Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 11 από 11
  1. 22-01-15 22:26 #1
    Προεπιλογή Συμβαδίζει το body building με μια διατροφή ή οποία δεν περιέχει κρέας και κοτόπουλο?
    Χθες άκουσα κάποιον στην τηλεόραση που έλεγε ότι το κοτόπουλο ειναι η νούμερο αιτία στην αναπτυξη καρκίνων και ομολογώ πως έπαθα ενα σοκ διότι τρωω κάθε μερα κοτοπουλο και αποφεύγω σε γενικες γραμμες το χοιρινό και το μοσχάρι.

    Υπάρχει δυνατότητα για κάποιον που θελει να κόψει κρεας και κοτόπουλο να καλυφτεί σε θέμα πρωτείνης απο άλλες τροφές πχ μανιτάρια.

    Ποια είναι η γνώμη σας?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 22-01-15 23:00 #2
    Το avatar του χρήστη Billys51

    Εγγραφή
    27-03-2012
    Περ.
    MuscleBeach
    Μηνύματα
    589
    Προεπιλογή
    Υπάρχουν πολλές πληροφορίες και άρθρα σχετικά με το vegetarian bodybuilding που μπορείς να δεις αλλα δν νομίζω ότι να κόψεις το κρέας είναι ότι καλύτερο. Πολλά λέγονται στην τηλεόραση και δυστυχώς πολλές φορές βγαίνει ο κάθε πουθενας κ επειδή θέλει να περάσει κάτι λέει πράγματα που δν έχουν βάση
    The easy day was yesterday
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 22-01-15 23:08 #3
    Προεπιλογή
    Γιατι εχει ακουστει κ καμια τροφη που δεν ειναι καρκινογονα; Ακομη κ η πρασινη διατροφη εχει λεχθει οτι ειναι η πλεον!
    Εαν παρολαυτα δεν θελεις κρεας κ κοτοπουλο ,για να παρεις πληρες πρωτεινες πρεπει να στραφεις στις υπολοιπες ζωικες τροφες (θαλλασινα,αυγα,γαλακτομικα).
    Οι φυτικες τροφες ακομη κ οι πρωτεινουχες δεν εχουν πληρες προφιλ αμινοξεων κ απο κει κ περα πρεπει να ''παιξεις'' με συνδιασμους για καπως καλυτερα αποτελεσματα .
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 22-01-15 23:45 #4
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Eδω και αρκετο καιρο πλεων φιλε μου πανω απο ενα χρονο πλεων συνεχιζω την ενασχοληση μου με το αθλημα χωρις καμια ζωικη τροφη η παραγωγο της εκτος το μελι η καμια γυρη μελισσας που κλαιν.

    Εχω ακομα βελτιωση σε ολα τα επιπεδα δυναμη,μυικοτητα,σχημα, τα παντα.Μπορεις να τα καταφερεις μια χαρα αλλα να ξερεις πως θελει πολυ ψαξιμο μεγαλη προσπαθεια αλλα να εισαι σιγουρος πως θα αποκτησεις και καλυτερη και πιο ολοκληρωμενη αποψη απο το χαωδες θεμα της διατροφης.
    Μυς ανετα και για ΠΛΑΚΑ μπορεις να φτιαξεις χωρις ζωικες τροφες το να γραμμωσεις σε πολυ καλο λεβελ ειναι πιο μανουρα αλλα και παλι ακατορθωτο δεν ειναι ειδικα αν εισαι σαν και μενα που τους υδατανθρακες τους δεχομαι αψογα και την καλυτερη γραμμωση της ζωης μου την εχω πετυχει σε διατροφη με κρεας κιολας αλλα σε ΦΟΥΛ υδατανθρακα.

    Αν ενδοιαφερθεις θα πρεπει να στηριξεις την διατροφη σου σε.
    Οσπρια.Τα οποια ειναι ετσι κι αλλιως μια πολυ καλη πηγη πρωτεινης.
    Σπορους.Κολοκυθοσπορος κτλ
    Δημητριακα.Εδω το τρικ ειναι να διαλεγεις περα απο τα γνωστα και αλλα τα οποια εχουν μπολικη και αρκετα καλη σε αναλογιες αμινοξεων πρωτεινη οπως. Κινοα,αμαρανθος,φαγοπυρο,καμουτ και καποια αλλα.

    Ξηρους καρπους και τα βουτυρα τους.Τα παντα απο κασιους μεχρι φυστικια.
    Και φυσικα τα συμπληρωματα μπορουν να σε βοηθησουν παρα πολυ στο εργο σου.

    Καποια πραγματα τωρα.
    Ολες οι τροφες εκτος ελαχιστων περιπτωσεων εχουν ΟΛΑ τα αμινοξεα σε αντιθεση με οσα λεει ο κοσμος.Απλα καποια αμινοξεα σε φυτικες τροφες κυριως (γιατι υπαρχουν και ζωικες που δεν ειναι πληρεις) ειναι σε καποια αμινοξεα πιο χαμηλα οι συγκεντρωσεις.Σχεδον καμια τροφη δεν ειναι 0,0 σε καποιο αμινο.Η ολη ιστορια με τις πληρεις και οχι πληρεις πρωτεινες να ξερεις btw τα πειραματα εγιναν απο τον Οζμπορν και τον Μεντελς σε αρουραιους και οχι σε ανθρωπους.

    Τα οσπρια πχ συνηθως ειναι φτωχα σε μεθειονινη αλλα πλουσια σε λυσινη.Τα δημητριακα ειναι πλουσια σε μεθειονινη αλλα φτωχα σε λυσινη.Ετσι αν κανεις ενα γευμα και απο τα δυο αλληλοσυμπληρωνονται και αυξανεται η βιολογικη τους αξια κατα πολυ.Γενικα τα αμινοξεα κλειδια ειναι η μεθειονινη-κυστεινη (τα οποια σε μεγαλες ποσοτητες δεν ειναι και οτι καλυτερο ετσι
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SOLID : 22-01-15 στις 23:49
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 22-01-15 23:51 #5
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    δεν ειναι και οτι καλυτερο ετσι κι αλλιως) και η λυσινη.
    Το καλο ειναι πως τροφιμα οπως το κινοα,ειναι πλουσιο σε λυσινη πραγμα σπανιο για δημητριακο.

    Εξαιρεση ειναι η σογια η οποια ειναι πληρες πηγη πρωτεινης και σε μεθειονινη και σε λυσινη ειναι κομπλε και απο μονη της ειναι ετοιμη.Επισης σποροι καννβης και φυτρωμενα οσπρια.Για τις ισοφλαφονες μην φοβασαι δεν επηρεαζουν τεστο δεν ισχυει αυτο.
    Τα δημητριακα που σου ειπα απο πανω ειναι παλι αρκετα καλες σε αναλογια αμινοξεων πρωτεινη οχι σαν σογια αλλα καλα και παλι.

    Ο συνδυασμος των τροφων δεν ειναι αναγκη να γινεται σε ΚΑΘΕ γευμα μεσα στο 24ωρο αν τα εχεις λαβει ακομα και σε ασχετες ωρες ο οργανισμος σου θα τα συνθεσει μια χαρα.
    Τροφες οπως τοφου,τεμπε,ναττο( η πιο πλουσια πηγη βιταμινης Κ2 και πηγη καλων βακτηριων) και γενικα οτι ειναι πριον σογιας βοηθαει παλι.

    Θειωδη αμινοξεα (μεθειονινη,κυστεινη)μπορεις να παρεις παλι μπολικα απο τα σταυρανθη λαχανικα μαζι με πληθωρα αλλων καλων στοιχειων.
    Σιδηρος,ψευδαργυρος θελουν ενα βαρος αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα εχει θεμα αν καταναλωνεις συχνα τις τροφες που σου λεω.Στον σιδηρο θα παιξει σημαντικοτατο ρολο η βιταμινη C.Ειμαι στιγματικος και οι εξετασεις μου ειναι τελειες σε ολους τους δεικτες.

    Ωμεγα 3,λιναροσπορος,λινελαιο,σποροι σια,καρυδια,συμπληρωμα απο αλγη (algae oil),αντρακλα,κουνουπιδι,σπανακι και εισαι οκ.
    Βιταμινη Β12 ενισχυμενα τροφημα οπως δημητριακα κτλ,νορι (τα φυκια που τυλιγουν το σουσι ειναι βιοδιαθεσιμη αψογη πηγη Β12) και αν εχεις υγιη χλωριδα εντερου την παραγεις απο μονος σου ετσι κι αλλιως.

    Αυτα ειναι μερικα απλα(οι πηροφοριες ειναι απειρες) που πρεπ
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 22-01-15 23:51 #6
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Αυτα ειναι μερικα απλα(οι πηροφοριες ειναι απειρες) που πρεπει να υοθετησεις.Ολα αυτα που σου λεω δεν ειναι αρλουμπες μπορω για ΚΑΘΕ ΤΙ να σου δωσω μπολικες ερευνες απο το καθενα αλλα βαριεμαι να το κανω τωρα και στα λεω προσωπικα που το εφαρμοζω κιολας. και το βλεπω.Μπορεις τα πανμτα να καταφερεις χωρις να σου λειψει τιποτα και να εχεις και καποια συν απο την αποφυγη συστατικων και διαφορων αλλων που μπορει να εμπεριεχονται σε ζωικες τροφες.
    Απλα σου λεω θελει μερακι η ολη φαση.Αλλα οτι γινεται γινεται μια χαρα.

    Αν θες πληροφοριες πανω στο θεμα η οτιδηποτε σχετικο pm me.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 23-01-15 00:34 #7
    Προεπιλογή
    Ευχαριστω πολύ φίλε SOLID .Οι συμβουλές σου είναι πολύτιμες για να ξεκινήσω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 23-01-15 00:50 #8
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    No prob man.
    Θεωρω λαθος που εχει γινει τοσο ταμπου το θεμα της αποχης απο ζωικα τροφιμα και η ενασχοληση με το bbing,χαιρομαι που ειχες την περιεργεια να το ρωτησεις-ψαξεις και αν το υοθετησεις σου ευχομαι καλη επιτυχια,και μην κολλας σε στερεοτυπα!!!Ολα γινονται φιλε.

    Καλο ψαξιμο και πειραματισμο (θελει δουλεια πολυ να ξερεις και πειθαρχεια).Οτι θες ρωτα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 23-01-15 03:42 #9
    Banned
    Εγγραφή
    18-05-2014
    Μηνύματα
    39
    Προεπιλογή
    Εγώ δεν κατάλαβα γιατί αν φοβάσαι το κοτόπουλο (λογικό), δε στρέφεσαι πχ στα θαλασσινά και αυτά που λέει ο φίλος SOLID, λίγο απ' όλα για ποικιλία. Όσους ήξερα VEGAN, παίρνανε πολλά συμπληρώματα για να πετύχουν αποτελέσματα καλά. Οπότε ποιο το όφελος; αν είναι να γεμίσεις χημικά τον οργανισμό σου για να μη φας κρέας, πήγαινε σε ένα καλό- αξιόπιστο χασάπικο και παίρνε φιλέτα. Στην τελική και ο αέρας που αναπνέουμε καρκινογόνος είναι και μετά μέσω της βροχής νομίζεις οι ρύποι δεν μεταφέρονται στο χώμα όπως και τα τοξικά; Μάστερ στο ανθρωπογενές περιβάλλον κάνω και έχω μάθει ότι όλα είναι αλυσίδα, όταν μολύνεις τον αέρα ή το χώμα πάει παντού. Για μένα όσοι είναι Vegan το κάνουν για φιλοζωικούς λόγους και μπράβο τους, αλλά δε θα το λεγα ότι είναι πιο υγιεινό από μια ισορροπημένη διατροφή με τα πάντα. Ο δάσκαλος του καράτε που πήγαινα ήταν φανατικός Vegan, ξέρεις κάτι; πέθανε στα 45 από καρκίνο...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Psychosocial : 23-01-15 στις 03:45
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 23-01-15 13:22 #10
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Φιλε μου δεν εχεις αδικο σε καποια που λες.Δυστυχως ΤΙΠΟΤΑ ουτε φυτο ουτε ζωο ειναι οπως ηταν καποτε και σε αυτο φυσικα φταιει μονο και μονο η αρρωστια αυτου του πλανητη που λεγεται ανθρωπος.Το συν που εχουν οι φυτικες τροφες γενικα ειναι πως εχουν φυτικες ινες,και το μεγαλυτερο μερος των διαφορω τοξικων συγκεντρωσεων που μπορει να εχουν αποβαλλεται λογω υπαρξης φυτικων ινων.Γι'αυτο εξαλλου λενε ολοι πως αν τρως κρεας (ειδικα κοκκινο που ευθυνεται για χιλια μυρια)παντα πρεπει να συνοδευεται απο μεγαλη σαλατα.

    Το αλλο συν ειναι πως το φαινομενο της βιοσυσσωρευσης (μικρες ποσοτητες απο τοξικες ουσιες που οταν περιεχονται στην πρωταρχικη πηγη τροφης ειναι πολυ μικρες,αλλα οταν τρωγονται απο πιο πολυπλοκους οργανισμους,πχ φυτοφαρμακα στο γρασιδι,γρασιδι τρωει η αγελαδα,αγελαδα τρωει ο ανθρωπος οι συγκετρωσεις απο μικρες πολυ που μπορουν να ειναι γινουν κολλοσιαιες,ψαξτο το φαινομενο ειναι ενδοιαφερον).

    Μπορεις να γινεις την αλλη μερα βεγκαν (δεν μου αρεσει να χρησιμοποιω ταμπελες γιατι φαινεται πως παω να περασω κατι,πραγμα που δεν κανω απλα σου εξηγω) και να εχεις την χειροτερη διατροφη ΚΑΙ ΠΑΛΙ δεν σημαινει οτι α αλλαξα και ειμαι σουπερ,θελει πολυ μα παρα πολυ ασχολια,απο την στιγμη που μπορει και καποιος να αθλειται σε ερασιτεχνικο μεν επιπεδο αλλα σοβαρα δε.Και εγω λογω εκμεταλλευσης το ξεκικνησα αλλα ειναι και λογοι υγειας που μπορει καλλιστα καποιος να το αρχισει.Και καλο ειναι να το ψαχνει καποιος απο εγκυρες και οχι φανατικες πηγες το τι μπορει να κανει μια διατροφη πολυ πλουσια σε ζωικα.
    Οσο αφορα τους καρκινους κτλ γενικα σε πολλες μελετες εχει δειχθει οτι μια τετοι αδιτροφη μπορει να εχει ωφελη,ειδικα σε καρδιαγγειακο,αλλα και σε καρκινους ακομα λογω υψηλων αντιοξειδωτικων,φυτοχημικων αλλα και διαφορων αλλων.Φυσικα δεν ειναι πανακεια,οπως τιποτα δεν ειναι σε αυτον τον κοσμο αλλα σιγουρα αν γινει σωστα προαγει την υγεια.Λυπαμαι για τον δασκαλο σου,και ο δικος μου στο σοτοκαν που εκανα για πολλα χρονια ηταν και συνεχιζει να ειναι και θυμαμαι που οταν μου τα ελεγα τοτε μου φαινοντουσαν περιεργα παρολο που ποτε δεν ημουν του καθε μερα κρεας και αν δεν φαω θα φρικαρω,και συνεχιζει και ειναι υγιεστατος.Υγεια για να εχεις αρτια δεν ειναι ΜΟΝΟ η διατροφη,ειναι απειροι παραγοντες,καπνισμα,αγχος,αλκοολ,κοινωνικες σχεσεις,κακες σκεψεις το ενα να μην εχεις,μπορει να φας μεγα πακετο ειδικα απο τον καρκινο κιολας που απλα απο κακη ψυχολογια και αγχος μπορει να σου χτυπησει την πορτα.

    Συμπληρωματα μπορεις να χρησιμοποιησεις αλλα ετσι κι αλλιως ολοι χρησιμοποιουμε ανεξαρτητα την διατροφη.Μια χαρα μπορεις να εισαι και χωρις συμπληρωματα.Το μονο πραγματικα στοιχειο απο τη στιγμη που μιλαμε για βαρη ειναι που λειπει σε μια τετοια διατροφη ειναι ενα.Κρεατινη η οποια υπαρχει μονο στα ζωικα ειδικα σε ρεγγα,σολωμο,κοκκινα κρεατα.Ουτε Β12,ουτε ωμεγα 3,ουτε σιδηρος,ουτε τιποτα.Αλλα ετσι κι αλλιως κρεατινη αν θες να σου δωσει σπρωξιμο δεν θα βασιστεις στο να τρως κιλα απο κοκκινο κρεας καθε μερα για να απρεις 5 η 10 γρ γιατι μετα δεν σε βλεπω καλα.

    Μην το αποθαρρυνεις το παιδι αστον να δοκιμασει και θα βγαλει τα δικα του συμπερασματα.Στην τελικη μπορει να μην μπορει να (ζησει) χωρις την γευση του κρεατος και ακομα και τα υποκαταστατα που παιζουν να μην του κανουν κουκου στην γευση.Και εγω μια φορα στο τοοοοοσο μπορει να παω να φαω ενα σουσι που τυχαινε να ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου φαγητα,αλλα αυτο γινεται καθαρα απο θεμα γευσης και οχι απο θεμα nutrition. Αν δοκιμασει και το κανει προπαντων σωστα,θα βγαλει τα συμπερασματα του.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 23-01-15 13:34 #11
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sticky fingaz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χθες άκουσα κάποιον στην τηλεόραση που έλεγε ότι το κοτόπουλο ειναι η νούμερο αιτία στην αναπτυξη καρκίνων και ομολογώ πως έπαθα ενα σοκ διότι τρωω κάθε μερα κοτοπουλο και αποφεύγω σε γενικες γραμμες το χοιρινό και το μοσχάρι.

    Υπάρχει δυνατότητα για κάποιον που θελει να κόψει κρεας και κοτόπουλο να καλυφτεί σε θέμα πρωτείνης απο άλλες τροφές πχ μανιτάρια.

    Ποια είναι η γνώμη σας?
    Καταρχην αυτο που ακουσες ειναι περα για περα αβασιμο
    Βεβαιως ειναι προτιμοτερο να τρως κοτοπουλα βιολογικα (καμια σχεση η τιμη βεβαια)

    Ναι γινεται να καλυφθεις χωρις κρεας,με προσεκτικη διατροφη με τυρι,με αυγα, οσπρια κτλ,αλλα θελει προγραμματισμο και διαβασμα
    Δεν ειναι τοσο η πρωτεινη που θα σου λειψει αν κοψεις το κρεας,αυτη θα καλυφθει ευκολα,αλλα το κρεας δεν ειναι μονο πρωτεινη.
    Απάντηση με παράθεση