείου τα βάζουν όσο θέλουν, υπάρχουν όμως μέρες που βρίσκεις προσφορές και μπορείς να αγοράσεις και να βάλεις στην κατάψυξη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 01-09-14 14:28 #17
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    εγω παντως εχω χασαπη που φερνει απιστευτο συκωτι χωρις νευρα ,χωρις τπτ κ εχει γευση λουκουμι απο εγχωρια κρεατα κ ειναι μια χαρα..
    τρωω περιπου μια στις 7-10 μερες χρονια τωρα κ δεν εχω καποιο θεμα..μου αρεσει πολυ η γευση του κ το θεωρω πολλη καλη πηγη κρεατος.
    επισης μου φαινεται πολυ περιεργο να ειναι ολο το ζωο "ντοπε" κ μονο το συκωτι να εχει επειρεαστει απο τα φαρμακα..δλδ το οτι μπορει να ανιχνευεται κατι περισοτερο στο συκωτι δεν σημαινει αυτοματα οτι ολο το υπολοιπο κρεας του ζωου θα ειναι κ καθαρο..το φαρμακο παει παντου.
    σχετικες αναφορες πανω σε αυτο σε γουρουνια στην αμερικη πριν καποια χρονια που ειχαν βρει στο κρεας τους ινχη απο clenbuterol..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 01-09-14 15:05 #18
    Το avatar του χρήστη zisis.z

    Εγγραφή
    23-06-2014
    Περ.
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    363
    Προεπιλογή
    Και εμενα μου αρεσει πολυ το συκωτι το αγοραζω αλλα και εγω ψιλοαποφευγω να το καταναλωνω πολυ συχνα,μια φορα το μηνα θα φαω και θα το ευχαριστηθω.Βεβαια υπαρχουν ολοι αυτοι οι κινδυνοι που αναφερατε οι περισσοτεροι και εγω το πιστευω και λογικο ειναι απο το συκωτι περναει ολο το αιμα και καθαριζετε οποτε ειναι το οργανο που επηρεαζεται περισσοτερο και αν καποιο ζωω οντος εχει δεκτει καποια φαρμακα κτλ μπορει ολο το κρεας να εχει επηρεαστει αλλα το συκωτι θα εχει επηρεαστει πολυ περισσοτερο λογο λειτουγιας του(ειναι το φιλτρο του σωματος καθαριζει το αιμα,οτι αχρηστη και επικυνδυνη ουσια η περισσοτερη μενει σε αυτο).....
    _______________________________________________________________________________________________________________
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 01-09-14 15:56 #19
    Προεπιλογή
    Το καταλαβαίνω να το τρώει κανείς επειδή του αρέσει μία στις 10 μέρες. Αυτό που λες το τρώω και δεν παθαίνω τίποτα ακόμα δεν το ξέρεις. Γιατί εάν υπάρχουν υπολοίματα φαρμάκων και βαρέα μέταλλα κτλ. οι συνέπειες δεν θα φανούν αμέσως. Σε βάθος χρόνου μιλάμε και για υπερκατανάλωση. Το ίδιο κάνουμε και με τον τόνο γιατί ξέρουμε πως περιέρχει υδράργυρο κ.α.΄Δεν τρώμε κάθε μέρα.

    Το συκώτι σε όποιον δεν αρέσει και δεδομένης της πραγματικότητας γιατί να το φάει; Για το χοιρινό που λες θα ισχύει, εγώ όμως αναφέρθηκα σε κοτόπουλο και μοσχάρι. π.χ. στο συκώτι του κοτόπουλου έχουν βρεθεί υπολοίματα φαρμάκου (roxarsone) νομίζω το λένε και περιέχει αρσενικό, στο κρέας του όμως όχι. Επίσης το κοτόπουλο δεν ντοπάρεται, είναι πτηνό και όχι θηλαστικό άρα δεν έχει και δεν χρειάζεται τις ορμόνες τις δικές μας για να αναπτυχθεί γρήγορα. Του ανοίγουν εκεί το φως όλο το 24άρο και τρώει. Αντιβιοτικά του δίνουν μπόλικα, διαφορετικά μπορεί να μεταδοθούν διάφορα στον άνθρωπο, και αυτό θα έπρεπε να μας προβληματίζει. ΄

