Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 08-01-15 02:21 #1
    Προεπιλογή Θέλω να πάρω όγκο
    Καλησπέρα! Είμαι 17 ετών, με ύψος 1.76 και ζυγίζω 69kg. Πριν 1 περίπου χρόνο ήμουν απελπιστικά αδύνατος(57kg), ξεκίνησα λοιπον να γυμναζομαι σπιτι χρησιμοποιώντας βάρυ τον 15kg και κάνοντας καποιες bodyweight ασκήσεις ελξεις, push ups κ.τ.λ.
    Είμαι πολυ ευχαριστημενος που μεσα στον χρονο καταφερα να παρω 12κιλά...αλλα τους τελευταιους 5μηνες εχω κολλήσει στα 69κιλά. Καταναλώνω ουσιαστικα 3000 θερμίδες, μπορει και λιγοτερες λογο σχολειου και μαθηματων. Κάνω μια πολυ καλη διατροφη και δεν καταλαβαινω γιατι δεν παίρνω σωμματικο ογκο. Απλα θελω να μαθω τι μπορει να φταιει (πολλοι μου ειπαν πως ισως εχω γρηγορο μεταβολισμο). Πραγματικα θελω πολυ να ακουσω τις αποψεις σας, αν δεν σας κανει κόπο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 08-01-15 10:46 #2
    Wrong Bet
    Το avatar του χρήστη vaggan

    Εγγραφή
    19-03-2011
    Περ.
    απο πισω σου
    Μηνύματα
    12.202
    Προεπιλογή
    εφτασες σε τελμα επιπεδο στασιμοτητας για να αυξησεις πλεον το βαρος σου πρεπει να αυξησεις κιαλλο τις θερμιδες σου εγω θεωρω οτι 17 χρονων με 1,76 και 69 κιλα ειναι παρα πολυ καλα ειμαι της αποψης οτι αντι να προσπαθεις να βαλεις κιαλλο βαρος να καθησεις να δουλεψεις αυτα τα κιλα οσο το δυνατον περισσοτερο εξαλλου 12 κιλα πηρες ειναι πολυ καλα και ειμαι σιγουρος οτι καποια απο αυτα ειναι και λιπος οποτε μην βιαζεσαι να αυξησεις κιαλλο το βαρος σου
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 08-01-15 11:48 #3

    Εγγραφή
    14-07-2013
    Περ.
    ΒΟΛΟΣ
    Μηνύματα
    187
    Προεπιλογή
    συμφωνω με τον βαγκ αλλα νταξει αναλογα αν θες να σε κομενος η κουραδας

    μπορεις να συνεχισεις ογκο για κανα 3μηνο ακομα και μετα να κανεις γραμμωση για να χεις κιλιακους κ απο ολα.

    βρες τις θερμ συντηρησης σου βαζωντας μεσα και οσα καις τι μερα και τρωγε 300 πανω απο αυτο δλδ το πολυ 2 κιλα το μηνα για να μην βαζεις πολυ λιπος. πατα iffym calculator στο γκουγκλ βαλε τ στοιχεια σ κ βγαλε μια ακρη η βρες το bmr και καντο χ 1.2 η 1.4 η παραπανω αναλογα ποσα καις.

    απο μακροσυστατικα χρειαζεσε γυρω στο 1.4 πρωτεινη ανα κιλο,0.5 λιπαρα και τα υπολοιπα υδατ
    Δεν σε κοβω να ξερεις να μετρας σωστα τις θερμιδες οποτε διαβασε γενικα στο ιντερνετ και εδω στο φορουμ.

    Οτι θες ρωτησε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 08-01-15 13:42 #4
    Προεπιλογή
    Εγω ουσιαστικα χρησιμοποιω το myfitnesspal, και ζυγίζω την τροφη μου και αυτη η εφαρμογη μου λεει τις θερμιδες της καθε τροφηςΌνομα: bandicam 2015-01-08 12-39-40-337.jpg Εμφανίσεις: 448 Μέγεθος: 159,8 KB
    Απάντηση με παράθεση