Θέμα: Danis Log

Σελίδα 28 από 38 ΠρώτηΠρώτη ... 182627282930 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 406 έως 420 από 559
  1. 29-05-17 00:49 #406
    Προεπιλογή
    Yeap το ξερω το θεμα δυστυχως.. Το rounding back δεν μπορω να το διορθωσω. Απλα προσπαθω οσο μπορω να το ελαχιστοποιω. Μονο στο sumo δεν εχω rounding back αλλα δεν μπορω να βγαλω κιλα. Παντως στο βιντεο φαινεται λιγο μπαμ αλλα δεν νιωθω οταν κανω την αρση οτι παει ετσι η κατω πλατη
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 29-05-17 00:55 #407
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Ακομα και να μην γινει το κακο τωρα πιο μεγαλος θα το νιωσεις χαμηλωσε λιγο τα κιλα και κοιτα τον καθρεπτη ελαφρα για να το φτιαξεις, καλοπροαιρετα το λεω
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 29-05-17 00:57 #408
    Προεπιλογή
    Προσπαθω αγορινα μου σε ευχαριστω για την γνωμη σου

    Καθε φορα βιντεο να βλεπω τι λαθη κανω και πως μπορω. Ετσι καποιες φορες η πλατη θα γερνει, αλλες οχι. Στον αγωνα παντως με τα ιδια κιλα, η πλατη δεν εγερνε. Εχω καποιες σκεψεις γιατι συνεβη αυτο αλλα θελω να το διασταυρωσω
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 29-05-17 01:30 #409
    Προεπιλογή
    Ας πω την σκεψη μου μπας και επιβεβαιωθω. Στο γυμναστηριο που παω τα 20 κιλα ειναι χαμηλα, ως αποτελεσμα η μπαρα να ειναι αρκετα χαμηλα και ετσι να πρεπει να λυγιζω αρκετα για να την πιασω με τα χερια. Το rounding back ειναι αναποφευκτο εφοσον σκυβω τοσο. Σε αντιθεση με το sumo που εχει μεγαλυτερο ανοιγμα ποδιων -αρα μικροτερη αποσταση χερια απο την μπαρα- και αρα δεν υπαρχει rounding back.

    Στον αγωνα απο την αλλη, μιας και οι πλακες ηταν ολυμπιακου τυπου, η μπαρα ηταν πιο ψηλη. Ετσι ακομα και στο conventional δεν ειχα rounding back εφοσον δεν εσκυβα τοσο πολυ. Ισως το διορθωσω αυτο στην επομενη βαζοντας πλακες απο κατω για να υπερυψωσω την μπαρα
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 29-05-17 01:48 #410
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Αυτο ακριβως θα σου προτεινα, μπορει οντως να ειναι αυτος ο λογος υπαρχει μια μεγαλη πιθανοτητα. Δοκιμασε το και πες μου
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 29-05-17 11:05 #411
    Προεπιλογή
    Σχετικά με λιφτ
    Πες στον φίλο σου μόνο να βγάζει κ να βάζει την μπάρα,τα χέρια μακριά.
    Άρσεις δεν ξέρω αν είναι 1rm που φυσιολογικά θα χαλάσει λίγο η τεχνική, αλλά εδώ είσαι τελείως λάθος.
    Διόρθωσε το αν μπορείς ή αλλαξε στάση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 29-05-17 13:23 #412
    Προεπιλογή
    Yeap εχεις δικιο το ξερω, ευχαριστω

    Την παρασκευη θα δω μπας και καταφερω να φτιαξω την τεχνικη υψονοντας λιγο την μπαρα
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 29-05-17 19:36 #413
    Προεπιλογή
    Φτου κ απ την αρχη.