    Τα υπόλοιπα μοσχάρι και χοιρινό που είναι θηλαστικά τους ρίχνουν διάφορα, φοράνε όλα σκουλαρίκι και φυσικά ντοπάρονται για να παράγουν όλο και περισσότερο γάλα και κρέας. Σκέψου έναν που έχει φάρμα πως το λιγότερο που πρέπει να περιμένει είναι 1 χρόνος για να μπορέσει να κομματιάσει το ζώο και να το πουλήσει. Και τί δεν θα έδινε για να γίνει αυτό γρηγορότερα κι ας θεωρείτε πλέον έγκλημα αυτή η μεταχείρηση των ζώων.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Roxarsone νομίζω αυτό είναι. Και μην πει κανείς εδώ είναι ΕΕ δεν γίνονται αυτά γιατί μεχρι πριν λίγα χρόνια τα ίδια δίναμε. Εδώ λέει και για το κρέας αλλά σε προηγούμενες έρευνες έβρισκαν μόνο στο συκώτι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη margarita02 : 01-09-14 στις 16:05
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 01-09-14 17:02 #20
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    ναι σαφως κ ισχυει αυτο που γραφεις στην δευτερη προταση σου,αλλα κοιτα να δεις...οταν λεω το τρωω κ δεν εχω παθει τπτ εννοω το τρωω πολλα χρονια κ δεν εχω παθει τπτ.
    οπως κ με τα συμπληρωματα που περνω κοντα 10χρονια συνεχομενα κ δεν εχω δει κατι αρνητικο πανω μου..πριν 10-15 χρονια μου ελεγαν θα δεις μετα απο χρονια..ε,περασαν 15 χρονια κοντα κ ακομα δεν εχω δει κατι αρνητικο οποτε καταλαβαινεις οτι το βαθος χρονου ειναι μια πολυ ευρεια εννοια κ δεν ισχυει για τα παντα..
    για τον τονο που γραφεις υπαρχουν συγκεκριμενες ερευνες κ case studies ακομα κ σε αθλητες οι οποιοι ετρωγαν συχνα κ εκει υπηρχαν κ μετρησιμες τιμες ασχημες αλλα κ παρενεργειες στην καθημεροτητα τους,πραγμα που τους ειχε οδηγησει να κανουν αυτες τις εξετασεις κ στην πρωτη φαση,μιας κ δεν ηξεραν που μπορει να οφειλονται.

    επισεις γραφεις οτι σε οποιον δεν αρεσει γιατι να το φαει..?
    συμφωνω,προφανως κ δεν τρωει κανεις ,οτι δεν του αρεσει.
    εμενα που μου αρεσει ομως γιατι σωνει κ καλα να σταματισω λογω μιας "φασματικης απειλης" ?

