Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. 30-12-14 10:58 #1
    Question Συντηρηση διαδρομου
    Καλημερα.
    Εχω αγορασει εναν διαδρομο σπιτι,καινουργιο,τον αγορασα πριν 2 μερες και δεν τον εχω χρησιμοποιησει πανω απο 3 ωρες.
    Πανω στην ερευνα αγορας του διαδρομου βρηκα καποια σπρευ σιλικονης τα οποια ειναι απαραιτητα για την σωστη συντηρηση του διαδρομου.
    ο διαδρομος να πω οτι ειναι μηχανικος,και στην περιγραφη του σπρευ ελεγε οτι το βαζουμε στον ιμαντα καθε 15-20 ωρες χρησης του.
    Υπαρχει καποιο βιντεο ή καποιο αρθρο με εικονες για την σωστη τοποθετηση του σπρευ;

    Ευχαριστω εκ των προτερων!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 30-12-14 17:31 #2
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.536
    Προεπιλογή
    Ανασηκώνεις τον ιμάντα απο τα πλαγια, ρίχνεις το σπρει με το ειδικο σωληνάκι που έχει σε όλο το μήκος του διαδρομου και το αφήνεις να λειτουργήσεις στο 3-4 για 10 λεπτα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 31-12-14 03:26 #3
    Προεπιλογή
    Να σε καλα φιλε! Ευχαριστω πολυ
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 15-09-18 10:48 #4
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα, στην αγορά υπάρχουν σπρέι σιλικόνης "ειδικά" για διαδρόμους στα 15 ευρο/400 μλ. Ενα απλό σπρέι σιλικόνης έχει 4ευρο/400 μλ. Είναι το ίδιο(?) και για λόγους marketing γίνεται "ειδικό" μονο και μόνο για να ανέβει η τιμή ή έχει όντως διαφορά?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 16-09-18 03:11 #5
    Προεπιλογή
    Εγώ έχω πάρει αυτό με τα 15 ευρώ για τα μηχανήματά μου που λέει ότι είναι και υδροφοβο αλλά και δεν κολλάει και η σκόνη πάνω του ! Δεν ξέρω αν αυτά τα χαρακτηριστικά τα έχει και αυτό με τα 4 ευρώ !
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 25-09-18 19:21 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.796
    Προεπιλογή
    γενικά τα σημεία τριβής όπως η επαφη του ιμάντα τρεξίματος με το πάτωμα του διαδρόμου χρειάζονται καλή ολίσθηση , για να μην 1ον ζορίζετε το μοτέρ όταν τρέχει κάποιο άτομο επάνω και 2ον για να μην χαλάει ο ιμάντας και φθείρεται το πάτωμα και μετα θέλει άλλαγμα πλευράς κατ αρχήν και οριστική αλλαγή αργότερα

    οπότε η σιλικόνη είναι ενα καλό μέσο ολίσθησης και δεν χρειάζετε κάποιο αδιάβροχο υγρό σιλικονούχο γιατι δεν έρχεται σε επαφή με νερό , αρα ένα λιπαντικό χρειάζεται και η σιλικόνη σε σπρέυ των 4 ευρώ είναι μια χαρα , γιατι η δουλειά γίνετε , δεν μπαίνει ούτε να γυαλίζει ούτε να προστατεύει το χρώμα αλλα να γλιστράει , όπως πχ η βαζελίνη σε ειδικές περιπτώσεις
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση