Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 15
  1. 15-09-14 11:38 #1
    Προεπιλογή πρωτεΐνη ορού γάλακτος
    Αρχικά Καλημέρα λοιπόν θα ήθελα να ζητήσω βοήθεια από τους πιο έμπειρους σχετικά με την διατροφή μου λοιπόν θα αρχίσω μια διατροφή για ογκο στην οποία δεν ξέρω που και πότε να προσθέσω την πρωτεΐνη ορού γάλακτος (olimp whey complex ) αν θα μπορούσατε να μου δώσετε τα φώτα σας θα το εκτιμούσα
    Η διατροφή μου είναι η εξης:
    Πρωινό 8 αυγά το ασπράδι και 2 κρόκους ,100 γραμμάρια βρώμη με άπαχο γάλα ένα σκουπ πρωτεΐνη.

    2 ο γευμα:τόνος νερού με ένα μισό φλιτζάνι ρύζι 2 κουταλιές ελαιόλαδο

    3 ο γευμα:170 γραμμάρια στήθος κοτοπουλο ένα μήσο φλιτζάνι ρύζι και σαλάτα

    4 ο γευμα 200 γραμμάρια γαλοπούλα με 250 γραμμάρια πατάτα βραστή σαλάτα

    5 ο γευμα (μετά προπονητικό ) 2 μπανάνες με ένα σκουπ pure whey και μέλι

    Πριν ύπνο :πρωτεΐνη whey ένα φρούτο και 10 αμυγδαλα

    Σαν διατροφή πως την βλέπετε; που θα μπορούσα να βάλω την πρωτεΐνη ορού γαλακτος; ευχαριστω πολυ παιδιά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 15-09-14 11:57 #2
    Προεπιλογή
    1)στο πρωινο αφου παιρνεις την πρωτεινη απο τα αυγα,γιατι παιρνεις και το συμπληρωμα?
    2) ποσα κιλα εισαι και με εξι πρωτεινουχα γευματα θελεις να προσθεσεις και αλλο whey?
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 15-09-14 17:40 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giorgos04 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1)στο πρωινο αφου παιρνεις την πρωτεινη απο τα αυγα,γιατι παιρνεις και το συμπληρωμα?
    2) ποσα κιλα εισαι και με εξι πρωτεινουχα γευματα θελεις να προσθεσεις και αλλο whey?
    είμαι 1.85 στα 80 κιλά με αρκετό ποσοστό λίπους. Τώρα θα ξεκινήσω πρόγραμμα ογκου μαζί με την διατροφή και παράλληλα θα βάλω και 3 φορές την εβδομάδα αερόβια...τι προτείνεις δηλαδή :/
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 16-09-14 07:41 #4
    Προεπιλογή
    Έχεις μετρήσει θερμίδες συντήρησης, μάκρος κλπ για τη διατροφή που σχεδίασες;

    Η πρωτείνη φαίνεται πάρα πολύ ψηλή και θες να προσθέσεις και άλλη.
    Γύρω στο 1,5 γρ πρωτείνη ανά κιλό σωματικού βάρους είναι ικανοποιητικό, δηλαδή 120 γρ την ημέρα.
    Υπολόγισε τα γραμμάρια που θα παίρνεις και βλέπεις αλλά δεν χρειάζεσαι και 4ο scoop

    Το πρωί όπως αναφέρθηκε αφού έχεις πρωτείνη από αυγά δεν χρειάζεται και whey.
    Αν πάλι την θες για γεύση στη βρώμη βάζε μισό scoop.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 16-09-14 16:35 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AU77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις μετρήσει θερμίδες συντήρησης, μάκρος κλπ για τη διατροφή που σχεδίασες;

    Η πρωτείνη φαίνεται πάρα πολύ ψηλή και θες να προσθέσεις και άλλη.
    Γύρω στο 1,5 γρ πρωτείνη ανά κιλό σωματικού βάρους είναι ικανοποιητικό, δηλαδή 120 γρ την ημέρα.
    Υπολόγισε τα γραμμάρια που θα παίρνεις και βλέπεις αλλά δεν χρειάζεσαι και 4ο scoop

    Το πρωί όπως αναφέρθηκε αφού έχεις πρωτείνη από αυγά δεν χρειάζεται και whey.
    Αν πάλι την θες για γεύση στη βρώμη βάζε μισό scoop.
    παιδιά για την ορού γάλακτος μπορω να αντικαταστασω τα αυγα με την (whey complex της ολιμπ ) και από ότι κατάλαβα μου λέτε ότι την 95 αρα δεν χρειάζεται να την παιρνω και πρωί....Μετά από την προπόνηση να παίρνω 95 άρα η την complex? Και πριν από τον ύπνο πάλι ποια; :/ σορρυ που σας ζαλίζω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 16-09-14 18:13 #6
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Man κόψε λίγο πρωτεΐνη έχεις υπερβολικά πολύ τι νομίζεις πως όση πρωτεΐνη παίρνεις τόσο πιο πολλούς μυς θα βάλεις?Κόψε πρωτεΐνη και αύξησε υδατάνθρακα.Επισης εμπλουτισε λιγο την διατροφη σου και με αλλες τροφες γιατι φενεται πολυ (μονοτονη) αν ακολουθεις αυτην συνεχεια.Φιλικα παντα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 16-09-14 18:16 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SOLID Εμφάνιση μηνυμάτων
    Man κόψε λίγο πρωτεΐνη έχεις υπερβολικά πολύ τι νομίζεις πως όση πρωτεΐνη παίρνεις τόσο πιο πολλούς μυς θα βάλεις?Κόψε πρωτεΐνη και αύξησε υδατάνθρακα.Επισης εμπλουτισε λιγο την διατροφη σου και με αλλες τροφες γιατι φενεται πολυ (μονοτονη) αν ακολουθεις αυτην συνεχεια.Φιλικα παντα.
    όσες απαντήσεις πήρα πραγματικά μου μιλάτε γενικά και δεν μου λέτε (βγάλε αυτό βάλε αυτό,δεν χρειάζεσαι την κομπλεξ κλπ ) θέλω πάνω στο συγκεκριμένο θέμα με τις πρωτεΐνες να κρατήσω μόνο την 95 αρα;τ να κανω
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 16-09-14 18:39 #8
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Οποια και να παρεις διαφορα δεν θα δεις μην φοβασαι.Ειτε παρεις την κομπλεξ ειτε την (95αρα).Παρε οποια θες.Γενικοτερα ομως δεν χρειαζεται τοσο πολυ πρωτεινη αυτο λεμε.Και αφου θες να βαλεις και κιλα κοιτα να εχεις αρκετους υδατανθρακες και απο διαφορες πηγες δεν υπαρχει μονο η βρωμη και η πατατα χιλιες 2 επιλογες υπαρχουν.Πατατα βαλτην στο μεταπροπονητικο οταν θες και γλυκοπατατα ενδοιαμεσα στην μερα,δοκιμασε και μακαρονι,κριθαρι,ρυζι και πολλα αλλα που παιζουν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 16-09-14 18:47 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bandicoot Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδιά για την ορού γάλακτος μπορω να αντικαταστασω τα αυγα με την (whey complex της ολιμπ ) και από ότι κατάλαβα μου λέτε ότι την 95 αρα δεν χρειάζεται να την παιρνω και πρωί....Μετά από την προπόνηση να παίρνω 95 άρα η την complex? Και πριν από τον ύπνο πάλι ποια; :/ σορρυ που σας ζαλίζω.
    Η πρωτείνη είναι συμπλήρωμα και το παίρνεις σε περίπτωση που με τη διατροφή σου δεν συμπληρώνεις τα απαιτούμενα γραμμάρια πρωτείνης που έχεις ως στόχο. Εγώ πέρα από 1 scoop την ημέρα μετά την προπόνηση δεν παίρνω άλλη επιπλέον.
    Συνεπώς εγώ θα άφηνα 1 scoop μετά την προπόνηση μόνο.

    Από την άλλη 7 μέρες την βδομάδα θα τρως αυτά που γράφεις;
    Καλό είναι όπως αναφέρθηκε να έχεις ποικιλία στις τροφές.
    Βάλε για παράδειγμα μια μέρα όσπρια πχ λουβί/φασόλια μαζί με τόνο
    Ψάρι πχ παγκάσιους

    Το βράδυ μπορείς να βγάλεις την πρωτείνη και να βάλεις γιαούρτι με αμύγδαλα.
    Η καζείνη από το γιούρτι κρατάει κατά τη διάρκεια του ύπνου
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AU77 : 16-09-14 στις 18:49
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 16-09-14 19:50 #10
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    τα αυγα ολοκληρα , σκονη μετα τη προπονηση μονο(αφου την εχεις) και υπολογισε τα μακρος σου στο περιπου και δες πως πας στον καθρεφτη
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 17-09-14 02:51 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TheWorst Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα αυγα ολοκληρα , σκονη μετα τη προπονηση μονο(αφου την εχεις) και υπολογισε τα μακρος σου στο περιπου και δες πως πας στον καθρεφτη
    όταν λες τα μάκρος :/ Όσο για τα αυγα το πρωί θα μπορούσα να τα αντικαταστησω με δύο σκουπ (λόγο του ότι ξυπνάω αρκετά νωρίς για δουλειά και θα μου ήταν πιο ευκολο) ποιοτικά φαντάζομαι το αυγό έχει πιο "καθαρη" πρωτεΐνη...:/
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 17-09-14 03:05 #12
    Το avatar του χρήστη SotosTheBoss

    Εγγραφή
    02-08-2013
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    1.743
    Προεπιλογή
    Ο ορός γάλακτος έχει την υψηλότερη βιολιγική αξια
    «Τ' αγαθά κόποις κτώνται...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 17-09-14 03:13 #13
    Officer
    Το avatar του χρήστη Metalhead|T|

    Εγγραφή
    26-04-2012
    Περ.
    ΤhE SeWErs
    Μηνύματα
    3.642
    Προεπιλογή
    Το θεμα ειναι οτι κοιτας να παρεις γνώμες,

    παραπάνω σου λενε τα στοιχειώδη για τη διατροφη σου,καποια απο τα οποια φαινετα να μην ξερεις

    σου λενε να κρατησεις μονο τα αυγα στο πρωινό και την πρωτείνη μετα το γυμ (ή και πριν τον υπνο) και εσυ συνεχιζεις να λες οτι θες να αντικαταστήσεις κιολας το πρωινό με 2 σκουπ

    μαλλον το ΚΟΜΠΛΕΞ αλλου ειναι και οχι στην πρωτείνη (παντα με αστεια διαθεση,)
    Τάσος
    * Online Coaching /Personal Training Services - Ατομικά προγράμματα προπόνησης /Διατροφικά πλάνα Instagram : HardCoretrainingSupport
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 17-09-14 07:46 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bandicoot Εμφάνιση μηνυμάτων
    όταν λες τα μάκρος :/ Όσο για τα αυγα το πρωί θα μπορούσα να τα αντικαταστησω με δύο σκουπ (λόγο του ότι ξυπνάω αρκετά νωρίς για δουλειά και θα μου ήταν πιο ευκολο) ποιοτικά φαντάζομαι το αυγό έχει πιο "καθαρη" πρωτεΐνη...:/
    Μάκρος είναι η αναλογία Πρωτείνης, Υδατάνθρακα και Λίπους στη Διατροφή σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 17-09-14 22:27 #15
    Προεπιλογή
    Φίλε μου καλησπέρα.Αν και καινούριος στο forum μπορώ να σου πω λίγα πράγματα σχετικά με την διατροφή σου.
    1)Κατ'αρχάς αφού θες να βάλεις όγκο πρέπει να έχεις καλό ισοζύγιο πρωτεϊνών και υδατανθράκων.Όπως πολύ σωστά ανέφερε ένας φίλος προηγουμένως πιο πολύ πρωτεινη δεν σημαίνει αυτόματα πιο πολύς όγκος.100κιλά πρωτείνη να παίρνεις ο οργανισμός σου θ'απορροφήσει μονο αυτά που χρειάζεται και τα υπόλοιπα θα τ'αποβάλλει...ξέρεις πως...
    Αν δεν το δουλεύεις στο gym δεν γίνεται τίποτα.
    2)Την πρωτείνη την χρειάζεσαι γιατί επωφελείσαι διπλά.Πρωτα για το τελικό προϊόν δηλ τ'αμινοξέα που χρειάζεται το σώμα σου για να επουλώσει τον "τραυματισμό" στα όργανα και δεύτερον για τις καύσεις που κάνεις για να φτάσεις στο τελικό προϊόν και σε καθαρότερο μυϊκή μάζα.
    Όλες οι whey ειναι συμπληρώματα.Όταν παίρνεις αρκετή πρωτείνη από την διατροφή σου δεν χρειάζεσαι scoop.
    Το βράδυ αντί για scoop φάε cottage που έχει και πρωτείνη αργής απορρόφησης.Θα δουλευει όσο κοιμάσαι.
    Στο πρωινό σου μπορείς να βγάλεις τ'αυγά και να συμπληρώσεις λίγα φρούτα στη βρώμη με το scoop και ω-λιπαρά 1-2 κουταλιές.
    Πάντως χρειάζεσαι 1,8 με το πολύ 2gr ανά κιλό σώματος σε ημερήσια βάση,δηλ σύνολο στην ημέρα θες 160gr πρωτείνης maximum και αυτό σημαίνει ότι θα χτυπιέται στο gym αλλιώς θα πάει χαμένη και απλά θα βάλεις κιλά και όχι τον όγκο που θέλεις.
    Εκτός αυτού θέλεις καλά λιπαρά...φάε και σολωμό...τσιπούρα...κτλ...
    Έχουν καλές ποσότητες πρωτείνης και καλών λιπαρών.
    Do the math βάσει των αναγκών σου και κανόνισε το πλάνο σου γιατί αν τα κάνεις στραβά σε βλέπω να γεμίζεις την λεκάνη της τουαλέτας και όχι τους μύες σου.
    Πάντα φιλικά και με ενδιαφέρον στον συναθλητή.
    Keep up the good work my friend!!!
    Απάντηση με παράθεση