    απο την στιγμη που καποιος δεν κανει μονοφαγια ολα χωρανε,οπως κ ο τονος που ανεφερες ακομα κ σαν μια λυση αναγκης κ το συκωτι κ οτιδηποτε αλλο υπαρχει..γενικα το να απομονωνουμε φαγητα λογω απειλης για την υγεια μας ,ουτε λαχανικα θα φτασουμε να τρωμε ουτε κρεας ,ουτε τπτ..πχ εσυ για τα κοτοπουλα αναφερεις αυτο στο ποστ σου,εγω εχω διαβασει αλλα οπως αλλα εχω δει κ σε ντοκυμαντερ σχετικα για τις συνηθηκες που μεγαλωνουν..οποτε δεν δινω βαση σε ο,τι διαβαζω για αυτα που τρωω,γιατι αλλιως στο τελος ουτε νερο δεν θα επινα
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 01-09-14 20:42 #21
    Προεπιλογή
    Σε αυτά που λες Beef δικιο έχεις. Απλά το βάθος χρόνου, για εμάς τις κοπέλες είναι πολύ διαφορεικό. Τα 10-15 χρόνια που αναφέρεις πως παίρνεις συμπληρώματα και τρως συκώτι δεν είναι τίποτα μπροστά σε όλη τη ζωή. Επίσης οι παρενέργειες μπορεί να μην εμφανιστούν σε εσένα αλλά στους απογόνους σου. Η απειλή που λες δεν είναι και τόσο φανταστική και επερχόμενη. Μάλλον πραγματική είναι αλλά εμείς δεν θέλουμε να το καταλάβουμε. Τα δοκιμαντέρ που έχεις δει και εσύ και εγώ, τα οποία δεν βλέπονται, ευτυχώς δεν έχουν γυριστεί στην Ελλάδα αλλά Κίνα και άλλες χώρες. Στην ΕΕ θεωρείται έγκλημα πλέον να βασανίσεις ζώο ακόμα και αυτό που είναι προς κατανάλωση. Επίσης απαγορεύονται οι συνθετικές ορμόνες. Από τότε με τις τρελές αγελάδες μπήκαν αρκετοί περιορισμοί προς όφελός μας ευτυχώς αλλά και των ζώων.

    Για εμάς τις κοπέλες που ανέφερα, σκέψου πως η διατροφή μιας εγκύου είναι αρκετά περιορισμένη. Ούτε τόνους τρώει ούτε συκώτια. Εάν όλα αυτά ήταν φανταστικά τότε δεν θα υπήρχε κίνδυνος να γεννηθεί ένα μωρό με νευρολογικές βλάβες ή άλλα προβληματάκια λόγο βαρέων μετάλλων ή να τα αναπτύξει αργότερα στη ζωή του. Σίγουρα όλα είναι μολυσμένα αλλά για το συκώτι δεν υπάρχει αμφιβολία. Μπορεί να μην παθαίνεις και τίποτα αν το τρως αλλά αυτό δεν ισχύει για όλους μας. Εγώ π.χ. εαν αρχίσω να τρώω κάποια στιγμή είναι πολύ πιθανό να πάθω μόνο και μόνο επειδή βρίσκεται στο μυαλό μου ή απλά επειδή δεν τα πάω καλά γενικά με τα εντόσθια. Γι αυτό λοιπόν δεν το καταναλώνω, δεν στερούμε και τίποτα το ιδαιτέρο και δεν με ενδιαφέρει και να το φάω. Επίσης το βάθος χρόνου γιατί να μην περιελαμβάνει και μια ηλικία όπως τα 60 ή τα 80.

    Για τα κοτόπουλα έχω άλλη γνώμη, καλύτερη, όπως και για τα ψάρια ιχθυοτροφείου, επειδή βρίσκομαι στην Ελλάδα και η βιομηχανία δεν είναι τόσο ανεπτυγμένη ωστε να τους κάνουν αυτά πόυ βλέπουμε στα δοκιμαντέρ. Σίγουρα κι εκεί τα πράγματα δεν θα είναι καθαρά και άγια αλλά εάν ήταν όπως λες όλα αυτά τα χρόνια κάτι θα είχαμε πάθει. Επίσης δεν νομίζω να τους συμφέρει σε κόστος να τους κάνουν και πολλά γιατί σε τρεις μήνες είναι έτοιμα από μόνα τους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 01-09-14 21:07 #22
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Ενας λόγος πάντως να καταναλώσει κάποιος συκώτι είναι ο σίδηρος. Πολύς και αφομοιώσιμος. Ειδικά για τις γυναίκες που έχουν τάση για σιδηροπενική αναιμία είναι καλή λύση.
    1 φορά στις 10 μέρες δεν κακό, πάντως κάθε μέρα και από 200 γραμμάρια, δε θα θελα να δώ τις εξετάσεις αίματος του θεματοθέτη
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 01-09-14 21:44 #23
    Προεπιλογή
    Σίδηρο έχει καλά λες. Να ένας λόγος για να το φάει κανείς

    Εάν όμως κι στις άλλες τροφές, μοσχάρι, κοτόπουλο, αυγά κτλ. προσθέτει κανείς βιτ. c, σε ταμπλέτα παίρνω εγώ, μια χαρά ανεβαίνει εκτός εάν υπάρχει σοβαρή έλλειψη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 01-09-14 21:46 #24
    Προεπιλογή
    Το γυρισα στο καθαρο μοσχαρι

    Ο τονος δεν ειναι φθηνος αλλα ητανε πρακτικος... ουτε μαγειρεμα ουτε τιποτα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 01-09-14 22:52 #25
    Προεπιλογή
    Καλά έκανες. Χρειαζόταν ένα διάλλειμμα.Ας ελπίσουμε οτι δεν τρως μόνο μοσχάρι και έχεις προσθέσει κι άλλες τροφές.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 01-09-14 23:09 #26
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο margarita02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτά που λες Beef δικιο έχεις. Απλά το βάθος χρόνου, για εμάς τις κοπέλες είναι πολύ διαφορεικό. Τα 10-15 χρόνια που αναφέρεις πως παίρνεις συμπληρώματα και τρως συκώτι δεν είναι τίποτα μπροστά σε όλη τη ζωή. Επίσης οι παρενέργειες μπορεί να μην εμφανιστούν σε εσένα αλλά στους απογόνους σου. Η απειλή που λες δεν είναι και τόσο φανταστική και επερχόμενη. Μάλλον πραγματική είναι αλλά εμείς δεν θέλουμε να το καταλάβουμε. Τα δοκιμαντέρ που έχεις δει και εσύ και εγώ, τα οποία δεν βλέπονται, ευτυχώς δεν έχουν γυριστεί στην Ελλάδα αλλά Κίνα και άλλες χώρες. Στην ΕΕ θεωρείται έγκλημα πλέον να βασανίσεις ζώο ακόμα και αυτό που είναι προς κατανάλωση. Επίσης απαγορεύονται οι συνθετικές ορμόνες. Από τότε με τις τρελές αγελάδες μπήκαν αρκετοί περιορισμοί προς όφελός μας ευτυχώς αλλά και των ζώων.

    Για εμάς τις κοπέλες που ανέφερα, σκέψου πως η διατροφή μιας εγκύου είναι αρκετά περιορισμένη. Ούτε τόνους τρώει ούτε συκώτια. Εάν όλα αυτά ήταν φανταστικά τότε δεν θα υπήρχε κίνδυνος να γεννηθεί ένα μωρό με νευρολογικές βλάβες ή άλλα προβληματάκια λόγο βαρέων μετάλλων ή να τα αναπτύξει αργότερα στη ζωή του. Σίγουρα όλα είναι μολυσμένα αλλά για το συκώτι δεν υπάρχει αμφιβολία. Μπορεί να μην παθαίνεις και τίποτα αν το τρως αλλά αυτό δεν ισχύει για όλους μας. Εγώ π.χ. εαν αρχίσω να τρώω κάποια στιγμή είναι πολύ πιθανό να πάθω μόνο και μόνο επειδή βρίσκεται στο μυαλό μου ή απλά επειδή δεν τα πάω καλά γενικά με τα εντόσθια. Γι αυτό λοιπόν δεν το καταναλώνω, δεν στερούμε και τίποτα το ιδαιτέρο και δεν με ενδιαφέρει και να το φάω. Επίσης το βάθος χρόνου γιατί να μην περιελαμβάνει και μια ηλικία όπως τα 60 ή τα 80.

    Για τα κοτόπουλα έχω άλλη γνώμη, καλύτερη, όπως και για τα ψάρια ιχθυοτροφείου, επειδή βρίσκομαι στην Ελλάδα και η βιομηχανία δεν είναι τόσο ανεπτυγμένη ωστε να τους κάνουν αυτά πόυ βλέπουμε στα δοκιμαντέρ. Σίγουρα κι εκεί τα πράγματα δεν θα είναι καθαρά και άγια αλλά εάν ήταν όπως λες όλα αυτά τα χρόνια κάτι θα είχαμε πάθει. Επίσης δεν νομίζω να τους συμφέρει σε κόστος να τους κάνουν και πολλά γιατί σε τρεις μήνες είναι έτοιμα από μόνα τους.
    τα μπερδευεις λιγο..στις εγκυους δεν απαγορευεται το συκωτι απλα συστηνεται να αποφευγεται η πολυ καταναλωση οχι για τα βαρεα μεταλλα αλλα για την υψηλη περιεκτικοτητα σε βιτΑ που δεν κανει για το μωρο..
    εγω καταλαβαινω απο αυτα που γραφεις οτι επειδη στο μυαλο σου αηδιαζεις με ολα αυτα (συκωτια,εντοσθια) τα εχεις βγαλει ακυρα ..
    την μια λες οτι για τα κοτοπουλα ψαρια κλ αν ηταν ολα αυτα τα χρονια κατι θα ειχαμε παθει αλλα για το συκωτι οταν σου λεει ο αλλος οτι δεν εχει παθει τπτ
    του λες μεχρι κ για τους απογονους..
    μια χαρα ειναι το συκωτι αλλα κ αυτο θελει μετρο οπως ολα..το καθε μερα ειναι υπερβολη κ οντως δεν ειναι καλο αλλα γιαυτους που τους αρεσει
    μια χαρα ειναι μια στο τοσο ιδιως για αυτους που χρειαζονται σιδηρο..
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 01-09-14 23:32 #27
    Προεπιλογή
    Liveris δεν κατάλαβες καλά νομίζω. Δεν είναι θέμα σιχαμάρας, σκέψου κάποτε το έτρωγα με εντολή γιατρού. Σκέψου δηλ. σε τί χάλι ήταν οι εξετάσεις μου και για να το σύστηνε τότε γιατρός τί αξία θα είχε.

    Σήμερα όμως τα πράγματα έχουν αλλάξει. Πως να το φάμε το συκώτι; Δεν τρώγεται από μόνο του. Είναι απερισκεψία να του λες του άλλου φάε δεν παθαίνεις τίποτα. Δεν είναι μόνο τα βαρέα μέταλλα, είναι τα υπολοίματα φαρμάκων και ένα σωρό άλλες τοξίνες που δεν ξέρουμε καθώς όλα εκεί μεταβολίζονται

    Υπάρχει πληθώρα επιλογών σήμερα. Παλιά δεν υπήρχαν τόσες επιλογές ούτε τόση πληροφόρηση. Ιδέα δεν είχες πως βρισκόταν το μοσχάρι στο πιάτο σου, τι έτρωγε και ποιες οι συνθήκες που μεγάλωσε. Σήμερα πάνω κάτω ξέρεις, υπάρχουν έρευνες ένα σωρό που λένε πολλά. Παλιά ναι ήταν μόνο για τη βιτ. Α σε μεγάλες ποσότητες. Σήμερα δε θα βρεις πολλούς να σου λένε φάε γιατί εκ των πραγμάτων ξέρουμε πόσα δίνουν στα μοσχάρια συν ένα σωρό εμβόλια που τους κάνουν.

    Καταλαβαίνω να θέλεις να το φας επειδή σου αρέσει. Όχι για κανέναν άλλο λόγο ούτε για το σίδηρο. Εμένα δεν μου αρέσουν τα εντόσθια γιατί έτσι με έμαθαν. Να σκεφτείς έτρωγα συκώτι αποκλειστικά μόνο εγώ στην οικογένεια τότε. ΄

    Όσο για τα κοτόπουλα δεν είναι κι αυτά αθώα.Δεν έχουμε πάθει κάτι καθαρά από τύχη. Αλλά για το συκώτι δεν έχεις να πεις. Συγκρίνουμε άλλωστε δύο διαφορετικά πράγματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη margarita02 : 01-09-14 στις 23:36
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 01-09-14 23:47 #28
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    πριν μερικα μηνυματα ελεγες πως μετα τις τρελες αγελαδες τα πραγματα εχουν γινει πιο αυστηρα προς οφελος μας..μετα λες πως τωρα τα πραγματα εχουν αλλαξει προς το χειροτερο...

    οπως κ να εχει αν νομιζεις οτι θα παθεις κατι απο το να τρως μια φορα την εβδομαδα συκωτι ενω εχεις φαει ενα σωρο φυτοφαρμακα απο τα φρουτα κ τα λαχανικα οταν ολη η αλυσιδα ειναι μολυσμενη ε καπου το χανεις το θεμα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 02-09-14 00:12 #29
    Προεπιλογή
    Λίβερης αυτό ακριβώς είπα που είναι πιο πάνω. Πως έχουν πάρει κάποια μέτρα αλλά ακόμα υπάρχουν κρούσματα τρελών αγελάδων. Επίσης δεν μπορούμε να αποκλείσουμε ένα τυχαίο γεγονός πως παρά τα μέτρα μία παρτίδα εμβολίων ή φαρμάκων δεν έχει μέσα αυτό που πρέπει να έχει, αρρωσταίνει το ζώο και το τρώμε. ΑΥτό με τις παρτίδες συμβαίνει και στα φάρμακα που παίρνουμε κι εμείς οι άνθρωποι.

    Δεν μπορούμε να αποκλείσουμε επίσης το γεγονός να είναι οι ζωοτροφές μολυσμένες π.χ. με αφλοτοξίνες. Βρέχει και πιάνουν υγρασία. Εκεί να δεις το συκώτι πως γίνεται. Συνέχεια και παντού υπάρχουν κρούσματα τέτοια αλλά προσπαθούν να τα περιορίσουν. Δεν σημαίνει πως επειδή σήμερα δεν έχουμε πάθει μέχρι τώρα κάτι, δεν θα πάθουμε στο μέλλον.

    Επίσης μία φορά την εβδομάδα θες να τρως συκώτι, άλλη μία τόνο, μπόλικο κρέας κτλ. Μαζεύονται από παντού. Λες εμένα ο τόνος να μη με βοελύει; Ή να μη θέλω να φάω το συκώτι κι ας μη μου αρέσει; Εάν ήξερα οτι ήταν καλό θα πήγαινα μια φορά στο τόσο και θα έπαιρνα. Τώρα και να μου το χαρίσουν δεν θα το φάω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη margarita02 : 02-09-14 στις 00:16
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 04-09-14 18:32 #30
    Προεπιλογή
    Το μοναδικό που δεν έχει σχολιαστεί ακόμα, είναι πως το μαγειρεύετε

    Εγώ δεν το συνηθίζω να το αγοράζω γιατί είναι ψιλοπαράδοση μας, να μου το μαγειρεύει όταν τους επισκέπτομαι στο πατρικο, αλευρωμένο στο τηγάνι, ο daddy με πατάτες τηγανιτές και πράσινη σαλάτα... ααααχχχχχ
    τέλειο το κάνει! μούρλια!

    Εσείς πως το φτιάχνετε;;; (βασικά δεν γνωρίζω άλλον τρόπο εκτός από τηγανητό...)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη peri_ole13 : 04-09-14 στις 18:36
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία