Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 13 από 13
  1. 24-09-14 17:05 #1
    Προεπιλογή Τραυματισμός και πόνος στη μέση
    Παιδιά καλησπέρα. Από το Μάιο πονούσα παροδικά στο σημείο της μέσης, χαμηλά και δεξιά από τη σπονδυλική στήλη. Έβαζα από μόνος μου βολταρέν και δεν είδα καμία βελτίωση. Είχα την εντύπωση ότι το έπαθα ή από την πρέσα ή από καθίσματα, οπότε και τα έκοψα. Το καλοκαίρι έκανα τακτικά γυμναστική, και όταν έκανα καθίσματα πονούσα πάλι. Από τις 20 Αυγούστου μέχρι και χθες δεν έκανα απολύτως τίποτα λόγω φόρτου της εξεταστικής. Η μέση παροδικά εξακολουθούσε να με πονάει. Χθες έκανα ομαδικό πρόγραμμα και σήμερα κανονικά (στήθος) και γύρισα με αφόρητους πόνους στο σπίτι. Σε σημείο να με πονάει όταν στέκομαι, όταν γέρνω προς τα δεξιά, όταν σηκώνομαι από το κρεβάτι ή όταν σκύβω να δέσω τα κορδόνια μου. Πήγα στο φαρμακείο και πήρα counterpain και Nurofen χάπια και τα ξεκίνησα. Ήδη με την αλοιφή αισθάνομαι μεγάλη ανακούφιση. Όμως στο φαρμακείο μού είπαν να μην κάνω τίποτα για μία εβδομάδα (ήδη έχει περάσει μήνας που δεν κάνω κάτι). Από την άλλη πλευρά διάβασα στο διαδίκτυο ότι η άσκηση μόνο καλό μπορεί να κάνει για τον πόνο αυτό και ότι δεν πρέπει να το αφήσω. Στο γυμναστήριο μού έδειξαν συγκεκριμένες διατάσεις και όταν τις έκανα αισθάνθηκα ανακούφιση.

    Επειδή έχω μπερδευτεί απίστευτα, μπορεί κάποιος να μού πει αν έχει ανάλογη εμπειρία τι έκανε, ή γενικά τι προτείνετε να κάνω; Να συνεχίσω γυμναστήριο κανονικά, χωρίς πολλά κιλά και χωρίς τρέξιμο, παρά μόνο ελλειπτικό, για να αποφεύγω κραδασμούς, ή να το αφήσω;

    Ευχαριστώ. Θα ήμουν υπόχρεος αν απαντούσε κάποιος άμεσα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 24-09-14 17:42 #2
    Προεπιλογή
    Δεν μπορώ να σου πω πολλά πράγματα.. αλλά τα βασικά θα στα αναφέρω, καθώς πέρασα και εγώ μία μικρή ταλαιπωρία!
    Εφόσον έχεις δοκιμάσει όλα αυτά (αλοιφές, διατάσεις, ξεκούραση) και δεν υποχώρησε ο πόνος, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να επισκεφτείς ένα γιατρό, ο οποίος και θα κάνει διάγνωση.. από μία απλή οσφυαλγία μέχρι και δισκοπάθεια.. Απαγορεύεται να κάνεις ασκήσεις που σου προκαλούν πόνο για το λόγο ότι μπορεί να επιδεινώσεις την ήδη υπάρχουσα κατάσταση. Ακόμα, απαγορεύεται να κάνεις στροφικές κινήσεις της μέσης, δηλαδή μην παίξεις τίποτα ποδόσφαιρο, μπάσκετ, τένις, γιατί θα υποφέρεις! Προτίμησε καλύτερα την κολύμβηση για αερόβια και όχι τόσο το τρέξιμο, ακόμα και στο χορτάρι. Στον ύπνο βάλε και ένα μαξιλαράκι κάτω από τα γόνατα για να ξεκουραστεί περισσότερο η μέση.
    "Today I will do what others won't, so tomorrow I can do what others can't"
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-09-14 20:27 #3
    Προεπιλογή
    Σε ευχαριστώ πολύ φίλε! Επειδή σήμερα ξεκίνησα διατάσεις, φάρμακο και αλοιφή, θα κάνω υπομονή 5 μέρες και αν δεν περάσει, έφυγα για ακτινογραφία και γιατρό!
    Θα εφαρμόσω αυτό με το μαξιλάρι το βράδυ που θα κοιμηθώ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 24-09-14 20:29 #4
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Nα μην κάνεις απολύτως τίποτα, κάτσε ξεκουράσου και τράβα και για καμιά μαγνητική γιατί δεν μου ακούγονται καλά τα συμπτώματα σου.

    Διάβασες στο διαδίκτυο? Σοβαρά? Και θα εμπιστευτείς τη μέση σου η οποία μπορεί να παρουσιάσει χίλια-δυο προβλήματα σε κάτι που διάβασες στο διαδίκτυο?

    Ξεκουράσου για καμιά εβδομάδα, πάρε τα χάπια και αν δεν σου έχει περάσει κατευθείαν στο γιατρό για μαγνητική!
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 24-09-14 20:34 #5
    Προεπιλογή
    Οκ φίλε, μη βαράς. Και οι γυμναστές που είπαν να κάνω συγκεκριμένες ασκήσεις μόνο, θεώρησα ότι κάτι ξέρουν.
    Ευχαριστώ!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 24-09-14 20:53 #6
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Bαράω γιατί έβγαλα 3 κήλες ακούγοντας τους γυμναστές και έκανα διατάσεις όταν δεν έπρεπε να κάνω απολύτως τίποτα!
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 24-09-14 23:17 #7
    Προεπιλογή
    Σκέφτομαι πως μπορεί ως αιτία να είναι και το γεγονός ότι δεν έκανα ποτέ σχεδόν προθέρμανση (πέρα από 10 λεπτά διάδρομο)...
    Εσύ από προθέρμανση/ζέσταμα πριν τα βάρη τι κάνεις;... Κανένα βιντεάκι θα βοηθούσε, πέρα από την περιγραφή.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 26-09-14 07:29 #8
    Προεπιλογή
    Φίλε ως ενεργός νοσηλευτής και παθών σε θέματα μέσης...πήγαινε άμεσα σε ιατρό....
    Το θέμα έχει ω εξής:
    1)Μην ακούς πολύ πολύ γυμναστές σε θέμα τραυματισμού....εμένα μου ρήμαζε τον ώμο ένας που μ'έωαλε κάποτε να κάνω οπισθολαίμιες πιέσεις....τότε βέβαια ήμουν άπειρος...
    2)Παίζει να'ναι μυϊκος πόνος και απλά να θέλει ξεκούραση γιατί αν ήταν κήλη θα χτυπούσε το νεύρο στο πόδι...όμως κάθε περίπτωση έχει διαφορετική συμπτωματολογία
    3)Οπωσδήποτε μαγνητική και επίσκεψη σε νευροχειρούργο(ειναι πιο ειδικοί από τους ορθό παιδικούς σε θέματα μέσης trust me!!!)
    4)Σαφώς αποχή απο gym γιατί αφού δεν ξέρεις τι ειναι τότε μπορεί να το χειροτερέψεις...
    Έχω 3 κήλες και ξέρω φίλε....
    Μην μασάς όμως...ακολουθείς την σωστή θεραπεία πιστά και εισαι back on track in no time!!!
    Περαστικά σου φίλε και καλή ανάρρωση
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 26-09-14 08:07 #9
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Δεν είναι απαραίτητο η κήλη να χτυπάει νεύρο στο πόδι!!! Στα υπόλοιπα συμφωνώ.
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 26-09-14 22:44 #10
    Προεπιλογή
    Ακριβώς φίλε μου...εξάλλου το τόνισα πως κάθε περίπτωση έχει διαφορετική συπμπτωματολογία...
    Anyway ας ειναι κάτι που περνάει και ολα cool
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 28-09-14 10:07 #11
    Το avatar του χρήστη morbit_killer

    Εγγραφή
    05-12-2011
    Περ.
    ilion athens
    Μηνύματα
    411
    Cool
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο brazen94 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά καλησπέρα. Από το Μάιο πονούσα παροδικά στο σημείο της μέσης, χαμηλά και δεξιά από τη σπονδυλική στήλη. Έβαζα από μόνος μου βολταρέν και δεν είδα καμία βελτίωση. Είχα την εντύπωση ότι το έπαθα ή από την πρέσα ή από καθίσματα, οπότε και τα έκοψα. Το καλοκαίρι έκανα τακτικά γυμναστική, και όταν έκανα καθίσματα πονούσα πάλι. Από τις 20 Αυγούστου μέχρι και χθες δεν έκανα απολύτως τίποτα λόγω φόρτου της εξεταστικής. Η μέση παροδικά εξακολουθούσε να με πονάει. Χθες έκανα ομαδικό πρόγραμμα και σήμερα κανονικά (στήθος) και γύρισα με αφόρητους πόνους στο σπίτι. Σε σημείο να με πονάει όταν στέκομαι, όταν γέρνω προς τα δεξιά, όταν σηκώνομαι από το κρεβάτι ή όταν σκύβω να δέσω τα κορδόνια μου. Πήγα στο φαρμακείο και πήρα counterpain και Nurofen χάπια και τα ξεκίνησα. Ήδη με την αλοιφή αισθάνομαι μεγάλη ανακούφιση. Όμως στο φαρμακείο μού είπαν να μην κάνω τίποτα για μία εβδομάδα (ήδη έχει περάσει μήνας που δεν κάνω κάτι). Από την άλλη πλευρά διάβασα στο διαδίκτυο ότι η άσκηση μόνο καλό μπορεί να κάνει για τον πόνο αυτό και ότι δεν πρέπει να το αφήσω. Στο γυμναστήριο μού έδειξαν συγκεκριμένες διατάσεις και όταν τις έκανα αισθάνθηκα ανακούφιση.

    Επειδή έχω μπερδευτεί απίστευτα, μπορεί κάποιος να μού πει αν έχει ανάλογη εμπειρία τι έκανε, ή γενικά τι προτείνετε να κάνω; Να συνεχίσω γυμναστήριο κανονικά, χωρίς πολλά κιλά και χωρίς τρέξιμο, παρά μόνο ελλειπτικό, για να αποφεύγω κραδασμούς, ή να το αφήσω;

    Ευχαριστώ. Θα ήμουν υπόχρεος αν απαντούσε κάποιος άμεσα...
    πρέπει να χρησιμοποιείς πάντα ζώνη να την δένεις σφιχτά γύρω απο τη μέση , κάνε ξεκούραση και θυμήσου αυτόν τον βασικό κανόνα
    καλή ανάρωση!!!
    ΤΗΕ POWER OF WILL
    THE POWER OF ONE

    Everybody wanna be a bodybuilder but don’t nobody wanna lift no heavy-ass weights
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 29-09-14 00:57 #12
    Προεπιλογή
    Παιδια εχω διαβασει τα δικα σας προβληματα και θελω να πω απλα να μην πανικοβαλεστε . Για ολα υπαρχουν λυσεις. Φτανει να μην το αφηνετε.
    Να σας πω και γω τη δικη μου ιστορια. Ειναι η δευτερη φορα σε ενα μηνα που εχω ενα πονο πισω στη πλατη (περιπου αριστερα των οσφυικων σπονδυλων, πρεπει να ειναι στον πλατυ ραχιαιο ο πονος) Βασικα ειμαι Γυμναστης αλλα εμπειρια πανω σε θεματα τραυματισμων πλατης δεν εχω...
    Λοιπον την πρωτη φορα που το ειχα παθει τελειώνοντας το γυμναστηριο πριν κανα μηνα, κατεβηκα κατω να αλλαξω ρουχα δρωμενος εχω να πω για να μπω στην πισινα που κανω μαθημα σε μικρα παιδια. Η αποτομη αλλαγη θερμοκρασιας και το οτι η πορτα ηταν ανοιχτη εκει κοντα ισως να μου εχει προκαλεσει καποιο προβλημα ψυξης στη μεση. (ετσι θελω να ελπιζω) Το επομενο πρωι δεν μπορουσα ευκολα να σηκωθώ απο το κρεβατι ουτε να στριψω ευκολα.. Ενιωθα τοσο σκληρη την πλατη μου που πονουσα διαρκως ειτε ξαπλωνα ειτε στεκομουνα. Δεν ηταν αφοριτος ο πονος απλα πονουσα.. Εκανα καποιες καλες διατασεις εκανα και λιγο masage πανω στο roll ενιωσα καπως καλυτερα.. Σκευτηκα θα ηταν προβλημα ψυξης.. Μετα απο λιγες μερες ο πονος περασε.. Να πω τελευταιους μηνες οτι το κανω συχνα αυτο. Γυμναζομαι και αμεσως μετα δρωμενος μπενω στο παγωμενο νερο..
    Πριν απο 5-6 μερες παλι τσακ μετα απο dead lift κατεβενω και παλι στο παγωμενο νερο και μεχρι να παω σπιτι πονουσε το ιδιο σημειο παλι.. και αυτη τη φορα ο πονος ηταν λιγο ποιο σπαστικος.. νιωθω την πλατη μου παρα πολυ σκληρη.. Δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να ειναι.. ψυξη? δισκοπαθεια?? Φυσικα οσο περνουν οι μερες ο πονος φευγει.. ειδικα τωρα που εκανα 2 μερες να γυμναστω ειναι καλυτερα.. αλλα και παλι δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι τραυματισμος..
    Η αληθεια ειναι οτι τελευταίες 2-3 μερες πσιλο μουδιαζει λιγο η αριστερη μου πατουσα ενα (5%) θα ελεγα.. (μυρμιγκιασμα οσο και που το νιωθω) .. Αν δεν ηταν αυτο θα ελεγα θα ειναι καμια ψυξη αλλα τωρα με αυτο μου βαζει ασχημες ιδεες οτι μπορει να ειναι κατι αλλο... (εκτος και αν η ψυξη προκαλει και αυτη κατι τετοιο.
    Εχει κανεις καποια γνωμη πανω σε αυτο παιδες? τι να ειναι λετε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 03-10-14 13:00 #13
    Προεπιλογή
    Σχετικα με μενα, να πω οτι εν τελει εχω οσφυαλγια-ισχιαλγια (δεν γνωριζω ακομη τι ειδους) και σιγουρα εναν παραμορφωμενο σπονδυλο (ο1) ισως και τον θ12. Δευτερα παω για αξονικη τομογραφια, παιρνω αποτελεσματα, ξαναπαω στον ορθοπεδικο μου και μαλλον θα ακολουθησω θεραπεια με ενεσεις και φυσιοθεραπειες, αν δεν προκυψει τιποτα χειροτερο με την αξονικη, γιατι με την απλη ακτινογραφια δε φαινονται δισκοι, νευρα κλπ, τα οποια τωρα θελει να εξετασει ο γιατρος. Οι πονοι που ειχα ηταν αφορητοι κ εκανα το λαθος τη δευτερα που αισθανομουν λιγο καλυτερα να παω γυμναστηριο για πιλατες, αφου ηθελα να αποφυγω τα βαρη. Στο 25 λεπτο ειχα φυγει με φρικτους πονους. Ειμαι με χαπια voltaren για μια εβδομαδα, και ιδωμεν απο Πεμπτη τι θα επακολουθησει...

    Φιλε απο πανω, προτεινω να πας σε εναν ορθοπεδικο μιας και δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Πονουσα παροδικα απο πριν το καλοκαιρι και νομιζα κι εγω οτι ειναι μυικος πονος, και τελικα με τη συνεχιση της προπονησης το γ@μησ@. Ευχομαι ο,τι και να ειναι, να ειναι θεραπευσιμο (σιγουρα θα ειναι) ανωδυνα.
    Απάντηση με παράθεση