Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. 21-01-15 16:55 #1
    Προεπιλογή -2000 θερμίδες την μέρα.
    Καλησπέρα. Είμαι 95 κιλά. Παίρνω γύρω στις 3000 θερμίδες την μέρα . Από σήμερα μείωσα τις 2000. Πόσα κιλά περίπου θα χάσω σε έναν μήνα αν παίρνω 700-1000 θερμίδες την μέρα ;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 21-01-15 17:37 #2
    Banned
    Εγγραφή
    18-05-2014
    Μηνύματα
    39
    Προεπιλογή
    Για μένα είναι μεγάλο φαουλ αυτό πάντως, πέρα ότι κανει κακό στην υγεία η απότομη μεταβολή κιλών, τρελαίνεις το μεταβολισμό σου, θα χάσει πολλές θρεπτικές ουσίες και θα ατροφήσουν ολοι οι μύες σου, τέλος το αποτέλεσμα θα είναι πολύ αντιαισθητικό. Γιατί δεν ξεκινάς από μια μικρή μείωση των περιττών θερμίδων, παράλληλα με έντονη αεροβική άσκηση και μερικά βάρη για να ενισχύσεις μύες;: πχ 40 λεπτά τη μέρα γρήγορο περπάτημα ή αργό τρέξιμο κάποιες βασικές ασκήσεις για κάθε μυικη ομάδα. Κόψε τα γλυκά, ζάχαρη, μείωσε υδατάνθρακες και σταδιακά πχ ανά 3 μηνο θα μειώνεις όλο και περισσότερο τις θερμίδες, αλλά όχι και στις 1000, μην τρελαθούμε. Θέλουν υπομονή και μεθοδολογία αυτά φίλε μου, δεν είναι έτσι απλά. Αν ήταν έτσι κάθε φορά που θέλαμε να χάσουμε κιλά θα πίναμε μόνο νερό προκειμένου να πετύχουμε γρήγορα το στόχο μας..

    Εν τέλει οι δίαιτες είναι εντελώς ξεπερασμενες στη σύγχρονη εποχή: Ισορροπημένη διατροφή και άσκηση είναι το καλυτερο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Psychosocial : 21-01-15 στις 17:41
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 21-01-15 17:38 #3
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Nikolas_mk2

    Εγγραφή
    05-06-2012
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    2.990
    Προεπιλογή
    Εαν είσαι στις 3.000 κατέβα στις 2.500 γι'αρχη.Αργότερα μπορείς να κατέβεις και λίγο πιο κάτω - θερμίδες υποσιτισμού(σαν αυτές που αναφέρεις) δεν θα βοηθήσουν στην απώλεια λίπος,μόνο ζημιά θα κάνουν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 21-01-15 18:06 #4
    Προεπιλογή
    Με τετοια μειωση θερμιδων μαλλον θα καταληξεις να σερνεσαι απο καναπε σε καναπε...
    Αν επαιρνες 3.000,πηγαινε στις 2.000 και θα εχεις καλα αποτελεσματα,μην πεφτεις κατω απο 1.500 για κανενα λογο.
    Γενικα ομως ειναι καλο να δεις εναν διαιτολογο,το πιο σημαντικο απο ολα ισως ειναι το να εχεις πληρη διατροφη κι οχι το αν παιρνεις 2.000 ή 1.900 θερμιδες
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 21-01-15 19:18 #5
    Προεπιλογή
    Αυτό το κάνω επειδή δεν έχω υπομονή να χάσω αργά τα κιλά και όποιος με βλέπει στον δρόμο μου λέει ότι έχω πάρει πάρα πολλά κιλά .
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 21-01-15 21:59 #6

    Εγγραφή
    05-12-2012
    Περ.
    Winter is coming
    Μηνύματα
    1.969
    Προεπιλογή
    οσο πιο εύκολα χάσεις κάτι (κιλά), τόσο πιο εύκολα μπορείς να τα ξαναβάλεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 22-01-15 00:48 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Xontros_x Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το κάνω επειδή δεν έχω υπομονή να χάσω αργά τα κιλά και όποιος με βλέπει στον δρόμο μου λέει ότι έχω πάρει πάρα πολλά κιλά .
    Αν αντεχεις ετσι καντο,αλλα στατιστικα ειναι πιο πιθανο να τα παρατησεις με μια διαιτα εξαντλητικης πεινας,ενω στο τελος της διαδρομης δεν θα εχεις μαθει να τρεφεσαι σωστα,απλα θα εχεις κανει ενα διάλειμμα και μετα θα ξανακυλησεις

    Επιπροσθετως αν πεσεις απο τις 3000 θερμιδες στις 1000 για ενα μηνα δεν θα μπορεις να κανεις πολλα πραγματα απο δουλεια,γυμναστηριο κτλ,ενα πτωμα θα σαι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 22-01-15 12:32 #8
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikolas_mk2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εαν είσαι στις 3.000 κατέβα στις 2.500 γι'αρχη.Αργότερα μπορείς να κατέβεις και λίγο πιο κάτω - θερμίδες υποσιτισμού(σαν αυτές που αναφέρεις) δεν θα βοηθήσουν στην απώλεια λίπος,μόνο ζημιά θα κάνουν.
    +1 στον συννονόματο.
    + του οτι αν πέσεις απότομα 1/3 των ημερήσιων θερμίδων σου μπορεί ο οργανισμός σου αντισταθμιστικά να στο γυρίσει σε κατακράτηση (το έχω πάθει).

    7000 θερμίδες είναι περίπου 1 κιλό λίπος.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 24-01-15 01:22 #9

    Εγγραφή
    14-07-2013
    Περ.
    ΒΟΛΟΣ
    Μηνύματα
    187
    Προεπιλογή
    χοντρε δεν ισχουν αυτα που σου ειπαν τα παιδια.

    αυτο που ισχυει ειναι οτι επειδη δεν εχις συνηθισει σε λιγες θερμιδες θα πεσεις πολυ ενεργειακα για καμια βδομαδα.
    Μπορεις ν το κανεις ετσι η να ριχνεις ανα 500καθε λιγες μερες. αλλα αμα πεσεις αποτομα θα μαζεψει το λιπος/δερμα και θα φενεσε χαλια και μετα θα θες μηνες να στρωσεις.

    ποσο υψος εισαι? κλτερα να πεσεις στις 2000 για να αποφυγεις το μαζεμα κ ν χανεις σχετικα γρηγορα.

    δεν πιστευω να κατεστρεφει το μεταβολισμο γτ αυτο ειναι σπανιο,η εχθος κ αν το κανεις για μηνες συνεχομενα.[συμφωνα με ερευνες]

    Εχω κανει και γω κατι τετια τρελα και δεν επαθα τπτ.

    Σου προτεινω να κανεις 2-3 μεγαλα γευματα με μπολικη πρωτεινη και λιπαρα και φυτικες ινες και φυσικα ο πολυς κ καλος υπνος βοηθαει... κ 2-3 λιτρα νερο τη μερα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 27-01-15 17:40 #10
    Προεπιλογή
    Γυμναστική/αεροβική θα κάνεις καθόλου ή θα περιμένεις μόνο από τη μείωση των θερμίδων να χάσεις κιλά;
    Απάντηση με παράθεση