Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 36
  1. 10-09-14 15:08 #16
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    γάμισέτα, έχω ακούσει φρικτές ιστορίες για παράνομα πτηνοτροφεία στη σκοτεινή πλευρά της σελήνης....που πάει αυτός ο κόσμος...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-10-14 16:28 #17
    Προεπιλογή
    Σίγουρα κοστίζει περισσότερο πάντως η υγιεινή διατροφή από τη fast food διατροφή. Το όλο ζήτημα όμως είναι πως καλύτερα να δώσει κανείς τα χρήματα του τώρα για καθαρή διατροφή και γυμναστική παρά αργότερα για φάρμακα και γιατρούς. Όχι πως με την άσκηση θα γίνουμε super ήρωες, αλλά σίγουρα "τρενάρει" πολλά επακόλουθα της καθιστικής ζωής.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-10-14 17:46 #18
    Προεπιλογή
    Το αθλημα, σαν αθλημα, δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβο. Το επιπεδο που θα θελησει να το κανει ο καθενας ομως, καθοριζει το κοστος. Π.χ. εαν καποιος θελει να ειναι 80 κιλα, δεν πιστευω οτι χρειαζονται πανω απο 150 ευρω τον μηνα φαγητο. Εαν ομως καποιος θελει να γινει 100 κιλα, ηα κομα και παραπανω, τοτε το πραγμα αλλαζει παρα πολυ.
    Επισης μεγαλο κσοτος για μενα, και μερικες φορες ασκοπα, ειναι τα συμπληρωματα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-10-14 20:36 #19
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    ειναι για ολα τα βαλαντια μπορει να ειναι απο παμφθηνο μεχρι πανακριβο ετσι κιαλλιως το φαγητο θα το φας ειτε γυμναστεις ειτε οχιδεν χρειαζεσαι τιποτα ιδιαιτεροδιατροφικα για να φτιαξεις σωμα περα απο το φαγητο που εχεις στο σπιτι ενα αξιοπρεπες πρωινο ενα μεσημεριανο και ενα βραδυνο αντε να προσθεσεις μερικα εξτρα ευρω στο καθημερινο διαιτολογιο για να την κανεις λιγο πιο θρεπτικη απο κει και περα αναλογως μπορεις να βαλεις λιγα συμπληρωματα και να γινει καπως πιο ακριβο μετα γυμναστηριο δεν ειναι απαραιτητο να πας μπορεις να χτισεις σωμα και σπιτι σιγουρα βεβαια θα δωσεις καποια λεφτακια για εξοπλισμο αλλα μην τα θελουμε και ολα δικα μας και στο τσαμπα και κορμαρα δεν γινεταιμπορει να γινει και πανακριβο αν ακολουθεις το καθαυτου life style του bodybuilder πανακριβα φαρμακα παμπολα μπουκαλακια με καθε λογης συμπληρωμα, ρουχισμο,και φυσικα υπερενυσχημενο διατολογιο αφου με την αλομπερτινη θα καις τον αμπακα
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 23-10-14 01:20 #20
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    σε καμία περίπτωση δεν θεωρείτε ακριβό άθλημα γι αυτον που θέλει να ασχοληθεί , απλα το κοστολόγιο ανεβαίνει ανάλογα με τούς στόχους και απαιτήσεις σε επίπεδο πρωταθλητισμού
    και άλλα αθλήματα μπορεί να είναι πολύ πιο ακριβά γιατι εκτός την αθλητική διατροφή έχουν ακριβούς εξοπλισμούς , πχ αν θέλει κάποιος να ασχοληθει με ποδηλασία , πάλι διατροφη θα πρέπει να κάνει αλλα και ακριβός εξοπλισμός χρειάζετε , ενω στο ββ το κοστολόγιο ανεβαίνει στούς βαριούς αθλητες που χρειάζονται ότι και οι ελαφροί αλλα σε μεγάλες ποσότητες

    ακριβο το κάνουν μερικά άτομα που δεν γνωρίζουν και αναλώνονται με άχρηστα και ακριβα πράματα και μερικά ψώνια που νομίζουν πρέπει να ξοδέψουν ένα τσουβάλι λεφτα για να φτιάξουν ένα σώμα
    πολλοί τα μισά απο αυτα που ξοδεύουν είναι άχρηστα
    και για να μην λέω μπούρδες και αερολογίες να αναφέρω μερικά παραδείγματα διατροφής , πιο ακριβα θα στοιχήσει να φάει κάποιος το κλασικό Ελληνικό πρωινό απ έξω μπουγάτσες κτλ παρα να πάρει οικονομική συσκευασία βρώμης και να τρώει για πρωινό και αν μένει σε χωριό και έχει κότες να τρώει και καμια 10αρια αυγα τη μέρα , ούτε χρειάζετε να τρώει στήθος γαλοπούλας αν δεν το βρίσκει φτηνό αλλα κότα που είναι φτηνότερη η ψάρια κατεψυγμένα που είναι μια χαρα και φτηνα και ούτε χρειάζονται τα πολύ ακριβα ψάρια εφόσον η σαρδέλα έχει απο την υψηλότερη βιολογική αξία

    εμείς που χρειαζόμασταν μεγάλες ποσότητες , έπαιρνα ενα τσουβάλι ρύζι απο τον μύλο κατευθείαν χονδρική και ενα τσουβάλι πατάτες και ήμουν κομπλέ
    επίσης τα συμπληρώματα όποιος έχει παίρνει και κάτι παραπάνω αλλα όποιος ζορίζετε θα πάρει μόνο τα απολύτως απαραίτητα και βασικά και θα κάνει μια χαρα δουλεια

    απλά υπάρχουν λύσεις για όλα τα βαλάντια και οι "δυνατες" τροφές πχ υδατάνθρακες όπως ρυζι , βρώμη πατάτες , η πρωτείνες κρέας κότα , αυγα , όσπρια έχει οικονομικές λύσεις και απο κεί και πέρα όποιος έχει άπλα τρώει και αστακό και χαβιάρι

    γι αυτο δεν είναι το κοστολόγιο αποτρεπτικό για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί , αρκεί να έχει δίπλα του σωστη καθοδήγηση ώστε να μην αναλώνετε σε άχρηστα πράματα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 23-10-14 11:13 #21
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Με καλύπτουν οι προλαλήσαντες,αλλά θα θέσω και 2 ακόμη παράγοντες.
    Α. Όπως ειπώθηκε,αληθεύει ότι αναλόγως το επίπεδο που θέλεις να φτάσεις ανεβαίνει και το κόστος. Και όσο ανεβαίνει το επίπεδο &το κόστος,ανεβαίνει και η απληστία. Είναι (ίσως το πιο) άπληστο άθλημα (αλλά όχι το μοναδικό),διότι η κατάλληλη κατανάλωση τροφής για αυξημένα μυικά κέρδη (μετά την πρόοδο του αρχάριου) έχει κακή σχέση τιμής/αξίας &αποδοτικότητας. Σε προσωπικό επίπεδο -τουλάχιστον- νιώθω άπληστος που πρέπει να τρώγω μόνος μου κάποια μακροσυστατικά που άνετα θα έτρεφαν 2-3 μη αθλητές σωματικής διάπλασης,ειδικά σε περίοδο κρίσης. Το έχετε νιώσει ποτέ αυτό;
    Β. Μια άλλη διάσταση του αθλήματος,όσον αφορά το κόστος,έχει να κάνει με το ότι μπορεί να γίνει πιο οικονομική η ζωή του "μάρτυρα" σε σχέση με πριν την ενασχόληση του με αυτό. Πόσοι υπέρβαροι ή παχύσαρκοι χρειάστηκαν να κόψουν πολλές θερμίδες και απλά να τρώνε λιγότερο; Υπάρχουν περιπτώσεις που έτρωγαν ποιοτικό φαγητό,απλά σε υπερβολικές ποσότητες ή συνδυασμό υπερβολικής ποσότητας ποιοτικού και μη ποιοτικού φαγητού.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 23-10-14 15:24 #22
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    σιγουρα αν μιλαμε για απλο αθλουμενο που ζυγιζε στο παρελθον 120 κιλα και ειχε στην ημερισια διαταξη κρασακια ταβερνακια ουισκακια κτλ εκοψε τα δυο πακετα τσιγαρα που ειχε καθεμερα (ενα παραδειγμα λεω)και γραφτηκε γυμναστηριο ακολουθησε ενα προγραμμα μειωμενων θερμιδων και εβαλε και κανα πρωτεινακι και κρεατινη μπορει να κανει σαφεστατα οικονομικοτερο τροπο ζωης απο πριν
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 27-04-15 12:28 #23
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο theoulis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω την εντύπωση όμως πως μερικές φορές ένα συμπλήρωμα πρωτείνης μπορεί να είναι οικονομικότερο από κάποιες τροφές. Εννοώ για παράδειγμα πως για να πάρεις 25 γρ. πρωτείνης, αν την πάρεις σε σκόνη είναι φθηνότερη π.χ. από 6 αβγά. Εκτός αν δεν τα υπολογίζω σωστά!
    Πολύ σωστό αυτό που λες φίλε μου. Ένα συμπλήρωμα πρωτεϊνης σου βγαίνει πιο φθηνά από το να χαλάς 6-12 αβγά κάθε μέρα. Και να φανταστείς ότι στην Ελλάδα τα συμπληρώματα έχουν αρκετά υψηλές τιμές. Πολλοί παίρνουν από το εξωτερικό που είναι πιο φθηνά.

    Φυσικά το bodybuilding είναι πιο ακριβό άθλημα σε σχέση με τα αλλά αθλήματα. Αλλά μπορείς να εφαρμόσεις κάποια "κολπάκια" για να σου βγαίνει πιο οικονομικά. Ας πούμε εγώ πήρα το χειμώνα μια προσφορά στο γυμναστήριο με 120 ευρώ για ετήσια συνδρομή. Αυτό μου βγήκε πιο οικονομικά από το να δίνω 30 ευρώ τον μήνα για την συνδρομή.

    Όσον αφορά την διατροφή απλά σκέψου τι κάνει ένας νέος που δεν ασχολείται με τον αθλητισμό. Χαλάει 20-40 ευρώ την εβδομάδα για ποτά και να παραγγέλνει απ'έξω. Ή μπορεί να χαλάει ακόμη περισσότερα άμα παίρνει κάθε μέρα 2-3 καφέδες και μικρογεύματα.
    Εγώ παλιά είχα ένα cheat meal την εβδομάδα. Κατάλαβα ότι για αυτό το cheat meal χαλάω κάπου στα 40 ευρώ τον μήνα. Τι έκανα; Έκοψα το cheat meal και τα λεφτά που μου έμειναν τα "επένδυσα" στην διατροφή μου. Φυσικά δεν λέω να μην ξαναέχεις cheat meal, αλλά μπορεί να είναι μια φορά το μήνα ή το δίμηνο, δεν χρειάζεται κάθε εβδομάδα.


    Και έχουν δίκιο και οι προλαλήσαντες που λένε ότι εξάρταται και σε τι επίπεδο θέλεις να είσαι. Άλλο κόστος έχει η διατροφή για τα 80 κιλά και άλλο για τα 120.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spyros Bodybuilding : 27-04-15 στις 12:39
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 27-04-15 12:51 #24
    Banned
    Εγγραφή
    01-04-2015
    Μηνύματα
    168
    Προεπιλογή Ακριβό υπό προϋποθέσεις
    Εγώ θα έλεγα πως δεν είναι ακριβό σπορ, τώρα αν κάποιος παίρνει 4 σκουπ τη μέρα πρωτεΐνη και χίλιαδυο επιπλέον συμπληρώματα, ναι τότε θα σου έρχεται ακριβά το μήνα. Φίλος μου χαλάει σε διατροφή και συμπληρώματα 600 ευρώ το μήνα, αλλά πήγε από τα 80 κιλα-1,95 ύψος στα 100 κιλά (έτρωγε άπειρες ποσότητες). Μετά η προέλευση των τροφών- που λένε μερικοί, δεν παίζει ρόλο ούτε σχετίζεται με το ββ, γιατί και ένας που τρώει υγιεινά πχ μεσογειακή κουζίνα, αν αγοράζει τσιπούρα αλανιάρα, κότα αλανιάρα και βιολογικά, θα του έρχεται ακριβά κάθε μήνα. Θέλω να πω αυτά τα τρόφιμα είναι ακρβά ουτως ή αλλως. Κάποιος μπορεί να ακολουθήσει διατροφή ββ τρώγοντας ιχθυοτροφείου-κατεψυγμένα και απλά κοτόπουλα, με τα ίδια αποτελέσματα
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 09-04-18 12:48 #25
    Banned
    Εγγραφή
    26-07-2017
    Μηνύματα
    19
    Προεπιλογή
    Bump! Πραγματικά δεν υπάρχει πιο ακριβό άθλημα από το Bodybuilding!Και αναφέρομαι αποκλειστικά για Bodybuilding και Bodybuilding μόνο!Για να συντηρήσεις ένα σώμα 110-120 κιλά ιδίως αν είσαι αγωνιστικός θέλεις τσουβάλια χρημάτων!Και μην μιλήσουμε για φάρμακα που εκεί τα πράγματα ξεφεύγουν τελείως!Διατροφή,συμπληρώματα,συνδρομές σε γυμναστήρια, εξετάσεις αίματος, επισκέψεις σε γιατρούς,εξοπλισμός/ρουχισμός προπόνησης,αθλητικό μασάζ,σολάριουμ είναι μόνο λίγα που αναφέρω!Είμαι της άποψης ότι αν είναι να κάνεις κάτι κάνε το σωστά και με πάθος!Τώρα αν κάποιος θέλει να είναι 75-80 κιλά τότε του έρχεται τζάμπα η γυμναστική!Αλλά για τις βαριές κατηγορίες του αθλήματος πρέπει να είσαι πλούσιος και να διαθέτεις 2-3 χιλιάρικα το μήνα στο νερό!Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που δεν υπάρχουν πολλές συμμετοχές στους αγώνες στα βαριά κιλά δηλαδή το οικονομικό!Εξαρτάται δηλαδή πόσο μακριά θες να πας και πόσα ανοίγματα θες να κάνεις με το σώμα σου!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 09-04-18 20:38 #26
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.562
    Προεπιλογή
    ^^ Yπάρχουν πολύ πιο ακριβά αθλήματα/χόμπυ, που ρίχνεις πολλά λεφτά σε εξοπλισμο, μπορώ να σου απαριθμήσω πολλά.
    Εχεις πάθει πάντως μια εμμονή με το bodybuilding, ενώ έχεις μια μικρή πορεία, σε στιγμάτισε
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 09-04-18 20:39 #27
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    αδερφε, παλι τα ιδια...παρε ενα χαπι για την πιεση, κ χαλαραξε στον καναπε γιατι μας κουρασες με τα ιδια κ τα ιδια..ενα ολοκληρο θεμα σου κλειδωσα, δεν βαρεθηκες?
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 09-04-18 21:14 #28
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Ενας ββ απτο γυμναστηριο αγωνιζομενος εως 75 κιλα εδωσε 15 000 για 4 5 μηνες προετοιμασια.Αυτα με τα 75 80 κιλα τζαμπα ειναι η γυμναστικη ειναι μυθος μεγαλος
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 11-04-18 23:09 #29
    Προεπιλογή
    Μιλάω καθαρα από τη σκοπιά του ερασιτέχνη/χομπίστα,αλλά δεν θεωρώ ότι είναι ακριβό σπορ.
    πχ εγώ χρησιμοποιώ μια whey κρεατινη Ω3,πολυβιταμινη.
    Κόστος λογικό και τα πας και ανάλογα τις αναγκες σου.
    Αναφορικά με άλλα χόμπυ,πχ μοτοσυκλέτες μιας και μέχρι το '10 ήμουν ενεργός στο χώρο, εννοώντας βόλτες ταξίδια και καμιά ψιλοβελτιωση/συντήρηση(γιατί αν βάλουμε και συχνά track days κτλ πάμε αλλού) μου φαίνεται μια χαρά
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 11-04-18 23:42 #30
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Δεν ειναι καθολου ακριβη η σωματοδομηση σε ερασιτεχνικο επιπεδο μην δινεις σημασια. Ο τυπος εδω ειναι απλα απογοητευμενος που εβαλε υποθηκη το σπιτι του - που λεει ο λογος - για να κανει καριερα και επεσαν τα καραβια του εξω. Νταξει το καταλαβαινω να κλαις τα χρηματα σου και να νιωθεις ασχημα που μολις βγαινεις απο τον κυκλο πεφτεις 25 κιλα αλλα καποια στιγμη πρεπει να το ξεπερασεις. Το να προβαλεις οτι αρνητικο συναισθημα εχεις για το αθλημα σε μας δεν θα αλλαξει κατι.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία