Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 19
  1. 14-01-15 17:39 #1

    Εγγραφή
    17-12-2014
    Περ.
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    3
    Προεπιλογή βοηθεια για την δημιουργια μιας οικονομικης και σωστης διατροφης
    Γεια σας και παλι..Ειμαι 85 κιλα 1.87 υψος..Θελω να βαλω ογκο μεχρι το πασχα οσο γινεται..Γυμναζομαι εδω και 3 μηνες περιπου και πηρα την αποφαση να παρω συμπληρωματα διατροφης(bcaa πρωτεινη και κρεατινη)..εκανα διατροφη μεχρι τωρα προσεχοντας απλα να μην τρωω ετοιματζιδικα φαγητα και λιπος...τα δημιτριακα το πρωι τον υδατανθρακα το μεσημερι με το κοτοπουλακι και το ιδιο και πριν την προπονηση...(ξεχασα να αναφερω πως ειμαι φοιτητης και τρωω οτι εχει η εστια εκτος πρωινου και προ γυμναστηριου γευμα) θα ηθελα καποιες συμβουλες για την δημιουργια του προγραμματος διατροφης μου...το ποσο που μπορω να διαθεσω ειναι το πολυ 100 ευρω(για το φαγητο) τον μηνα...σας ευχαριστω εκ των προτερων..και συγχαριτιρια για την σελιδα σας
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mixalhsiscool123 : 14-01-15 στις 17:52
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-01-15 23:09 #2
    Προεπιλογή
    φίλε εδώ, υπάρχει ένα βίντεο στα αγγλικά.
    Πάνω κάτω εξηγεί τις πρέπει να τρως, για πρωτεινη υδατάνθρακα κτλ.
    Φοιτητής είμαι και εγώ, και ξέρω, πάνω κάτω με το βίντεο θα έχεις ένα μπούσουλα.
    Τώρα όσον αφορά το οικονομικό, μπορείς να κάνει φθηνές επιλογές
    πχ για ψάρι πάρε κονσέρβες τόνου, ή αυγά, για υδατάνθρακες ολικής αλέσεως μακαρόνια,
    Πιστέυω το βιντεο μου θα σε βοηθήσει.


    ***

    ευχαριστώ, ελπίζω να βοήθησα
    ►Youtube: kostas kopanos tv ►SUBSCRIBE !
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-01-15 23:41 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Φιλική παρατήρηση προς το μέλος kostas96,εφόσον μπορείς να βοηθήσεις κάποιον καν'το σωστά,τα υπόλοιπα(κανε sub,δειξτο στους φιλους σου κτλ.) ειναι τρολάρισμα,στην επόμενη στραβή εχει ban,

    καλή συνέχεια
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 20-01-15 01:13 #4
    Banned
    Εγγραφή
    18-05-2014
    Μηνύματα
    39
    Προεπιλογή
    Δυστυχώς με τόσο περιορισμένο budget δεν υπάρχει η δυνατότητα για πολλές και καλές επιλογές. Μόνο το ψάρι που για μένα είναι η πιο υγιεινή πηγή πρωτεϊνών εκτινάσσει τον προυπολογισμό στα ύψη. Θες κάπου 200-300 ευρώ το μήνα για πλήρη γεύματα από μετριας ποιότητας πρώτες ύλες. Ακόμα και ο τόνος-κονσέρβα κοστίζει κάπου 9 ευρώ οι 3 συσκευασίες αν δεν κάνω λάθος. Εγώ γενικά το φοβάμαι το πολύ κοτόπουλο, με τόσες ορμόνες δεν είναι ότι καλύτερο για υπερβολική κατανάλωση. Το ψάρι είναι ό,τι καλύτερο αν και οι περισσότεροι δυστυχώς δεν έχουν τη δυνατότητα να το εντάξουν στην διατροφή τους λόγω κόστους.

    Εγώ πλέον τρώω ότι ότι να ναι και μου βγαίνει καπου 300 ευρώ το μήνα, αλλά αν θες να ακολουθήσεις καλή διατροφή (κ εννοείται μεγάλη ποσότητα) μπορεί να φτάσει και τα 600 ευρώ το μήνα μαζί με συμληρώματα κλπ. Οπότε το συμπέρασμα είναι πρέπει να βρεις δουλειά. Δεν τρολλάρω. Είναι ακριβό σπορ η διατροφή και όποιος σου πει το αντίθετο λέει ψέματα.

    Ρε κοστασ 96, εσύ κάνεις οικονομική διατροφή γιατί τρως πολύ λίγο και είσαι 60κατι κιλά, ο άνθρωπος θέλει να γίνει ντουλάπα. Το δικό σου γεύμα είναι κατάλληλο για δίαιτα όχι για διατροφη για ββ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Psychosocial : 20-01-15 στις 01:22
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 20-01-15 01:24 #5
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    Με 2.5-3 ευρω την μερα δηλαδη 75εως90 ευρω. Αντε να προσθεσεις αλλα 50λεπτα για 2 μπανανες και 50λεπτα για γιαουρτι. 120ευρω. Δηλαδη μια μετρημενη διατροφη δεν χρειαζεται να κοστιζει αρκετα.

    Μου βγαινει καθε μερα 1970θερμιδες 197υδ 66λιπαρα 148πρωτ + το βραδυνο γιαουρτι . καθολου ασχημα

    Αν καποιος εχει την πολυτελεια να αγοραζει καθε μερα κρεας ας το κανει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 20-01-15 01:27 #6
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Psychosocial Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς με τόσο περιορισμένο budget δεν υπάρχει η δυνατότητα για πολλές και καλές επιλογές. Μόνο το ψάρι που για μένα είναι η πιο υγιεινή πηγή πρωτεϊνών εκτινάσσει τον προυπολογισμό στα ύψη. Θες κάπου 200-300 ευρώ το μήνα για πλήρη γεύματα από μετριας ποιότητας πρώτες ύλες. Ακόμα και ο τόνος-κονσέρβα κοστίζει κάπου 9 ευρώ οι 3 συσκευασίες αν δεν κάνω λάθος. Εγώ γενικά το φοβάμαι το πολύ κοτόπουλο, με τόσες ορμόνες δεν είναι ότι καλύτερο για υπερβολική κατανάλωση. Το ψάρι είναι ό,τι καλύτερο αν και οι περισσότεροι δυστυχώς δεν έχουν τη δυνατότητα να το εντάξουν στην διατροφή τους λόγω κόστους.

    Εγώ πλέον τρώω ότι ότι να ναι και μου βγαίνει καπου 300 ευρώ το μήνα, αλλά αν θες να ακολουθήσεις καλή διατροφή (κ εννοείται μεγάλη ποσότητα) μπορεί να φτάσει και τα 600 ευρώ το μήνα μαζί με συμληρώματα κλπ. Οπότε το συμπέρασμα είναι πρέπει να βρεις δουλειά. Δεν τρολλάρω. Είναι ακριβό σπορ η διατροφή και όποιος σου πει το αντίθετο λέει ψέματα.

    Ρε κοστασ 96, εσύ κάνεις οικονομική διατροφή γιατί τρως πολύ λίγο και είσαι 60κατι κιλά, ο άνθρωπος θέλει να γίνει ντουλάπα. Το δικό σου γεύμα είναι κατάλληλο για δίαιτα όχι για διατροφη για ββ
    Κάνεις λάθος, η διατροφή μου δεν είναι καθόλου φθηνή, και πίστεψε ξέρω τι λέω, νομίζω με έχεις παρεξηγήσει.
    είμαι 70,5 κιλά αυτήν την στιγμή και αμα δεν είχα την ατυχία του τραυματισμού και σταματημο της διατροφής όγκου θα ήμουν ακόμα μεγαλύτερος 72 -73 κιλά σίγουρα.
    Είμαι κοντά στις 3000 θερμίδες την βδομάδα.
    ►Youtube: kostas kopanos tv ►SUBSCRIBE !
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 20-01-15 01:38 #7
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kostas96 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι κοντά στις 3000 θερμίδες την βδομάδα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 20-01-15 01:45 #8
    Banned
    Εγγραφή
    18-05-2014
    Μηνύματα
    39
    Προεπιλογή
    οκ μπορεί να έχεις δίκαιο, απλά το θέμα είναι πως με 100 ευρώ, μόνο τις μπανάνες και τους υδατάνθρακες του μήνα μπορεί να εξασφαλίσει. Για τις πρωτεινες και τα υπόλοιπα λαχανικά θέλει αλλα 200-300 (το λιγότερο). Δε μου αρέσει να κοροιδεύω κανέναν εδώ μέσα τα λέω ωμά. Και ίσως αυτό παρεξηγείται από κάποιους

    Το παιδί σου λέει θέλει οικονομική διατροφή όχι γενικά διατροφή.


    Κονσέρβες τόνου, συσκευασμένα κοτόπουλα, σωλομό και οτιδήποτε άλλο σε φιλέτο χαμηλων λιπαρών μπορείς να βρεις σε κρεας.

    Υδατάνθρακες γλυκοπατάτες, μακαρόνια, ρύζι
    φρούτα ξέρεις
    λαχανικα; μπροκολο, σπαράγκια, ραπανάκια, λαχανο κ ότι άλλο μπορείς να βρεις

    όχι αναψυκτικά, αν μπορείς και δε σε πειράζει πιες πολλούς καφέδες σκέτους αφου αυξάνουν τον μεταβολισμό και αν δεν μπορείς να φας ψαρια αλλα μόνο κοτόπουλα παρε Ω λιπαρα συμπληρωματα.

    Τιμές κάνε έρευνα αγοράς και βρες τα φτηνότερα, τα LIDL είναι μια καλή λυση που έχει σώσει πολλούς οικονομικα. Ξεκινα από εκει

    Εγώ πιστεύω ότι ο ργανισμός χρειάζεται ποικιλία τροφών και όχι μονο ένα είδος πχ κοτοπουλο κοτοπουλο κοτοπουλο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Psychosocial : 20-01-15 στις 01:48
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 20-01-15 01:54 #9
    Προεπιλογή
    Ναι ενοείται ότι είναι δύσκολο οικονομικά να βγεί καλή διατροφή ειδικά όγκου, γι'αυτό και δεν πρότεινα συγκεκριμένα πράγματα, ας δει το βίντεο με τις επιλογές για υδατάνθρακες, πρωτείνες και ανάλογα με τιμές ας επιλέξει.
    Τέλος πάντων, πάντως αν το θέλει πάρα πολύ θα βρεί λύση.
    Ας τρώει κάθε μέρα τόνο με μακαρόνια πχ, όπως έκανε κάποιος διάσημος μπόντυμπιλντερ.
    ►Youtube: kostas kopanos tv ►SUBSCRIBE !
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 20-01-15 01:59 #10
    Banned
    Εγγραφή
    18-05-2014
    Μηνύματα
    39
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ArgoSixna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με 2.5-3 ευρω την μερα δηλαδη 75εως90 ευρω. Αντε να προσθεσεις αλλα 50λεπτα για 2 μπανανες και 50λεπτα για γιαουρτι. 120ευρω. Δηλαδη μια μετρημενη διατροφη δεν χρειαζεται να κοστιζει αρκετα.

    Μου βγαινει καθε μερα 1970θερμιδες 197υδ 66λιπαρα 148πρωτ + το βραδυνο γιαουρτι . καθολου ασχημα

    Αν καποιος εχει την πολυτελεια να αγοραζει καθε μερα κρεας ας το κανει.
    Μπορείς να μου εξηγήσεις πως με 2,5 ευρώ σου βγαίνει 150 γρ πρωτεινες τη μέρα. Δεν είναι ότι δεν σε πιστεύω απλα μου κάνει εντύπωση
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 20-01-15 03:50 #11
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    Συμπληρωμα πρωτεινης 50γρ ισολατε = 46γρ πρωτ
    Linessa - Gouda 16 % Fett, 114.0 g = 32γρ πρωτ
    Myprotein - Peanut Butter, 30 g = 9γρ πρωτ
    Βρωμη - Βρωμη, 100 grams = 11γρ πρωτ
    γιαουρτι = 20γρ πρωτ
    πιτσα 300γρ = 28γρ πρωτ

    50γρ ισ= 0.80
    πιτσα = 0.50
    γκουντα= 0.50-0.70
    γιαουρτι= 0.25-0.40

    η πιτσα ειναι σε προσφορα 0.50 αλλιως κανονικη τιμη εχει 0.66

    σημερα στο λιντλ ειχε μπουτια κοτοπουλο 2.86 το κιλο που σε βγαζει για 4 μερες


    ο συσκευασμενος τονος καλο ειναι να αποφευγεται. Αν καποιος θελει ψαρι , θα αγορασει ποσοτητα και θα του βγει πιο φθηνα
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 20-01-15 03:55 #12
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    Κώστα,

    Το κοτοπουλο που αγοραζεις ειναι πανακριβο , μπορεις να βρεις στην μιση τιμη και φθηνοτερο.
    Η βρωμη επεισης , με την ιδια τιμη βρισκεις το κιλο
    Τα γιαουρτακια παλι αν επερνες το κιλο θα εκανες αυτοματα -50% οικονομια.
    Η γλυκοπατατα παλι , μεγαλη πολυτελεια χωρις λογο. 5-10πλασια τιμη απο την κανονικη πατατα , χωρις να σου προσφερει κατι παραπανω. Εμενα ΔΕΝ μου αρεσει , στις 5 φορες που εχω φαει μονο μια φορα μου αρεσε.

    Το γλυκαντικο επεισης , για τις δοσεις που προσφερει πανακριβο. Παρε μια liquid stevia απο το βοτανο , με 5-6 ευρω θα σου κρατησει 500 ή 1200 καφεδες δεν θυμαμαι

    Το ροδι-στεβια εχει 429 servings(5σταγονες) , και η βανιλια-στεβια 500servings(4σταγονες)
    Όνομα: 10897132_10152968476341530_5874614727516684101_n.jpg Εμφανίσεις: 368 Μέγεθος: 86,7 KB
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ArgoSixna : 20-01-15 στις 03:59
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 20-01-15 04:05 #13
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    Συμπληρωματα δεν χρειαζεσαι , ειδικα αν τα βγαζεις περα με την διατροφη δυσκολα.

    Πρωτεινη ΟΧΙ αν δεν ξερεις απο που και ΠΩΣ να την παρεις(μια 83%whey κοστιζει απο 9ευρω/κιλο και συμφερει αλλα οχι να δωσεις 40-60ευρω για 2κιλα. Φαε κρεας να το ευχαριστηθεις!).
    Ω3 με 10ευρω βγαζεις μηνες , vit d, vit E παλι με 5-10 ευρω βγαζεις μηνες. Με μια πολυβιταμινη με τα καλυτερα review(25ευρω) και βγαζεις 2 μηνες. Μια κρεατινη , με 20 ευρω περνας ενα χρονο μαζι με εναν φιλο σου

    Αν εισαι απλας σαν εμενα , πετας και μια καφεινη με 5ευρω και βγαζεις ολες τις προπονησεις του 2015 τουρμπισμενος
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 20-01-15 04:15 #14
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    Συγγνωμη Μιχαλη , απανταω τοση ωρα και εσενα σε ξεχασα. Εχεις ψυγειο εκει που μενεις? Αν ναι και εφοσον τρως και στην σχολη τα 100ευρω θα σου φθασουν ευκολα. Θα σου προτεινα να αγορασεις αυγα , βρωμη , γιαουρτακια , γαλα και φρουτα για το σπιτι. Ψωμι για τοστ(καραμολεγκος 10, απο τις καλυτερες γευσεις και κραταει μερες) , γκουντα απο το lidl(linessa 16% λιπαρα) και αν θελεις μαγιονεζα κετσαπ(low fat/low sugar ,3+3ευρω και κρατανε καιρο)
    Eiναι κομματακι δυσκολο να μετρας τι περιεχει το φαγητο της σχολης , αλλα με λιγη εξασκηση μπορεις να τα καταφερεις. Αν θελεις , βαλε φωτογραφιες εδω για να σου λεω στο περιπου τι περιεχει απο θερμιδες/πρωτ/λιπ/υδατανθρακα. Για το υψος σου και τα κιλα σου , εισαι καλα για εμενα.
    Μια συμβουλη , κανε οσο πιο πολυ αεροβιο μπορεις στον "ογκο" για να γραμμωσεις του χρονου ευκολα!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mixalhsiscool123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας και παλι..Ειμαι 85 κιλα 1.87 υψος..Θελω να βαλω ογκο μεχρι το πασχα οσο γινεται..Γυμναζομαι εδω και 3 μηνες περιπου και πηρα την αποφαση να παρω συμπληρωματα διατροφης(bcaa πρωτεινη και κρεατινη)..εκανα διατροφη μεχρι τωρα προσεχοντας απλα να μην τρωω ετοιματζιδικα φαγητα και λιπος...τα δημιτριακα το πρωι τον υδατανθρακα το μεσημερι με το κοτοπουλακι και το ιδιο και πριν την προπονηση...(ξεχασα να αναφερω πως ειμαι φοιτητης και τρωω οτι εχει η εστια εκτος πρωινου και προ γυμναστηριου γευμα) θα ηθελα καποιες συμβουλες για την δημιουργια του προγραμματος διατροφης μου...το ποσο που μπορω να διαθεσω ειναι το πολυ 100 ευρω(για το φαγητο) τον μηνα...σας ευχαριστω εκ των προτερων..και συγχαριτιρια για την σελιδα σας
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 20-01-15 10:26 #15

    Εγγραφή
    14-07-2013
    Περ.
    ΒΟΛΟΣ
    Μηνύματα
    187
    Προεπιλογή
    με 100 ευρω που μπορεις να διαθεσεις δλδ 3,3 τη μερα τα καλυτερα οπως ειπαν και αλλοι ειναι..

    1λιτρο πρασινο γαλα καθε μερα με 1,30[38γρ πρωτ]
    και αν παρεις πρωτεινη 2+ κιλα με 40-50 ευρω βγαινει 1,50 ευρω τη μερα για 2 σκουπ με 50γρ πρωτ
    και με το αλλο ενα ευρω[30τ μηνα ] κλτερα ειναι να παρεισ κοτοπουλο που συμφερει

    αρα με ολα αυτα βγαζεις περιπου 120-140γρ πρωτ που ειναι μια χαρα για σενα για ογκο. Τα υπολιπα υδατ κ λιπαρα παρτα απο την εστια.

    κοιτα να περνεις το πολυ μεχρι 2 κιλα τ μηνα γ ν μην βαλεις πολυ λιπος
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία