Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. 03-01-15 13:30 #1
    Το avatar του χρήστη fazer

    Εγγραφή
    15-11-2012
    Περ.
    volos
    Μηνύματα
    119
    Προεπιλογή Πρεσσα ποδιών στο smith. Συνιστάται;
    προσφατα αγορασα ενα μηχανημα σμιθ για το home gym μου το οποιο μου ελυσε στην κυριολεξια τα χερια μιας και γυμναζομαι μονος μου χωρις βοηθεια.
    πλεον δεν φοβαμαι μην κολησω στις πιεσεις στηθους,στα σκουατ και παντου..η καλυτερη αγορα που εχω κανει σε οργανο γυμναστικης.
    πειραματιστικα να κανω πιεσεις ποδιων ξαπλωμενος και ειδα με εκπληξη οτι δουλεουν και στο σμιθ(ξεκλειδωτο αλλα με τη κατω ασφαλεια στο σωστο σημειο για μενα).
    το ερωτημα μου ειναι το εξης..υπαρχει πιθανοτητα τραυματισμου λογω οτι δεν ειναι η κλασικη πρεσσα με επικλινη θεση της πλατης ?
    το σμιθ δεν ειναι τελειως κατακορυφο αλλα εχει μια κλιση γυρω στις 10-15 μοιρες περιπου και η πιεση γινεται σχεδον καθετα με ξαπλωμενη τελειως την πλατη.εννοειται πως θα το βιδωσω καλα στο εδαφος.τωρα επαιξα απο 25 κιλα σε καθε ακρο(συνολο 50+ την μπαρα)και ηταν οριακο σε σταθεροτητα λογω οτι δεν το βιδωσα ακομα..
    θα εκτιμουσα πολυ τις γνωμες σας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-01-15 00:23 #2
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Πολύ καλή επιλογή το συγκεκριμένο σμιθ. Ο μόνος κίνδυνος είναι να μην γλυστρίσεις κατα την εκτέλεση και πέσει πάνω σου η μπάρα με τα κιλά. Κατα τα άλλα μια χαρά άσκηση είναι.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-01-15 23:07 #3
    Το avatar του χρήστη fazer

    Εγγραφή
    15-11-2012
    Περ.
    volos
    Μηνύματα
    119
    Προεπιλογή
    ευχαριστω για την απαντηση.αφου δεν συντρεχει κινδυνος τραυματισμου λογω στασης,αυτο μου αρκει.
    αλλωστε δεν θα παιζω και "τα κιλα".σ οτι αφορα το γλυστριμα ειναι ενα θεμα ,αλλα η κατω ασφαλεια (που ειναι ρυθμισμενη σ ενα υψος περιπου 60 εκ απο το εδαφος που ειμαι ξαπλωμενος) θα λειτουργησει σαν δικλειδα ασφαλειας αν μου γλυστρισει η μπαρα απο τα πελματα με τα οποια την πιεζω.
    θα βαλω και φωτο για να δειξω τι εννοω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 07-01-15 00:41 #4
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.806
    Προεπιλογή
    το σωστο για καλύτερη εργονομία είναι να υπάρχει απο κάτω απο την πρέσα σμίθ ένα μαξιλάρι σαν πάγκου κεκλιμένο με το χαμηλό σημείο προς το κεφάλι και έτσι υπάρχει καλύτερη εργονομία , αλλα και θέλει προσοχή μη δεν πατάνε σωστα τα πόδια και γλυστρίσουν , εκεί υπάρχει τρόπος να μπαίνει μια βάση στην μπάρα και να πατάνε τα πόδια , αλλα αν δεν υπάρχει έτοιμο το θέμα είναι ποιός ξέρει να το φτιάξει
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 07-01-15 22:58 #5
    Το avatar του χρήστη fazer

    Εγγραφή
    15-11-2012
    Περ.
    volos
    Μηνύματα
    119
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    το σωστο για καλύτερη εργονομία είναι να υπάρχει απο κάτω απο την πρέσα σμίθ ένα μαξιλάρι σαν πάγκου κεκλιμένο με το χαμηλό σημείο προς το κεφάλι
    δηλ το μαξιλαρι να ειναι σαν κατακλινης παγκος?στο ψηλο σημειο να καθεται η λεκανη και στο λεπτο το κεφαλι.καλα καταλαβαβα?
    αν ειναι ετσι μπορω να δικιμασω με ενα μαξιλαρι παγκου(ξυλο με αφρολεξ και δερματινη)και στο κατω σημειο να βιδωσω ενα τακο για να παρει κλιση.η μπορω να πειραματιστω με τον κατακλινη που εχω για τους κοιλιακους.
    Απάντηση με παράθεση