Θέμα: Danis Log

Σελίδα 34 από 38 ΠρώτηΠρώτη ... 243233343536 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 496 έως 510 από 559
  1. 02-10-17 17:35 #496
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Η raw είναι ζώνη - wrist wraps - knee sleeves.

    Οι αγώνες στο Περιστέρι είναι η IPF.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 02-10-17 20:07 #497
    Προεπιλογή
    Βοηθανε καθολου τα sleeves? Ειτε ως προληψη σαν τραυματισμο ή γενικα στα κιλα. Γιατι τα κιλα μου φαινονται οτι δυσκολευουν πολυ και ενα μικρο λαθος μπορει να κοστισει αρκετα

    Τωρα υπαρχει ενα διλλημα.. Γιατι ειχα πει να παω και με εναν γνωστο μου στον ταυρο. Η εοδτ υποθετω ειναι ανωτερη της εσδτ;



    Επισης κατι που θελω να αλλαξω. Δεν μπορω να βγαλω πλεον τα 3ημερα. Σημερα στην προπονηση μετα τα squat δεν μπορεσα να κανω ευκολα παγκο.
    Οποτε λεω να αφιερωνω μια μερα για καθε lift εχοντας συγκεκριμενο προγραμμα (Ειτε να παιζω με χρονους, ειτε τα προγραμματα που κανω τωρα) και την 4η μερα να παιζω fullbody βοηθητικες. Π.χ

    Δευτερα -> Καθισμα
    Τριτη -> Deadlift
    Τεταρτη -> Παγκος
    Πεμπτη -> Βοηθητικες
    Παρασκευη -> Παγκος
    Σ/κ -> Rest
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PanosDanis : 02-10-17 στις 20:16
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 02-10-17 23:24 #498
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PanosDanis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με knee wraps ομως στην raw κατηγορια δεν ανηκω παλι; Ρωτησα και εμαθα οτι στο πρωταθλημα raw+ με raw δεν θα διαφοροποιηθουν. Οποτε αν μπορω να ειμαι στην ιδια κατηγορια και να ανεβασω κιλα να μη το κανω;



    Απο strentghshop πως παραγγειλες; Συνεργαζεται με μεταφορικη ελλαδας ή ελτα φαση;

    Ούτε καν θυμάμαι , πάντως ότι έχω πάρει από εξοπλισμό είναι αρκετά ποιοτικό.

    Αν είναι Κυριακή η κατηγορία μου πιθανόν θα κατέβω και εγώ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 03-10-17 00:30 #499
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Τα sleeves δίνουν άμεσα κάποια κιλά αφού το γόνατο είναι άρθρωση που συμμετέχει ενεργά στο κάθισμα. Καμία σχέση με wraps όμως.

    Βέβαια και τα sleeves διαφοροποιούνται ανάλογα με τη σκληρότητα, όσο πιο σκληρά τόσο περισσότερα κιλά δίνουν.

    Από θέμα πρόληψης τραυματισμών πολύ αμφιβάλω, δίνουν μια σταθερότητα στην επιγονατίδα αλλά στα κιλά που είσαι δε θα αποτρέψουν ένα τραυματισμό.

    Δεν είναι θέμα ανωτερότητας Εοδτ αν και πράγματι μετά την διάσπαση του προεδρείου του ΕΣΔΤ και τη δημιουργία της ΑΕΚ powerlifting μάζεψε πολύ δυνατούς αθλητές, πολλοί από τους οποίους έπαιζαν ΕΣΔΤ προηγουμένως.

    Το θέμα είναι ότι τα παιδιά που συμμετέχουν ως αθλητές και διαιτητές κρατάνε πολύ υψηλό επίπεδο σε αντίθεση με το ΕΣΔΤ που έχει τους κανόνες για τα μάτια του κόσμου + τη φάση με τα υποτιθέμενα παγκόσμια/πανευρωπαϊκά ρεκόρ, τα οποία είναι ρεκόρ ομοσπονδίας αλλά τα παρουσιάζουν σαν πραγματικά.

    Γενικά η IPF είναι μάλλον η πιο αναγνωρισμένη ομοσπονδία αν και αυτό δε λέει τίποτα γιατί απόσο ξέρω δεν επικυρώνει τα αποτελέσματα των ελληνικών αγώνων.

    Μια φορά την εβδομάδα η κάθε κίνηση με βάση τα κιλά σου και την προπονητική σου ηλικία είναι λίγο. Χρειάζεσαι πιο sustainable πρόγραμμα με μικρότερη ένταση - μέτριο προς αρκετό volume.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 03-10-17 11:17 #500
    Προεπιλογή
    Billy χρησιμοποιείς τώρα η πιο παλιά knee wraps στα lift σου;

    Από την στιγμή που μιλάμε για απλές συμμετοχές σε κάποια διοργάνωση Ελλάδα, δεν χρειάζεται να το αναλύουμε τόσο.
    Πάρε μέρος σε όποια γουστάρεις και σε βολεύει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 03-10-17 14:41 #501
    Προεπιλογή
    Ας μεινω σ αυτο που ειπε ο stronger.. Απλα δε νιωθω εγω ωραια να εχω 200+ απο πανω μου με γυμνο γονατο, οποτε λογικα θα παω να αγορασω sleeves.

    Billy ομως δεν μπορω να βγαλω τις προπονησεις σε 3ημερα split. Εχω κατεβασει το volume επιτηδες.

    Ετσι οπως εχω το προγραμμα μου ως τωρα στην ουσια ειναι:

    Καθισμα 3 φορες (3χ5 δευτερα, 2χ5 τεταρτη και rep max παρασκευη) Εχω σταματησει να κανω 5rm εδω και καιρο οπως εχετε δει γιατι με κουραζει. Αν π.χ εχω 200 καθισμα θα πρεπε να βγαζω 5χ180. Στα 180 ομως κανω μια και δε μπορω αλλη.

    Παγκος 2 φορες (Δευτερα-παρασκευη Nuckols)

    Αρσεις 1 φορα (Τεταρτη-Magnussom)

    + Βοηθητικες καθε δευτερα και παρασκευη που μου βαζει το nuckols.
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 03-10-17 16:48 #502
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο strong(er) Εμφάνιση μηνυμάτων
    Billy χρησιμοποιείς τώρα η πιο παλιά knee wraps στα lift σου;
    Sleeves από strengthshop χρησιμοποιώ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PanosDanis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Billy ομως δεν μπορω να βγαλω τις προπονησεις σε 3ημερα split. Εχω κατεβασει το volume επιτηδες.
    Το texas δεν είναι φτιαγμένο για να διαρκεί για πάντα. Το ότι μαξάρεις κάθε παρασκευή σε έχει πάει ανέλπιστα καλά μέχρι τώρα αλλά έτσι χάνεις από volume και δεν ξέρω για πόσο θα συνεχίσει να σου δίνει pr. Όσο πιο advanced γίνεσαι, τόσο περισσότερο όγκο προπόνησης χρειάζεσαι σε μέτρια ποσοστά έντασης.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 03-10-17 17:02 #503
    Προεπιλογή
    Αν μιλαμε για ογκο προπονησης δε θα ηταν καλυτερο να αφιερωνω μια μερα σε καθε βασικη αφου στο συνολο θα εχω περισσοτερο volume? Π.χ καθισμα συνολο στη βδομαδα κανω 3χ5χ150 δευτερα, 2χ5χ130 τεταρτη, 1χMax παρασκευη. 3750 κιλα συνολο. (Στο περιπου τωρα λεω εγω νουμερα τυχαια). Πιο αποδοτικο δε θα ηταν να εκανα π.χ 10χ5 ή 5χ5 + απομονωση;

    ή αν ειναι μετα απο καθε βασικη να κανω βοηθητικες και να γινεται κυκλος μετα.

    Δευτερα: Καθισμα/βοηθητικες
    Τριτη: Παγκος/Βοηθητικες
    Τεταρτη: Αρσεις/βοηθητικες
    Και ξανα κυκλος με ενα rest μονο την κυριακη που ειναι κλειστο
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 03-10-17 18:08 #504
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Καταρχάς θέλεις να προπονείς συχνά κάθε κίνηση από πλευρά τεχνικής.

    Εκτός απ' αυτό, αν κάνεις 10Χ5 ή 5Χ5 1 φορά την εβδομάδα θα αναγκαστείς να μειώσεις κατά πολύ την ένταση ώστε να βγούνε τα σετ. Επίσης θα έχεις θέμα με το progressive overload. Το +2,5 κιλά δεν είναι εφικτό μακροπρόθεσμα.

    Η λέξη κλειδί στην περίπτωσή σου είναι το periodization.

    Όσο ανεβαίνεις δεν γίνεται να έχεις εβδομαδιαία περιοδικότητα, κάποια στιγμή θα πρέπει να μπεις σε κάτι πιο σύνθετο.

    Υπάρχουν δίμηνα-τρίμηνα προγράμματα με 1/w κάθε κίνηση, για μένα δεν είναι βέλτιστα αλλά υπάρχουν. Το θέμα είναι ο προγραμματισμός να σε οδηγεί μέσω peaking σε αύξηση του 1rm.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 03-10-17 18:15 #505
    Προεπιλογή
    Τωρα παω gym να κανω το προγραμμα του bench γιατι χθες το παρατησα. 4χ5χ82.5 και 2χ3χ87.5. Μετα θα κανω καποιες απομονωσης στηθους και φευγω.



    Μπορεις να μου προτεινεις κανενα ή να ψαξω να βρω καποιο γιατι δεν με βοηθαει πλεον η προπονηση που κανω. Δε χρειαζεται να ειναι 1/w αλλα να μην εχω π.χ 5ρες στηθους μετα απο 5ρα squat.
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 04-10-17 20:34 #506
    Προεπιλογή
    Ξανά και ξανά αποτυχία. 3 βδομάδες τώρα δε μπορώ να ξεκολλήσω καν τα 190 απ το πάτωμα στις άρσεις.
    Μάλλον θα το αφήσω το πρόγραμμα.

    Δε ξέρω τι πάει λάθος. Έχω ξενερώσει απίστευτα με την άσκηση
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 10-10-17 21:58 #507
    Προεπιλογή
    Οι προπονησεις συνεχιζονται κανονικα. Παρασκευη 6/10 εβγαλα 202.5 στο καθισμα και αυτην την παρασκευη θα προσπαθησω 205.
    Αυριο θα μαξαρω στις αρσεις γιατι εχω αρχισει και ανησυχω με το ποση μεγιστη εχω.

    Ουσιαστικα εκανα μια μικροαλλαγη και αντι να παιζω παγκο μετα το καθισμα την δευτερα, παω τριτες και παιζω μονο στηθος. Κανω κανονικα το προγραμμα του nuckols + καποιες απομονωσης οπως crossover ή βυθισεις ή pullover.
    Και στην προπονηση της δευτερας μετα τα καθισματα κανω καποιες απομονωσης στα ποδια. Αναλογα την ορεξη και διαφορετικες ασκησεις.

    Επισης.. Σε καθε βιντεο που βλεπω με lifts, οι ανθρωποι δενουν τα γονατα τους αλλα ο τιτλος λεει για raw lift. Τι ισχυει τελικα;
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 15-10-17 22:18 #508
    Προεπιλογή
    Κομπλε βγηκαν οι αρσεις στα 200. Ισως εχω και 205 αλλα δεν με νοιαζει. 6 βδομαδες για τον αγωνα οποτε επικεντρωνομαι στο volume. Σωματικο βαορς 84-85 κιλα. Αν στρωσω διατροφη κατεβαινω στα 83 και αν παρω 1 χαπι δουρητικου ειμαι ηδη μεσα στην κατηγορια μου.
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 17-10-17 21:59 #509
    Προεπιλογή
    Σημερινη προπονηση αρκετα καλη.

    Παγκος: 3χ3χ87.5 & 3χ1χ95. Ολα παυση

    Επικλινης παγκος: 3χ6
    Peck deck: 1x10
    βυθισεις: 2χ8
    pullover με αλτηρα: 2χ8

    Tricep extensions: 3x6
    Μονοζυγο: 3χ8
    -----------------------------
    6 βδομαδες πριν τον αγωνα. Σωματικο βαρος 83 κιλα. Total 507.5 (202.5/105/200)
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 22-10-17 18:36 #510
    Προεπιλογή
    Να σε ρωτησω κατι...ασχολουμαι και εγω τους τελευταιους 6 μηνες με το powerlifting και ολους αυτους τους μηνες εκανα high bar squat,αξιζει να το αλλαξω σε low bar δλδ θα μπορω να σηκωνω λιγο περισσοτερα κιλα σε σχεση με το high bar?
    Suffer the pain of discipline or suffer the pain of regret
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 34 από 38 ΠρώτηΠρώτη ... 243233343536 ... ΤελευταίαΤελευταία