Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 62
  1. 16-12-14 17:00 #1
    Unhappy Επιστροφη χρηματων απο γυμναστηριο λογω αλλαγης συνθηκων?
    Γεια σας.

    Εκανα ετησια συνδρομη στο γυμναστηριο μου πριν 3 μηνες και κατι μερες. εχουν μεινει ακομα 9 οπως καταλαβαινετε. εδωσα γυρω στα 160 ευρω. το πρωτο πραγμα που ρωτησα οταν μπηκα μεσα πριν εγγραφω ηταν "που ειναι το squat rack και που μπορω να κανω Deadlifts".
    Χθες μου ειπαν οτι δεν γινεται να κανω Deadlifts πλεον λογω προβληματων με τον θορυβο που προκαλειται. ( το γυμναστηριο ειναι στο ισογειο πολυκατοικιας και οι ενοικοι εχουν προβλημα)
    Εμενα αυτο μου δημιουργει τεραστιο προβλημα με την προπονηση μου ομως και πρεπει κατι να γινει.
    Το θεμα μου ειναι, μπορω να ζητησω επιστροφη τουλαχιστον ενος ποσοστου των χρηματων μου εφ'οσον δεν προσφερουν πλεον τις ιδιες υπηρεσιες που προσεφεραν τοτε?
    Ειναι πολυ δυσκολο να βρω παλι τα χρηματα για αλλο γυμναστηριο και πιστευω ειναι και πολυ αδικο.

    Ειναι νομικα υποχρεωμενοι να μου τα επιστρεψουν η απλα θα το κανουν αν ειναι καλοι ανθρωποι?
    Ευχαριστω... RIP Gainz
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 17-12-14 17:08 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    αποσο θυμαμαι που το ειχαμε γραψει κ σε αλλο αναλογο θεμα,ειναι νομικα υποχρεωμενοι να το κανουν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 18-12-14 18:16 #3
    Προεπιλογή
    Εφόσον αποτέλεσε λόγο για να συνάψεις τη σύμβαση με το γυμναστήριο, είναι υποχρεωμένοι να σου επιστρέψουν τα χρήματα που έχασες. Το τι έχασες θα μπορούσε να είναι όχι μόνο το πόσους μήνες πλήρωσες χωρίς τελικά να θέλεις να συνεχίσεις να γυμνάζεσαι, αλλά και άλλες πιθανές προσφορές γυμναστηρίων που έχασες λόγω της σύμβασης που έκανες με το συγκεκριμένο. Το τελευταίο θα χρειαζόταν να το αποδείξεις ως γεγονός (το τάδε γυμναστήριο δίπλα στο σπίτι σου πχ να έχει βάλει μία απίθανη προσφορά εντός του χρόνου που πίστευες ότι είσαι καλυμμένος από την σύμβασή σου με το εν λόγω γυμναστήριο και δεν υπάρχει παρόμοιά της πλέον στην αγορά κοντά σου), οπότε είναι λίγο απίθανο. Όλα αυτά όμως έχουν νόημα μόνο σε ένα δικαστήριο εφόσον κάνεις αγωγή.

    Στη θέση σου θα τους ζητούσα πίσω το ποσό που αντιστοιχεί σε κάθε μήνα πολλαπλασιασμένο με τους μήνες που τελικά δεν ενδιαφέρομαι να συνεχίσω, όχι λιγότερα. Για τέτοια μικροποσά κανείς δεν πάει στα δικαστήρια (εκτός και αν σε νευριάσουν πραγματικά πολύ), όμως και το γυμναστήριο δεν θέλει να χαλάσει τη φήμη του, οπότε το πιθανότερο είναι να συμφωνήσετε. Αν, πάλι, δεν συμφωνήσετε, αυτό που θα έκανα θα ήταν να πάρω ένα τηλέφωνο στον συνήγορο του καταναλωτή , περισσότερο για να κάνει τον μπαμπούλα (ή, τουλάχιστον, θα απειλούσα ότι θα καλέσω τον συνήγορο του καταναλωτή).

    http://www.synigoroskatanaloti.gr/do...tuta-final.pdf
    Στη σελίδα 10-11 του pdf μπορείς να δεις ότι είναι αρκετά γαβ-γαβ απέναντι στα γυμναστήρια.

    Στην απίθανη περίπτωση που δεν έβγαζες άκρη, και αυτό το προσθέτω ως κουλαμάρα που είχα σκεφτεί κάποια στιγμή για μια δική μου συνδρομή, μπορείς να μεταβιβάσεις τη συνδρομή σου σε κάποιο άλλο πρόσωπο και με μόνη μια έγγραφη δήλωσή σου προς το γυμναστήριο πως πλέον την υπηρεσία που αγόρασες θα την απολαμβάνει ο Τάδε, είναι υποχρεωμένοι να το δεχτούν (εκτός αν στη σύμβαση έλεγε συγκεκριμένα πως δεν σου επιτρέπεται κάτι τέτοιο, αλλά δεν το έχω δει ποτέ).
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 18-12-14 20:08 #4
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω παιδια, μιλησα και με τα ατομα απο εκει και ειπαν οτι θα μου επιστρεψουν τα χρηματα που αντιστοιχουν στους μηνες που εχουν μεινει οποτε ολα κομπλε.

    Το προβλημα μου ειναι τωρα οτι και να φυγω δεν βρισκω γυμναστηριο εδω κοντα που να επιτρεπει deadlifts και να εχει squat rack. Εχουν γινει ολα ξεφτυλες πλεον. Ειμαι στα πατησια, θα παω να κοιταξω το αντιστοιχο thread μηπως βρω κατι, αλλα αν καποιος γνωριζει ενα γυμναστηριο σχετικα κοντα εδω ας μου πει. δεν εχω προβλημα να εινια και λιγο μακρυα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 18-12-14 22:33 #5
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    σε ποιο γυμναστηριο πηγαινες?
    τσεκαρε το synergy που ειναι τερμα πατησσιων..ειναι πισω απο το κτηριο της Τιταν αν εχεις υποψιν σου,σε μια παραλληλη της Χαλκιδoς..
    εχει half rack κ δεν νομιζω να εχεις θεμα.
    η συνδρομη πρεπει να ειναι καπου 150-160 το χρονο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 18-12-14 23:10 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    κανονικα όμορφα και ανθρώπινα λύνονται αυτες οι διαφορές , όλα αυτα όμως που λές ότι πήγες επειδη είχε τα ταδε μηχανήματα και τωρα δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις δεν αρκούν επειδη δεν είναι κάτι γραπτό και μπορούν να σε πούν δεν έκλεισε φίλε το γυμναστηριο εδω είναι και γυμνάσου και αν κάποιος σε ετησιο συμβόλαιο χάσει και 3 μήνες είναι άκυρο να ζητήσει λεφτα πίσω γιατι γι αυτο κάνουν τα ετήσια συμβόλαια γιατι και 6 μήνες να χάσεις πάλι πιο φτηνα θα σε βγεί απο ότι αν πλήρωνες μηνιαία συνδρομή

    εμένα στο γυμναστηριο μου όσες περιπτώσεις με έτυχαν παιδιών που για κάποιο λόγο σταμάτησαν έκτακτα κάποιους μηνες χωρίς βέβαια ευθύνη του γυμναστηρίου μια χαρα τα βρήκαμε , η μεταφέρθηκε το ετήσιο η τρίμηνο η εξάμηνο όταν ξαναξεκίνησε η μεταβιβάστηκε το υπόλοιπο σε άλλο πρόσωπο , πάντα βρίσκαμε λύσεις , γιατι όποιος κατανοεί την οικονομική δυσχέρεια που υπάρχει το θεωρεί υποχρέωση να είναι ελαστικός και να βρεί λύσεις

    μέχρι που μετα απο ενα χρόνο ξαναξεκίνησε και συνέχισε απο εκεί που σταμάτησε χωρίς να πληρώσει τίποτε έξτρα, αλλα αν με ευθύνη του γυμναστηρίου αναγκαστεί κάποιος να σταματήσει ενοείτε θα επιστραφει πίσω ότι δικαιούται χωρίς δεύτερη κουβέντα και παραπάνω διενέξεις και με δικαστηρια και τετοια

    όταν υπάρχει θέληση λύσεις υπάρχουν
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 25-04-15 18:29 #7
    Προεπιλογή Διακοπή συνδρομής και επιστροφή χρημάτων
    Καλησπέρα

    Δεν ήξερα που να απευθυνθώ για το συγκεκριμένο θέμα και πέτυχα άλλο ένα παιδί εδώ στο φόρουμ που είχε το ίδιο πρόβλημα και έτσι αποφάσισα να ζητήσω βοήθεια από εδώ.

    Πριν περίπου 7 μήνες έκανα μια συνδρομή σε ένα γυμναστήριο, και αρκετά ακριβή μάλιστα (400 euro). Πήγα 4-5 φορες μέσα στον μηνα και μετά μου έπεσαν διαφορα και δεν μπορούσα να πάω, όπως για παράδειγμα το ότι μετακόμισα, και επίσης το ότι είχα κάνει μια επέμβαση.

    Με λίγα λόγια έχω να πατήσω κάνα 6μηνο στο γυμναστήριο. Έχω το δικαίωμα να μου επιστραφούν τα χρήματα από την στιγμή που δεν μπορώ να πηγαίνω σε αυτό το γυμναστήριο κύριος για λόγους απόστασης?

    Ευχαριστώ
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 25-04-15 20:00 #8
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    συγνωμη εδωσες 400 ευρω μπροστα για γυμναστηριο??
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 25-04-15 21:20 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaggan Εμφάνιση μηνυμάτων
    συγνωμη εδωσες 400 ευρω μπροστα για γυμναστηριο??
    Ναι. Τα έβαλα στην κάρτα σε 12 δώσεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 25-04-15 21:48 #10
    Banned
    Εγγραφή
    01-04-2015
    Μηνύματα
    168
    Προεπιλογή Δε νομίζω να γίνεται
    Αν υπόγραψες συμβόλαιο δεν γίνεται να πάρεις τα λεφτά σου πίσω και νομίζω είναι καλυμμένοι νομικά. Εμένα στο παλιό μου γυμναστήριο, είχε αρχικά 5 διαδρόμους και μετά χαλασαν οι 2 και κάνανε 4 μήνες να τους φτιάξουν και όπως είναι φυσικό δεν μπορούσες να πάρεις σειρά με τίποτα. Αν τα ζήταγα τα λεφτά μου πίσω επειδή δεν προλάβαινα να κάνω αεροβική, θα μου λεγαν και τι φταίμε εμεις. Ετσι παντα γίνεται ο ένας πετάει το μπαλάκι στον άλλον σε τέτοιες περιπτώσεις, αλλά ξέρεις τι λένε μετά την απομάκρυνση από το ταμείο...