    Texas βδομαδα 17, Μερα 1η


    Squat: 3x5x145
    Bench Press: 3x5x85
    +
    10'' HIIT
    ------------------
    Ειπα να παω απο τα 140 στα 145 να δω αν θα βγουν ευκολα. Ψοφησα στην κουραση μεχρι να βγουν. Δεν ξερω γιατι μου φανηκαν τοσο βουνο και κουραζομουν ευκολα αλλα τα καταφερα. Βεβαια μετα το 3ο σετ χρειαστηκα 5 λεπτα για να επανελθουν οι ανασες.
    Παγκος η επομενη το κοβω να γινει fail. Μετα τα 3 σετ, εκανα κατι που μου ειπε ενα παιδι που εχει απιστευτο παγκο. Εβαλα 110 και απλα τα κρατησα 6'' στο στηθος ισα ισα για το σοκ. Θα το συνεχισω αυτο γιατι δινω ερεθισματα.

    Διατροφικα:

    -40γρ whey + 300ml γαλα (προπονητικο)
    -Προπονηση-
    40γρ whey + 20gr δεξτροζη + 5gr BCAA (μεταπροπονητικο)
    -300γρ αναμοιξη γαλοπουλα με χοιρινο
    Απομενουν 300γρ γιαουρτι

    Μετα την προπονηση ανεβαινω στην ζυγαρια.... 82 κιλα (αν και εχω περιπου 3 λιτρα απο νερο μεσα στη μερα.) Αν συγκρινω οπου πριν 1.5 βδομαδα ημουν 78.2 εχω του πο*στη τις καρακρατισεις. Ακομα και τωρα στον καθρεφτη φαινομαι καλυτερος, εχω καθαρισει.. Αλλα τα κιλα δεν πεφτουν. Ποσο νερο βαζω μεσα στο σκ ηθελα να ξερα
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 30-05-17 00:10 #414
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PanosDanis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας πω την σκεψη μου μπας και επιβεβαιωθω. Στο γυμναστηριο που παω τα 20 κιλα ειναι χαμηλα, ως αποτελεσμα η μπαρα να ειναι αρκετα χαμηλα και ετσι να πρεπει να λυγιζω αρκετα για να την πιασω με τα χερια. Το rounding back ειναι αναποφευκτο εφοσον σκυβω τοσο. Σε αντιθεση με το sumo που εχει μεγαλυτερο ανοιγμα ποδιων -αρα μικροτερη αποσταση χερια απο την μπαρα- και αρα δεν υπαρχει rounding back.

    Στον αγωνα απο την αλλη, μιας και οι πλακες ηταν ολυμπιακου τυπου, η μπαρα ηταν πιο ψηλη. Ετσι ακομα και στο conventional δεν ειχα rounding back εφοσον δεν εσκυβα τοσο πολυ. Ισως το διορθωσω αυτο στην επομενη βαζοντας πλακες απο κατω για να υπερυψωσω την μπαρα
    Χωρίς να σχολιάζω τα video και την τεχνική, αν οι πλάκες είναι μικρότερες, ουσιαστικά είναι σα να κάνεις deficit deadlift. δε θα έπρεπε και πάλι να είναι τόσο άσχημα όσο λες. σε κάθε περίπτωση, αν ανέβεις στα κιλά με deficit και φτιάξεις την τεχνική, τότε με κανονικές πλάκες θα είσαι πολύ πιο πάνω
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 30-05-17 13:40 #415
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pankol Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν οι πλάκες είναι μικρότερες, ουσιαστικά είναι σα να κάνεις deficit deadlift. δε θα έπρεπε και πάλι να είναι τόσο άσχημα όσο λες.
    Συμφωνώ με αυτό.

    Και δε συμφωνώ με τίποτα στο να βάλεις πλάκες από κάτω. Δεν μπορείς να μετρήσεις πόσο ανυψώνουν τη μπάρα σε σχέση με τα αγωνιστικά κιλά.

    Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, εγώ δε βλέπω τόσο σοβαρό πρόβλημα στην τεχνική σου. Αν θες να ισιώσεις την πλάτη σου δοκίμασε να λυγίσεις λίγο ακόμα τα γόνατα και κυρίως, κατά την εκτέλεση μη σκέφτεσαι την πλάτη, σκέψου να βγάλεις το στήθος όσο έξω μπορείς κρατώντας αντίσταση στη μπάρα (μιλάω για τη φάση που ακόμα η μπάρα είναι στο πάτωμα). Αυτό αυτόματα θα ισιώσει την πλάτη.

    Πάντως το rounded back δεν είναι πάντα πρόβλημα. Υπάρχει ένα βίντεο στο κανάλι του strengthshop που αφορά deadlift mobility. Δεν το βάζω εδώ για να μη γεμίζω το λογκ με άσχετα αλλά όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να το δει. Έχει πολυ ενδιαφέροντα πράγματα για το rounded back στα deadlift, το οποίο ουσιαστικά είναι skill που μπορείς να το εξελίξεις δεν είναι απαραίτητα κακό.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 30-05-17 14:16 #416
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Καναλι strength shop στο Youtube? Πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο, πως μπορει το back rounding να εξελιχθει ως skill? Rounded back σημαινει η οτι καποιος δεν εχει καλο Mind-muscle connection και δεν νιωθει να εχει neutral back η οτι η μεση του ειναι αδυναμη για τα κιλα που εχει στην μπαρα. Επισης αυξανει τις πιθανοτητες τραυματισμου και χρονιου πονου. Ξανα, χωρις να θελω να προσβαλλω τον φιλο μας, δυνατος παικτης, αλλα ειναι κατι που πρεπει να φτιαξει. Αυτο στο βιντεο ειναι αρκετα σοβαρο προβλημα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 30-05-17 14:54 #417
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Α καλά strengthshop έγραψα strength wars εννοούσα.

    Στο βίντεο που αναφέρω λένε το εξής, ότι το rounded back είναι πιο δυνατή θέση για το σώμα γι' αυτό την επιλέγει, αρκεί η σπονδυλική στήλη να έχει την απαραίτητη ευλυγισία, πράγμα που μπορείς να το δουλέψεις, γι' αυτό λέω skill.

    Αρκετοί τραβάνε με rounded back όπως ο Konstantinov ή οι strongman στην κίνηση με τα stones.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 30-05-17 15:03 #418
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Ioannis Duff

    Εγγραφή
    20-01-2017
    Περ.
    Πειραιας
    Μηνύματα
    848
    Προεπιλογή
    Οντως εχει καποια βαση αυτο που λες, ομως ο konstantinov ειχε πει πως αν θες να κανεις ετσι αρσεις πρεπει να εχεις κοιλιακους απο ατσαλι. Επισης, θελει λιγοτερο rounding απο οτι στο βιντεο. Γενικα αθλητες που σηκωνουν 700+ lbs σε αρσεις το κανουν για να μειωνουν και το range of motion αλλα αν δεν εχεις στοχο να γινεις top powerlifter το καλυτερο ειναι να μεινεις ασφαλης, και αν μιλαμε για ασφαλεια το neutral back ειναι must.

    source: https://www.t-nation.com/training/st...-back-deadlift
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 31-05-17 16:40 #419
    Προεπιλογή
    Προσωπικα feel free να στελντε links να παραπεμπουν αλλου. Ξερετε παραπανω πραγματα οποτε βοηθατε και εμενα

    Μιας και βρηκα λιγο χρονο ας απαντησω σε αυτα που λετε

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pankol Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να σχολιάζω τα video και την τεχνική, αν οι πλάκες είναι μικρότερες, ουσιαστικά είναι σα να κάνεις deficit deadlift. δε θα έπρεπε και πάλι να είναι τόσο άσχημα όσο λες. σε κάθε περίπτωση, αν ανέβεις στα κιλά με deficit και φτιάξεις την τεχνική, τότε με κανονικές πλάκες θα είσαι πολύ πιο πάνω
    &

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο billy89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θες να ισιώσεις την πλάτη σου δοκίμασε να λυγίσεις λίγο ακόμα τα γόνατα και κυρίως, κατά την εκτέλεση μη σκέφτεσαι την πλάτη, σκέψου να βγάλεις το στήθος όσο έξω μπορείς κρατώντας αντίσταση στη μπάρα (μιλάω για τη φάση που ακόμα η μπάρα είναι στο πάτωμα). Αυτό αυτόματα θα ισιώσει την πλάτη.
    .
    Λοιπον. Καταρχας εχετε και οι 2 δικιο. Ναι ειναι λογικο αν η μπαρα ειναι πιο κατω (οποτε διανυω μεγαλυτερη αποσταση) αρα οταν θα ειναι ανυψωμενη θα μου ειναι ευκολοτερα τα κιλα. Αλλα συγκεκριμενα πρεπει να σκυψω τοσο πολυ που δεν μπορω να ισιωσω πλατη(θα προσπαθησω να βγαλω ακριβως φωτο). Η πλατη ειναι ισια μονο οταν λες billy να λυγισω γονατα. εκει ερχεται και η απαντηση του Οπου_υπαρχει_θεληση:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Όπου_υπάρχει_θέληση_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρσεις μια χαρά απλά προσπάθησε να ξεκινάς με τον κορμό σου λίγο πιο ψηλά και όταν ολοκληρώνεις την επανάληψη μην γέρνεις τόσο πολύ πίσω, αρκεί απλά να στέκεσαι όρθιος.
    Οταν λοιπον λυγιζω κ αλλο γονατα, η ζωνη φευγει τελειως απο την θεση της και ανεβαινει πολυ πανω και ετσι χαλαρωνει. Επισης Οταν λυγιζω τοσο ωστε να μην υπαρχει το rounding back, τα ποδια μου ειναι σε σταση squat (σχεδον παραλληλα) που αυτο ειναι λαθος στο deadlift. Τα ποδια πρεπει να ειναι ελαφρως λυγισμενα ( οχι και romanian dl) και το βαρος να σηκωνεται με την πλατη.

    Οποτε οπως καταλαβαινετε δεν μπορω ουτε να λυγισω περισσοτερο γονατα ουτε να εχω τοσο tight την μεση οπου να μην λυγιζει.

    Οσον αφορα αυτο:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ioannis Duff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καναλι strength shop στο Youtube? Πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο, πως μπορει το back rounding να εξελιχθει ως skill? Rounded back σημαινει η οτι καποιος δεν εχει καλο Mind-muscle connection και δεν νιωθει να εχει neutral back η οτι η μεση του ειναι αδυναμη για τα κιλα που εχει στην μπαρα. Επισης αυξανει τις πιθανοτητες τραυματισμου και χρονιου πονου. Ξανα, χωρις να θελω να προσβαλλω τον φιλο μας, δυνατος παικτης, αλλα ειναι κατι που πρεπει να φτιαξει. Αυτο στο βιντεο ειναι αρκετα σοβαρο προβλημα.

    Εδω εχεις δικιο. Απλα θελω να σου πω οτι οταν κανω το lift μπορω να καταλαβω οτι δεν σηκωνω με την μεση αλλα με ολη την πλατη και απλα εχω τα ποδια για σταθεροποιηση. Αυτο που λες παραπεμπει σε μια τετοια φαση: http://homegymr.com/wp-content/uploa...k-Deadlift.jpg οπου φαινεται ξεκαθαρα οτι παει να σηκωσει την μπαρα με την μεση. Εγω δεν το κανω αυτο. Δεν νιωθω επιβαρυμενη την μεση μου. Ολη την δυναμη για να την σηκωσω πεφτει στην πλατη. Απλα ειναι τοσο κατω η μπαρα που σε συνδιασμο με τα παραπανω που ειπα το να φαινεται λυγισμενη η μεση ειναι αναποφευκτο.
    -------------------------------------------------------
    Απο κει και περα τωρα...

    Σημερα ζυγιστηκα παλι 80 κιλα. Με λιγα λογια 3 βδομαδες τωρα που εχω χασει πανω απο 10000 θερμιδες εχω μεινει στα ιδια κιλα.
    Το στυλ διατροφης που ακολουθω ειναι το εξης: Δευτερα-Παρασκευη 1/2 θερμιδες συντρησης (1100) και σαββατο και κυριακη λιγο πιο πανω απο συντρηση 2300 που βαζω λιπαρα υδατανθρακες κλπ)
    Ενω στην αρχη μου δουλεψε και ειδα μεχρι και 78.2 βλεπω οτι μολις κανω το τσιτ το σ/κ ανεβαινω κατευθειαν και μαλιστα δεν μπορω να πεσω κ ολας.

    Σημειωνω μιας και παρακολουθω χωρις να απαντησω στα σχολια που γινονται για την κετονικη απο δευτερα-παρασκευη ο υδατανθρακας κυμαινεται κατω απο 30γρ. Απλα το σκ αναπληρωνω οτι μπορω ωστε ορμονες κ ολα αυτα να ερθουν στα ισα τους.

    Λετε να σταματησω τα τσιτ και απλα να ανεβαζω ποσοτητα τρωγοντας τα ιδια φαγητα; Δεν μπορει να κατεβει η ζυγαρια και η κοιλια συνεχως τουμπανιασμενη (ενω δειχνει λιγο πιο lean)


    **edit:

    Βιντεο απο τα lifts του αγωνα δεν ανεβασε η επισημη σελιδα οποτε εχω αυτα που τραβηξε η αδερφη μου. Θα τα ανεβασω το βραδυ να τα δουμε
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PanosDanis : 31-05-17 στις 16:52
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 31-05-17 19:13 #420
    Προεπιλογή
    Προπονητικα:

    Texas, βδομαδα 17, Μερα 2

    Squat: 5x130 (beltless)
    Πιεσεις ωμων σε hammer μηχανημα: 5χ110(55 σε καθε πλευρα)
    Μονοζυγο: 2χ5/3 (bw+ 25kg)
    1 σετ πιεσεις τρικεφαλων 1 σετ καμψεις δικεφαλων
    1 σετ πιεσεις τραπεζια
    1 σετ ραγχιαιοι
    +
    HIIT 10''

    Διατροφικα:

    40γρ whey + 250ml γαλα
    1 σαντουιτς απ την σχολη (τυρι/ζαπον/αγγουρι/ντοματα - προπονητικο)
    -Προπονηση-
    40γρ whey + 20gr μαλτοδεξτρινη + 5γρ BCAA
    300γρ γαλοπουλα
    Απομενουν:
    300γρ γιαουρτι


    Εδω ειναι μια φωτο μετα την σημερινη προπονηση: Όνομα: 20170531_181818-1.jpg Εμφανίσεις: 156 Μέγεθος: 60,7 KB
    Πριν 15 μερες ημουν ακριβως τα ιδια κιλα(80). Στην Σελ 25 ειναι η αντιστοιχη. Δεν ξερω αν ειμαι πιο στεγνος. Ολες οι φωτο τραβιουντε μετα απο τις ιδιες συνθηκες. (Λετε καποιο διουρητικό να με βοηθησει

    Το βιντεο του αγωνα(μονο οι τριτες προσπαθειες):

    Οπως φαινεται στις αρσεις εχω rounding στο upper back, οποτε δεν ειναι θεμα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PanosDanis : 31-05-17 στις 19:19
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 28 από 38 ΠρώτηΠρώτη ... 182627282930 ... ΤελευταίαΤελευταία