Θέμα: Danis Log

Σελίδα 26 από 38 ΠρώτηΠρώτη ... 16242526272836 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 376 έως 390 από 559
  1. 16-05-17 00:12 #376
    Προεπιλογή
    φαίνεται να έχεις ξεθολώσει λιγάκι.
    πάντως από σωματική άποψη, καλά κάνεις και κατεβαίνεις κιλά για να έχεις μετά περιθώριο να ξανανέβεις μυικά ή να κάνεις κατι σε στυλ ρικομπ.
    τραπέζια έχεις δυνατά απότι φαίνεται

    τι ύψος έχεις;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 16-05-17 00:19 #377
    Προεπιλογή
    Αακριβως αυτο pankol. Επειδη το λιπος που μπαινει πανω μου μπαινει πολυ ασχημα (βλεπε σωσιβιο), προτιμω πολυ να ειμαι γραμμωμενος. Επισης ναι Εχω στο μυαλο μου να μεινω πλεον πανω κατω στα 75 (με το καλο). +50-100 θερμιδες παντω απο συντηρηση + αεροβιο και κανα μηνα πριν τους αγωνες ενα water cut αν χρειαζεται και θα μαι κομπλε.

    Πλακα πλακα 1η φορα μου λεει καποιος για τα τραπεζια Ειχα την εντυπωση οτι ειναι απ τα αδυναμα μου σημεια.

    Υψος 1.78.
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 17-05-17 12:24 #378
    Προεπιλογή
    Καλημέρα παιδια

    Θέλω να μου λύσετε μια απορία. Ξέρω Καλά ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να ανεβαίνεις στην ζυγαριά συχνά Γιατί Οργανισμός είναι αυτός κάνει τα δικά του μέσα και το νούμερο από μέρα σε μέρα αλλάζει.

    Την Κυριακή που μας πέρασε ζυγιστηκα το πρωι 79.7. 4 μέρες σερί Τώρα που ζυγιζομαι η ζυγαριά έχει κολλήσει στο 80.7. Αυτό το ένα κιλό δε μπορώ να καταλάβω πως γίνεται Υπάρχει εφόσον κάνω προπονήσεις, αερόβιο και είμαι με τις μισές θερμίδες συντήρησης. Και είναι αυτό που με αποθαρρύνει. Δηλαδή πείνα για το τιποτα. Δεν ακολουθώ Αυτήν την διατροφή κάνα μήνα, 4 μέρες όλες κ όλες που κανονικά θα πρεπε να είχε πέσει Ραγδαία η ζυγαριά.

    Μέσα στην ήμερα κάνω ελάχιστες ατασθαλιες. Σα να λέμε θα φάω 1 μπουκιά παγωτό ή καμία 2 μπουκιές ψωμί. Όσο και να θέλεις αυτά δεν αγγίζουν τις 200 θερμίδες Ουτε μπορούν να σου κρατήσουν νερα μπροστά σε τόσο μεγάλο θερμιδική έλλειμμα.

    Επίσης κάθε μέρα ξυπνάω με φούσκωματα ενώ τρώω αυτά που έτρωγα πάντα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PanosDanis : 17-05-17 στις 12:27
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 17-05-17 16:28 #379
    Προεπιλογή
    Τελος και η προπονηση για σημερα.

    Texas Βδομαδα 15, μερα 2 recovery

    Squat: 5x130
    Ohp: 5x60
    +
    Pullups: 6/4/3 (bw + 20kg)
    1 σετ καμψεις δικεφαλων
    1 σετ πιεσεις με σχοινι για τρικεφαλα
    3 σετ τραπεζια οπου στο 3ο υπηρξε 3πλο dropset
    + HIIT

    Διατροφη:

    -40γρ whey + 5gr bcaa 250ml γαλα (πρωι-προπονητικο)
    -40γρ whey + 20gr δεξτροζη + 5 gr bcaa (μεταπροπονητικο)
    Αυτα μεχρι τωρα
    Μενουν:
    300γρ χοιρινη μπριζολα
    300γρ γιαουρτι
    κανα αυγο ισως το βραδυ

    Οσον αφορα το προηγουμενο ποστ μου με τα κιλα, ζυγιστηκα τωρα που τελειωσα την προπονηση και ηρθα σπιτι(3 λιτρα νερο και 2 φορες λιγο τουαλετα) και βγηκε παλι 80.6. Αρα εχω κατακρατιση.
    Δεν μπορω να καταλαβω που οφειλεται αυτη η κατακρατιση που κανει το σωμα μου. Αλατι δεν τρωω τοσο
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 17-05-17 17:50 #380
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Δεν είναι γραμμική η απώλεια βάρους, θα δεις διάφορα σκαμπανεβάσματα μη σκας. Δες το σε βάθος χρόνου.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 17-05-17 18:08 #381
    Προεπιλογή
    Ενω το ξερω, αντιδρω σαν να μου φαινεται παραλογο.Ισως γιατι ειλικρινα εχω βαρεθει αυτο το bulk-cut καθε γ*μημενο ετος. Ετσι, αυτη η φορα θελω να ειναι η τελευταια, η πιο επιπονη αλλα και η πιο γρηγορη.


    Μιας και ειστε πιο εμπειροι, εχετε μαθει καποια πραγματα παραπανω + λογω εμπειρας θελω να μου πειτε κατι.

    7700 θερμιδες περιπου ειναι ενα κιλο λιπους. Εγω σαν να λεμε απο την προηγουμενη δευτερα που ξεκινησα υποθερμιδικη εχω καψει συνολο περιπου 7.500 θερμιδες + καμια 700ρια στο συνολο ολα τα HIIT.


    Προφανως ολες αυτες οι θερμιδες δεν αποτελουνται μονο απο λιπος αλλα ετσι χοντρικα πρεπει να ειμαι 1 κιλο κατω.


    Αυτο το κιλο για να φανει οπως ειπες θελει τον χρονο του για να φανει;


    Ας παρουμε την περιπτωση να μην ειχα τετοιο deficit και ας ημουν σταθερα στις 1800 θερμιδες. Πανω κατω για να φτασω τις 7700 θερμιδες θελω 1 μηνα περιπου.


    Αν συγκρινουμε την 1η με την 2η περιπτωση, η διαφορα θα φανει π.χ στον 1 μηνα και για τις 2; Π.χ σε 1 μηνα να φανει το αποτελεσμα που κανω τωρα (που θα εχω καψει ξερω γω 15.000 θερμιδες, αρα περισσοτερα κιλα-λιπος) σε σχεση με 1 μηνα αν ειχα καψει αρκετα λιγοτερες;


    Η απαντηση σας θα μου φανει αρκετα χρησιμη για να καταλαβω καποια πραγματα

    Και συγνωμη για το μεγαλο κειμενο
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 19-05-17 21:55 #382
    Προεπιλογή
    Συνεχιζουμε. Χθες η ζυγαρια εδειξε 78.9 οποτε πηρα τα πανω μου. Θερμιδικα ειμαι ακομα αρκετα χαμηλα περιπου στις 1200 μεχρι αυριο, οπου κυριακη θα αυξησω. Να πω την αμαρτια μου, ενω ξερω οτι δεν ειναι καθολου σωστο, φοβαμαι να ανεβασω Παμε στην προπονηση..

    Texas βδομαδα 15, Μερα 3 intensity

    Squat: 167.5x1
    Bench Press: 97.5x1
    Deadlift: 175x1
    + HIIT 10 λεπτη. Εδω στην HIIT αν και το παω 30'' 30'' πιστευω ειναι αλλιως. Γιατι απο το 6 μεχρι το 17 χρειαζεται καποια δευτερολεπτα, ετσι ξεκιναω να ανεβαζω οταν στο rest βλεπω 10''.
    Αποτελεσματα διαδρομου: Διαρκεια 12 '. 1.70χλμ, 180 θερμιδες, μεση ταχυτητα 11,3. Προφανως οι θερμιδες ειναι ανακριβης αλλα ενα νουμερο στο περιπου μπορω να το καταλαβω. Ειδικα αν λαβω υποψιν το after burn effect που εχει η προπονηση HIIT.

    Οσον αφορα τα βαρη τωρα. Καθισμα πιστευω ειχα μια ακομη αλλα κολωσα.

    Στο bench εκανα 2πλη (με παυση) αλλα στα τελευταια εβαλε λιγη βοηθεια ο σποττερ γιατι δε θα βγαινε οποτε δε την μετραω.

    Αρσεις η πλατη μου ηταν μια καμπυλη. Απ τα χειροτερα φορμς. Αλλα ρε φιλε δε γινεται αλλιως. Οι 20κιλες πλακες ειναι χαμηλες και η μπαρα ειναι πιο κατω απ οτι πρεπει. Ετσι ενω εχω το stance οπως πρεπει, οταν αρχιζει η κινηση βλεπω καμπουρα ή τουλαχιστον εμενα ετσι μου φαινεται. Προσπαθησα να κανω sumo αλλα εκανα fail ειχα κουραστει.

    Διατροφικα κλασσικα:

    -40γρ whey + 250ml γαλα
    -150γρ γαλοπουλα + 110γρ μακαρονια + 30γρ ψωμι (πριν την προπονηση)
    -40γρ whey +20gr ξετροζη + 5γρ bcaa(Μετα την προπονηση)
    -160γρ γαλοπουλα + 20γρ ψωμι
    Και μενει 300γρ γιαουρτι.

    Συνολο καπου στις 1200 αν βαλουμε και καμια κουταλια λαδι που βαζω απο πανω.


    **edit μιας και ξεχασα να το αναφερω.

    Οπως χαζευω στα βιντεακια powerlifting στο καθισμα βλεπω οτι οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν low bar αντι για high bar που κανω εγω. Το δοκιμασα σημερα στα 140 κιλα και νομιζω μου φανηκε πιο ευκολο. Αλλα δε ρισκαρα να το συνεχισω γιατι δεν εχω καταλαβει ακριβως πως γινεται. (Βαζω αρκετη δυναμη στους ωμους για να την κρατησω ενω παραλληλα εχω καμπυριασει λιγο)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PanosDanis : 19-05-17 στις 21:58
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 19-05-17 22:03 #383
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PanosDanis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενω το ξερω, αντιδρω σαν να μου φαινεται παραλογο.Ισως γιατι ειλικρινα εχω βαρεθει αυτο το bulk-cut καθε γ*μημενο ετος. Ετσι, αυτη η φορα θελω να ειναι η τελευταια, η πιο επιπονη αλλα και η πιο γρηγορη.

    μην μπαινεις σε διαδικασια να τα υπολογιζεις ετσι οπως γραφεις στο ποστ σου..ειναι μπερδεμα κ δεν εχει κ πολυ νοημα.
    αυτο που σε ενδιαφερει, αν θες να χασεις λιπος ειναι να εισαι σιγουρα υποθερμιδικα..

    οποτε τι κανεις...ξεκινας πχ, την δευτερα μια υποθερμιδικη, ας πουμε 400 θερμιδες κατω..η λογικη λεει, πως μετα απο 7-10 μερες θα εχεις πεσει στην ζυγαρια..αν οχι, κατι δεν παει καλα με την διατροφη.
    σιγουρα τα υγρα που θα κουβαλας καθε μερα, θα κανουν μια διαφορα στην ζυγαρια, αλλα ειναι πολυ νωρις να αρχισεις να τα υπολογιζεις κ αυτα..αν πεσεις, 5-6 κιλα κ μεινεις σταθερος για ενα διαστημα, εκει θα καταλαβεις καλυτερα πως λειτουργει το σωμα σου οσον αφορα την κατακρατηση.

    οταν λεμε "υποθερμιδικη" εννοουμε οτι τρως κ υ/ες κ λιπαρα σε σωστες ποσοτητες..μην αμελεις κατι σε αυτο το κομματι..
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 19-05-17 22:18 #384
    Προεπιλογή
    μην μπαινεις σε διαδικασια να τα υπολογιζεις ετσι οπως γραφεις στο ποστ σου..ειναι μπερδεμα κ δεν εχει κ πολυ νοημα.
    αυτο που σε ενδιαφερει, αν θες να χασεις λιπος ειναι να εισαι σιγουρα υποθερμιδικα..

    Ειναι λιγο τραβηγμενο να προσπαθω να το υπολογιζω τοσο αυστηρα, ξερω εχεις δικιο. Αλλα δεν μου αρκει σε αυτην την φαση το απλα "κινησου υποθερμιδικα". Προσπαθω να βρω τον βελτιστο τροπο για τον εαυτο μου επειδη οπως ανεφερα το βαρεθηκα. Ερχεται τωρα το καλοκαιρι και δε θελω να ειμαι στο <οχι δε πρεπει>. Θελω να ευχαριστηθω την στιγμη που θα φαω κατι εκτος χωρις να εχω ενοχες στο οτι <ξερεις κατι σε παει πισω στον στοχο σου>. Γι αυτο ειμαι τοσο κολλημενος, υπερβολικος οπως σε βολευει πες το.


    ας πουμε 400 θερμιδες κατω.η λογικη λεει, πως μετα απο 7-10 μερες θα εχεις πεσει στην ζυγαρια..αν οχι, κατι δεν παει καλα με την διατροφη.
    Μιας και εχω αρκετα μεγαλυτερο deficit, η ζυγαρια σιγουρα επεσε απ την 1η βδομαδα. Εχω ομως κολλημενο μυαλο επειδη 4 χρονια κανω τις ιδιες μ*λακιες. Bulk σαν χαζος χωρις αεροβιο, απ εξω φαγητο με παρεα χωρις σκεψεις κλπ. Μετα cut κανα 4 μηνο να χασω οτι βλακειες εκανα.


    οταν λεμε "υποθερμιδικη" εννοουμε οτι τρως κ υ/ες κ λιπαρα σε σωστες ποσοτητες..μην αμελεις κατι σε αυτο το κομματι..
    Το αμελω προσωρινα αλλα συνηδειτα. Ειδικα τον υδατανθρακα. Η ελειψη θερμιδων ειναι ο μονος τροπος ωστε να χασεις λιπος, ετσι το παω μια βδομαδα πολυ χαμηλες θερμιδες (Αρκετα λιγος υδατανθρακας, λιγα λιπαρα, ψηλα πρωτεινη) και την επομενη τα ανεβαζω σε σωστες οπως λες ποσοτητες για να ερθει στα ισα του.

    Ξερω οτι δεν ειναι ο βελτιστος τροπος οσον αφορα την υγεια, αλλα ειναι αρκετα αποτελεσματικος στην αποβολη λιπους. Ετσι κ αλλιως δε σκοπευω να το κρατησω πανω απο 1.5 μηνα
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 19-05-17 22:25 #385
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PanosDanis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλα δεν μου αρκει σε αυτην την φαση το απλα "κινησου υποθερμιδικα". Προσπαθω να βρω τον βελτιστο τροπο για τον εαυτο μου επειδη οπως ανεφερα το βαρεθηκα.
    ναι καταλαβαινω..αυτο απο πανω στο εγραψα γιατι αν δεν ξεκινησεις απο ενα μπουσουλα σωστα, δεν θα βγαλεις ακρη ευκολα..
    πρακτικα αυτο που κανεις, δεν θα σε βοηθησει να μαθεις στις ποσες θερμιδες κατω ξεκιναει να ανταποκρινεται το σωμα σου..επισης δεν ειναι κ πολυ σωστο απο το 100 να πεφτεις στο 50 με την μια..καμια φορα, τοσο δραστικες αλλαγες, σε συνδιασμο με βαριες προπονησεις, λειτουργουν αντιθετα οσον αφορα τις εκρισεις κορτιζολης=κατακρατηση υγρων..

    οσον αφορα τα λιπαρα κ τον υ/α υπαρχουν αρκετα αρθρα στο φορουμ ,απο πολυ αξιοπιστες πηγες που εξηγουν τι και πως οταν αυτα τα δυο ειναι πολυ χαμηλα..
    ειδικα για τα λιπαρα, φανταζομαι θα ξερεις οτι ολο το ενδοκρινολογικο κ η σωστη λειτουργια του, βασιζεται σε αυτα..κ κατι που δεν λενε τυχαια στο εξωτερικο οταν αναφερονται στα λιπαρα ως "essential fatty acids"..υπαρχουν λογοι δλδ που ειναι χαρακτηρισμενα ως "απαραιτητα"..

    just sayin..
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 19-05-17 22:31 #386
    Προεπιλογή
    στις ποσες θερμιδες κατω ξεκιναει να ανταποκρινεται το σωμα σου..επισης δεν ειναι κ πολυ σωστο απο το 100 να πεφτεις στο 50 με την μια
    Τοσα χρονια πειραματισμοι κααατι εμαθα Απο τις 1800-1900 θερμιδες + αεροβιο ανταποκρινεται το σωμα μου οπως πρεπει.
    ΕΙνια απολυτα λογικο αυτο που λες γι αυτο αλλωστε σκεφτηκα καλα πριν το κανω. Επισης υπηρξε μια βδομαδα που ημουν στις συντήρησης λογω αγωνα και μετα μια βδομαδα στις 1800 πριν πεσω τοσο χαμηλα επειδη ακριβως εχω μαθει οτι τοσο αποτομες αλλαγες μπορει να φερουν αναποδα αποτελεσματα.

    Τωρα αυτο που λες για τα λιπαρα ναι το γνωριζω. Γι αυτο προσπαθω οσο μπορω να εχω 2+ φορες μεσα στη βδομαδα ψαρι (πρωι-βραδυ) + ελαιολαδο. Ξηρους καρπους αν και ξερω οτι ειναι απαραιτητοι δυστυχως δεν τρωω. Σιγα σιγα πρεπει να μπουν στην διατροφη.

    Οπως ανεφερα ξερω οτι αυτο που κανω δεν ειναι οτι καλυτερο για την υγεια. Γι αυτο και θα το ακολουθησω για λιγο χρονικο διαστημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PanosDanis : 19-05-17 στις 22:33
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 22-05-17 19:24 #387
    Προεπιλογή
    *Μικρο update

    Σαββατο και κυριακη γινανε καποια cheat.

    -Σαββατο η διατροφη κομπλε μεχρι το βραδυ οπου εφαγα βλακειες τυροπιτακια κλπ λογω γιορτης. Κυριακη πηγα burger festival και εφαγα απ το περιβοητο μπαρμπεεκιου. (μπεϊκονειτορ) Απλα νταξει επικο. Και το απογευμα εφαγα μια γλωσσα(ζαχαροπλαστειου ) Συνολο αντε τα βαζω ολα 2500 θερμιδες. Τοσες μειον που ημουν ολη τη βδομαδα δεν εγινε τιποτα. Σημερα ακομα και νερα που εχω μαζεψει ειμαι πιο καθαρος απο την παρασκευη.

    Παμε στα σημερινα..

    Διατροφη:


    -40γρ whey + 300ml γαλα
    -Μπαγκετα ζαμπον τυρι αγγουρι(σχολης-προπονητικο)
    -40γρ whey + 20gr δεξτροζη + 5gr BCAA (μεταπροπονητικο)
    Απομενουν:
    -300γρ γαλοπουλα με ελαιολαδο
    -300γρ γιαουρτι

    Απο βδομαδα θα παρω κανα αμυγδαλο να εχω ως μια πηγη λιπους και ισως αγορασω μια πολυβιταμινη. Ομως οι θερμιδες κυμαινονται παλι στις 1300 περιπου. Το cheat μου εδωσε ενεργεια να το συνεχισω.

    Προπονητικα:

    Texas βδομαδα 16, Μερα 1- Volume

    Squat: 3x5x140
    Bench Press: 3x5x85 (μονο οι πρωτες 2 rep του 1ου σετ ηταν με παυση)
    +
    Dips: 3x10/10/8
    +
    10' HIIT.
    ------------------
    Καθισμα προσπαθησα να κανω low bar. Δεν τα καταφερα. Με πονανε οι πισω δελτοειδης οταν παω να βαλω την μπαρα. Λογικα θα ναι λαθος form αλλα προσπαθω να κανω οτι βλεπω σε βιντεο.
    Παγκος ισα ισα ακομα που βγαινει. Οπου να ναι θα χτυπησω fail
    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 22-05-17 21:27 #388
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Εχει κατι ωραια βιντεο ο Thrall για το low bar. Βαλε βιντεο απο πισω και απο το πλαι και θα λυσουμε ο,τι πρόβλημα εχεις.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 22-05-17 21:39 #389
    Προεπιλογή
    Εβγαλα 2 βιντεακια.

    Το ενα ειναι με 60 το αλλο με 100. Στα 120 με ποναγαν οι ωμοι δεν μπορουσα καν να την σηκωσω. Σιγουρα λαθος τεχνικη

    You can't spell LEGenDArY without leg day
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 22-05-17 22:03 #390
    Το avatar του χρήστη billy89

    Εγγραφή
    18-04-2011
    Περ.
    thessaloniki
    Μηνύματα
    2.505
    Προεπιλογή
    Δεν είναι λάθος η τεχνική σου. Μια χαρά είναι.

    Ένα πράγμα που θα σου πρότεινα είναι να κλείσεις κι άλλο τη λαβή αν μπορείς και να σφίξεις τους αγκώνες "μέσα" στα πλευρά σου ώστε να μένουν ακίνητοι σε όλη τη διάρκεια του καθίσματος. Νομίζω ότι χάνεις λίγο upper back tightness όταν είσαι στην κατώτατη θέση.

    Κατά τα άλλα θα ήθελα να δω μια λήψη ακριβώς από πίσω για το πώς κάνεις unrack τη μπάρα και μια τελείως από το πλάι να δούμε αν η πορεία της μπάρας είναι ίσια.

    Δεν βλέπω όμως κανένα λάθος, πραγματικά.
    SURVIVAL OF THE FITTEST
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 26 από 38 ΠρώτηΠρώτη ... 16242526272836 ... ΤελευταίαΤελευταία