Θέμα: Κωστας log

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. 22-01-17 01:52 #1
    Προεπιλογή Κωστας log
    Καλησπερα.Ειμαι ο κωστας ειμαι 22 ετων,1.70 υψος,78 κιλα.Εδω και 4 χρονια ασχολουμαι με το muay thai και την καλλισθενικη γυμναστικη.τωρα στις γιορτες ξεφυγα λιγακι +3 κιλα,οποτε και αρχισα την προσπαθεια να πεσω και ακομα πιο χαμηλα αυτην την φορα(ευκαιρια ειναι),στα 70 κιλα.Η προπονηση που κανω ειναι καθαρα fuctional,κυκλικες προπονησεις οι οποιες περιεχουν συνδυασμο απο αεροβιες,αναεροβιες και ισομετρικες ασκησεις,οτιδηποτε βοηθαει στο αθλημα δλδ.Πλεον δεν ειμαι ενεργος σε αγωνες,για προσωπικους λογους,οποτε και κανω μια απλη προπονησουλα στο σπιτι,σακο,σκιαμαχια και στοχους μερικες φορες,απλα για να κρατησω τις οποιες ικανοτητες εχω αποκτησει.Απο θεμα διατροφης δεν μετραω θερμιδες,προσπαθω απλα να τρωω υγιεινα και οχι υπερβολικα.Αφηνω μια φορα την εβδομαδα στον εαυτο μου να φαει ο,τι θελει,συνηθως γλυκο γιατι εχω μεγαλη αδυναμια στα ατιμα.Θα σας παραθεσω ενα προχειρο προγραμμα διατροφης και προπονησης και απο δευτερα που θα ξεκινησω ξανα τον αγωνα θα τα γραφω ολα αναλυτικα και ισως αρχισω να μετραω και θερμιδες να ξερω πανω κατω που βρισκομαι.Εχουμε και λεμε λοιπον:

    Γευμα 1(προ-προπονητικο):
    50γρ. βρωμη μαγειρεμενη σε νερο
    1 μπανανα
    μισο κουταλακι κανελα
    1 κ.τ.γ. κουταλια μελι
    μια χουφτα αμυγδαλα η καρυδια η φυστικια
    homemade χυμο πορτοκαλι 250μλ

    2 ωρες μετα προπονησουλα
    ζεσταμα:10 λεπτα σχοινακι
    3χ3' ελευθερα χτυπηματα στο σακο
    η ρουτινα:
    αρνητικες ελξεις
    αρνητικες βυθισεις
    καθισματα με αλμα
    dragon flag
    burpees με γονατα ψηλα στο σηκωμα
    χ4 κυκλους,διαλειμα αναμεσα στους κυκλους 1.30' με 2'
    3χ3 σκιαμαχια
    διατασεις για ολο το σωμα
    (ειναι ενα προχειρο προγραμματακι που χρησιμοποιησα προχθες,συνηθως ακολουθω διαφορετικο προγραμμα καθε μερα)

    γευμα 2(μετα προπονητικο):
    2 αυγα

    γευμα 3:
    συνηθως κοτοπουλο/μοσχαρι η ψαρι 150γρ.
    ρυζι η πατατα 100γρ
    πρασινη σαλατα με 1 κ.τ.σ ελαιολαδο

    γευμα 4(συνηθως δεν τρωω διοτι με κραταει το μεσημεριανο και δεν πειναω,συνηθως τρωω κανενα φρουτο η κατι τετοιο)

    γευμα 5:
    παλι καποιο κρεατικο η ψαρι 100 γρ.
    πρασινη σαλατα με 1 κ.τ.σ. ελαιολαδο

    γευμα 6(πριν τον υπνο):
    250μλ γαλα

    Αυτα.σιγουρα χρειαζεται αρκετες διορθωσεις.Θα χαρω να ακουσω γνωμες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-01-17 14:22 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Καλη αρχη στο log
    Σιγουρα η διατροφη σου πασχει λιγο απο πρωτεινη..πρεπει να εχεις καπου 70-80 γρ μαζι με καποια φυτικη που ειδα οτι εχεις, αλλα καλο θα ηταν να την αυξανες λιγο, τουλαχιστον μαζι με το πρωινο σου που εκει δεν εχεις καθολου..
    Αντιθετως εχεις αρκετο υ/α εκει, κ καθολου στο μεταπροπονητικο που ειναι μονο δυο αβγα..οι σχετικοι μεταφορεις ειναι πιο ευαισθητοι στο υ/α μετα την προπονηση οποτε μπορεις να σπασεις λιγο την ποτητα του πρωινου κ να μεταφερεις λιγο υ/α στο ποστ..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-01-17 17:42 #3
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω πολυ.Ναι θελει πολυ δουλεια,θα βαλω τα αυγα στο πρωινο και μια αλλη πηγη πρωτεϊνης και ισως την μπανανα για υ/α στο μετα-προπονητικο και σιγουρα πρεπει να αρχισω να μετραω θερμιδες και γενικα την διατροφικη αξια καθε γευματος.Σε ευχαριστω παντως για τις συμβουλες σου,θα τις εφαρμοσω.
    Απάντηση με παράθεση