Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 41 από 41
  1. 25-09-14 01:16 #31
    Προεπιλογή
    Lila η φερριτίνη σου μπορεί να μην ανέβει και ποτέ. Μπορεί αυτό το χαμηλό να είναι και το φυσιολογικό σου. Οι τιμές που βλέπεις δίπλα στις εργαστηριακές εξετάσεις δεν είναι οι φυσιολογικές αλλά οι τιμές αναφοράς. Άλλο είναι το φυσιολογικό για εσένα και άλλο για εμένα που έχω π.χ. το στίγμα.

    Επίσης το συμπλήρωμα που παίρνεις όπως είπε και ο Λάο δεν είναι το πιο αφομιώσιμο. Πως να ανέβει η φερριτίνη. Κοίταξε το επόμενο που θα πάρεις εάν πάρεις να είναι διαφορετικό και να περιέχει και φυλικό οξύ (κι αυτό μπορει να είναι τοξικό). Βασικά μάλλον θα πρέπει να δοκιμάσεις διάφορα να δεις πιο σου κάθεται καλά. π.χ. άλλο παίρνω εγώ και δεν με ενοχλεί και μου ανεβάζει τις τιμές και άλλο η αδερφή μου. π.χ. παλιά δεν μπορούσα να το πάρω πριν το φαγητό οπότε είπα στο γιατρό θα τρώω και μετά θα πάρω ότι να 'ναι δε μει νοιάζει. Είχα πάρει και ακόμα παίρνω καμιά φορά το ferrosanol. Αυτό μου το είχε δώσει για μετά το φαγητό. Μια χαρά μου ανέβασε τις τιμές γιατί κάποια περιόδο κι εμένα η φερριτίνη είχε πέσει στο 10. Έχει και φυλικό οξύ. Δεν θυμάμαι σε πια μορφή είναι αλλά δούλεψε. Ό,τι είχα δοκιμάσει πιο πρίν ήταν σαν να μην έπαιρνα καθόλου και με πείραζαν και στο στομάχι. Αλλά νομίζω τα ξέρεις αυτά. Απλά τώρα υπάρχουν πιο πολλές επιλογές.

    Όταν τελειώσει θα δοκιμάσω και αυτά τα μασώμενα να δω πως είναι.΄Ferrum hausman τα λένε νομίζω. Μόνο που εγώ για να πάρω σίδηρο θα πρέπει οι τιμές να βγουν εκτός ορίων. Και συμβαίνει μερικές φορές.

    Επίσης αυτό που είπε ο Λάο για τις βιταμίνες του συμπλέγματος B είναι πολύ σημαντικό. Κυρίως η Β5 μπορεί να βοηθήσει πολύ. Οπότε ότι συμπλήρωμα έχεις από Β και έχει μέσα και Β5 πάρτο.

    Η γνώμη μου είναι έτσι όπως βλέπω τα πράγματα να σταματήσεις για ένα διάστημα όλα τα σίδηρα να πέσουν λίγο στα φυσιολογικά οι τιμές, να πάρεις τις Β και μπόλικη βιτ C με τα κρέατα που τρως και με μία έρευνα αγοράς και τη βοήθεια του γιατρού εάν τελικά απευθυνθείς να διαλέξεις ένα καλύτερο συμπλήρωμα σιδήρου.

    Αυτά. Με τα ορμονικά μη μπλέξουμε και χαθούμε. Άστα τελειώς για τη ώρα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-09-14 01:16 #32
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λαο δεν ρωτάω εδώ για να διευκρινήσω την αιτίτα των συμπτωμάτων ούτε για να βρώ τη λύση στη τριχόπτωση. Πλατιάσαμε κάπου στην πορεία.
    Ρώτησα γιατί μου κάνει εντύπωση πως ο σίδηρος έχει ξεφύγει αρκετά πάνω απ το όριο και η φερριτίνη έχει πέσει.
    Αυτά που ανέφερες, ωστόσο, ειναι φυσιολογικά.
    Δεν ξέρω αν πρέπει να συνεχίσω να παίρνω supps γιατί ξέρω ότι ο σίδηρος είναι τοξικός, αλλα πως αλλιώς θα ανέβει η φεριτίνη άμα δεν παίρνω σίδηρο?
    Κοίτα, το θέμα με τον σίδηρο (όπως και πολλά άλλα) είναι αρκετά παρεξηγημένο.

    Η φράση «ο σίδηρος είναι τοξικός», για μένα, θα έπρεπε να ανασκευάζεται ως «ο σίδηρος ΜΠΟΡΕΙ να γίνει τοξικός όταν μιλάμε για συνθετικές μορφές και ιδιαίτερα στους άντρες, σε συνθήκες μακροχρόνιας λήψης». Αυτός είναι και ο λόγος που σου έκανα bold το σχετικό κομμάτι του προηγούμενου post μου.

    Στο ερώτημά σου λοιπόν, εφόσον το πεπτικό σου λειτουργεί καλά και απορροφας τον σίδηρο όπως θα έπρεπε (το αντίθετο είναι αρκετά συνηθισμένο φαινόμενο) είτε από τις τροφές είτε από τα supps, τότε μπορείς να πειραματιστείς με καλύτερες μορφές και να δεις τα αποτελέσματα. Οι μορφές sulfate στα μέταλλα, θεωρούνται ως οι λιγότερο απορροφήσιμες και, φυσικά, οι πιο φτηνιάρικες, οπότε θα σου ξαναπροτείνω να ψάξεις τις μορφές που σου είπα, καθώς και τις AAC (amino acid chelate) και, γενικά, ό,τι τελειώνει σε -ate.

    Στα λέω όλα αυτά έχοντας την εμπειρία να έχω δει από κοντά παρόμοιες με την δικιά σου καταστάσεις σε τουλάχιστον 3 κοντινά μου πρόσωπα, εκ των οποίων ειδικά το ένα έχει και σιδηροπενική αναιμία και υπερθυρεοϊδισμό. Δεν ξέρω αν θα το πιστέψεις, αλλά τα καλύτερα αποτελέσματα στην φερριτίνη του τα είδε με το... Uni-Liver (4 ταμπλέτες με κάθε γεύμα). Αυτό τον καιρό, μετά από δική μου πρόταση την βγάζει με το αντίστοιχο της Solgar, το οποίο και θα δούμε τι αποτελέσματα έχει.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-09-14 01:22 #33
    Προεπιλογή
    Τώρα που κοίταξα και το δικό μου Soulfate είναι. Λάο ξέρεις εάν υπάρχουν στα φαρμακεία οι άλλες μορφές που αναφέρεις ή πρέπει να πάμε σε συμπλήρωμα;
    Απλά έχει και φυλικό οξύ ίσως γι αυτό σε εμένα δούλεψε. Δεν το παίρνω τώρα καμιά φορά μόνο και όταν στις εξετάσεις αιματοκρίτης, φερριτίνη και σίδηρος βγαίνουν χαμηλά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη margarita02 : 25-09-14 στις 01:24
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-09-14 01:25 #34
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο margarita02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα που κοίταξα και το δικό μου Soulfate είναι. Λάο ξέρεις εάν υπάρχουν στα φαρμακεία οι άλλες μορφές που αναφέρεις ή πρέπει να πάμε σε συμπλήρωμα;
    Lao και συμπληρώματα από ελληνικά φαρμακεία δεν είναι ταυτόσημα πράγματα
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-09-14 01:26 #35
    Προεπιλογή
    Α οκ. Πως μου αυτό μου διέφυγε
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 25-09-14 01:34 #36
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο margarita02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α οκ. Πως μου αυτό μου διέφυγε
    Σε συγχωρώ

    Πάντως αυτό που είπες είναι σωστό, το τι δουλεύει στον καθένα διαφέρει. Μπορεί π.χ. σε εσένα το sulfate να δούλεψε επειδή τυχαίνει να το συνοδεύεις με πρωτεϊνες άρα αμινοξέα, άρα καλύτερη απορρόφηση της μορφής αυτής και πρασινάδες (καλές πηγές FA). Όπως είναι γνωστό, ακόμα και με τι συνοδεύουμε ένα supp έχει σημασία.

    Ο κανόνας όμως είναι ότι οι μορφές sulfate είναι οι λιγότερο βιοδιαθέσιμες, μετά ακολουθούν προς το καλύτερο οι chelate και στην κορυφή είναι ο αιματικός σίδηρος.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 25-09-14 01:36 #37
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Δηλαδή ρε παιδιά, σόρρυ δεν κατάλαβα.
    Εάν δεν είναι αφομοιώσιμη μια πηγή σιδήρου πώς γίνεται να αυξάνει τον σίδηρο στο αίμα?
    Αφομοιώσιμη θεωρείται μια πηγή που αποθηκεύεται σαν φερριτίνη ή αυτή που απορροφάται από το έντερο και αυξάνει γενικώς τα επίπεδα σιδήρου?

    Δηλαδή καταλήγουμε ότι εφόσον η φερριτίνη είναι χαμηλά, και στον θεό να φτάσει ο σίδηρος δεν θα έχω θέμα?
    Μήπως πρέπει να παραμείνει για μεγάλο διάστημα ψηλά ο σίδηρος (ακόμα κ εκτός ορίων) για να γεμίσει η φεριτίνη?

    Ε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 25-09-14 01:51 #38
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή ρε παιδιά, σόρρυ δεν κατάλαβα.
    Εάν δεν είναι αφομοιώσιμη μια πηγή σιδήρου πώς γίνεται να αυξάνει τον σίδηρο στο αίμα?
    Αφομοιώσιμη θεωρείται μια πηγή που αποθηκεύεται σαν φερριτίνη ή αυτή που απορροφάται από το έντερο και αυξάνει γενικώς τα επίπεδα σιδήρου?

    Δηλαδή καταλήγουμε ότι εφόσον η φερριτίνη είναι χαμηλά, και στον θεό να φτάσει ο σίδηρος δεν θα έχω θέμα?
    Μήπως πρέπει να παραμείνει για μεγάλο διάστημα ψηλά ο σίδηρος (ακόμα κ εκτός ορίων) για να γεμίσει η φεριτίνη?

    Ε?
    Λοιπόν, επειδή μιλάμε συνέχεια για φερριτίνη, σιδηροπενικές αναιμίες κτλ και πολλοί μπορεί να μην ξέρουν, κάνω copy paste ένα κείμενο ώστε να ξέρουμε όλοι για τι μιλάμε:

    Φερριτίνη: Τι είναι και ποιες είναι οι φυσιολογικές τιμές της

    Η φερριτίνη είναι μια πρωτεΐνη που βρίσκεται στο εσωτερικό των κυττάρων. Ο ρόλος της είναι να αποθηκεύει το σίδηρο ώστε ο οργανισμός μας να μπορεί να τον αξιοποιήσει μακροπρόθεσμα.
    Μια αιματολογική εξέταση μπορεί να φανερώσει αν τα επίπεδα της φερριτίνης βρίσκονται κάτω από το φυσιολογικό, κάτι που σημαίνει ότι τα αποθέματα σιδήρου στον οργανισμό είναι χαμηλά.
    Συνιστάται συνήθως νηστεία για 12 ώρες πριν την εξέταση. Είναι καλύτερο η εξέταση να πραγματοποιείται το πρωί.

    Σκοπός της εξέτασης είναι να καταδείξει τα επίπεδα της φερριτίνης στο αίμα. Το αποτέλεσμα είναι ενδεικτικό των αποθεμάτων σιδήρου στον οργανισμό μας.

    Ο σίδηρος είναι απαραίτητος για την παραγωγή των ερυθρών αιμοσφαιρίων, τα οποία παρέχουν οξυγόνο στους ιστούς. Ο γιατρός μπορεί να ζητήσει να κάνετε εξέταση για τη φερριτίνη εάν εκδηλωθούν συμπτώματα αναιμίας – πάθηση στην οποία ο σίδηρος είναι χαμηλός, με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν αρκετά υγιή ερυθρά αιμοσφαίρια για να μεταφέρουν οξυγόνο στους ιστούς.

    Φυσιολογικές τιμές

    - Για τους άνδρες: 12-300 ng/mL (νανογραμμάρια ανά χιολστόλιτρο αίματος)
    - Για τις γυναίκες: 12-150 ng/mL

    Αυξημένη φερριτίνη / Μειωμένη φερριτίνη

    Τα υψηλά επίπεδα της φερριτίνης μπορεί να οφείλονται σε φλεγμονώδη διαταραχή. Τρεις συχνές αιτίες που εξηγούν τις υψηλές τιμές είναι: η αλκοολική νόσος του ήπατος, οι συχνές μεταγγίσεις αίματος ή η αιμοχρωμάτωση (γενετική διαταραχή).


    Αντιθέτως, οι χαμηλές τιμές της φερριτίνης μπορεί να οφείλονται σε: εντερικές διαταραχές που δεν επιτρέπουν την απορρόφηση του σιδήρου, αναιμία, αιμορραγίες του πεπτικού. Στις γυναίκες, μία ακόμη πιθανή αιτία είναι η σημαντική αιμορραγία κατά την έμμηνο ρύση.
    Πηγή: http://www.onmed.gr/ygeia/item/31641...ikes-times-tis

    Το γιατί ο σίδηρός σου είναι ψηλά και η φερριτίνη είναι χαμηλά δεν είμαι γιατρός για να το ξέρω, πάντως το πιο... ανώδυνο που μπορείς να κάνεις εφόσον δεν θες προς το παρόν να καταφύγεις σε κάποιον, είναι να πειραματιστείς με καλύτερες μορφές ώστε να βρεις ποια σου ταιριάζει. Εάν δεν δεις διαφορά έτσι, τότε καλό θα ήταν, για μένα, να πας σε κάποιον.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 25-09-14 02:07 #39
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή καταλήγουμε ότι εφόσον η φερριτίνη είναι χαμηλά, και στον θεό να φτάσει ο σίδηρος δεν θα έχω θέμα?
    Μήπως πρέπει να παραμείνει για μεγάλο διάστημα ψηλά ο σίδηρος (ακόμα κ εκτός ορίων) για να γεμίσει η φεριτίνη?

    Ε?
    Lila μάλλον αυτό το τελευταίο δεν πρέπει να ισχύει. Εννοώ αυτό το εκτός ορίων. Αν ήταν να γεμίσει έτσι η φερρίτινή τόσα χρόνια θα είχε γεμίσει. Ας είναι ψηλά ο σιδηρος, εντός ορίων, θα πρέπει όμως να φτιάξεις και τα υπόλοιπα π.χ. βιτ C, φυλλικό οξύ έστω κι από πορτοκάλια και πράσινα λαχανικά. Επίσης να μετριάσεις τις προπονήσεις για ένα διάστημα γιατί ένα λόγος που αδειάζουν τα αποθέματα είναι κι η προπόνηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 25-09-14 02:33 #40
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    επειδη όπως ξαναείπα έχω ασχοληθεί πάρα πολυ με το θεμα του σιδήρου λόγω ενασχόλησης με κλασικό αθλητισμό όπου εκεί μετράνε επιδόσεις , είχα συνεργαστει με συλλόγους αλλα και μεμονωμένα με αθλητες του στιβου και κυρίως του ταεκβοντο και κάποια άτομα απο αυτα είχαν σιδηροπενική αναιμία

    κατ αρχήν ένας που έχει το στίγμα και έχει χαμηλό σίδηρο και φεριτίνη συμπεριφέρετε διαφορετικά απο κάποιον που δεν το έχει και έχει πέσει σε πολυ χαμηλα επίπεδα ο σίδηρός του , στην δευτερη περίπτωση ο άλλος σέρνετε κυριολεκτικά

    επίσης ο σίδηρος πέφτει και απο την έντονη προπόνηση η το τρέξιμο και καλό είναι να παίρνει κάποιος κάποιον καλα αποροφήσιμο σίδηρο σαν συμπλήρωμα για να μην αναγκάζετε να φορτώνει επειδη έχει πέσει πολυ χαμηλά , δηλαδη δόσεις συντήρησης με συνδιασμό φυσικών πηγων όπως εκτός απο την τροφη και κάποιο συμπληρωμα σπιρουλίνας , όπως επίσης να προσέχει και τούς συνδιασμούς τροφών , πχ τα γαλακτοκομικα και ειδικα το ασβέστιο εμποδίζει την απορόφηση του σιδήρου

    ο σίδηρος ΄'εχει άμεση σχέση με την φεριτίνη που είναι οι αποθήκες που συγκεντρώνουν τον σίδηρο, οπότε όσο σίδηρο και να πάρει κάποιος όταν έχει χαμηλή φεριτίνη , αν ανεβεί στο αίμα δηλαδη θα τον χάσει πολύ γρήγορα

    ένα παραδειγμα που είχα ξανααναφερει κάναν εξετασεις κάποιοι αθλητες άλτες με χαμηλό σίδηρο και φεριτινη τον ανέβασαν και ανέβηκαν και οι επιδόσεις τους , σε 1 με 2 βδομάδες με παίρνει τηλέφωνο ο προπονητης και με λέει ηλία το πρώτο άλμα στο θεό το δεύτερο πιο χαμηλά , στο 3ο δεν ξεκολάει απ το χώμα και λέω πολυ απλα έχει χαμηλό σίδηρο , αυτοι δεν με άκουσαν και 2 βδομαδες πριν τούς αγωνες κάνουν εξετασεις και βλέπουν τελείως άδειοι απο σίδηρο και με λέει μα πως? λέω επειδη με την προπόνηση πέφτουν τα επίπεδα και τωρα επειδη δεν προλαβαίνετε να σωσετε την παρτίδα η μόνη λύση είναι αυτη που ήθελα να αποφύγετε , η ενδοφλέβια χορήγηση

    και να το πω απλα και χωριάτικα γιατι δεν τα ξερω αλλιώς τα 2/3 του αποθηκευμένου σιδήρου συνδέονται με την φεριτίνη , ενω το 1/3 περιέχετε στην αιμοσιδηρίνη , αυτο για να γίνει κατανοητή η σημασία της φεριτίνης
    η χαμηλή συγκέντρωση φεριτίνης είναι πάντα ενδεικτική της χαμηλής συγκέντρωσης σιδήρου στον οργανισμό

    δηλαδη ένας με χαμηλό έως μέτριο σίδηρο, αν έχει ικανοποιητική φεριτίνη είναι καλύτερα απο κάποιον με υψηλό αλλα με πολύ χαμηλή φεριτίνη

    και επίσης ο πολύ υψηλός σίδηρος δεν είναι καλό πράμα , ούτε η πολυ υψηλή φεριτίνη που μπορει να οφείλετε σε υπερκατανάλωση σιδηρου , νόσο του ήπατος κτλ

    άρα τα άτομα με θέμα σιδήρου θα πρέπει να κάνουν ανάλογη διατροφή που έχουμε αναλύσει αν θυμάμαι σε κάποιο τοπικ στο φόρουμ και κάποιο συμπλήρωμα σιδήρου καλα αποροφήσιμο και έλεγχος ώστε να βλέπουμε αποτελέσματα και αντιδράσεις , γιατι όταν παίρνουμε κατι για κάποιο σκοπό θα πρέπει να ξέρουμε αν πραγματοποιεί τον σκοπό του

    και ένα βασικό για την αιμοποίηση είναι και η βιταμίνη C
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 28-12-18 20:27 #41
    Προεπιλογή
    Μία πολυβιταμίνη που εμπεριέχει σίδηρο, παράλληλα με ασβέστιο, ψευδάργυρο και μαγνήσιο κατά πόσο η ποσότητα αυτή του σιδήρου που προσφέρει το συμπλήρωμα, απορροφάται πλήρως από τον οργανισμό παρουσία των προαναφερθέντων στοιχείων;
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123