Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 40
  1. 26-09-14 01:49 #16
    Officer
    Το avatar του χρήστη Metalhead|T|

    Εγγραφή
    26-04-2012
    Περ.
    ΤhE SeWErs
    Μηνύματα
    3.642
    Προεπιλογή
    περιληπτικα σου γραφω για το αεροβιο

    Το πρωι που ειμαστε νηστικοι τα επιπεδα του γλυκογονου (αποθηκευμενοι υδατανθρακες) στους μυς και στο συκωτι ειναι παρα πολυ χαμηλα,ετσι καιμε λίπος αντι για υδατάνθρακες για ενεργεια...Οι υδατανθρακες ειναι η κύρια και προτιμοτερη πηγη ενεργειας για το σωμα. Οταν αυτη η πηγη ενεργειας ειναι σε μειωμενα επιπεδα το σωμα αναγκαζεται να δημιουργησει ενεργεια απο μια δευτερευουσα πηγη, αποθηκευμενης ενεργεια η οποία ειναι το λίπος....επισης οταν κανουμε αεροβια το πρωι οχι μονο καιμε λιπος κατα τη διαρκεια της ασκησης αλλα συνεχιζουμε να καιμε λιπος με ταχυς ρυθμους και αφου εχουμε τελειωσει...αυτοι ειναι οι 2 πιο βασικοι λόγοι..σίγουρα καις και τις υπολοιπες στιγμες της μερας απλα όχι τόσο....
    Τάσος
    * Online Coaching /Personal Training Services - Ατομικά προγράμματα προπόνησης /Διατροφικά πλάνα Instagram : HardCoretrainingSupport
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-09-14 01:53 #17
    Προεπιλογή
    α οκ, αυτο δεν το ηξερα!! Να ρωτησω και κατι αλλο;; αν επικεντρωθω μονο στα βαρυ και σταμτησω το τρεξιμο και ολα αυτα εχω να κερδισω κατι η να χασω;; περα απο την αντοχη φυσικα...!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-09-14 11:41 #18
    Προεπιλογή
    Τις ημερες που κανεις kick να μην κανεις βαρη μετα
    Να τα κανεις πριν,ή να τα κανεις αλλη μερα,αυτο απανταει στο τελευταιο ερωτημα σου
    Επειδη στα ποδια φαινεται οτι δεν κανεις ασκησεις,κανε βαθια καθισματα,στην αρχη χωρις βαρος,μετα βαλε αλτηρες στους ωμους για βαρος

    Αυτο με την πρωινη προπονηση και το καψιμο λιπους δυστυχως δεν ισχυει,δεν ειναι ποτε τοσο απλο.

    Δεν υπαρχει λογος να μην τρως ποτε γλυκα,αλλα σαφως να προτιμας πολυ μικρες ποσοτητες,με πολυ υψηλη περιεκτικοτητα σε κακαο (70%) και κατα προτιμηση με στέβια
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 26-09-14 12:31 #19
    Προεπιλογή
    λίγο- πολύ οι προλαλήσαντες με έχουν καλύψει στο κομμάτι της γυμναστικής-διατροφής κλπ. Αυτό που σίγουρα θα σου συστήσω είναι εκτός από τα βάρη που τα θεωρώ απαραίτητα για την βελτιωμένη σύνθεση ενός σώματος είναι η διαλλειματική άσκηση κάνε search HIIT kai TABATA που θα σε ωφελήσει πάρα πολύ αλλά περισότερο βάρη για να αρχίσεις να βελτιώνεσαι απο μέσα προς τα έξω αν με καταλαβαίνεις.

    Α και καλύτερα θα ήταν να πας σε ένα γυμναστήριο που εκτός της ποικιλίας των ασκήσεων και μηχανημάτων που υπάρχει θα υπάρχει, ελπίζω, και κάποιος γυμναστής να σου δείξει τη σωστή εκτέλεση των ασκήσεων για να μην έχουμε κανα θεματάκι με τραυματισμούς μόνη σου κλπ. προγράμματα μπορείς να βρείς άπειρα στο΄παρόν forum αλλά και γενικά στο internet.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GEORGE.P : 26-09-14 στις 12:34
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 27-09-14 01:39 #20
    Προεπιλογή
    vagos789 Δυστηχως οτι ασκηση κανω με βαρακια το κανω μετα την προπονηση μου,γιατι δεν εχω σπιτι μου οποτε μονο εκει υπαρχουν , το προβλημα μου δεν ειναι τοσο στα χερια γιατι φαντασου μονο που πηγαινω προπονηση εδω και ποσα χρονια χωρις να κανω βαρακια τα χερια μου εχουν σφιξει (οχι πολυ αλλα αν σκεφτεις οτι δεν εκανα βαρακια και τετοια ειναι λιγο περιεργο) θελω να πω πως αυτα λιγο πολυ δεν ειναι δυσκολο να γυμναστουν...το δυσκολο ειναι ποδια και κυλιακοι...που προσπαθω πολυ για αυτα, και για αυτο πηγαινω για τρεξιμο ναι μεν αντοχη αλλα και για αυτο!

