Θέμα: Γονατα

Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. 02-12-14 15:58 #1
    Προεπιλογή Γονατα
    Χθες πηγα γυμναστηριο με τα γονατα να πονανε λιγο,και ειδικα το ενα ειχε και ενοχλητικη ασταθεια που μου εμφανιζεται οταν τα ξεκουραζω πολλες ημερες
    Υπηρχαν δυο δρομοι,ο ενας να τα ξεκουρασω για οσο χρειαστει,ο αλλος να γυμναστω κανονικα για οσο παει
    Επελεξα τον δευτερο και το αποτελεσμα ειναι οτι σημερα ειμαι πολυ καλυτερα
    Απλα η μονη ασκηση που δεν κανω ποτε ειναι τα leg extension γιατι ειναι ο πονος ο ιδιος,και κατα την ασκηση αλλα και μετα
    Κατα τα αλλα ομως,βαθια καθισματα,leg press,ολα μεσα........
    Συμπερασμα:Γυμναστειτε,κανει καλο
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 02-12-14 16:05 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    οι μυς "κρατανε" τον σκελετο οποτε οσο τους γυμναζεις ειναι λογικο να μην εχεις αυτες τις ενοχλησεις.
    το θεμα ειναι οτι αν υπαρχει προβλημα πχ στο γονατο οπως αναφερεις εσυ,το οτι γυμναζεσαι δεν σημαινει οτι το θεραπευεις κιολας.
    αν καποια στιγμη στη ζωη σου κ για καποιο λογο σταματησεις να γυμναζεσαι το προβλημα θα φανει παλι.

    καθως επισης μπορει να υπαρξει κ επιβαρυνση του κιολας αν τα φορτια που σηκωνεις προοδευτικα αυξηθουν κατα πολυ..

    κ αυτο γιατι καποια στιγμη στη ζωη σου θελοντας η μη ,οι μυς θα φυγουν/μειωθουν για τον Α η Β λογο..τα σκελετικα προβληματα οχι.
    σαφως ομως κ η γυμναστικη κανει καλο κ σιγουρα οταν εχεις ενα προβλημα δουλευεις γυρω απο αυτο οπως γραφεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 02-12-14 17:22 #3
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    η γυμναστικη προσφέρει καλύτερη στηριξη στο γόνατο λόγω της ενδυνάμωσης των μυών αλλα αν δεν υπάρχει σωστη ευλυγισία η άρθρωση του γονάτου δεν λειτουργεί σωστα και μακροπρόθεσμα οι φθορές μπορει να είναι μεγάλες , γι αυτο οι διατάσεις μετα το καλο ζέσταμα είναι μονόδρομος

    αν κάνεις έστω μια φορα σωστες διατάσεις θα καταλάβεις όλα αυτα απο την ανακούφιση που θα νιώθεις , οι περισσότεροι κάνουν για να πούν ότι κάνανε
    και όταν ήδη υπάρχει πόνος μετα την προπόνηση ποδιών και νιώθουμε βαρυα τα πόδια , τότε η κρυοθεραπεία ο πάγος δηλαδή είναι καθοριστικής σημασίας , πολυ καλύτερα απο τις διάφορες αλοιφές
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 03-12-14 12:18 #4
    Προεπιλογή
    Διατασεις δεν κανω στα γονατα γιατι εμενα δεν μου προσφερουν κατι εκτος απο...πονο
    Οταν εχω πονο το τελευταιο που χρειαζομαι ειναι επιπλεον πονο με επιπλεον πιεση απο την υπερδιαταση
    Αλλωστε τα βαθια καθισματα απο μονα τους ειναι μια μορφη διατασης
    Οι αθλουμενοι με βαρη εχουν παντα βελτιωση και στην ευλυγισία χωρις να χρειαζονται διατασεις
    Επισης στατικες διατασεις ειναι λαθος να κανουμε πριν απο ασκηση,παντα μετα
    Ξερω οτι το τελευταιο δεν το γνωριζουν πολλοι αλλα ειναι πραγματικοτητα απο μακροχρονια ερευνα στο harvard
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 03-12-14 19:22 #5
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    περαστικά σου τοτε αν νομίζεις επειδη κάποιος θα κάνει βαθυ κάθισμα θα κάνει αυτομάτως και διάταση , καμία απολύτως σχέση , το θέμα το ξέρω όχι απλα καλα αλλα ίσως καλύτερα απο τον καθένα , διότι όλα αυτα εγω πάντα τα έκανα αλλα όταν δεν έκανα διατάσεις είχα ήδη αρχίσει να έχω θέμα , αλλα αυτα μου τα έμαθαν άνθρωποι επιστήμονες με μακροχρονη πορεία λόγω εργασίας πάνω σε θέματα τραυματισμών και σε άτομα με ειδικές ανάγκες

    και όταν κάποιος λέει πονάει στις διατασεις σημαίνει ότι είναι κούτσουρο όλα είναι σφιχτα και δύσκαμπτα και οι διατάσεις πάντα γίνονται μετα απο καλό ζέσταμα να αποδώσουν , ένα σίδερο κρυο δεν στραβώνει αλλα σπάει , αν όμως ζεσταθει λυγίζει άνετα , κατι τετοιο ισχύει και για μυς και τένοντες

    όταν αυτα που κάνεις σε οδήγησαν σ αυτη την κατάσταση τότε για να αλλάξει η κατάσταση θα πρέπει να κάνεις κάτι που δεν κάνεις

    γι αυτο στο τελος είναι πιο σημαντικές που είναι πιο ζεστοι οι μυς , απλα στην αρχή δεν είναι τοσο επίμονες γιατι δεν υπάρχει το τέλειο ζέσταμα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 07-12-14 15:32 #6
    Προεπιλογή
    Τον τελευταίο καιρό επειδή έχω ανέβει σε κιλά στο squat νίωθω μία-δύο μέρες μετα την προπόνηση ποδιών πόνους στα γόνατα, τί μου προτείνετε να κάνω; Έχω δει πολλούς να τα δένουν για να είναι πιο σταθερά, να το δοκιμάσω; Είχα μερικές φορές παρόμοια προβλήματα με τη μέση αλλα απο τότε που έβαλα ζώνη κατα τη διάρκεια της άσκησης και στα βαριά σέτ δεν έχω νιώσει απολύτως τίποτα, έτσι λοιπόν θέλω να πιστεύω οτι άμα πάρω μέτρα και για τα γόνατα δεν θα με ξανα ενοχλήσουν. Λέτε να δοκιμάσω επιγονατίδες σαν αυτές που φοράνε οι αθλητές που κάνουν άρση βαρών;
    Απάντηση με παράθεση