Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. 17-12-14 13:51 #1
    Προεπιλογή ελευθερα βάρη ή μηχανήματα;
    καλημερα παιδια,χθες αλλαξα γυμναστήριο και εχει απειρα μηχανήματα,ειχα συνηθήσει απο το πρωηγούμενο μου σιδεραδικο..μου φαινετε εντελως διαφορετικος ο τρόπος προπώνησης μου με μηχανηματα,με πιανουν μεν,αλλα τα νιωθω πιο..''χαλαρα'' για παραδειγμα σε ελευθερο σηκωνα 40-50 κιλα μετα βιας,και σε μηχανημα βαραω 60-70 για πλακα..ποια ειναι η αποψη σας; συγνωμη αν υπαρχει παρόμοιο θέμα ή αν ειναι λάθος η κατηγορία!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-12-14 00:17 #2
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    δεν υπάρχουν μόνο άκρα αλλα και μέση , το έχουμε κάνει και θέμα μέσα στο φόρουμ και το αναλύσαμε , αλλα ο συνδιασμός και των δυο είναι πιο σωστός , γιατι κάπου υπερτερούν τα ελεύθερα και αλλου τα μηχανήματα

    το θέμα έχει να κάνει με την αντίσταση και το ερέθισμα που δίνουμε στούς μυς και δεν υπάρχει τα μηχανήματα δεν με πιάνουν και τα νιώθω πιο χαλαρα , απλα ανεβάζουμε τον βαθμό δυσκολίας

    επίσης δεν μας ενδιαφέρουν τα κιλά σαν αριθμοί αλλα σημασία έχει να βγάλουμε ένα ορισμένο αριθμό επαναλήψεων με το μέγιστο δυνατό βάρος , όσο θέλει ας είναι έτσι κι αλλιως στα μηχανήματα το βάρος διαφοροποιείτε απο μοχλούς και τροχαλίες οπότε είναι άκυρος ο παραλληλισμός με τα ελεύθερα , βάζουμε εκεί το βάρος που μας επιτρέπει να βγάλουμε τις επαναλήψεις που θέλουμε και όσο θέλει ας είναι, αν είναι λίγο βάζουμε παραπάνω

    εμείς παλια αναγκαστικα ακόμα και εκεί που έπρεπε να κάνουμε σε μηχανήματα κάναμε με ελεύθερα αλλα το κάναμε αναγκαστικα όχι σαν καλύτερα , πλήν κάποιων βασικών ασκήσεων δυναμης που τα ελεύθερα και πάλι δεν είναι μονόδρομος αλλα είναι βασικά όταν θέλουμε να κάνουμε σωστα αυτες τις ασκήσεις
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 20-12-14 18:31 #3
    Προεπιλογή
    Σε γενικες γραμμες τα ελευθερα υπερτερουν,αλλα οπως ηδη γραφηκε δεν ειναι παντα εφικτο να κανουμε μονο ελευθερα,πχ στα ποδια
    Αντιθετα στο στηθος μπορεις να μην μπεις ποτε σε κανενα μηχανημα και να μην χασεις....
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 20-12-14 21:09 #4
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Προσωπικά όταν είναι περίοδος που είμαι γεμάτος ενέργεια, προτιμώ τα ελεύθερα, καθώς καταναλώνεται και ενέργεια για ισορροπία. Αντιθέτως όταν δεν υπάρχουν δυνάμεις και υπάρχει ο συντελεστής κούρασης, τα μηχανήματα προσφέρουν σιγουριά και αποφεύγονται οι τραυματισμοί. Φυσικά σε κάθε περίπτωση χρειάζεται να προσέχουμε.
    Η πρόταση μου στους νέους αθλούμενους είναι να μάθουν όσες περισσότερες ασκήσεις με ελεύθερα βάρη για να αντιλαμβάνονται καλύτερα πως δουλεύουνται οι μυς. Φυσικά στον καθένα δουλεύουν διαφορετικά.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 21-12-14 04:33 #5
    Το avatar του χρήστη El Topo

    Εγγραφή
    16-04-2010
    Περ.
    desert
    Μηνύματα
    393
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vagos789 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε γενικες γραμμες τα ελευθερα υπερτερουν,αλλα οπως ηδη γραφηκε δεν ειναι παντα εφικτο να κανουμε μονο ελευθερα,πχ στα ποδια
    Αντιθετα στο στηθος μπορεις να μην μπεις ποτε σε κανενα μηχανημα και να μην χασεις....
    Εγω παλι για το στηθος πιστευω το ακριβως αντιθετο.
    Αν τα μηχανηματα ειναι καλα και μαλιστα πιανουν μεμονωμενα την καθε πλευρα (σαν να σηκωνεις αλτηρες δηλαδη), τοτε εχουν αριστα αποτελεσματα.
    Και δεν χρειαζεσαι και σποτερ.

