Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. 28-02-15 05:46 #1
    Προεπιλογή Προτασεις για "αρχαριο" ( με γυναικειο παχος) σε γυμναστηριο
    Καλημερα παιδια , πρωτο ποστ ( μετα την παρουσιαση ) , και θα ηθελα τα φωτα σας .
    Καταρχας , ειμαι 21 ετων , 1.78 υψος και 89 κιλα και ειμαι βαρυκοκκαλος ( οκ οχι τρελη διαφορα αλλα παιζει τον ρολο του ) ...
    Το κυριοτερο μου προβλημα ειναι το εξης...ΚΑΝΩ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΠΑΧΟΣ .... Εχω μεγαλη περιφερεια ( γοφους , ψωμακια) καθως και σχετικα χοντρα μπουτια αλλα και γαμπες....ΚΛΑΦΤΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΕ!
    Ωστοσο εχω και καποια θετικα , εχω χερια τα οποια ειναι αρκετα γεροδεμενα και " φαρδυα " χωρις να εχω κανε ιστην ζωη μου πανω απο 2-3 μερες σοβαρης γυμναστικης ( λογω του οτι παντα τα πρατουσα ) .... Επισης εχω δυνατη πλατη και μεγαλο ανοιγμα στα πλευρα ... Γενικα δηλαδη αν το δουμε γενετικα εχω γενικα φαρδυ σωμα με τα καλα του και τα κακα του .... Αυτο που θελω για αρχη ειναι να χασω κιλα και περφερεια-μπουτια !!!! Τα μπουτια με τρελενουν , να φοραω π.χ medium-large απο πανω και κατω να θελω αρκετα μεγαλυτερο νουμερο συγκριτικα με το " upper body " ....Οσον αφορα την διατροφη μου, εδω και μια βδομαδα εχω αρχισει να κοβω πιτογυρα , βραδινο φαι ( το πολυ ) , και να κανω οσο γινεται μετρημενα γευματα .... Δηλαδη απο αποψης θερμιδων καταναλωνω αυτο το διαστημα γυρω στις 1200-1400 ημερησιως με ισσοροπημενα τα λιπαρα , υδατανθρακες κλπ.... Απο αναψυκτικα αντε να πιω 2-3 zero μεσα στην βδομαδα και πινω νορμαλ ποσοτητες νερου ... Δυστυχως ωστοσο ενα μειων ειναι οτι κανω αρκετα καθιστικη ζωη λογω του οτι δουλευω και ως website developer και ειμαι αναγκαστικα αρκετες ωρες την μερα στο γραφειο μου....
    Απο αυριο ξεκιναω γυμναστηριο και το αποφασισα πως τερμα τα ψεματα και το νεο μοτο που θα με καθοδηγει ειναι το NO PAIN NO GAIN ....Σιγουρα μπορει τον πρωτο καιρο να διστασω λιγο αλλα με τον καιρο θα τα δωσω ολα ..... Θελω μεχρι το καλοκαιρι ( ναι ...και για την παραλια ) να ειμαι περιπου οσο δυνατον πιο κοντα γινεται στα 80 (89 τωρα) ....και να εχω χασει αρκετους ποντους απο μπουτια γαμπες και περιφερεια .... Ουτοσιαλλως μιας και το προγραμμα θα περιεχει ασκησεις με βαρη το πανω μερος του σωματος θα γυμναστει κι αυτο ( απλα τονιζω που θελω να εστιασω)....
    Θα ηθελα οποιος εχει την καλοσυνη να μου δωσει ενα προγραμμα με το τι ασκησεις πρεπει να κανω για να πετυχω αυτα που σας ανεφερα πριν λιγο .... Θα προτιμουσα να μην ανακατευτω για αρχη τουλαχιστον με πρωτεινες κλπ γιατι θεωρω πως το πρωτο σταδιο ειναι να φτιαξω μια και καλη την διατροφη και να βαλω την γυμναστικη στην ζωη μου ....
    Οποτε , αυτο που ζηταω ειναι , προτασεις για το τι ασκησεις πρεπει να κανω συγκεκριμενα για περιφερεια-μπουτια-γαμπες αλλα και γενικοτερα ενα προγραμμα εκγυμνασης στο γυμναστηριο με βαση το οτι θα πηγαινω 3-4 φορες την βδομαδα....
    Ευχαριστω εκ των προτερων !
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 28-02-15 12:08 #2
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Για βαρυκόκαλος και αναλογικά με το ύψος σου, δεν είναι τόσο τραγική η κατάσταση σου... απλά κάνεις αρκετά καθιστική ζωή και όλα σου φαίνονται δύσκολα και τραγικά. Σίγουρα το πρώτο βήμα είναι να δουλέψεις την καρδιοαγγειακή σου αντοχή και αυτό γίνεται με όσο γίνεται περισσότερο περπάτημα και αερόβιο.
    Εφόσον βγάλεις ένα ισορροπημένο πρόγραμμα διατροφής με σωστές αναλογίες πρωτεΐνης-υδατανθράκων-λιπαρών επόμενο μέλημα σου είναι να κάνεις όσο γίνεται πιο συχνά αερόβιο και να αυξήσεις την αντοχή σου. Αυτό αυτόματα θα σε βοηθήσει να χάσεις κιλά και από τα ανενεργά πόδια σου.
    Παίζει φυσικά εκτός ότι έχεις συσσώρευση λίπους από τη μέση και κάτω, να έχεις και μεγαλύτερους μυς ή και λόγο αδράνειας, ανισορροπία ορμονική που επίσης διορθώνεται με την αερόβια και το γυμναστήριο.
    Συμπληρώματα εννοείται πως δεν χρειάζεσαι!!!

    Επομένως, διαβάζοντας και άρθρα διατροφής και προπόνησης από το φόρουμ, δώσε μας ένα πλάνο διατροφής σου και να βοηθήσουμε να το κάνεις καλύτερο. Αυτό για αρχή... μαζί με την εγγραφη σου στο γυμναστήριο και αρχικές ασκήσεις κοιλιακών , ραχιαίων και αερόβιας με 30 λεπτά γρήγορο περπάτημα.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση