Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. 01-11-14 23:10 #1
    Exclamation Γυμναστική/Δίαιτα
    Γεια σας!

    Θα ηθελα να με βοηθησετε στο παρακατω προβλημα γιατι εχω ακουσει πολλα και εχω μπερδευτει πολυ.
    Πριν λιγα χρονια ημουν αρκετα ευσωμος(να το πω ευγενικα) με αποτελεσμα να φτασω καπου στα 100 κιλα.
    Στα 14 μου (υψος καπου στο 1.79) λογο ενος συμβαν εχασα παρα πολυ αποτομα κιλα, ετρωγα ελαχιστα εως καθολου με αποτελεσμα μεσα σε 3 μηνες να φυγω απο τα 95 και να παω κοντα στα 75. Το κακο με αυτο ηταν οτι εχασα τα κιλα χωρις να κανω καθολου γυμναστικη, με αποτελεσμα το αχρηστο και περιττο λιπος να παραμεινει σε πολλα σημεια οπως στηθος(καπου στα 5 εκατοστα τωρα) κοιλια και ποδια.
    Τωρα ειμαι 18 στα 19 γυρο στα 90 κιλα (υψος 1.87) και αποφασισα να κανω μια διαιτα και γυμναστικη για να διωξω ολη τη σαβουρα απο πανω μου. Εχω ακουσει διαφορα οπως προανεφερα και δεν ξερω τι να κανω.
    Θα ηθελα να μου πειτε καμια γνωμη για διαιτα και γυμναστικη.
    Επισης συμφωνα με τα αυτα που ειπα θα μπορουσατε να μου πειτε ποσο χρονο θα μου παρει για να γινω παλι normal η εστω να δω μια σημαντικη διαφορα?

    Σκεφτηκα το εξης για διαιτα..
    Θα σταματησω να πινω τα παντα παρα μονο νερο.
    Θα τρωω σχεδον συνεχεια λαχανικα και καπου καπου λιγο κρεας και ψαρη γιατι οπως και να εχει ο οργανισμος χρειαζεται πρωτεινη.
    Οτι εχει να κανει με ζαχαρη ουτε καν θα το αγγιζω. Επισης θα αποφευγω ρυζι και ψωμι.
    Και λιγα εως καθολου φρουτα..

    Για γυμναστικη...
    Πολυ περπατημα και βαρη.

    Παρακαλω βοηθηστε με δεν αντεχω αλλο.. Μακαρι να γινοταν να γυρισω τον χρονο πισω!!

    Ευχαριστω εκ των προτερων!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 03-11-14 08:59 #2
    Προεπιλογή
    Φίλε καλωσόρισες.
    Καταρχήν με την ηλικία σου δεν είναι αργά να αποκτήσεις το σώμα που θέλεις.

    Με τη διατροφή να μην είσαι απόλυτος και μην αποκλείσεις κάτι εντελώς για παράδειγμα να πιεις μια μπύρα την εβδομάδα δεν θα αλλάξαι και πολύ η διατροφή σου.

    Η θεωρία λέει ότι πρέπει να υπολογίσεις τις θερμίδες συντήρησης σου να προσθέσεις τις θερμίδες που θα καις στο γυμναστήριο και να αφαιρέσεις 300 - 400 θερμίδες για να βρεις τις θερμίδες της διατροφής σου. Σε κάθε γεύμα να συνδυάζεις πρωτείνη (κοτόπουλο, βοδινό και χοιρινο, αυγά, μπιφτέκια) + υδατάνθρακα (χόρτα βραστά, πατάτα/γλυκοπατάτα, ρύζι, μακαρόνια) + λιπαρά (φυστικοβούτιρο, ελαιόλαδο, καρύδια, αμύγδαλα, ταχίνι).

    Δοκίμασε το myfitnesspal θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τα συστατικά (μάκρος) του κάθε γεύματος.

    Κάνε μια προσπάθεια με τη διατροφή σου και γράψε την εδώ για συμβουλές.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AU77 : 03-11-14 στις 09:13
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 03-11-14 14:43 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης συμφωνα με τα αυτα που ειπα θα μπορουσατε να μου πειτε ποσο χρονο θα μου παρει για να γινω παλι normal η εστω να δω μια σημαντικη διαφορα?

    Εισαι παρα πολυ νεος,με ενα προσεγμενο προγραμμα διατροφης θα δεις μεγαλη διαφορα μεσα σε 6 μηνες
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-11-14 11:52 #4
    Προεπιλογή
    ευχαριστω πολυ παιδια για το response θα κανω ενα προγραμμα και θα το κανω post παλι εδω
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-11-14 14:19 #5
    Προεπιλογή
    Σε σχέση με το μήνυμα σου αν δεν τρως καθημερινά πρωτεινούχα γεύματα θα καταλήξεις με διατροφή πολύ χαμηλή σε πρωτείνη.

    Υπάρχει δυσκολία να τρως κρέας/ψάρι/αυγά καθημερινά;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AU77 : 06-11-14 στις 14:22
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 06-11-14 22:09 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AU77 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Υπάρχει δυσκολία να τρως κρέας/ψάρι/αυγά καθημερινά;

    Ναι πιστευω πως μπορω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 07-11-14 14:57 #7
    Προεπιλογή
    Ωραία μια τυπική δίαιτα μπορεί να είναι αυτή

    Πρωινό Βρώμη με νερό/γάλα και 2 αυγά

    9.00 - 10.00 Είπες θα είσαι γυμναστήριο
    Μόλις τελειώσεις θέλεις κάτι για ενέργεια πχ μια μπανάνα + πρωτείνη σε σκόνη + νερό με λίγο γάλα αν θες.
    Αν δεν θες να ξεκινήσεις πρωτείνη σε σκόνη μπορείς να κάνεις κανένα σαντουιτς πχ κοτόπουλο/γαλοπούλα, μαρούλι, αγγουράκι και μαύρο ψωμί

    Μεσημεριανό Κρέας πχ κοτόπουλο/βοδινο/μπιφτέκια/ψάρι + υδατάνθρακα πχ λαχανικά βραστά/πατάτα βραστή/γλυκοπατάτα/μακαρόνια ολικής + σαλάτα + ελαιόλαδο

    Απογευματινό αφού θα είσαι στη σχολή μπορείς να βάλεις 10 αμύγδαλα

    Βραδινό Παρόμοιο με το μεσημεριανό + σαλάτα + ελαιόλαδο. Υδατάνθρακά μπορείς να παίρνεις εδώ και σιγά σιγά να τον μειώσεις ανάλογα με την πρόοδο σου.

    Αν αργείς να πας για ύπνο και ακόμη πεινάς μπορείς να βάλεις 1 γλυντζάνι γιαούρτι + 10 αμύγδαλα

    Αν δεν σε βολεύει κάτι γράψε το εδώ για συμβουλές και από τους υπόλοιπους
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 07-11-14 17:08 #8
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω φιλε... Αυτα επι καθημερινης βασεως ετσι?
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-11-14 08:10 #9
    Προεπιλογή
    Ναι καθημερινά.
    Αν θες μπορείς να βάλεις και κανένα όσπριο πχ
    Φασόλια + καρότο + ελαιόλαδο + τόνο
    Λουβί + ελαιόλαδο + τόνο
    Φακές
    Απάντηση με παράθεση