    GEORGE.P πηγα σε γυμναστηριο 2 μηνες, τους εξηγησα πως δεν ειμαι σε κατι αρχαροια και εχω συνθησει, και εκανα αυτα που εκανε 1 που δεν εχεις ξανα πατησει το ποδι της σε γυμναστηριο!!δεν ικανοποιηθηκα οτι εκανα εκει τα κανα και στην προπονηση, περα απο 2 μηχανηματα που ειχε καλα για τα ποδια....
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 27-09-14 01:52 #21
    Το avatar του χρήστη SotosTheBoss

    Εγγραφή
    02-08-2013
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    1.743
    Προεπιλογή
    Μεσα στο φορουμ υπάρχουν άπειρα προγραμμα προπόνησης.
    Παρε για παράδειγμα αυτού του Ηλια του τριανταφυλου......

    Αν και στην θεση σου αφου εκανα kick θα έπαιζα με ενα προγραμμα δυναμης


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    «Τ' αγαθά κόποις κτώνται...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 27-09-14 01:55 #22
    Προεπιλογή
    τελεια, ευχαριστω για την απαντηση σου, ειναι τοσα πολλα στο forum οσο αφορα προπονηση - διατροφη που δεν με φτανει να τα δω ολα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 27-09-14 02:17 #23
    Officer
    Το avatar του χρήστη Metalhead|T|

    Εγγραφή
    26-04-2012
    Περ.
    ΤhE SeWErs
    Μηνύματα
    3.642
    Προεπιλογή
    Bαγγέλη χαραμίζεσαι εδω μέσα φίλε

    Ελένη,αυτο που λες παραπάνω δεν ισχυει
    δεν ειμαι σε κατι αρχαροια και εχω συνθησει, και εκανα αυτα που εκανε 1 που δεν εχεις ξανα πατησει το ποδι της σε γυμναστηριο!!
    προσωπικα αλλα και πολυ αλλοι ''αθλητες'' στο χώρο του γυμναστηριου,μετα απο μια περιοδο αποχης κατα την οποια δινουμε χρονο στο σώμα να ξεκουραστεί,η επανένταξη στο χώρο με τα ''βαρη'' γινεται με απλα κυκλικά προγραμματα,εως οτου μπεί ξανα το σωμα σε ενα ρυθμό...ο ενας μήνας συνηθως ειναι ενα στάδιο προσαρμογής..ειτε θέλουμε είτε οχι...(Αν φυσικα θέλουμε να σεβόμαστε τον εαυτό μας)....

    πιστευω οτι πρεπει να δώσεις μια 2η ευκαιρια σε αυτο τον τρόπο προπονησης και να βρείς καποιον που θα σου ταιριαξει και θα συνδοιαζεται ευκολα,με τις εκρηκτικες προπονησεις του κικ
    Τάσος
    * Online Coaching /Personal Training Services - Ατομικά προγράμματα προπόνησης /Διατροφικά πλάνα Instagram : HardCoretrainingSupport
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 27-09-14 02:20 #24
    Officer
    Το avatar του χρήστη Metalhead|T|

    Εγγραφή
    26-04-2012
    Περ.
    ΤhE SeWErs
    Μηνύματα
    3.642
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ελένη Νικολ Εμφάνιση μηνυμάτων
    α οκ, αυτο δεν το ηξερα!! Να ρωτησω και κατι αλλο;; αν επικεντρωθω μονο στα βαρυ και σταμτησω το τρεξιμο και ολα αυτα εχω να κερδισω κατι η να χασω;; περα απο την αντοχη φυσικα...!
    το τρέξιμο και γενικότερα την αεροβική ασκηση τη χρησιμοποιούμε όχι μονο σαν αυξηση της αντοχής,αναπνοών κλπ αλλα και σα σύμμαχο της καρδιάς και της καλής λειτουργίας της

    προσωπικα εχω επιλέξει το εντονο περπάτημα σαν εναλλακτικη μεθοδο,γιατι το τρεξιμο με ''χτυπαει'' στα γονατα και λειτουργεί κατασταλτικά στο στοχο που εχω
    Τάσος
    * Online Coaching /Personal Training Services - Ατομικά προγράμματα προπόνησης /Διατροφικά πλάνα Instagram : HardCoretrainingSupport
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 27-09-14 02:29 #25
    Προεπιλογή
    Η αληθεια ειναι πως γυμναστηριο ειχα παει και παλιοτερα , αλλα ξανα πατησα μετα απο πολλα χρονια φετος δηλαδη...απλα ο τροπος που εκανα εγω ολα αυτα δεν τα θεωρησα δυσκολα, δεν λεω ψεματα πως στην αρχη ποναγα αλλα μετα συνηθησα , θεωρω πως εκει που κανα 40 κυλιακους 50 , δεν μπορει να μου βαλει 10 ειναι σαν να μην κανω τιποτα για μενα, με αυτην την εννοια το λεω!τωρα μπορει να εχω σε κατι αδικο δεν ξερω οτι ξερουν οι γυμναστες αλλα σωματικα περα απο τα ποδια που δεν ειχα ασχοληθει ξανα, σε ολα τα αλλα δεν με καλυψε!ισως ηθελε περισσοτερο χρονο!...Επισης το γρηγορα περπατημα το κανω μονο οταν βαριεμαι να τρεξω, κατα καποιο περιεργο τροπο εγω συνδιασει πως το τρεξιμο με γυμναζει απο την μεση και κατω, (για αυτο προσπαθω να ταιριαξω τα παντα , στην προπονηση μου ποιο ευκολα γυμναζονται τα χερια) αυτητην ιδεα για το τρεξιμο που την περασε η αδεφη μου που παει στιβο και δεν κανει τιποτα αλλο απο το να τρεχει και γυμναζεται φυσικα..για αυτο καθομαι και *ταλεπωρουμε* ετσι
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ελένη Νικολ : 27-09-14 στις 02:39
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 27-09-14 13:12 #26
    Το avatar του χρήστη SotosTheBoss

    Εγγραφή
    02-08-2013
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    1.743
    Προεπιλογή
    Σωστα ολα αυτα που λες αλλα αφου ασχολησαι με kick πρεπει να κοιτας κατι να τα συνδιαζεις(γνωμη μου)

    Κοιταξε πιο πάνω τι σ λεει ο τασος......ΑΝ παρακολουθησεις το λογκ του θα δεις οτι εχει μια αλφα μυικοτητα κατεβηκε τον μαιο σε αγωνες ειχε αποχη απο βαρη ενα μηνα το καλοκαιρι και μετα απο χρονια γυμναστικης και οπως επανηλθε με ενα κυκλικο προηραμμα προσαρμογης......Πρεπει να μαθεις να ακους το σωμα.

    Επίσης η ξεκούραση παίζει πολύ σημαντικο ρολο.....

    Σκέψου το ομως και εσυ μως ανα ακολουθούσες ενα πρόγραμμα δυναμης δεν θα θα σε οφελούσε και στις επιδόσεις σου στο kick...

    Εδώ εγώ πάλια που πήγαινα γυμναστηριο (τώρα εχω Home gym) επείδη παίζω και 5αρι σε μπασκετ ο προπονητης μ εβαζε στα βαρη πρόγραμμα δυναμης....Πόσο μαλλον εσυ που πρέπει να δίνεις πόνο...



    Υ.Γ Τάσο τα λεφτα μετα για το προμο π σ εκανα
    «Τ' αγαθά κόποις κτώνται...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 27-09-14 22:15 #27
    Προεπιλογή
    Οσο αφορα την ξεκουραση κανω τρεξιμο , προπονηση ολη την βδομαδα εναλλαξ δηλαδη και ξεκουραζομαι 1 φορα την Βδομαδα η 2 αν νιωσω οτι εχω ποιαστει η δεν μπορω! Τωρα προγραμμα κατα καποοιο τροπο εχω βαλει στον ευατο μου οσο αφορα τις ασκησεις...δηλαδη περα απο την προπονηση μου, πηγααινω για τρεξιμο παω σπιτι κανω ξερω γω 30 κυλιακους 4 σετ, αυριο παλι τρεξιμο παω σπιτι κανω καθισματα 30 των 4 σετ, καπως ετσι λειτουργω ολα αυτα χωρις βαρη..η αν εχω βαρη με λιγα κιλα εως 5 δηλαδη...οτι βαρη κανω θα το κανω στην προπονηση μου γιατι στο σπιτι μουδεν υπαρχουν ακομη!..
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 27-09-14 22:51 #28
    Το avatar του χρήστη SotosTheBoss

    Εγγραφή
    02-08-2013
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    1.743
    Προεπιλογή
    Να προσεχεις ομως με τους πολλούς κοιλιακούς γιατι ειναι μικρή ομαδα και υπέρ προπονούνται εύκολα.το όσο περισσότερο τοαο το καλύτερο δεν ισχύει

    3 φορές την εβδομάδα ειναι καλα


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    «Τ' αγαθά κόποις κτώνται...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 27-09-14 22:54 #29
    Προεπιλογή
    α οκ και εγω καθομουν και εκανα παλια καθε μερα
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 27-09-14 23:21 #30
    Το avatar του χρήστη SotosTheBoss

    Εγγραφή
    02-08-2013
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    1.743
    Προεπιλογή
    Αν σε κανω λαθος υπαρχει ενα άρθρο στο φορουμ με τα σύμπτωμα της υπέρ προπόνησης και τι μας προκαλεί


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    «Τ' αγαθά κόποις κτώνται...»
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία