Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 23
  1. 18-02-15 00:09 #1
    Προεπιλογή SOS!!! παιδιά έχω πρόβλημα με την υγεία μου και χρειάζομαι συμβουλές για την διατροφή μου
    Καλησπέρα παιδιά. Όλα άρχισαν πριν από ένα μήνα, όπου ήθελα να πάρω όγκο γιατί είμαι αδύνατος και ξεκίνησα με λάθος τρόπο. Έτρωγα πολύ υπερβολικές ποσότητες φαγητού ώσπου ξύπνησα ένα πρωί και δεν μπορούσα να καταπιώ ούτε μπουκιά, έτσι αποφάσισα να πάω σε έναν γιατρό γιατί συνεχιζόταν το πρόβλημα και έχανα αρκετά κιλά. Έκανα γαστροσκόπιση και μου βρήκε ο γιατρός: γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, γαστρίτιδα και ελικοβακτηρίδιο. Και χρειάζομαι την βοήθεια σας για να με συμβουλεύσετε πως να ξεκινήσω σιγά σιγά για να πάρω τα κιλά που χρειάζομαι, αν και τώρα έχω αρχίσει και μια φαρμακευτική αγωγή μέχρι το πάσχα όπου μου έδωσε ο γιατρός. θα μπορούσα να πάρω κάποιο συμπλήρωμα διατροφής; τι μου προτείνετε;
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 18-02-15 00:24 #2
    Προεπιλογή
    Περαστικά φιλε....
    Λοιπόν με ολα αυτα που λες οτι επαθες δεν σου προτείνω να πάρεις κάποιο συμπλήρωμα τουλάχιστον μέχρι το καλοκαίρι (εκτός αν συζητήσεις με τον γιατρό σου επι του θέματος και σου πει κατι αλλο...)
    Η διατροφή σου θα πρεπει να ειναι πλούσια σε πρωτεΐνη και υδατάνθρακα
    Για να σου δώσω να καταλάβεις πρεπει να τρως καθημερινα περίπου 2 με 3 γραμμάρια πρωτεΐνης ανα κιλό.
    Πρωτεΐνη εχει το κρέας.. Το στραγγιστό γιαούρτι (οχι το αγελαδινό).. Φρούτα λαχανικά όσπρια.. Γενικά ολα τα ΚΑΛΑ.
    Όσο αφορά τον υδαντανθρακα: η περισσότερη ποσότητα που υπάρχει σε φυσική τουλάχιστον πηγή ειναι η γλυκοπατάτες.. Έπειτα πατάτες.. Μακαρόνια.. Ρύζι.. Ψωμί να προτιμάς πολύσπορο.
    Ολα αυτα όμως πρεπει να Πηγενουν πακέτο με την γυμναστική φιλε..
    Ειναι 60% κουζίνα και 40% γυμναστική
    Ελπίζω να βοήθησα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 18-02-15 02:29 #3
    Προεπιλογή
    Οταν εννοεις υπερβολικες ποσοτητες?Δηλαδη ποσα γευματα εκανες ?
    THINK ABOUT WHY YOU STARTED!
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 18-02-15 03:09 #4
    Το avatar του χρήστη El Topo

    Εγγραφή
    16-04-2010
    Περ.
    desert
    Μηνύματα
    393
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dionisis_k Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περαστικά φιλε....
    Λοιπόν με ολα αυτα που λες οτι επαθες δεν σου προτείνω να πάρεις κάποιο συμπλήρωμα τουλάχιστον μέχρι το καλοκαίρι (εκτός αν συζητήσεις με τον γιατρό σου επι του θέματος και σου πει κατι αλλο...)
    Η διατροφή σου θα πρεπει να ειναι πλούσια σε πρωτεΐνη και υδατάνθρακα
    Για να σου δώσω να καταλάβεις πρεπει να τρως καθημερινα περίπου 2 με 3 γραμμάρια πρωτεΐνης ανα κιλό.
    Πρωτεΐνη εχει το κρέας.. Το στραγγιστό γιαούρτι (οχι το αγελαδινό).. Φρούτα λαχανικά όσπρια.. Γενικά ολα τα ΚΑΛΑ.
    Όσο αφορά τον υδαντανθρακα: η περισσότερη ποσότητα που υπάρχει σε φυσική τουλάχιστον πηγή ειναι η γλυκοπατάτες.. Έπειτα πατάτες.. Μακαρόνια.. Ρύζι.. Ψωμί να προτιμάς πολύσπορο.
    Ολα αυτα όμως πρεπει να Πηγενουν πακέτο με την γυμναστική φιλε..
    Ειναι 60% κουζίνα και 40% γυμναστική
    Ελπίζω να βοήθησα!
    3γρ πρωτεινης την ημερα παιρνουν επαγγελματιες αθλητες φιλε, μην γραφετε υπερβολες.
    Ακομα και τα 2γρ πολλα ειναι για ενα ατομο που δεν μας εχει ξεκαθαρισει ποσο σκληρη προπονηση κανει και προσπαθει σιγα σιγα να βαλει κιλα.
    1.5γρ ειναι ιδανικο για το 90% των ερασιτεχνων bbers, ποσο μαλλον ατομων που ειναι αρχαρια.

    Κι επειδη το παιδι θελει να βαλει βαρος, να δωσει εμφαση κυριως.στους υδατανθρακες και τα λιπη, αφου η πρωτεινη οδηγει σε πιο εντονο κορεσμο και δεν βοηθαει και τοσο στην αυξηση κιλων.

    Τρωγε φιλε μαγειρευτο φαγητο (μακαρονια με κοτοπουλο πχ) και οχι φουλ καθαρες τροφες (νεροβραστα κλπ), βαλε στη διατροφη σου το μελι που ειναι θρεπτικοτατο και με αρκετες θερμιδες, τρωγε και κανα φρουτακι (ιδιως μπανανες) και γενικα τρωγε φυσιολογικα χωρις να ψυχαναγκαζεσαι και να δημιουργεις προβληματα στην υγεια σου και σιγα σιγα θα βαλεις καποια κιλα.
    Αλλωστε δεν εχουν ολοι οι ανθρωποι τη σωματοδομη για πολλα κιλα, ωστοσο σιγουρα μπορεις να φτασεις σε ενα νορμαλ αποτελεσμα απλα τρωγοντας τα παντα, με υπομονη και επιμονη.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 18-02-15 03:30 #5
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Καλωστον.
    Προσωπικά υποφέρω τους τελευταίους 10 μήνες από γαστρίτιδα, οισοφαγίτιδα και γαστροοισοφαγικη παλινδρόμηση οπότε θα σου πω τα εξής.

    Μην τρως μεγάλες ποσότητες, τρώγε όσο μπορείς μικρά και συχνά γεύματα και μάσα καλά την τροφή σου γιατί με γαστρίτιδα έχεις πρόβλημα στην διαδικασία και το χρόνο πέψης.
    Αφου εχεις το ελικοβακτηριδιο του πυλωρού κατα πάσα πιθανότητα θα σου περάσουν και τα υπόλοιπα μόλις τελειώσεις τη θεραπεία. Να υποθέσω παίρνεις ομεπραζόλη και αντιβίωση?
    Με την ομεπραζόλη(εσομεπραζόλη, λανσοπραζόλη κλπ) αργεί περισσότερο η διαδικασία της πέψης οπότε θα αισθάνεσαι γεμάτος για αρκετό χρόνο. Να αποφεύγεις δύσπεπτες τροφές όπως ωμά λαχανικά, φρούτα, μεγάλες ποσότητες κρέατος, πολλές ίνες, πολλά λιπαρά, κλπ.

    Γάλα, κρέμες, γιαούρτι, αυγά βραστά, βρασμένη βρώμη, τραχανάς, πληγούρι, ρύζι κλπ είναι καλές επιλογές.
    Θα σου πρότεινα να πάρεις συμπλήρωμα γιατί είναι πολύ ευκολα αφομιώσιμες θερμίδες και χωνεύονται αρκετά ευκολα. Για μένα πάρε μία καθαρή πρωτείνη. Αλλά για την περίπτωση σου και ένα γκέινερ δεν είναι άσχημη επιλογή.
    Αν μπορείς να πάρεις σκόνη πρωτείνης, πάρε ανεπιφύλακτα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 18-02-15 04:10 #6
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    επειδή λένε ο παθών είναι και γιατρός τα είπε πολύ σωστα πιο πάνω η Λίλα!!
    σε καμία περίπτωση δεν ισχύει για σενα το 3 γραμμάρια πρωτείνης και ούτε υπερβολές γιατι με απλα λόγια την έκατσες !!
    όπως είπε πιο πάνω καλομασημένες και ευκολοχώνευτες τροφές , μικρά γεύματα και πιο συχνα να χωνεύεις εύκολα , γιατι αλλιως θα πάθεις μια απο τα ίδια , εφόσον το πρόβλημα προήλθε απο λαιμαργία προκειμένου να βάλεις κιλα , τωρα μιάς και άρπαξες φόλα τα πράματα θα γίνουν χειρότερα
    και για να καλύψεις θερμίδες εφόσον η αύξηση βάρους προϋποθέτει και αύξηση θερμίδων , μπορείς να πάρεις και πρωτεινούχο σκεύασμα με πολλους υδατάνθρακες όπου χωνεύεται εύκολα και θα σου δώσει έξτρα θερμίδες
    και το κυριότερο ακολουθείς διατροφική αγωγή με βάση του προβλήματος σου ώστε να ξεπεραστεί και να επανέλθεις στα φυσιολογικά σου
    και το κυριότερο για να αποκομίσεις και κάτι θετικό απο αυτή την ταλαιπωρία σου να μην ξανακάνεις ακρότητες και υπερβολές στην διατροφή σου και να ξέρεις θέλει τρόπο και όχι απλα να κάνουμε το στομάχι μας αερόστατο προκειμένου να βάλουμε κιλα
    δεν μπορούν και ούτε έχουν όλοι τις προδιαγραφες να τρώνε πολύ και να βάζουν εύκολα κιλα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 18-02-15 12:05 #7
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλωστον.
    Προσωπικά υποφέρω τους τελευταίους 10 μήνες από γαστρίτιδα, οισοφαγίτιδα και γαστροοισοφαγικη παλινδρόμηση οπότε θα σου πω τα εξής.

    Μην τρως μεγάλες ποσότητες, τρώγε όσο μπορείς μικρά και συχνά γεύματα και μάσα καλά την τροφή σου γιατί με γαστρίτιδα έχεις πρόβλημα στην διαδικασία και το χρόνο πέψης.
    Αφου εχεις το ελικοβακτηριδιο του πυλωρού κατα πάσα πιθανότητα θα σου περάσουν και τα υπόλοιπα μόλις τελειώσεις τη θεραπεία. Να υποθέσω παίρνεις ομεπραζόλη και αντιβίωση?
    Με την ομεπραζόλη(εσομεπραζόλη, λανσοπραζόλη κλπ) αργεί περισσότερο η διαδικασία της πέψης οπότε θα αισθάνεσαι γεμάτος για αρκετό χρόνο. Να αποφεύγεις δύσπεπτες τροφές όπως ωμά λαχανικά, φρούτα, μεγάλες ποσότητες κρέατος, πολλές ίνες, πολλά λιπαρά, κλπ.

    Γάλα, κρέμες, γιαούρτι, αυγά βραστά, βρασμένη βρώμη, τραχανάς, πληγούρι, ρύζι κλπ είναι καλές επιλογές.
    Θα σου πρότεινα να πάρεις συμπλήρωμα γιατί είναι πολύ ευκολα αφομιώσιμες θερμίδες και χωνεύονται αρκετά ευκολα. Για μένα πάρε μία καθαρή πρωτείνη. Αλλά για την περίπτωση σου και ένα γκέινερ δεν είναι άσχημη επιλογή.
    Αν μπορείς να πάρεις σκόνη πρωτείνης, πάρε ανεπιφύλακτα.
    δυστυχώς lila θέλει πολύ προσοχή σε σημείο που φοβάμαι να κάνω προπόνηση,παίρνω παντοπραζόλη και μια μια αντιβίωση για το ελικοβακτηριδιο οταν λέμε μικρά κ συχνά γεύματα πόσο μικρά κ πόσο συχνά πρέπει να είναι.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 18-02-15 12:08 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο El Topo Εμφάνιση μηνυμάτων
    3γρ πρωτεινης την ημερα παιρνουν επαγγελματιες αθλητες φιλε, μην γραφετε υπερβολες.
    Ακομα και τα 2γρ πολλα ειναι για ενα ατομο που δεν μας εχει ξεκαθαρισει ποσο σκληρη προπονηση κανει και προσπαθει σιγα σιγα να βαλει κιλα.
    1.5γρ ειναι ιδανικο για το 90% των ερασιτεχνων bbers, ποσο μαλλον ατομων που ειναι αρχαρια.

    Κι επειδη το παιδι θελει να βαλει βαρος, να δωσει εμφαση κυριως.στους υδατανθρακες και τα λιπη, αφου η πρωτεινη οδηγει σε πιο εντονο κορεσμο και δεν βοηθαει και τοσο στην αυξηση κιλων.

    Τρωγε φιλε μαγειρευτο φαγητο (μακαρονια με κοτοπουλο πχ) και οχι φουλ καθαρες τροφες (νεροβραστα κλπ), βαλε στη διατροφη σου το μελι που ειναι θρεπτικοτατο και με αρκετες θερμιδες, τρωγε και κανα φρουτακι (ιδιως μπανανες) και γενικα τρωγε φυσιολογικα χωρις να ψυχαναγκαζεσαι και να δημιουργεις προβληματα στην υγεια σου και σιγα σιγα θα βαλεις καποια κιλα.
    Αλλωστε δεν εχουν ολοι οι ανθρωποι τη σωματοδομη για πολλα κιλα, ωστοσο σιγουρα μπορεις να φτασεις σε ενα νορμαλ αποτελεσμα απλα τρωγοντας τα παντα, με υπομονη και επιμονη.
    ευχαριστω πολυ el topo.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 18-02-15 12:15 #9
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδή λένε ο παθών είναι και γιατρός τα είπε πολύ σωστα πιο πάνω η Λίλα!!
    σε καμία περίπτωση δεν ισχύει για σενα το 3 γραμμάρια πρωτείνης και ούτε υπερβολές γιατι με απλα λόγια την έκατσες !!
    όπως είπε πιο πάνω καλομασημένες και ευκολοχώνευτες τροφές , μικρά γεύματα και πιο συχνα να χωνεύεις εύκολα , γιατι αλλιως θα πάθεις μια απο τα ίδια , εφόσον το πρόβλημα προήλθε απο λαιμαργία προκειμένου να βάλεις κιλα , τωρα μιάς και άρπαξες φόλα τα πράματα θα γίνουν χειρότερα
    και για να καλύψεις θερμίδες εφόσον η αύξηση βάρους προϋποθέτει και αύξηση θερμίδων , μπορείς να πάρεις και πρωτεινούχο σκεύασμα με πολλους υδατάνθρακες όπου χωνεύεται εύκολα και θα σου δώσει έξτρα θερμίδες
    και το κυριότερο ακολουθείς διατροφική αγωγή με βάση του προβλήματος σου ώστε να ξεπεραστεί και να επανέλθεις στα φυσιολογικά σου
    και το κυριότερο για να αποκομίσεις και κάτι θετικό απο αυτή την ταλαιπωρία σου να μην ξανακάνεις ακρότητες και υπερβολές στην διατροφή σου και να ξέρεις θέλει τρόπο και όχι απλα να κάνουμε το στομάχι μας αερόστατο προκειμένου να βάλουμε κιλα
    δεν μπορούν και ούτε έχουν όλοι τις προδιαγραφες να τρώνε πολύ και να βάζουν εύκολα κιλα
    να σας ρωτήσω αυτό το προβλήμα της γαστροοισοφαγικής παλινδρόμησης που έχω λύνεται η θα το έχώ εφόρου ζωής.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 18-02-15 12:25 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spyros! Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν εννοεις υπερβολικες ποσοτητες?Δηλαδη ποσα γευματα εκανες ?
    spyro εκανα οχτω γευματα την ημερα αρκετα μεγαλες ποσοτητες ,κ πολυ λιπαρα γευματα ,μ αυτο τον τροπο νομιζα οτι θα παρω ογκο αλλα τυχαια δεν βγηκε η παροιμια που λεει η ρωμη δεν χτιστηκε σε μια ημερα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 18-02-15 12:31 #11
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Chris Watel Εμφάνιση μηνυμάτων
    δυστυχώς lila θέλει πολύ προσοχή σε σημείο που φοβάμαι να κάνω προπόνηση,παίρνω παντοπραζόλη και μια μια αντιβίωση για το ελικοβακτηριδιο οταν λέμε μικρά κ συχνά γεύματα πόσο μικρά κ πόσο συχνά πρέπει να είναι.
    Η προπόνηση είναι μεγάλο θέμα, όλο αυτό το διάστημα δεν έχω καταφέρει να κάνω έστω και μία χωρίς να έχω πρόβλημα.
    Πλέον πάω πάντα με gaviscon, peptonοrm και παίρνω και δομπεριδόνη μία ώρα πρίν.

    οσο είσαι με τη παντοπραζόλη λογικά δεν θα έχεις θέμα, απλά θα χωνεύεις αρκετά αργά. Το πόσα θα είναι τα γεύματα εξαρτάται από το πόσες θερμίδες χρειάζεσαι. Αλλα σε καμία περίπτωση μη κάνεις πχ 2 μεγάλα τη μέρα.

    Οσο για αυτό που ρώτησες, αν είχες αποκλειστικά ΓΟΠ κατα πάσα πιθανότητα θα το είχες εφ όρου ζωής. Δυστυχώς. Αλλά επειδή συνυπάρχουν και άλλα προβλήματα και το βασικότερο το ελικοβακτηρίδιο, κατα πάσα πιθανότητα θα σου περάσουν όλα μόλις τελειώσεις με τη θεραπεία. Αλλά θα χρειάζεται προσοχή στο μέλλον για να μην υποτροπιάσουν.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 18-02-15 12:42 #12
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η προπόνηση είναι μεγάλο θέμα, όλο αυτό το διάστημα δεν έχω καταφέρει να κάνω έστω και μία χωρίς να έχω πρόβλημα.
    Πλέον πάω πάντα με gaviscon, peptonοrm και παίρνω και δομπεριδόνη μία ώρα πρίν.

    οσο είσαι με τη παντοπραζόλη λογικά δεν θα έχεις θέμα, απλά θα χωνεύεις αρκετά αργά. Το πόσα θα είναι τα γεύματα εξαρτάται από το πόσες θερμίδες χρειάζεσαι. Αλλα σε καμία περίπτωση μη κάνεις πχ 2 μεγάλα τη μέρα.

    Οσο για αυτό που ρώτησες, αν είχες αποκλειστικά ΓΟΠ κατα πάσα πιθανότητα θα το είχες εφ όρου ζωής. Δυστυχώς. Αλλά επειδή συνυπάρχουν και άλλα προβλήματα και το βασικότερο το ελικοβακτηρίδιο, κατα πάσα πιθανότητα θα σου περάσουν όλα μόλις τελειώσεις με τη θεραπεία. Αλλά θα χρειάζεται προσοχή στο μέλλον για να μην υποτροπιάσουν.
    lila χρειαζομαι αρκετες θερμιδες γιατι ειμαι αρκετα αδυνατος 2 γευματα προτεινης σκονης πιστευεις θα με βοηθησουν μαζι βεβαια με μια σωστη διατροφη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 18-02-15 12:56 #13
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Το "ἁρκετές" δεν μου λέει τίποτα, πρέπει να διευκρινήσεις στο περίπου πόσες θες. Δε λες πόσα κιλά είσαι και με τί ύψος.

    Οι σκόνες βοηθάνε πολύ σ αυτό που θες. Καλή λύση είναι και οι βρεφικές κρέμες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 18-02-15 13:02 #14
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το "ἁρκετές" δεν μου λέει τίποτα, πρέπει να διευκρινήσεις στο περίπου πόσες θες. Δε λες πόσα κιλά είσαι και με τί ύψος.

    Οι σκόνες βοηθάνε πολύ σ αυτό που θες. Καλή λύση είναι και οι βρεφικές κρέμες.
    εχω υψος 1 78 κ βαρος 68 κιλα
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 18-02-15 13:12 #15
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Φιλε μου οταν το περασεις αυτο μην σκοτωνεις το σωμα σου βομβαρδιζοντας το με τεραστιες ποσοτητες φαγητου χωρις να σε νοιαζει τι ισως μπορει να γινεται απο κατω.Οταν αρχισα ημουν 60-64 κιλα και περασε πολυς καιρος για να φτασω 92 κιλα καλα οπως ηθελα και μετα να ριξω καποια αν ηθελα να καθαρισω καπως η γενικα αναλογα πως ηθελα να εχω το βαρος μου.

    Η γνωμη μου ειναι να αποφυγεις τελειως τα γαλακτοκομικα ΕΙΔΙΚΑ τωρα που εισαι σε αυτη την φαση αλλα και μετα κιολας (παιζει το ελικοβακτηριδιο να το επαθες και απο αυτα εν τω μεταξυ) και αφου συμπληρωνεις 1,5 γραμμαριο πρωτεινης που σου ειναι ΥΠΕΡαρκετο μπες με υδατανθρακα απο γλυκοπατατες μεχρι φαγοπυρο και κινοα,και απο λιπαρα με ξηρους καρπους,σπορους τα βουτυρα τους και αβοκαντο.Μετα το περας της αντιβιωσης πλακωσου στα λαχανικα και γενικα σε τροφες με φυτικες ινες καθως μπορεις να παρεις καποιο συμπληρωμα του στυλ χλωρελλα η σπιρουλιννα για να βοηθησεις την εντερικη χλωριδα για τα καλα βακτηρια που τωρα εχουν γινει σμπαραλλια με την αντιβιωση,οπως και τροφες fermented στυλ natto,προ-πρεβιοτικα σαν συμπληρωμα μπορουν να βοηθησουν επισης.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία