Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 13 από 13
  1. 05-03-15 23:58 #1
    Exclamation Ταχίνι με πρεβιοτικές ίνες ή φυστικοβούτυρο
    Χαιρετώ την κοινότητα μετά από πολύ καιρό. Καταρχάς, είμαι σε γράμμωση από 29/12/2014 και κάθε κυριακή έχω ένα "cheat" breakfast. Το βάζω σε εισαγωγικά το cheat γιατί όταν το δείτε θα καταλάβετε ότι ειναι κάτι αθώο και καθόλου "βρώμικο". Αυτό που τρώω είναι πιτάκια με βρώμη και ασπράδια αυγού μαζί με μέλι και φυστικοβούτυρο όπως μπορείτε να δείτε στην εικόνα.Όνομα: 20150208_115733.jpg Εμφανίσεις: 3096 Μέγεθος: 196,7 KB

    Είδα μία διαφήμιση στην tv για το ταχίνι και πήγα να το τσεκάρω. Βλέποντας τις εικόνες καταλαβαίνετε ότι το συγκεκριμένο ταχίνι νικάει κατά κάποιο τρόπο το φυστικοβούτυρο απλά εγώ θέλω να ρωτήσω τι ακριβώς είναι οι πρεβιοτικές ίνες, οι οποίες σημειώνονται ως Εδώδιμες ίνες ή αλλιώς το γνωστό Dietary Fibre. Το κλασσικό ταχίνι δε θυμάμαι γιατί δεν το προτίμησα αλλά όταν ξαναπάω super market θα βγάλω φωτο και θα ποστάρω.
    Όνομα: 1.jpg Εμφανίσεις: 4327 Μέγεθος: 147,3 KBΌνομα: 2.jpg Εμφανίσεις: 3211 Μέγεθος: 147,7 KB
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 06-03-15 03:13 #2
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Την καλύτερη ερμηνεία την βρήκα googlάρωντας

    Οι φυτικές ίνες είναι μία μορφή υδατανθράκων όπου ο κυριότερος ρόλος τους στον οργανισμό είναι η διασφάλιση της καλής λειτουργίας του πεπτικού συστήματος.
    Οι φυτικές ίνες που καταναλώνουμε μέσω της τροφής είναι μία μορφή υδατανθράκων, η οποία όμως δεν πέπτεται από το γαστρεντερικό σύστημα του ανθρώπου και επομένως δεν έχουν θερμιδική αξία. Έτσι φτάνουν ανέπαφες στο παχύ έντερο, δρώντας ευεργετικά και συμβάλλοντας στην εύρυθμη λειτουργία του.

    Αν αναλογιστής πως από το άλεσμα το σουσάμι θα αφήσει αδρανές μέρος- που είναι οι ίνες, λογικό και το ποσοστό.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 06-03-15 10:05 #3
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την καλύτερη ερμηνεία την βρήκα googlάρωντας

    Οι φυτικές ίνες είναι μία μορφή υδατανθράκων όπου ο κυριότερος ρόλος τους στον οργανισμό είναι η διασφάλιση της καλής λειτουργίας του πεπτικού συστήματος.
    Οι φυτικές ίνες που καταναλώνουμε μέσω της τροφής είναι μία μορφή υδατανθράκων, η οποία όμως δεν πέπτεται από το γαστρεντερικό σύστημα του ανθρώπου και επομένως δεν έχουν θερμιδική αξία. Έτσι φτάνουν ανέπαφες στο παχύ έντερο, δρώντας ευεργετικά και συμβάλλοντας στην εύρυθμη λειτουργία του.

    Αν αναλογιστής πως από το άλεσμα το σουσάμι θα αφήσει αδρανές μέρος- που είναι οι ίνες, λογικό και το ποσοστό.
    Άρα καλά θα κάνω να αντικαταστήσω το φυστικοβούτυρο με το συγκεκριμένο ταχίνι, όχι μόνο επειδή είναι ανώτερο κατά κάποιο τρόπο αν συγκρίνεις τα μάκρο τους αλλά και έτσι για αλλαγή (και μόνο η μυρωδιά του δεν παίζεται ) . Μου κάνει εντύπωση όμως που το κλασσικό ταχίνι της ίδιας εταιρείας δεν είχε καλύτερα μάκρο από το φυστικοβούτυρο (δε θυμάμαι όπως είπα που υστερούσε συγκεκριμένα αλλα θα επανέλθω)
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 06-03-15 11:15 #4
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    Το αρνητικό με το φυστικοβούτυρο εμπορίου, είναι ο τρόπος παρασκευής με τα επιπρόσθετα συντηρητικών και ζάχαρης. Προσωπικά σε καθημερινή βάση, θα προτιμούσα να καταναλώσω ωμά φιστίκια ή να τα αλέσω και να κάνω δικό μου φυστικοβούτυρο παρά να αγοράσω του εμπορίου.
    Στη περίπτωση σου που όπως καταλαβαίνω είσαι αυστηρός με τη διατροφή σου και θέλεις να καταναλώνεις πιο αραιά ένα από τα δυο, εγω θα έκανα εναλλαγές, θα είχα και τα δυο στο ντουλάπι μου για να μην σου πω πως θα χρησιμοποιούσα και τα δυο. Μισή πίτα με το ένα και την άλλη μισή με το άλλο. Έτσι για να μην νιώθω στέρηση
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 06-03-15 11:26 #5
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NASSER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αρνητικό με το φυστικοβούτυρο εμπορίου, είναι ο τρόπος παρασκευής με τα επιπρόσθετα συντηρητικών και ζάχαρης. Προσωπικά σε καθημερινή βάση, θα προτιμούσα να καταναλώσω ωμά φιστίκια ή να τα αλέσω και να κάνω δικό μου φυστικοβούτυρο παρά να αγοράσω του εμπορίου.
    Στη περίπτωση σου που όπως καταλαβαίνω είσαι αυστηρός με τη διατροφή σου και θέλεις να καταναλώνεις πιο αραιά ένα από τα δυο, εγω θα έκανα εναλλαγές, θα είχα και τα δυο στο ντουλάπι μου για να μην σου πω πως θα χρησιμοποιούσα και τα δυο. Μισή πίτα με το ένα και την άλλη μισή με το άλλο. Έτσι για να μην νιώθω στέρηση
    Άρα και τα 2 είναι μια χαρά για cheat πρωινό κάθε Κυριακή έτσι? το μισή μισή πίτα βρώμης μου άνοιξε την όρεξη! Σίγουρα θα το δοκιμάσω
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 06-03-15 12:43 #6
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Οπως ειπε ο Νασερ παιζει αυτο με τα αλατια που βαζουν σε φυστικοβουτυρα του εμποριου πολλες φορες αλλα ακομα χειροτερα βαζουν και trans λιπαρα καποιες εταιριες.Γενικα σαν τροφη ειναι πολυ καλο με πολλα μονοακορεστα,βιοτινη,ρεσβερατρολη (και πολυ μαλιστα),πρωτεινη,φολικο οξυ,νιασινη κτλ.

    Η φτιαχνε το δικο σου η παρε (natural peanut butter) απο αυτα που εχουν το φυσικο τους λαδι επανω οπως εχουν τα αντιστοιχα καλα ταχινια.Αυτα δεν εχουν ουτε αλατι,ουτε trans λιπαρα,ουτε ζαχαρη.Το δικο σου ετσι οπως το βλεπω μαλλον ειναι απο τα (κακα).Πολλες εταιριες και bbing αλλα και αλλες εχουν τετοια φυστικοβουτυρα που σου λεω μια ειναι η fa,myprotein και καποιες αλλες που δεν θυμαμαι τωρα.Αλλιως σε βιολογικο καταστημα θα εχει στανταρ.
    Τα ιδια πανε και για το ταχινι που και αυτο τα σπαει ,μονο οποια εχουν τα σησαμελαιο πανω,και μονο οποια λενε 100% αλεσμενο σουσαμι,ολυμπος κτλ απο μαρκες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 08-03-15 10:35 #7
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη psonara

    Εγγραφή
    13-01-2010
    Περ.
    αμαλιαδα
    Μηνύματα
    2.404
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lomyrion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα και τα 2 είναι μια χαρά για cheat πρωινό κάθε Κυριακή έτσι? το μισή μισή πίτα βρώμης μου άνοιξε την όρεξη! Σίγουρα θα το δοκιμάσω
    Καλημερα lomyrion.με αφορμη το cheat που ανεφερες εγω θα σου πω απο προσωπικη εμπειρια οτι κ σε καθημερινη βαση να εχεις αυτο το πρωινο δεν θα σε παει πισω στο στοχο σου.
    Εμενα επειδη δεν μ αρεσουν τα πιτακια κ η βρωμη καθε πρωι βαζω σε μια φετα ψωμι ολικης φυστικοβουτυρο το ιδιο που εχεις κ εσυ,ταχινι ολικης κ μελι απο παραγωγο οχι εμποριου.ητγευση απιθανη.αυτα τα 3 στοιχεια μαζι τα σπανε.συνοδευω με φυσικο χυμο πορτοκαλι κ 3 αυγα ολοκληρα κ παω για προπο.ενεργεια φουλ.
    Επισης στοχευω σε χασιμο λιπους κ αργα αργα το πετυχαινω.οποτε ο χαρακτηρισμος σου ως cheat ειναι αστοχος κατ εμε.
    Απολαυσε τα αφοβα καθε πρωι στο πιτακι σου κ δεν θα σε επηρεασει αρνητικα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 08-03-15 11:37 #8
    Retired Admin
    Το avatar του χρήστη NASSER

    Εγγραφή
    24-05-2008
    Περ.
    Planet Earth
    Μηνύματα
    13.706
    Προεπιλογή
    psonara έχεις δίκιο σε αυτό που αναφέρεις. Απλά ο καθένας γίνεται ανάλογα αυστηρός σε ένα γεύμα κοιτώντας συνολικά την διατροφή ημέρας και όχι απαραίτητα πόσα λιπαρά καταναλώνει αλλά πόσες θερμίδες καταναλώνει. Μπορεί να είναι πολύ καθαρά τα γεύματα του αλλά συνολικά αν ξεφεύγουν θερμιδικά, θα βάλουν λίπος. Το ίδιο συμβαίνει και αν ένα διατροφικό στοιχείο είναι υπερβολικό σε σχέση με την δυνατότητα μεταβολισμού του. Ακόμα και η παραπανίσια ποσότητα πρωτεΐνης γίνεται λίπος.
    Nasser Ammari
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-03-15 12:13 #9
    Προεπιλογή
    Καλές επιλογές και οι 2 αρκεί το φυστικοβούτυρο να είναι natural ή να το έχεις φτιάξει μόνος σου (όπως σου είπαν και τα παιδιά πιο πάνω) βέβαια το ταχίνι σε θρεπτική αξία είναι κατα πολύ ανώτερο καθώς περιέχει και ένζυμα μακροζωίας όπως και το πρόβειο γιαούρτι...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 10-03-15 08:52 #10
    Προεπιλογή
    Καλα και τα δυο ειναι,βεβαια ειναι και θεμα γουστου και γευσης.
    Οπως λενε τα παιδια το φυστικοβουτηρο του εμποριου εχει πολλα αλατια κοινως ειναι για τα μπαζα.
    Αμα αγοραζεις απο myprotein βαλε στην επομενη σου παραραγγελεια φυστικοβουτηρο,οτι ποιο φυσικο υπαρχει και εχουν βγαλει και με φυστικη Αιγίνης εκει να δεις ποιοτητα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 20-11-22 23:22 #11
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα και από εμένα! Πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτησή σας!

    Ήθελα να ρωτήσω, επειδή για λόγους υγείας ακολουθώ κέτογενικη διαιτα, το ταχινι στις παραπανω φωτο γραφει οτι εχει μολις 2 γραμμαρια υδατανθρακων, ενω στο ιντερνετ αναφερεται το ταχινι πως εχει 20 γραμμαρια! Σε καθε συσκευασια του εμποριου, βλεπω περιπου 2 γραμμαρια υδατανθρακων μονο (+10-12 φυτικες ινες).

    Εχει γινει λαθος στην ετικετα ή γινεται κατι με την επεξεργασια του σουσαμιου;;

    Ευχαριστω πολυ!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 22-11-22 18:49 #12
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.801
    Προεπιλογή
    πολύ τα ψηρίζεις και αυτό δεν είναι καλό χάνεις την ουσία , αν τηρείς ενα σωστο διαιτολόγιο με βάση το θεμα υγείας που λές έχεις οι υδατάνθρακες απο το ταχίνι θα σε χαλάσουν?
    που 20 γραμμαρια που λές τα έχει στα 100 , ειναι κλάιν μαιν σε 1-2 κουταλιές οι υδατάνθρακες που περιέχονται , δεν είναι και αντιβίωση μην πάρεις μεγάλη δοσολογία και σε πειράξει και εννοείτε ακόμη και σε διατροφη με χαμηλούς υδατάνθρακες εννοείτε χαμηλούς οχι καθόλου , γιατι όποιος κόψει εντελώς τους υδατάνθρακες πάει για κάψιμο εγκεφάλου , γι αυτο λέμε στα παιδια που γράφουν εξετάσεις να τρωνε υδατάνθρακες σοκολάτα κτλ και επίσης το ταχίνι με τις φυτικές ινες (υδατάνθρακες) που περιέχει κάνουν καλό και στο πεπτικό
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 23-11-22 10:31 #13
    Wink
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!
    Απάντηση με παράθεση