Σελίδα 4 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 46 έως 60 από 601
  1. 30-01-15 16:43 #46
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Και μια ξεχωριστή φώτο, που εκπροσωπεί το φόρουμ

    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες  
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 30-01-15 19:44 #47
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.563
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρουσίαση του 3ου βιβλίου ''Επιστημονική Προσέγγιση και Ιατρική Πρόληψη στην Μυική Ανάπτυξη'' που έγινε Δευτέρα 26 Ιανουαρίου 2015 στις 7μμ στη λέσχη του Σ.Α.Κ.Α. Το βιβλίο είναι έκδοσης ''Αστάρτη'' όπου και τα δυο προηγούμενα.

    Νασσερ ευχαριστουμε για την ανάρτηση του βίντεο
    Ηταν όντως μια ενδιαφέρουσα παρουσίαση του βιβλίου του Γιώργου Τουλιάτου, νομίζω ότι είναι μια πολύ καλή προσέγγιση στο αθλημά μας η συγκέντρωση πληροφοριών σε ένα ταξινομημένο βιβλίο και ο Τουλιάτος έμαθα πως τα πήγε πολύ καλά και στο επόμενο σεμινάριο (την Τετάρτη) που αφορούσε την φαρμακοδιέγερση, ικανοποιώντας το κοινό που τον παρακολούθησε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 31-01-15 12:22 #48
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Εδώ και το σεμινάριο φαρμακοδιέγερσης που έγινε στα Μελίσσια την περασμένη Τετάρτη 28-1-2015. Ουσιαστικά θα έλεγα πως είναι συνέχεια της παρουσίασης του βιβλίου. Περιληπτικά πλέον έχουμε την παρουσίαση του 3ου βιβλίου και πραγματικά το έργο του τρίτου βιβλίου είναι αξιόλογο.

    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 04-02-15 01:22 #49
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Μεχρι ενα σημειο που ειδα το βιντεο,μου κανε εντυπωση που ο Γιωργος λεει κατι λανθασμενο το οποιο και πολυς αλλος κοσμος το νομιζει λανθασμενα.

    Πιο συγκεκριμενα,μιλαει σε καποια στιγμη για τα δυο γνωστα SERMS και λεει οτι μειωνουν τα οιστρογονα κτλ κτλ...πραγμα που δεν ισχυει,ισα ισα τα ανεβαζουν.
    Αυτο που κανουν(εκτος των αλλων) ειναι να μπλοκαρουν τους οιστρογονικους υποδοχεις στο στηθος,πραγμα που το συγχεουν πολλοι με τη μειωση των οιστρογονων(?).

    Δεν ειναι κατι ανουσιο αυτο,γιατι σε πολλες περιπτωσεις διαμορφωνει καταστασεις που ο χρηστης δεν περιμενει.
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 04-02-15 02:18 #50
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    COBRA_STYLE αν θες γίνε πιο συγκεκριμένος. Εγω δεν είδα να λεει κάτι λάθος. Εκτός αν σε σένα δόθηκε λάθος εντύπωση.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 04-02-15 12:59 #51
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Αυτο που εγραψα απο πανω,λεει σε καποιο σημειο του βιντεο οτι τα serms(nolva,clomi) μειωνουν τα οιστρογονα,ενω το αντιθετο ισχυει.
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 04-02-15 13:22 #52
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COBRA_STYLE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο που εγραψα απο πανω,λεει σε καποιο σημειο του βιντεο οτι τα serms(nolva,clomi) μειωνουν τα οιστρογονα,ενω το αντιθετο ισχυει.
    Συμφωνώ μαζί σου, πως το πρώτο απλά προστατεύει τοπικά και το δεύτερο ουσιαστικά ανεβάζει τα οιστρογόνα. Αλλά στο σεμινάριο αναφέρει πως ο συνδυασμός αυτών κάτω από κάποιον μηχανισμό δίνεται για εν μέρη προστασία και σε μια δεύτερη φάση για αποκατάσταση του ορμονικού προφίλ. Δεν έγινε ανάλυση πως λειτουργούν αυτά και βάση αυτων τους μηχανισμούς που κάνουμε για προστασία και αποκατάσταση. Στο νέο βιβλίο αν δεν κάνω λάθος, αναλύονται.
    Ότι έγινε προβολή στο σεμινάριο απλά είναι επιγραμματικές αναφορές σε ότι αναλύεται στο βιβλίο. Το ίδιο ισχύει και για την παρουσίαση του βιβλίου όπου έγινε επιγραμματική παρουσίαση για τις ενότητες ''Διατροφή'' και ''Προπόνηση''
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 05-02-15 02:10 #53
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    εγω πιστεύω ότι όταν αναφέρεσαι σε κάτι επιγραμματικά μπορεί να παρερμηνευτεί η να μην δωθεί ολοκληρωμένη εικόνα σ αυτόν που ψάχνει την λεπτομέρεια και τον ακριβή τρόπο δράσης τους
    Νομίζω πως αλλού είναι η ουσία και δεν χρειάζετε τόσο ψήρισμα , σημασία έχει ότι λαμβάνονται σαν ανταγωνιστες στο να μειώσουν τις παρενέργειες των ανδρογόνων και δεν χρειάζεται βέβαια να μπούμε σε λεπτομέρειες πιο κάνει τι , γιατι υπάρχει διαφοροποίηση στην δράση τους
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 05-02-15 17:28 #54
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    και για να δώσω κάποια διευκρίνηση πάντα σύμφωνα με μια συζήτηση που είχαμε με τον Γιώργο Τουλιάτο γιατι δεν γράφει στο φόρουμ και εφόσον ετέθηκε θέμα ας δωθούν κάποιες διευκρινήσεις , γιατι ειλικρηνα παρερμηνεύτηκαν τα γραφόμενά του και θεώρησα σωστο να δωθούν κάποιες εξηγήσεις στο φόρουμ και να μην μείνει έρμαιο το θέμα

    εξηγεί οτι τα serms δρούν αλλού οιστρογονικά (ήπαρ και βελτιώνουν το αθηρωματικό κλάσμα των λιποπρωτεινών) ενω σε άλλους ιστούς δρούν αντι-οιστρογονικά όπως ο μαζικός αδένας
    και σε συνολική συγκέντρωση στο αίμα τα οιστρογόνα δεν εξαφανίζονται όπως με τούς αναστολείς της αρωματάσης

    σε πιο απλή μετάφραση τα serms μπορεί να μη μας εξαφανίζουν τα οιστρογόνα και να μας σκληραίνουν το ίδιο με τα άλλα , όμως μας προστατεύουν απο τα εμφράγματα και την ολική έλλειψη οιστρογόνων και απο την οστεοπενία , γιατι ώς γνωστόν οι εμμηνοπαυσιακές γυναίκες έχουν οστεοπόρωση επειδή δεν έχουν οιστρογόνα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 06-02-15 00:29 #55
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Η ενσταση μου ηταν καθαρα και μονο που ειπε σε καποιο σημειο οτι τα serms μειωνουν τα οιστρογονα.Αυτο ειπε επακριβως,δεν παρερμηνευτηκε τπτ.
    Και ειναι αλλο το οτι ανταγωνιζονται τα οιστρογονα σε καποιους ιστους και αλλο το οτι μειωνουν τα οιστρογονα.

    Και οντως μπορει να μπερδευτηκε,klein mein,απλα κουβεντα να γινεται,γιαυτο το ανεφερα.
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 06-02-15 00:46 #56
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Tα serms δρουν αλλού οιστρογονικά (στο ήπαρ και βελτιώνουν το αθηρωματικό κλάσμα των λιποπρωτεϊνών) ενώ σε άλλους ιστούς δρουν αντί-οιστρογονικα όπως ο μαζικός αδένας. Και σε συνολική συγκέντρωση στο αίμα τα οιστρογόνα δεν εξαφανίζονται όπως με τους αναστολείς της αρωματάσης.
    Αυτό αναφέρει στο βιβλίο. Τώρα αν ερμηνεύεται κάτι διαφορετικά ή υπάρχει διαφορετική άποψη, τι να πω? Αυτή είναι πάντως εν τέλη η τοποθέτηση.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 07-02-15 00:47 #57
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.803
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COBRA_STYLE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ενσταση μου ηταν καθαρα και μονο που ειπε σε καποιο σημειο οτι τα serms μειωνουν τα οιστρογονα.Αυτο ειπε επακριβως,δεν παρερμηνευτηκε τπτ.
    Και ειναι αλλο το οτι ανταγωνιζονται τα οιστρογονα σε καποιους ιστους και αλλο το οτι μειωνουν τα οιστρογονα.

    Και οντως μπορει να μπερδευτηκε,klein mein,απλα κουβεντα να γινεται,γιαυτο το ανεφερα.

    πάνω σ αυτο όμως τα serms έχουν αντιοιστρογονική δράση , διαφορετικά δεν θα δινόταν σε καρκίνο του μαστού
    η κλασική ταμοξιφαίνη NOLVADEX είναι παλιάς κοπής αντιοιστρογόνο και η κλομιφαίνη δίνετε σε γυναίκες για ωορηξία , αλλα στούς άντρες αυξάνει την FSH και LH (μέσω gnrh) και αυξάνει την ενδογενή παραγωγή τεστο , επίσης έχει μια ήπια αντιοιστρογονική δράση στο μαστό και βελτιώνει την σπερματογέννεση μέσω FSH

    Γι αυτο λέω εγω τι μπαίνουμε σε αναλύσεις επι των αναλύσεων λές και είμαστε ενδοκρινολόγοι , ενώ πρέπει να μας ενδιαφέρει η ουσία και η γνώση στην ορθολογική χρήση όποτε και άν χρειαστεί
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  13.  

  14. 15-09-15 15:00 #59
    Banned
    Εγγραφή
    12-09-2015
    Μηνύματα
    51
    Προεπιλογή
    Eγώ δεν έχω καταλάβει το βιβλίο αυτό περιέχει γενικές οδηγίες κ πληροφορίες προς ναυτιλομένους, ήτοι όσοι ασχολούνται ερασιτεχνικά με το ΒΒ κ θέλουν να μάθουν για το σώμα κ δαιτροφές, συμπληρώματα; Ή είναι για αγωνιστικούς αθλητές, που θέλουν να μάθουν κ για φαρμακευτική υποστήριξη; Εγώ που το κάνω απλά σαν χόμπυ, για να βελτιώσω το σώμα μου θα με βοηθήσει;

    Διάβασα αυτά που γράφει ο Κόμπρα ως παρατήρηση πάνω στο βιβλίο κ δεν κατάλαβα τίποτα, μάλλον το βιβλίο αναφέρεται σε αγωνιστικούς αθλητές είναι πιο προχωρημένο


    Εγλω τρώω το κοτοπουλάκι μου το φαγάκι μου, το γιαουρτάκι μου, τη βρώμη μου κλπ. Απλά πράγματα, θα βοηθηθώ σε κάτι. Δε με νοιάζουν τα φάρμακα εμένα. Ούτε όταν αρρωσταινω δεν παίρνω. Σιγά μην πάρω για να έχω σώμα, για να με θέλουν οι γκόμενες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Metalas26 : 15-09-15 στις 15:04
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 15-09-15 15:33 #60
    Προεπιλογή
    Γενικα τα βιβλια του εχουν χρησιμες πληροφοριες για ολες τις κατηγοριες αθλουμενων ,περι ασκησεων κ διατροφης θα βρεις κ αλλου ευκολα ,περι εξειδικευμενης ομως ιατρικης επανω στο ΒΒing (κ οχι μονο) κ ειδικων θεματων ειδικα στην Ελλαδα δεν θα βρεις.
    Προσωπικα πιστευω οτι ο G. Toul εχει προσφερει πολλα στον αθλητισμο μεσα απο τις ιατρικες του γνωσεις του ενωμενες με την προσωπικη του εμπειρια στο αθλημα.
    Πολλοι τον εχουν αντικρουσει h κατηγορησει λογω διαφορετικων αποψεων η ζηλοφθονιας θα ελεγα ,το θεμα ομως ειναι (προσωπικη μου αποψη) οτι με την επιστροφη του στο forum εμπλουτιζεται η γνωση μας τουλαχιστον σε βιοπαθολογικα θεματα.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 4 από 41 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία