Θέμα: Καρνιτίνη

Σελίδα 15 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 51314151617 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 211 έως 225 από 242
  1. 24-04-14 00:28 #211
    Banned
    Εγγραφή
    20-03-2013
    Μηνύματα
    731
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο liveris Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι βρε..ασε τις ερευνες να λενε...εδω υπαρχουν πολυ πιο εγκυρες πηγες..
    Ρε φιλε πες την αληθεια εχεις παρει καρνιτινη και εχεις δει αποτελεσμα????Σιγα την ερευνα αν μιλαμε για την συγκεκριμενη που εβαλε ο φιλος jam...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 24-04-14 00:49 #212
    Banned
    Εγγραφή
    20-03-2013
    Μηνύματα
    731
    Προεπιλογή
    ΚΑΡΝΙΤΙΝΗ
    Η κύρια αποστολή της καρτινίνης είναι η μεταφορά των λιπαρών οξέων μακράς αλυσίδας στα μιτοχόνδρια του κυττάρου για την παραγωγή ενέργειας. Τα λιπαρά οξέα αποτελούνται από μια αλυσίδα ατόμων άνθρακα καθένα από τα οποία μπορεί είναι ενωμένο με το πολύ δύο άτομα υδρογόνου. Τα λιπαρά οξέα που περιέχουν περισσότερα από 14 άτομα άνθρακα δεν μπορούν να υποστούν β-οξείδωση (να παράγουν ενέργεια) χωρίς τη βοήθεια της καρνιτίνης. Για να δώσουν ενέργεια τα λιπαρά οξέα πρέπει να περάσουν δύο μεμβράνες: την εξωτερική μεμβράνη των κυττάρων και το εξωτερικό περίβλημα των μιτοχονδρίων μέσα στο κύτταρο. Τα μόρια της καρνιτίνης ενώνονται με κάθε λιπαρό οξύ μακράς αλυσίδας ξεχωριστά και τα οδηγούν μέσα στα μιτοχόνδρια. Εκεί η καρνιτίνη απελευθερώνει το λιπαρό οξύ, έτσι ώστε να μετατραπεί με την επίδραση διαφόρων ενζύμων σε ενέργεια (μόρια ΑΤΡ). Αν τα λιπαρά οξέα δεν μπορέσουν να «καούν» γρήγορα στα μιτοχόνδρια (διότι π.χ. δεν επαρκούν τα ένζυμα), η καρνιτίνη επιτελεί ακόμα ένα ρόλο: τα επιστρέφει στο έξω από το κύτταρο, στο αίμα.

    Δεν υπάρχουν ωστόσο αποδείξεις ότι η καρνιτίνη βοηθάει ως διατροφικό συμπλήρωμα στο αδυνάτισμα ή ότι ενισχύει τις αθλητικές ικανότητες. Αν και παίζει ζωτικό ρόλο στον μεταβολισμό του λίπους, η συμπληρωματική χορήγηση ως χάπι δεν φαίνεται να παίζει κάποιο ρόλο. Αν και μέχρι σήμερα δεν υπάρχουν πολλές μελέτες, τα αποτελέσματα είναι αρνητικά. Το 2000 μια μελέτη που δημοσιεύθηκε στο InternationalJournalofSportNutritionandExerciseMetabolism, και διεξήχθη σε 36 υπέρβαρες γυναίκες, έδειξε ότι η πρόσληψη l-carnitine ή placebo δύο φορές την ημέρα για οκτώ εβδομάδες δεν είχε κανένα αποτέλεσμα.
    Επίσης μελέτες που έγιναν σε πειραματόζωα δεν υποστηρίζουν τον ισχυρισμό των κατασκευαστών συμπληρωμάτων καρνιτίνης ότι βοηθά στο αδυνάτισμα. Ακόμη χειρότερα, το 2005 μια μελέτη που δημοσιεύθηκε το International Journal for Vitamin and Nutrition Research βρήκε ότι ποντίκια που ταίστηκαν με l-carnitine κέρδισαν βάρος αντί να χάσουν. Τέλος, μελέτες σε αθλητές δεν έδειξαν ότι βελτιώθηκε η απόδοσή τους ούτε υπήρξε αύξηση της καρνιτίνης στους μυς τους ύστερα από 28 μέρες χορήγησης.

    Παρενέργειες Και ενώ οι μελέτες δεν έχουν δείξει οφέλη από τη χορήγηση καρνιτίνης, είναι δυνατόν να υπάρχουν ορισμένες παρενέργειες που συνδέονται με την υψηλή δοσολογία της ουσίας. Τα τελευταία χρόνια ορισμένες μελέτες δείχνουν ότι υψηλές ποσότητες καρνιτίνης στη διατροφή, σε συνδυασμό με ορισμένα βακτήρια που την αποδομούν στο λεπτό έντερο, μπορούν να επιταχύνουν την διαδικασία αθηροσκλήρωσης μέσω μιας ουσίας που παράγεται από τον μεταβολισμό της καρνιτινης, την Trimethylamine N-oxide (TMAO).
    Μέχρι τώρα οι μελέτες έχουν δείξει ότι η αυξημένη κατανάλωση κόκκινου κρέατος είναι επιβλαβής για την υγεία αυξάνοντας μακροπρόθεσμα τον κίνδυνο για καρδιακές προσβολές και καρκίνο. Όσον αφορά την καρδιά ερευνητές απέδιδαν τον αυξημένο κίνδυνο στη χοληστερίνη και στα κορεσμένα λίπη που υπάρχουν στο κρέας (πιο πρόσφατα θεωρείται ότι το επεξεργασμένο κρέας όπως σαλάμι, μπέικον, λουκάνικα κλπ, είναι επιβλαβές για την καρδιά και όχι αυτό καθεαυτό το κρέας).
    Όμως, «…η περιεκτικότητα του κόκκινου κρέατος σε χοληστερίνη και κορεσμένα λίπη δεν είναι τόσο μεγάλη, ώστε να εξηγεί γιατί αυτό συμβάλλει στην αύξηση του καρδιαγγειακού κινδύνου», λέει ο δρ Στάνλεϋ Χέιζεν (Hazen), επικεφαλής του Τμήματος Κυτταρικής Βιολογίας στην φημισμένη Cleveland Clinic, στο Οχάιο, και επικεφαλής μιας μελέτης που αφορά το ρόλο της καρνιτίνης στην αθηροσκλήρωση.
    Ο Χέιζεν θεωρεί ότι ο αυξημένος κίνδυνος για την υγεία που παρουσιάζει το κρέας ίσως να προέρχεται από την ουσία TMAO και όχι από τη χοληστερίνη ή τα κορεσμένα λιπαρά οξέα. Τα βακτήρια του εντέρου διασπούν την καρνιτίνη σε ένα αέριο, το οποίο όταν φθάσει στο συκώτι μετατρέπεται στην ουσία TMAO η οποία ενισχύει της διαδικασία της αθηροσκλήρωσης. Οι παρουσία ενός μεγάλου αριθμού βακτηρίων που παράγουν TMAO είναι συνέπεια μια δίαιτας πλούσιας σε κρέας. Οι χορτοφάγοι ή όσοι σπάνια τρώνε κρέας έχουν πολύ λιγότερα επίπεδα TMAO στο αίμα τους από τους κρεατοφάγους. Το γεγονός αυτό δείχνει ότι είναι ο συνδυασμός καρνιτίνης και συγκεκριμένων βακτηρίων δημιουργεί το πρόβλημα.
    Ο Χέιζεν μέτρησε τα επίπεδα καρνιτίνης και TMAO σε παμφάγους και χορτοφάγους και εξέτασε τα στοιχεία 2,595 ασθενών με καρδιακά προβλήματα. Όσοι είχαν υψηλότερη καρνιτινη και TMAO στο αίμα τους ήταν πιο πιθανό να πάθουν καρδιακή προσβολή ή εγκεφαλικό. Αυτή η μελέτη δεν σημαίνει ότι το κρέας και τα γαλακτοκομικά κάνουν περισσότερο κακό από ότι πιστευόταν. Σημαίνει απλά ότι η αιτία που το κρέας κάνει κακό μπορεί τελικά να μην οφείλεται τόσο στην υψηλή χοληστερίνη του ή στα κορεσμένα λιπαρά όσο στην ουσία TMAO.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη totis : 24-04-14 στις 00:52
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 24-04-14 01:18 #213
    Το avatar του χρήστη jam

    Εγγραφή
    14-05-2013
    Περ.
    Λευκωσια
    Μηνύματα
    499
    Προεπιλογή
    αφου αυτο σου εξηγησα ρε συ τοτι , προσεχε τη ερευνες μελετας !!

    -καταρχας συμφωνω με την πρωτη παραγραφω ,

    -λοιπον μετα ''Δεν υπάρχουν ωστόσο αποδείξεις ότι η καρνιτίνη βοηθάει ως διατροφικό συμπλήρωμα στο αδυνάτισμα ή ότι ενισχύει τις αθλητικές ικανότητες''

    Some of the most interesting recent research into L-carnitine supplementation focuses on how it can enhance athletic performance. In a recent study, University of Nottingham Medical School researchers had one group of athletes consume 2 grams of L-carnitine along with 80 grams of a high-glycemic carb first thing in the morning and four hours later for 24 weeks. Another group only took the carbs.

    The researchers found that during low-intensity cycling, the subjects taking L-carnitine burned 55 percent less muscle glycogen, while increasing fat-burning by 55 percent. During high-intensity cycling, the subjects taking L-carnitine had lower levels of lactic acid and higher levels of creatine phosphate, one of the primary building blocks of ATP.

    When they measured the subjects' ability to resist fatigue during a cycling test, they found that subjects taking L-carnitine were able to go more than 25 percent longer. This was likely because they burned more fat while preserving muscle glycogen, in addition to having lower levels of lactic acid and higher levels of creatine phosphate.

    The UK researchers also found that despite having an extra 640 calories of fast-digesting carbs in their daily diet, the subjects taking L-carnitine gained no additional body fat. The group taking the carbs without L-carnitine, on the other hand, gained more than 5 pounds of body fat.

    - ''Το 2000 μια μελέτη που δημοσιεύθηκε στο InternationalJournalofSportNutritionandExerciseMetabolism, και διεξήχθη σε 36 υπέρβαρες γυναίκες, έδειξε ότι η πρόσληψη l-carnitine ή placebo δύο φορές την ημέρα για οκτώ εβδομάδες δεν είχε κανένα αποτέλεσμα.''

    καλαν ρε συ αυτο εδω ουτε ερευνα θα ποσταρω ουτε τιποτα δες το και μονος σου , το 2000 , πριν 14 χρονια σε 36 υπέρβαρες γυναίκες , δεν θα σχολιασω ρε συ καν !!!!

    - οπως επεισης δεν σχολιαζω ερευνες σε πονττικια κτλ !!!

    - θα ερθω ομως να συμφωνησω στο τελος σε καποια σημεια αλλα και παλι μιλαμε για overdose οχι σε κανονικη ληψη !
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jam : 24-04-14 στις 01:20
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 24-04-14 02:16 #214
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο liveris Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι βρε..ασε τις ερευνες να λενε...εδω υπαρχουν πολυ πιο εγκυρες πηγες..
    Για ποιες ερευνες λες ακριβως για αυτες που λενε την αποτελεσματικοτητα της η αυτες που λενε οτι δεν αξιζει μια??Οπως γινεται και με την γλουταμινη πχ που υπαρχουν ερευνες που ειναι υπερ και κατα.Ετσι εγραψα με βαση την προσωπικη μου εμπειρια να στηριξω οτι δεν αξιζει τα χρηματα,σε μενα τουλαχιστον δεν εκανε τπτ.Και νομιζω πως ολοι η εστω οι περισσοτεροι πιστευουμε οτι η καφεινη και η αεροβια ειναι ποιο αποτελεσματικα.Αμα εσυ ειδες διαφορα με την καρνιτινη οκ ενα συμπληρωμα που δουλευει σε σενα δεν σημαινει οτι θα δουλεψει και σε μενα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε τον Τζιμ τον παω γιατι καταρχας ο ανθρωπος οτι και να πεις ειναι Phd , ειναι δοκτορας ο ανθρωπος , δεν ακολουθω κανενα ομως με κλειστα ματια , παντα κανω τις πρωσοπικες μου ερευνες . Ουτε εγω ειμαι υπερ των μικροπραγματων οπως αναφερες και συμφωνω αλλα αυτα τα μικροπραγματα , ορισμενα βεβαια , ειναι αυτα που θα δωσουν την μικροδιφορα που ψαχνεις , εαν με καταλαβαινεις ! Πολλοι ειναι αυτοι που χρησιμοποιουν το οτιδηποτε χωρις να ακολουθουν καποιο ουσιαστικο λογο απλα επειδη ακουσαν να το πινεις πρωι μεσημερι βραδυ το τυρουν ενω πισω υπαρχουν ολοκληρες επιστημες γιατι ναι ητε οχι . Οπως και να χει καρνιτινη εκτος του οτι ειναι ας το πουμε αμινοξη το οποιο μεταφερει λιπος για ενεργεια εχει και πολα αλλα πλεονεκτηματα, εαν δεν ξερεις να σου αναφερω μερικα.
    Καλα δεν το αμφισβητω τον ανθρωπο εννοειται,σε καμια περιπτωση και γω τον παω,αλλα δεν σημαινει οτι δεν κοιταει και αυτος το συμφερον του.Τον σεβομαι και ακολουθω ορισμενα πραματα που εχει πει,αλλα εχω και καποιες αμφιβολιες σε καποιες περιπτωσεις.Συμφωνω και γω ειμαι κατα των μικροπραγματων(εφεδρινη κτλ) αλλα ο καθενας εχει διαφορετικους στοχους και βιωνει την δικη του πραγματικοτητα οποτε δεν αξιζει να πηγαινουμε κοντρα ο ενας στον αλλο.Οπως και να χει ομως ειναι λαθος να προστιθενται ουσιες σε συμπληρωματα εν αγνοια του καταναλωτη.Οντως πολλοι κανουν λαθος χρηση συμπληρωματων η παιρνουν συμπληρωματα που δεν χρειαζονται.Ναι ξερω αυτο που λες οτι η καρνιτινη μεταφερει το λιπος για ενεργεια και αν δεν κανω λαθος αυξανει και την αντοχη.Γι αυτα υποτιθεται την ειχα παρει εγω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 24-04-14 04:41 #215
    Banned
    Εγγραφή
    20-03-2013
    Μηνύματα
    731
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jam Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφου αυτο σου εξηγησα ρε συ τοτι , προσεχε τη ερευνες μελετας !!

    -καταρχας συμφωνω με την πρωτη παραγραφω ,

    -λοιπον μετα ''Δεν υπάρχουν ωστόσο αποδείξεις ότι η καρνιτίνη βοηθάει ως διατροφικό συμπλήρωμα στο αδυνάτισμα ή ότι ενισχύει τις αθλητικές ικανότητες''




    - ''Το 2000 μια μελέτη που δημοσιεύθηκε στο InternationalJournalofSportNutritionandExerciseMetabolism, και διεξήχθη σε 36 υπέρβαρες γυναίκες, έδειξε ότι η πρόσληψη l-carnitine ή placebo δύο φορές την ημέρα για οκτώ εβδομάδες δεν είχε κανένα αποτέλεσμα.''

    καλαν ρε συ αυτο εδω ουτε ερευνα θα ποσταρω ουτε τιποτα δες το και μονος σου , το 2000 , πριν 14 χρονια σε 36 υπέρβαρες γυναίκες , δεν θα σχολιασω ρε συ καν !!!!

    - οπως επεισης δεν σχολιαζω ερευνες σε πονττικια κτλ !!!

    - θα ερθω ομως να συμφωνησω στο τελος σε καποια σημεια αλλα και παλι μιλαμε για overdose οχι σε κανονικη ληψη !
    χα χα χα χα φιλε αυτες τις εβαλα επιτηδες,γιατι ελεγε ο liveris για τις ερευνες....Εγω την ειπα την αποψη μου πιο πανω για την καρνιτινη και ειναι μια αποψη που βγαινει απο την πραξη.....Εγω πολυ απλα δεν πιστευω οτι κανει δουλεια η καρνιτινη....
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 24-04-14 07:46 #216
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mikekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θυμάμαι καλα έπαιρνα 4γρ τη μέρα σπασμένα σε 3 δόσεις για κανα δίμηνο. Overdose καρνιτινης. και παλι δεν είδα τιποτα.
    μιχαλη τι ακριβως περιμενες απο την καρνιτινη?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο totis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε φιλε πες την αληθεια εχεις παρει καρνιτινη και εχεις δει αποτελεσμα????Σιγα την ερευνα αν μιλαμε για την συγκεκριμενη που εβαλε ο φιλος jam...
    totis εσυ τι περιμενες να παρεις καρνιτινη κ να γινεις φετες??

    η ουσια λενε οτι για να δουλεψει (αν δουλευει) πρεπει να υπαρχουν καποιες προυποθεσεις δεν ειναι παιρνω καρνιτινη κ περιμενω ν αδυνατισω οπως κανουν οι περισσοτεροι..

    οταν βαζεις θεματα κ ερευνες να εισαι λιγο πιο προσεκτικος γιατι αυτα που βαζεις δεν ειναι κ οτι καλυτερο...

    steloukos δεν πηγαινε σε σενα το μηνυμα μου..
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 24-04-14 07:49 #217
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή Καρνιτίνη
    Κοίτα, ξέρεις οτι ακολουθώ την ίδια ακριβώς προπόνηση και διατροφή, ίδια ώρα προπόνησης και ζυγισμένα ολα στη διατροφή. Άρα εχω δυο σταθερές. Οι δόσεις τη καρνιτινης που έπαιρνα ήταν πάνω απο τη προτεινόμενη, αρκετά, άρα και δοσολογικα ήμουν οκ. Τι να σου πω, δεν είδα παραπάνω ενέργεια στη προπόνηση, δεν είδα παραπάνω εφιρδρωση δεν είδα έστω ενα μικρό boost στην απώλεια κιλών, κοινώς δεν παρατήρησα κάτι γενικως. Μπορεί βέβαια απλα αν μην επιασε εμένα, τι να πω.
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 24-04-14 08:02 #218
    Το avatar του χρήστη liveris

    Εγγραφή
    27-06-2012
    Περ.
    winter is coming
    Μηνύματα
    3.504
    Προεπιλογή
    ok..
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 24-04-14 12:05 #219
    Το avatar του χρήστη jam

    Εγγραφή
    14-05-2013
    Περ.
    Λευκωσια
    Μηνύματα
    499
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο totis Εμφάνιση μηνυμάτων
    χα χα χα χα φιλε αυτες τις εβαλα επιτηδες,γιατι ελεγε ο liveris για τις ερευνες....Εγω την ειπα την αποψη μου πιο πανω για την καρνιτινη και ειναι μια αποψη που βγαινει απο την πραξη.....Εγω πολυ απλα δεν πιστευω οτι κανει δουλεια η καρνιτινη....
    σιγουρα δεν δουλευοθν ολα σε ολους ωραιος οκει τοτε !

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mikekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα, ξέρεις οτι ακολουθώ την ίδια ακριβώς προπόνηση και διατροφή, ίδια ώρα προπόνησης και ζυγισμένα ολα στη διατροφή. Άρα εχω δυο σταθερές. Οι δόσεις τη καρνιτινης που έπαιρνα ήταν πάνω απο τη προτεινόμενη, αρκετά, άρα και δοσολογικα ήμουν οκ. Τι να σου πω, δεν είδα παραπάνω ενέργεια στη προπόνηση, δεν είδα παραπάνω εφιρδρωση δεν είδα έστω ενα μικρό boost στην απώλεια κιλών, κοινώς δεν παρατήρησα κάτι γενικως. Μπορεί βέβαια απλα αν μην επιασε εμένα, τι να πω.
    επερνες την κανονικη μορφη ? με φαι , νυστικος ?
    απλα το ψαχνω λιγακι σορρυ κιολας αν στα επριξα ρε μαν για να δω τι να κανω
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 24-04-14 13:06 #220
    Banned
    Εγγραφή
    20-03-2013
    Μηνύματα
    731
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο liveris Εμφάνιση μηνυμάτων
    ok..
    Φιλε την ερευνα αυτη την εβαλα για πλακα για να σε πειραξω επειδη ανεφερες τις ερευνες....Να σου πω κατι απο την στιγμη που την εχω δοκιμασει αρκετες φορες στο ειπα και πιο πανω ολα τ αλλα δεν μετρανε για εμενα,παιρνω συμπληρωματα σχεδον 15 χρονια και εχω δοκιμασει τα περισσοτερα απο τα οποια υπαρχουν και πιστευω εχω μια καλη αποψη πανω σε αυτα τα θεματα....Δεν εχω κατι να κερδισω κατι με αυτο που υποστηριζω οτι δεν δουλευει,το μονο που εβλεπα καποιες φορες γιατι δοκιμασα αρκετες και διαφορετικες εταιρειες μια μικρη ευεξια(ενεργια) και για αυτο παλι δεν ειμαι σιγουρος οτι ητανε απο το συμπληρωμα,οσο για το αλλο αν βοηθαει στο χασιμο λιπους η στο αδυνατισμα δεν ειδα το παραμικρο και να σκεφτεις οτι ειμαι αρκετα στεγνος παιζω κοντα στο 10% λιπος + η διατροφη μου ειναι παντα σταθερη και πολυ προσεγμενη και αν υπηρχε καποια εστω και μικρη βοηθεια θα το καταλαβαινα......
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 24-04-14 13:28 #221
    Το avatar του χρήστη s0k0s

    Εγγραφή
    10-03-2012
    Περ.
    Baku - Azerbaijan
    Μηνύματα
    1.893
    Προεπιλογή
    Οποίος θυματε τον Δεβιλ δεν ξέρω μπαίνει τώρα δεν μπαίνει, τεσπα μου είχε πει κάποτε Ακετυλ. 1γρ πριν το πρωινό, 1,5γ έως 2γρ πριν την προπόνηση. Με συνδυασμό ιοχιμπίνης δουλευει εξαιρετικά. Αλλιώς καφείνη. Το έψαξα φέτος λιγάκι, δεν θυμάμαι που βρήκα έναν τυπα όπου έλεγε καφείνη + ιοχιμπινη κ την καρνιτίνη. Το πρότινα σε ένα φιλαράκι όπου τον έχω αναλάβει κ έως σήμερα είδαμε πολύ καλά αποτελέσματα. Φυσικά με μετρημένη διατροφή όλα όλα κ νερά στα8ερα. κανονικά όλα σωστά.
    Οποίος ενδιαφέρεται ιοχιμπινη 5 έως 15 μγ μπορεί. εμείς βάλαμε 5μγ κ καφείνη 100μγ. έπειτα αυξήσαμε στα 10μγ την ιοχιμπινη.
    Είσαι αναβολικός . Δεν με νοιάζει πως έγινες μέσα σε 6 μήνες θα είσαι πάντα αναβολικός για μένα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 24-04-14 13:31 #222
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Mikekan

    Εγγραφή
    18-10-2012
    Περ.
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    4.075
    Προεπιλογή
    Γιοχιμπίνη ναι για τους α-β υποδοχείς, καφείνη ναι για αύξηση των κατεχολαμινων, η καρνιτίνη δεν ξέρω τι σχέση μπορεί να έχει με τα υπόλοιπα δύο.
    Μιχάλης
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 24-04-14 15:01 #223
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο liveris Εμφάνιση μηνυμάτων
    steloukos δεν πηγαινε σε σενα το μηνυμα μου..
    Oκ bro

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Mikekan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιοχιμπίνη ναι για τους α-β υποδοχείς, καφείνη ναι για αύξηση των κατεχολαμινων, η καρνιτίνη δεν ξέρω τι σχέση μπορεί να έχει με τα υπόλοιπα δύο.
    Συμφωνω.Μαλλον η καφεινη και η γιοχιμβινη ειναι που δουλευουν και οχι η καρνιτινη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 24-04-14 15:06 #224
    Banned
    Εγγραφή
    20-03-2013
    Μηνύματα
    731
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Steloukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oκ bro



    Συμφωνω.Μαλλον η καφεινη και η γιοχιμβινη ειναι που δουλευουν και οχι η καρνιτινη.


    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 26-04-14 13:08 #225
    Το avatar του χρήστη s0k0s

    Εγγραφή
    10-03-2012
    Περ.
    Baku - Azerbaijan
    Μηνύματα
    1.893
    Προεπιλογή
    Γιατί ρε παιδιά, τόσες έρευνες υπάρχουν για την καρνιτίνη. Πως βγάλατε to συμπέρασμα ότι δεν λειτουργεί?
    Είσαι αναβολικός . Δεν με νοιάζει πως έγινες μέσα σε 6 μήνες θα είσαι πάντα αναβολικός για μένα!
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 15 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 51314151617 ΤελευταίαΤελευταία