    giomanda πολύ δύσκολο, το ξέρεις ότι τα γυμναστήρια στις ετήσιες συνδρομές ξέρουν ότι στατιστικά, οι μισοί θα το παρατήσουν πριν λήξει η συνδρομή τους, για τον χ,ψ λόγο, άλλος επειδή βαρέθηκε, άλλος επειδή χώρισε με την γκόμενα του και το ριξε στα ξίδια και τα ξενύχτια κλπ, αν σε κάθε τέτοια περίπτωση επέστρεφαν τα λεφτά πίσω θα είχαν κλείσει όλα τα γυμναστήρια. Η ετήσια συνδρομή σου ρχεται φτηνότερα, αλλά γι αυτό αναλαμβάνεις και κάποια ρίσκα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Valentino Rossi : 25-04-15 στις 21:53
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 25-04-15 22:29 #11
    Προεπιλογή
    Να πάρεις πίσω όσα αντιστοιχούσαν στους 7 αυτούς μήνες, απίθανο. Αν όμως η σύμβαση που έχεις κάνει είναι για 1 χρόνο, τότε από τη στιγμή που καταγγείλεις τη σύμβαση (θα σου πρότεινα να το κάνεις ΚΑΙ μέσω μέιλ, ώστε να έχεις έγγραφη απόδειξη ότι το ζήτησες) τότε το γυμναστήριο οφείλει να σου επιστρέψει το υπόλοιπο ποσό (για τους μήνες που δεν χρησιμοποίησες το γυμναστήριο) παρακρατώντας 2,5 αυτού του ποσού ως αποζημίωση.

    Έτσι έστω ότι τα 400 ευρώ σου ήταν για 12 μήνες και έστω (δεν νομίζω) ότι δεν υπήρχε κόστος εγγραφής:
    33.33 ευρώ το μήνα, έχουν ήδη περάσει 7 -> 233.33 κλάφ' τα.

    Μπορείς όμως να πάρεις πίσω το 97.5% του υπολοίπου (δλδ το 100% - 2,5% της αποζημίωσης) --> 161.50.
    Αν γνωρίζεις ότι μέρος των 400 ευρώ ήταν για εγγραφή στο γυμναστήριο (και αυτό να λέγεται ΡΗΤΑ στη σύμβαση) τότε αφαίρεσέ τα από το 161.50.

    Σε περίπτωση που δεν τα βρείτε, μπορείς πάντα να καλέσεις τον συνήγορο του καταναλωτή.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 25-04-15 23:49 #12
    Banned
    Εγγραφή
    01-04-2015
    Μηνύματα
    168
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Fatty Acid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πάρεις πίσω όσα αντιστοιχούσαν στους 7 αυτούς μήνες, απίθανο. Αν όμως η σύμβαση που έχεις κάνει είναι για 1 χρόνο, τότε από τη στιγμή που καταγγείλεις τη σύμβαση (θα σου πρότεινα να το κάνεις ΚΑΙ μέσω μέιλ, ώστε να έχεις έγγραφη απόδειξη ότι το ζήτησες) τότε το γυμναστήριο οφείλει να σου επιστρέψει το υπόλοιπο ποσό (για τους μήνες που δεν χρησιμοποίησες το γυμναστήριο) παρακρατώντας 2,5 αυτού του ποσού ως αποζημίωση.

    Έτσι έστω ότι τα 400 ευρώ σου ήταν για 12 μήνες και έστω (δεν νομίζω) ότι δεν υπήρχε κόστος εγγραφής:
    33.33 ευρώ το μήνα, έχουν ήδη περάσει 7 -> 233.33 κλάφ' τα.

    Μπορείς όμως να πάρεις πίσω το 97.5% του υπολοίπου (δλδ το 100% - 2,5% της αποζημίωσης) --> 161.50.
    Αν γνωρίζεις ότι μέρος των 400 ευρώ ήταν για εγγραφή στο γυμναστήριο (και αυτό να λέγεται ΡΗΤΑ στη σύμβαση) τότε αφαίρεσέ τα από το 161.50.

    Σε περίπτωση που δεν τα βρείτε, μπορείς πάντα να καλέσεις τον συνήγορο του καταναλωτή.
    Καλά στην πράξη δεν ισχύει αυτό, το πιο πιθανό είναι να σου πουν τι λες ρε φίλε, αν είναι αγενείς μπορεί να σε βρίσουν κιόλας
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 26-04-15 00:12 #13
    Προεπιλογή
    χεχε, στην πράξη ισχύει αυτό που λέει ο νόμος και όχι το πώς θα προσπαθήσει να το χειριστεί ο κάθε συμβαλλόμενος. Για την ακρίβεια, αφού στην περίπτωση αυτή έχουμε και την τράπεζα στη μέση ως πιστωτή, ο επιχειρηματίας θα πρέπει να βγάλει άκρη με τους δικηγόρους της τράπεζας και όχι με το μέλος που ρωτάει τι να κάνει.

    Συνεπώς:
    • κοινοποιούμε εγγράφως την καταγγελία της σύμβασης στο γυμναστήριο
    • κοινοποιούμε και μέσω τηλεφώνου για να μην είμαστε παλιάνθρωποι και
    • αμέσως κοινοποιούμε και στην τράπεζα την καταγγελία της σύμβασης ώστε να διακόψουν και τη δική τους και να ζητήσουν πίσω τα χρήματα.Η τράπεζα είναι αυτή που θα ψάξει να βρει τα λεφτά της, καθώς προς τον πελάτη της απλά θα σταματήσει να τον χρεώνει στην κάρτα του το μηνιάτικο που τον χρέωνε.


    Προσωπικά θα αδιαφορούσα για το τι γίνεται γενικά στην πράξη, εφόσον γνωρίζω ότι προστατεύομαι από το νόμο. Πάντως μην το λες, μια χαρά καταγγελίες γίνονται στον συνήγορο του καταναλωτή και έχουν και καλή έκβαση (όταν δεν έχει βαρέσει κανόνι η επιχείρηση).
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 26-04-15 14:24 #14
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    Mια καταγγελια δεν κοστιζει τιποτα για εσενα , εγω παντως εκανα καταγγελια στον ΟΤΕ και δικαιωθηκα

    Δεν αστειευονται οι τυποι , αν εχεις δικαιο θα το βρεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 26-04-15 17:32 #15
    Προεπιλογή
    παιδιά σας ευχαριστώ όλους παρα πολύ για τις συμβουλές και τα σχόλια. Με βοηθήσατε ήδη αρκετά στο να καταλάβω που στο περίπου βρίσκομαι και ποίες είναι οι επιλογές μου.

    Καλός η κακός έκανα μια συνδρομή με συμβόλαιο για κάποιες υπηρεσίες όπου εντέλει δεν τις χρησιμοποίησα για διαφορους λόγους. Άνθρωποι είμαστε και μας συμβαίνουν διαφορα, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να έχουμε και κάποια κάλυψη.

    Όντως από την άλλη αν ο καθένας ακύρωνε την συνδορμή του κάθε λίγο και λιγάκι τότε τα γυμναστήρια δεν θα ήξεραν στην ουσία τι μπάτζετ έχουν με αποτελεσμα να μην έχουμε και γυμναστήρια.

    Από την δικη μου την μεριά, έτσι όπως το βλέπω, το γυμναστήριο είναι μια ειδική περίπτωση, δηλαδή, δεν είναι ότι αγόρασα ένα αντικείμενο το οποιο ο προμηθευτής το αγόρασε ώστε να μου το πουλήσει με αποτέλεσμα να το χρεωθεί αυτός και να του μείνει και το αντικείμενο στο κατάστημα.

    Δεν χρησιμοποίησα τις εγκαταστάσεις τους σχεδόν καθόλου ούτε τις υπηρεσίες τους. Νιώθω ότι είναι κρίμα να αφίσω έστω τα υπόλοιπα 200 euro περίπου ειδικά από την στιγμή που θα μπορούσα να τα χρησιμοποιήσω αλλου.

    Θα τους πάρω τηλέφωνο αύριο όμοφρα και ωραία να βρούμε μια κοινή λύση χωρίς παρεξηγήσεις.

    Ευχαριστώ και πάλι
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giomanda : 26-04-15 στις 17:36
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία