Η Γεωργία Τσάμη , πρωταθλήτρια της Bikini Fitness, προέρχεται από ένα επιτυχημένο comeback το 2016 (είχε να αγωνιστεί από το 2014) αρχικά στο 29ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της ΕΟΣΔ, όπου κέρδισε τον Γενικό Τίτλο στις κατηγορίες Bikini Fitness.
Στην συνέχεια συμμετείχε στο Αmateur Olympia στην Ισπανία περνώντας στους ημιτελικούς, καταλαμβάνοντας την 9η θεση.
Βρίσκεται στην τελική ευθεία για το 22ο Πανελλήνιο Κύπελλο καθώς και το Diamond Cup Athens 2016, αναζητήσαμε για μια παρουσίαση.

Όνομα: 15151452_1273426602699765_683375384_n.jpg Εμφανίσεις: 949 Μέγεθος: 52,5 KB

Γεωργία καλησπέρα, ελπίζουμε να είσαι καλά! Που σε πετυχαίνουμε αυτή την περίοδο;

Καλησπέρα και σε εσάς. Σας ευχαριστώ για άλλη μια φορά για τη φιλοξενία!
Είμαι εκεί που με αφήσατε, σε συνεχή προετοιμασία μετά το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και το Αmateur Olympia. Δουλεύω πυρετωδώς για να είμαι έτοιμη για το Κύπελο και το μεγάλο αγώνα του Diamond.


Τελικά την season Μαϊου/Ιουνίου, τα πήγες κάτι παραπάνω από πολύ καλά! Κέρδισες την Ψηλή κατηγορία Bikini αλλά και τον Γενικό Τίτλο!

Προετοιμαζόμουν πολύ καιρό γι’αυτούς τους αγώνες, παρά το φόρτο εργασίας μου.
Ήθελα να κάνω ένα δυνατό come back, δίνοντας έμφαση σε μικρές λεπτομέρειες που υστερούσα και μετατρέποντάς τες σε δυνατά μου σημεία.Για όλους αυτούς τους κόπους μου ανταμείφθηκα.


Έμεινες ικανοποιημένη από την αγωνιστική σου εμφάνιση;

Φυσικά, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δε θέλω να βελτιώνομαι και διαρκώς να γίνομαι καλύτερη. Αλλιώς δε θα έχω λόγους και κίνητρα να προετοιμάζομαι για τον επόμενο αγώνα.

Γενικά έχουν πληθύνει οι κατηγορίες Bikini Fitness, με έντονο ανταγωνισμό . Είχες κάποιο άγχος για την σκηνή ως πρωταθλήτρια;

Το μόνο μου άγχος πλέον σε κάθε αγώνα είναι να επιτυγχάνω τους στοχους μου και να βρίσκομαι στη φόρμα που θέλω, κερδίζοντας κάθε φορά το προσωπικό μου στοίχημα.


Όνομα: 15175374_1273417329367359_1949575916_n.jpg Εμφανίσεις: 819 Μέγεθος: 81,6 KB


Γεωργία είσαι από τις έμπειρες αθλήτριες της Bikini Fitness .
Η κατηγορία εισήχθη στα Πανελλήνια τον Νοέμβριο του 2010 στο Πανελλήνιο Κύπελλο και εσύ αγωνίστηκες το 2011, στο Κύπελλο.
Είσαι ευχαριστημένη από την εξέλιξη της κατηγορίας , μετά από 5 χρόνια συμμετοχών;


Με χαροποιεί ιδιαίτερα η πορεία της κατηγορίας μου, γιατί έχει καταφέρει να προσελκύσει πολλές κοπέλες που ήταν απλά αθλούμενες να ασχοληθούν με τον πρωταθλητισμό και το σιδερένιο άθλημα.

Είσαι λοιπόν στην τελική ευθεία για το 22o Πανελλήνιο Κύπελλο και στο Diamond Cup, Νιώθεις έτοιμη για αυτή την πρόκληση;

Ε ν ν ο ε ί τ α ι... Περιμένω πως και πως!

Έχεις αλλάξει το πλάνο σου προπονητικά/διατροφικά με τον προπονητή σου σε σχέση με άλλες προετοιμασίες;


Παρακολουθώντας τα δρώμενα της κατηγορίας προσαρμοζόμαστε ανάλογα.
Διατροφικά όχι τόσο,αλλά προπονητικά υπάρχουν κάποιες μικροαλλαγές, όπως διεύρυνση της γκάμας των ασκήσεων (ένταξη προπονήσεων στίβου) κτλ.


Έχεις παίξει σε Παγκόσμιο, Πανευρωπαϊκό, Μεσογειακό , Βαλκανικό & Αmateur Olympia. Πιστεύεις ότι είναι πρόκληση ένας αγώνας σαν το Diamond Cup, ειδικά μέσα στην χώρα μας;

Κάθε αγώνας είναι μια πρόκληση και μια δοκιμασία από μόνος του.
Το Diamond είναι ένας πολύ μεγάλος αγώνας και έχει ιδιαίτερη αξία και σημασία για έναν αθλητήνα να παίρνει μέρος, πόσο μάλλον οταν ο αγώνας αυτός γίνεται στην χώρα του.

Όνομα: _DSC9719.jpg Εμφανίσεις: 572 Μέγεθος: 121,7 KB


Στην σκηνή θεωρήστε αντίπαλοι αλλά οι περισσότεροι αθλητές έχουν φιλικές επαφές μεταξύ τους. Εχεις φιλίες από το άθλημα;

Κατ’ αρχήν δεν βλέπω τις συναθλήτριες μου σαν αντιπάλους , αλλά ως συναγωνιζόμενες.
Φυσικά και υπάρχουν φιλικές σχέσεις με κάποιους ανθρώπους στο χώρο, που μας συνδέει το ίδιο πάθος για τον αθλητισμό.


Πιστεύεις στο ταλέντο των Ελλήνων αθλητών; Ας μιλήσουμε για την κατηγορία σου. Μπορεί κάποια αθλήτρια να προχωρήσει στο Bikini Pro;

Αυτό εννοείται! Οι Έλληνες αθλητές έχουν δείξει πως με ταλέντο,σκληρή δουλεία και λίγα μέσα στην διάθεσή τους μπορούν να κάνουν θαύματα,και αυτό είναι κάτι που δεν μπορεί να αμφισβητηθεί από κανέναν. Έτσι και στην κατηγορία μου υπάρχουν αθλήτριες που θα μπορούσαν να σταθούν επάξια ανάμεσα σε επαγγελματίες αθλήτριες του εξωτερικού και να επιδιώξουν ακόμα μεγαλύτερες διακρίσεις.

Γεωργία σου ευχόμαστε καλή επιτυχία. Θα έχουμε την ευκαιρία να σε δούμε από κοντά το τριήμερο των αγώνων !

Σας ευχαριστώ πολύ για όλα. Χάρηκα που τα είπαμε και σας περιμένω να τα πούμε και από κοντά στους αγώνες!


Όνομα: 15135491_1524752500874567_1290716831_n.jpg Εμφανίσεις: 620 Μέγεθος: 30,4 KB