    Και για την πλατη θεωρω οτι τα οργανα κανουν αριστη δουλεια, με την εξαιρεση του κατω μερους.
    Τροχαλιες και κωπηλατικες με διαφορετικες λαβες και εισαι κομπλε.

    Σε χερια παλι, χωρις ελευθερα δεν κανεις δουλεια.
    Και στους ωμους το ιδιο, εκτος απ'τις πιεσεις που για εκει υπαρχουν πολυ καλα μηχανηματα.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 23-12-14 00:01 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο El Topo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παλι για το στηθος πιστευω το ακριβως αντιθετο.
    Αν τα μηχανηματα ειναι καλα και μαλιστα πιανουν μεμονωμενα την καθε πλευρα (σαν να σηκωνεις αλτηρες δηλαδη), τοτε εχουν αριστα αποτελεσματα.
    Και δεν χρειαζεσαι και σποτερ.
    Δεν ειμαι απολυτως σιγουρος τι εννοεις οταν αναφερεσαι σε μεμονωμενες πλευρες
    Γενικα παντως η απομονωση ειναι... πασέ μοδα των 90's,εχει αποδειχθει οι πολυαρθρικες ειναι πιο αποδοτικες απο καθε αποψη:αντοχη,δυναμη,μεγεθος κτλ
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 23-12-14 04:00 #7
    Το avatar του χρήστη El Topo

    Εγγραφή
    16-04-2010
    Περ.
    desert
    Μηνύματα
    393
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vagos789 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειμαι απολυτως σιγουρος τι εννοεις οταν αναφερεσαι σε μεμονωμενες πλευρες
    Γενικα παντως η απομονωση ειναι... πασέ μοδα των 90's,εχει αποδειχθει οι πολυαρθρικες ειναι πιο αποδοτικες απο καθε αποψη:αντοχη,δυναμη,μεγεθος κτλ
    Δεν εννοω αυτο.
    Μιλαω γι'αυτο που λεγεται monolateral στα αγγλικα.
    Δηλαδη στο μηχανημα για τις πιεσεις ωμων, αν σηκωσεις το αριστερο χερι σηκωνεται μονο η αριστερη πλευρα του μηχανηματος, οχι και οι 2 λες και κανεις μπαρα.
    Ετσι δεν βοηθαει το δυνατο χερι το αδυναμο και γυμναζονται ομοιομορφα και τα 2.
    Ελπιζω να εγινα κατανοητος.

    Τωρα για το αλλο που λες, σιγουρα οι πολυαρθρικες ειναι οι βασικοτερες αλλα και οι ασκησεις απομονωσης παιζουν σοβαρο ρολο, ιδιως σε μικρες μυικες ομαδες οπως τα χερια.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 23-12-14 20:11 #8
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Μην κολλας σε τετοιες λεπτομερειες.Ολα εχουν τον ρολο τους και ειναι σημαντικα.Εκτος αν δεν εχεις σκεπτικο bodybuilding και εχεις weightlifting powerlifting που και εκει ακομα συχνα πυκνα μπαινουν και τα μηχανηματα για να ανεβασεις συγκεκριμενες μικρες ομαδες που θα βοηθησουν στο να ανεβασεις κιλα στην εκαστοτε βασικη που πας για ρεκορ.Φυσικα οι πολυαρθρικες ειναι υπεραπαραιτητες αλλα πιστεψε με εξησου ειναι και πολλες μονοαρθρικες ασκησεις.Μηχανηματα οπως πχ hammer strength,pure strength,cybex etc εχουν οπως προειπαν παιδια πιο πανω προσομοιωση οπως κανεις στις πιεσεις αλτηρων ειτε μιλαμε για ωμους στηθος κτλ και μια χαρα πολυαρθρικες ειναι και αυτες,απλα δεν θα μπουν στο παιχνιδι τοσο οι σταθεροποιητες μυς οπως αν εκανες τελειως ελευθερα με αλτηρες.Ειναι λιγοτερο επικινδυνες για τραυματισμους βεβαια.Ολα εχουν τα συν τους και ολα πρεπει να ειναι στο παιχνιδι και να μην κολλας σε στερεοτυπα.Αν μιλαμε για bodybuilding σκοπους μια προπονηση τετρακεφαλων πχ ποτε δεν ειναι ολοκληρωμενη χωρις εκτασεις κατα τη γνωμη μου οπως το ιδιο συμβαινει με τους τρικεφαλους στην τροχαλια.
    Απάντηση με παράθεση