Θέμα: Danis Log

Σελίδα 18 από 38 ΠρώτηΠρώτη ... 8161718192028 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 256 έως 270 από 559
  1. 11-03-17 21:25 #256
    Προεπιλογή
    Επισης απο το rulebook:

    -Ο αθλητής ξαπλώνει πίσω στον πάγκο με τους ώμους και τα οπίσθια του να εφάπτονται στον πάγκο.

    Ο αθλητής πρέπει να διατηρήσει τη θέση του με τα οπίσθια να αγγίζουν τον πάγκο καθ' όλη την


    διάρκεια εκτέλεσης της άσκησης. Τα παπούτσια του πρέπει να ακουμπάνε στο έδαφος και να μείνουν


    σταθερά μέχρι το τέλος της προσπάθειας.
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-03-17 21:33 #257
    Προεπιλογή
    τσέκαρε τα μαξ κανά μήνα πριν.
    τελευταία βδομάδα και όσο πιο κοντά πας στον αγώνα μην πας βαριά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-03-17 21:51 #258
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PanosDanis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι που το ειχα απορια.

    Ποτε ειναι καλο να κοιταξω τις μονες επαναληψεις; Καμια βδομαδα πριν τον αγωνα; Δεν εχω δουλεψει ποτε μου 1 rm
    3 βδομάδες πριν τον αγώνα λέει ένα βιβλίο για το Texas που έχω...Επίσης λέει 2-4μήνες πριν το meet να ξεκινήσεις να βάζεις pause bench. Συνιστά επίσης αντί για βαριές 5άρες την Παρασκευή να ξεκινήσεις να παίζεις 3άρες.

    Εγώ θα σου λέγα 3 βδομάδες πριν τον αγώνα παίξε μια μονή βαριά σε όλα. Πάρε μία βδομάδα ξεκούραση (αυτό δεν σημαίνει δεν πάω γυμναστήριο, σημαίνει δεν παίζω βαριά, δλδ maximum στο 80%. Την εβδομάδα του αγώνα 5 μέρες πριν τον αγώνα παίξε αυτό που υπολογίζεις να ναι η πρώτη σου προσπάθεια (άρσεις μην κάνεις καθόλου εκείνη την μέρα) και πας άλλη μια μέρα και κάνεις 3-5άρες στο 50%-60% ίσα ίσα για να μην ξεχνάς την κίνηση.

    Η πρώτη σου προσπάθεια(opener) πρέπει να ναι μια εύκολη 3πλή, η 2η να ναι η καλύτερη που έχεις κάνεις στο γυμναστήριο ( ή λίγο κάτω αναλόγως πώς νιώθεις εκείνη την μέρα), η 3η είναι προσπάθεια να σπάσεις την καλύτερη σου επίδοση.
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 13-03-17 01:05 #259
    Προεπιλογή
    Νομιζω πως εχω αργησει αρκετα αλλα καλο ειναι να βαλω παυση.


    Αρα συνεχιζω texas και μειωνω στις 3ρες τις παρασκευες;


    Οποτε στο καθισμα υπολογιζω 160/170/180.
    Παγκος 100/102.5/105
    Αρσεις 160/170/180


    Τις ημερες του πασχα που θα ειμαι πιο ανετος απο πλευρας σχολης θες να παμε για προπονηση καπου;
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 13-03-17 16:16 #260
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Ναι συνεχίζεις Texas και από κάποια στιγμή και μετά ξεκίνα 3άρες την Παρασκευή (Intensity Day). Δεν ξέρω να σου πώ πότε ακριβώς να το κάνεις αυτό αλλά το καλύτερο είναι όταν δεν μπορείς πλέον να κάνεις PR σε 5άρες.

    Ναι κανένα πρόβλημα όποτε θες προπόνηση αρκεί να βρούμε κάτι ανοιχτό εκείνες τις μέρες
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 13-03-17 22:26 #261
    Προεπιλογή
    Texas Method (Week 7, Day 2-Volume Day)

    Squat: 5x5x145
    Bench Press: 5x5x90

    +

    Dips: 3x8

    ----------------------------
    Σημερα δεν μπορω να πω οτι ηταν αρκετα καλη προπονηση. Κοιμηθηκα αργα και οχι πολυ καλα και γενικοτερα νυσταζα.

    Καθισματα για καποιον λογο ειπα να κανω ass to grass στυλ και με κουρασε παααρα πολυ. Βγηκαν τελειως οριακα.

    Παγκος με τις παυσεις δυσκολεψε η φαση. Και στα 5 σετ υπηρχε τουλαχιστον 1 paused rep ενω στο τελευταιο σετ χρειαστηκα βοηθεια για να βγει η 5η rep.
    Ομως τα 90 paused δεν με δυσκολεψε σχεδον καθολου. Υποθετω οτι την εχω την 100αρα
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 15-03-17 21:00 #262
    Προεπιλογή
    Texas Method (Week 7. Day 2-Recovery Day)

    Squat: 2x5x135
    Shoulder Press: 3x5

    +

    Weighted pull ups(+15kg): 3xmax
    Dumbell tricep extension: 3x5
    Z-bar bicep curls: 2x15
    Shrugs: 3x10
    Κοιλιακους
    Ραγχαιους (+20kg): 3x20

    ---------------------

    Ωραια προπονηση σημερα. Easy ολα και ειχα καλη διαθεση.
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 17-03-17 22:48 #263
    Προεπιλογή
    Texas Method (Week 7, Day 3-Intensity Day)

    Squat: 1x3x160, 1x4x160
    Bench press: 1x2x102.5 (first rep paused) , 1x1x102.5 (non paused)
    Deadlift: 1x165

    --------------------------

    Η προπονηση ηταν χαλια. 7 βδομαδες που ακολουθω το texas δεν εχω αποτυχει ετσι. Ο λογος πιστευω οτι ειναι γιατι πηγα προπονηση στις 8 το απογευμα και το μονο γευμα που εφαγα ηταν 200γρ ψαρι + 150 γρ υδατανθρακα + σαλατα.


    Στο καθισμα στο 1ο σετ εβγαλα 3 αεπαναληψεις διοτι εχασα ισσοροπια και δεν το ρισκαρα για 4η. Στο 2ο σετ κολωσα να βγαλω την 5η, εβγαινε ομως. Επειδη εβγαλα βιντεο κ ολας οι επαναληψεις ειχαν αρκετο depth οποτε θεωρητικα ειχα 5χ160 στο καθισμα με καλο depth.

    Αρκετα κουρασμενος απ το squat παω στον παγκο. Απο τα 90 κιλα το ενιωθα βαρυ. Μπαινω 102.5 βγαζω με το ζορι paused rep και η 2η επαναληψη χωρις παυση δε ξερω πως βγηκε. Στο 2ο σετ του παγκου απλα δεν εβγαινε τα κιλα τα ενιωθα ασηκωτα.

    Εχοντας χαμηλη ψυχολογια απ τα προηγουμενα, εχω φορτωσει στις αρσεις 165kg και ετσι οπως τα βλεπω λεω με ειρωνικο υφος "Τωρα εσυ νομιζεις οτι θα τα βγαλεις ετσι οπως εισαι;" Και ετσι ηταν. 1 επαναληψη ειχα δυναμη.

    Εφυγα ψοφιος δεν εκανα καν τον κοπο να παιξω γαμπες. Ειμαι ξενερωμενος.

    Αυριο φευγω για βερολινο και επιστρεφω τεταρτη βραδυ. Δεν ξερω πως θα προσαρμοσω τις προπονησεις την επομενη βδομαδα.
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 24-03-17 22:48 #264
    Προεπιλογή
    Texas Method (Week 8, Day 3-Intensity Day)

    Volume/Recovery days skipped


    Squat: 1x1x162.5, 1x0x162.5
    Bench Press: 4x100 (first rep paused)
    Sumo deadlifts: 0x165

    -----------------------------------------------
    Δεν ξερω αν τα νουμερα θα επρεπε να ειναι αναμενομενα. Ειχα αποχη μια βδομαδα απο προπονησεις, ημουν βερολινο. Μετριος υπνος, κακιστη διατροφη (σχεδον αποκλειστικα fast food, πρωτεινη ανα ημερα το πολυ 50gr)

    Ειχα στο νου μου να κανω full body προπονηση αλλα ειχα αρκετη ορεξη και ειπα να δοκιμασω να μαξαρω. Τα κιλα τα ενιωθα αρκετα βαρια. Δεν ξερω αν φτανω σε πλατο ή αν φτιαει η βδομαδα.

    Η ζυγαρια εχει ανεβει κατα 1-1.5 κιλο. Η κοιλια φουλ πρισμενη το ιδιο και τα ποδια. Θολωμενος παρα πολυ. Εστρωσα διατροφη απο χθες που ηρθα. ~1800 θερμιδες και συνεχιζω. Λογικα θα φυγουν τα νερα σε καμια βδομαδα (ελπιζω).

    Τι προτεινετε; Να αλλαξω μοτιβο στο texas ή να μεινω;
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 25-03-17 15:45 #265
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Μια βδομάδα δεν έκανες προπόνηση, δεν έτρωγες καλά φαντάζομαι θα ξενύχτησες κιόλας....λογικό είναι να μην βγει το πρόγραμμα. Για μένα...φάε κοιμήσου καλά και συνέχισε Texas....Χωρίς να έχω κάνει Texas είναι λίγες 7 βδομάδες για να κολήσεις....Ρίξε λίγο τα κιλά και χτίσε πίσω σε αυτό που ήσουνα, με σωστή διατροφή και ΚΥΡΙΩΣ ύπνο....

    Κι εγώ έχω βγάλει χάλια προπονήσεις, πρόσεχα λίγο διατροφή και ύπνο και τα κιλά την επόμενη βδομάδα ήταν κομπλέ....όχι εύκολα αλλά βγαίναν πάντα.
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 25-03-17 16:23 #266
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Δεν είχε νόημα να κάνεις την intensity day μόνη της. Φάε κοιμήσου και ξεκίνα πάλι απο τη volume και ξαναδοκίμασε το.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 25-03-17 17:09 #267
    Προεπιλογή
    Ναι ηταν αρκετα περιεργα αυτη τη βδομαδα.. Ηδη εχω πιασει απ αυτα τα λιγα.

    Ξερω οτι δεν υπηρχε νοημα απλα ειχα ορεξη αρκετη και ειπα να το δοκιμασω.

    Απο δευτερα κανονικα.. Επισης το πηρα αποφαση.. Δεν παιζει να κατεβω στα 75 κιλα
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 27-03-17 21:32 #268
    Προεπιλογή
    Texas Method (Week 9, Day 1-Volume Day)

    Squat: 5x5x140
    Bench Press: 5x5x85 (1ο σετ ολα paused reps)
    Sumo deadlifts: 5x120 (ισα ισα να θυμηθω κινηση)

    -----------------------

    Τα 140 πλεον τα εχω easy. Δεν με δυσκολεψαν. Το κακο ειναι οτι καιγονται νωρις και ενω εχω δυναμη να τα σηκωσω, κουραζομαι ευκολα. Παρσκευη θα ξανα μπω στα 162.5. Ελπιζω να βγουν

    Παγκος ουτε αυτος με δυσκολεψε. Ακομη και το 1ο σετ που ηταν ολες paused δεν μπορω να πω οτι δυσκολευτηκα.
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 29-03-17 20:24 #269
    Προεπιλογή
    Texas Method (Week 9, Day 2-Recovery Day)

    Squat: 2x5x130
    Ohp: 2x4,2x65, 5x60

    +

    Weighted pull ups(+15kg): 3xmax
    Tricep extension μηχανημα: 3x5
    Σφυρια σε μηχανημα: 2x15
    Shrugs: 3x10
    Ραγχαιους (+20kg): 3x20

    -------------------------------------------

    Καθισματα πλεον τα 130 τα βγαζω για πλακα. Ομως αυτη τη βδομαδα μετα απο 7 μερες αποχη εχω πιαστει και κουραζομαι σχετικα ευκολα.
    Ohp ειχα να κανω 2 μηνες και δεν ηξερα τι κιλα να βαλω. Θα αρχισω απ την αλλη βδομαδα με 60kg.

    Ειναι ταυτοχρονα αστειο και εξεφτελιστικο ατομα διπλασια απο μενα να κανουν πολυ λιγοτερα κιλα και να κανουν μισες επαναληψεις στο καθισμα
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 31-03-17 17:41 #270
    Προεπιλογή
    Ποσταρω και τα καθισματα της τεταρτης. Πιστευω απο τις καλυτερες εκτελεσεις. Μακαρι να μπορουσα να ειχα τετοιο βαθος στα 160.
    Σε καμια 1ωρα παω για προπο. Να δουμε τι θα βγει.

    https://vid.me/6isA
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 18 από 38 ΠρώτηΠρώτη ... 8161718192028 ... ΤελευταίαΤελευταία